Προς το περιεχόμενο

Hogwarts Legacy [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Arkin Γιώργο δεν έχεις ghosting στο mini map κάτω δεξιά και στα εικονίδια που σε κατευθύνουν στο quest; Σίγουρα; Άλλαξες το dll;

Μόλις έβαλα να παίξω και κράσσαρε σε 1 λεπτό. Και μάλιστα στο steam φαίνεται running και η κάρτα δουλεύει κανονικά λες και τρέχει το game. Πρέπει να το κλείσεις με το χέρι. Ότι να 'ναι. Και με RT off. Πριν μόνο με RT on μου κράσσαρε. Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά. Δεν παίζει να φταίει το σύστημά μου γιατί γράφουν πολλοί στο steam για crashes.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, just_a_dude είπε

@Arkin Γιώργο δεν έχεις ghosting στο mini map κάτω δεξιά και στα εικονίδια που σε κατευθύνουν στο quest; Σίγουρα; Άλλαξες το dll;

Μόλις έβαλα να παίξω και κράσσαρε σε 1 λεπτό. Και μάλιστα στο steam φαίνεται running και η κάρτα δουλεύει κανονικά λες και τρέχει το game. Πρέπει να το κλείσεις με το χέρι. Ότι να 'ναι. Και με RT off. Πριν μόνο με RT on μου κράσσαρε. Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά. Δεν παίζει να φταίει το σύστημά μου γιατί γράφουν πολλοί στο steam για crashes.

Καλημέρα Γιάννη. Δεν παρατήρησα κάτι πήγα σε αρκετά σημεία του χάρτη μπόλικο fast travel η ram γέμισε γρήγορα αλλά ghosting δεν είδα ούτε στο χαρακτήρα ούτε στο mini map. Πριν το τρέξω καθάρισα την cache τελείως από το program data έσβησα ολα τα αρχεία που είχε εκεί και έκανε ώρα το shader cache. Δεν εχω ιδέα τι φταίει αλλά έπαιξα μόνο μισή ώρα πιο πολύ να δω το photo mode. Όπου τρώει ζόρια ο 5700x κυρίως πέφτουν τα fps 80 90 σε όλες τις άλλες περιπτώσεις από 120 μέχρι 150 με ray tracing. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2024 στις 4:04 ΜΜ, just_a_dude είπε

Crash to desktop με κλειστό το RT μάλιστα!!! Ωραίοι. Όταν πάτησα κρατημένο το F για να μπω σε δωμάτιο κράσαρε.

Αυτά συμβαίνουν μόνο σε σένα όλα. Βάσει των όσων βλέπω δηλαδή.

Το έβαλα για άλλη μία φορά, γιατί βλέπω αυτά που λέτε.

Ούτε ghosting, ούτε ένα Crash, ούτε bottlenecks και τέτοια, τα UE stutters σε certain cases δεν θα φτιάξουν ποτέ, ξεχάστε το.

Ας το πούμε άλλη μία φορά. Κάνετε από το rivatuner ένα fps lock στα επιθυμητά FPS που φτάνει και ΔΕΝ πέφτει το σύστημά σας, και απολαύστε το παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Αυτά συμβαίνουν μόνο σε σένα όλα. Βάσει των όσων βλέπω δηλαδή.

Το έβαλα για άλλη μία φορά, γιατί βλέπω αυτά που λέτε.

Ούτε ghosting, ούτε ένα Crash, ούτε bottlenecks και τέτοια, τα UE stutters σε certain cases δεν θα φτιάξουν ποτέ, ξεχάστε το.

Ας το πούμε άλλη μία φορά. Κάνετε από το rivatuner ένα fps lock στα επιθυμητά FPS που φτάνει και ΔΕΝ πέφτει το σύστημά σας, και απολαύστε το παιχνίδι.

Μια διευκρινηση. Cap τα fps μεσω nvidia control panel και οχι riva tuner στα παιχνιδια με frame generation μιας και δεν δουλευει διαφορετικα το FG και ειναι stutter fest. Κατα τα αλλα και εγω δεν εχω καποιο θεμα με το παιχνιδι με το νεο patch. Στα σχολια στο steam παντως γινεται χαμουλης απο crashes δεν ξερω το λογο ομως και μαλλον ουτε η εταιρια τον ξερει. Bottleneck υπαρχει με μεγαλες καρτες οσο ειμαι στο δασος εγω ειναι μια χαρα η 4080 super 99% usage οταν παω hogsmade η σε πολυσυχναστα μερη στο καστρο πεφτει το usage ακομα και 60%. Τρωει ζορια ο 5700x και ειναι λογικο που να τραβηξει 4080super με ray tracing σε τετοιο παιχνιδι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Μια διευκρινηση. Cap τα fps μεσω nvidia control panel και οχι riva tuner στα παιχνιδια με frame generation μιας και δεν δουλευει διαφορετικα το FG και ειναι stutter fest. Κατα τα αλλα και εγω δεν εχω καποιο θεμα με το παιχνιδι με το νεο patch. Στα σχολια στο steam παντως γινεται χαμουλης απο crashes δεν ξερω το λογο ομως και μαλλον ουτε η εταιρια τον ξερει. Bottleneck υπαρχει με μεγαλες καρτες οσο ειμαι στο δασος εγω ειναι μια χαρα η 4080 super 99% usage οταν παω hogsmade η σε πολυσυχναστα μερη στο καστρο πεφτει το usage ακομα και 60%. Τρωει ζορια ο 5700x και ειναι λογικο που να τραβηξει 4080super με ray tracing σε τετοιο παιχνιδι. 

Αυτό το bneck δεν θα φτιάξει ποτέ. Είναι θέμα UE4. Στα ίδια σημεία θα έχεις την ίδια συμπεριφορά ακόμη και μετά από εκατον οχτακόσια δώδεκα πατς.

Επίσης, μια χαρά δουλευει το FG μέσω Riva Tuner, δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται στον μισό κόσμο να μη δουλεύει και στον άλλον μισό να δουλεύει. Κάποια πράγματα με ξεπερνάνε 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Αυτό το bneck δεν θα φτιάξει ποτέ. Είναι θέμα UE4. Στα ίδια σημεία θα έχεις την ίδια συμπεριφορά ακόμη και μετά από εκατον οχτακόσια δώδεκα πατς.

Επίσης, μια χαρά δουλευει το FG μέσω Riva Tuner, δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται στον μισό κόσμο να μη δουλεύει και στον άλλον μισό να δουλεύει. Κάποια πράγματα με ξεπερνάνε 😛 

To BN φτιαχνετε πχ αν ειχα 14700k θα ημουν μονιμα 99% gpu usage εδω απλα ο 5700 δεν μπορει να τραβηξει. 

Οσο για το riva tuner να βαλουμε cap με το FG της nvidia δεν δουλευει. Το εχω δοκιμασει σε πολλα παιχνιδια παντα δημιουργει τρελα θεματα. Με fsr 3 δουλευει αλλα οχι με το αυθεντικο frame generation της nvidia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Arkin είπε

Οσο για το riva tuner να βαλουμε cap με το FG της nvidia δεν δουλευει. Το εχω δοκιμασει σε πολλα παιχνιδια παντα δημιουργει τρελα θεματα. Με fsr 3 δουλευει αλλα οχι με το αυθεντικο frame generation της nvidia. 

Το δοκίμασα σε Hogwarts και Immortals of Aveum. 

Ακόμη ψάχνω να βρω τα τρελά θέματα που δημιουργεί. Δεν δημιουργεί κανένα θέμα, σε εμένα. Μαγικό PC πρέπει να 'χω 😛 

Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να μην δουλεύει σε σένα. Επί παραδείγματι

Spoiler

image.jpeg.0bccbdf9edd10e8f8dffbd4530d1ae56.jpeg

Βλέπεις την ευθεία γραμμή στο πιο "bottlenecked" σημείο του Hogsmead? Ε, μάντεψε. Με Riva Tuner είναι. Ταξίδευα τον μισό χάρτη για να δω τα προβλήματα που λες. 100 κολλημένα ο,τι κι αν κάνω και από stutters 1-2 στη χάση και στη φέξη. Το μόνο "stutter" είναι η είσοδος + έξοδος απ'τα μενού (κάτι που δεν έβλεπα παλιότερα, αλλά δεν με απασχολεί κιόλας). Τα 100FPS είναι smooth, τα 120 επίσης δεν τα χάνει, αλλά ήθελα να σου δείξω πως γίνεται, και χωρίς προβλήματα. 

Προβλήματα έχει μόνο το in-game fps cap , όπου του λες 120 πχ, και αυτό πάει όπου του καπνίσει

Όσο για το bottleneck, το παιχνίδι είναι σπασμένο στο σημείο αυτό. Τα ίδια γίνονται με τον 13700Κ +4080, γινόταν και με 1080Ti+8700K, είναι πρόβλημα της UE4. Ο 5700 ναι μεν σε κρατάει πίσω αλλά προβλήματα θα είχες και με 14900Κ και την κάρτα σου. 

Μιλάμε για 200+fps με FG + DLSS (σε φάση που το FG είναι αχρείαστο) και κάτι 0.1% αστεία, γιατί υπάρχουν stutters out of the blue. Κάτι spikes χαμηλά στο 75% (πολύ στιγμιαία) η χρήση της κάρτας, most of the time είναι στο 90+ και ο επεξεργαστής στο 50+, που υποδεικνύει αστάθεια. Σε άλλες περιοχές όλα καλύτερα. 

Επίσης, πριν το patch είχε τέτοια framerates? Δεν θυμάμαι καν. Δεν μπήκα και εντός κάστρου να δω τι παίζει με το RT (το είχα ultra).

@just_a_dude στο run αυτό δεν αντιμετώπισα ούτε ένα crash, ούτε ghosting αλλά ούτε και προβλήματα με LOCKED fps, πάντα (ελάχιστα unlocked δοκίμασα for the sake of it)

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω βρε παιδιά, περίεργο. Έκανα διαγραφή την cache από το program data και έπαιζε κανονικά αλλά μετά από καμιά ώρα έφαγε crash. Δεν ξέρω. Θα κάνω και ένα re-install και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Τι να πω βρε παιδιά, περίεργο. Έκανα διαγραφή την cache από το program data και έπαιζε κανονικά αλλά μετά από καμιά ώρα έφαγε crash. Δεν ξέρω. Θα κάνω και ένα re-install και βλέπουμε.

Θα αναγκαστώ να κάνω μεγαλύτερο Run. 

Αυτό ήταν κάνα 45λεπτο. Δοκίμασε με FPS Lock. Αυτό σου συμβαίνει αποκλειστικά και μόνο στο HL?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Θα αναγκαστώ να κάνω μεγαλύτερο Run. 

Αυτό ήταν κάνα 45λεπτο. Δοκίμασε με FPS Lock. Αυτό σου συμβαίνει αποκλειστικά και μόνο στο HL?

Ναι μόνο στο Hogwarts. Έχω και fps lock

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Είσαι σίγουρος γι'αυτό;

100%. Παίζω ταυτόχρονα GOW, CP77 και Witcher 3 (ναι είμαι απαράδεκτος, δεν έχω τελειώσει τα DLC) και δεν έχουν θέμα. Δεν ξέρω τι να πω, χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2024 στις 11:34 ΠΜ, just_a_dude είπε

Ναι μόνο στο Hogwarts. Έχω και fps lock

Το FPS lock "καλύπτει" την αδυναμία του παιχνιδιού να λειτουργήσει σωστά σε διάφορα σημεία (κυρίως hogsmead και 1-2 μέρη μέσα στο κάστρο αλλά και γύρω γύρω) , όπου υπάρχει κάποιου είδους bottleneck το οποίο ξεκάθαρα οφείλεται στην UE. Για τα crashes δε μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο πέρα από hw related issue που ενοχλεί το game αυτό συγκεκριμένα. Αν έχεις OC στην κάρτα εννοείται το βγάζεις , φαντάζομαι όμως το'χεις δοκιμάσει σε περίπτωση που είχες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...