Προς το περιεχόμενο

Επίδομα ρεύματος, πώς;


kinhthra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα σήμερα γαι επίδομα ρεύματος. Ξέρει κανείς λεπτομέρειες; 

Πρέπει να κάνουμε αίτηση; αν δεν είμαστε στην ΔΕΗ τι πρέπει να κάνουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

όχι , μπαίνει αυτόματα σε παροχές της κύριας κατοικίας , όπως μπαίνει απο 1/1/22

απο 1/9 έμπαινε για όλες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά δεν χρειάζεται κάποια ενέργεια εκ μέρος μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kinhthra είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά δεν χρειάζεται κάποια ενέργεια εκ μέρος μου; 

όχι αν είναι κύρια κατοικία , αν δεν είναι πρέπει να δηλωθεί ως κύρια , αν δε γνωρίζεις πως ρωτάς λογιστή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι αν είναι κύρια κατοικία , αν δεν είναι πρέπει να δηλωθεί ως κύρια , αν δε γνωρίζεις πως ρωτάς λογιστή

Η δωρεάν παραχωρημενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2022 στις 10:19 ΜΜ, The_Judas είπε

κύρια κατοικία λογικά είναι αυτή που φαίνεται στο taxis  στο ε1...

Τον Νοέμβριο άλλαξα σπίτι. Αρχές Ιανουαρίου ήρθε εκκαθαριστικό 220€. Τον πλήρωσα. Σήμερα είδα ότι στις 14 Μαρτίου είχε βγει πάλι εκκαθαριστικό 485€. Είναι τρέλα πολλά για δυο άτομα που μαγειρεύουν με υγραέριο. Έχω ακούσει οτι το κράτος δίνει επίδομα. Έχω ΚΟΤ Β. Τι πρέπει να κάνω για το επίδομα. Πρέπει να γραφτώ κάπου; Στον λογαριασμό δεν μπορώ να καταλάβω το διάφορες χρεώσεις. Τι είναι αυτά;

C5CCA8BF-0CD5-4078-9E8A-4C2AFF3D1AD6.jpeg.1c9f037fff130c9c3214eb452901e1d2.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kinhthra είπε

Έχω ΚΟΤ Β

που μάλλον το έχασες λόγω υπέρβασης ορίου, διάβασε το θέμα κοινωνικό τιμολόγιο και ότι δεν καταλαβαίνεις κάτι συγκεκριμένο ποστάρεις εκεί

12 λεπτά πριν, kinhthra είπε

Τι πρέπει να κάνω για το επίδομα.

τίποτα, το πήρες , δες "Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής μετάβασης"

αλλά έφαγες ρήτρα ΟΤΣ 314,76€

δες το enter+ στο άλλο θέμα με τα σταθερά της ΔΕΗ άμεσα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2022 στις 6:16 ΜΜ, kinhthra είπε

Έχω ΚΟΤ Β

Όταν άλλαξες σπίτι, έκανες ξανά αίτηση για ΚΟΤ;  Όταν αλλάζει ο αριθμός παροχής πρέπει να ακυρωθεί η παλιά αίτηση και να υποβληθεί καινούργια μετον νέο αριθμό παροχής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, vali είπε

Όταν άλλαξες σπίτι, έκανες ξανά αίτηση για ΚΟΤ;  Όταν αλλάζει ο αριθμός παροχής πρέπει να ακυρωθεί η παλιά αίτηση και να υποβληθεί καινούργια μετον νέο αριθμό παροχής.

Ναι το έκανα αυτό μόλις εμφανίστηκε στο σύστημα η μεταφορά. 

Από αρχές Δεκεμβρίου που έγινε η μεταφορά εώς τώρα έχουν έρθει ένα έναντι και δυο εκκαθαριστικά με σύνολο 750€ τα οποία 500€ περίπου είναι ρήτρα ΟΤΣ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2022 στις 6:16 ΜΜ, kinhthra είπε

Τον Νοέμβριο άλλαξα σπίτι. Αρχές Ιανουαρίου ήρθε εκκαθαριστικό 220€. Τον πλήρωσα. Σήμερα είδα ότι στις 14 Μαρτίου είχε βγει πάλι εκκαθαριστικό 485€. Είναι τρέλα πολλά για δυο άτομα που μαγειρεύουν με υγραέριο. Έχω ακούσει οτι το κράτος δίνει επίδομα. Έχω ΚΟΤ Β. Τι πρέπει να κάνω για το επίδομα. Πρέπει να γραφτώ κάπου; Στον λογαριασμό δεν μπορώ να καταλάβω το διάφορες χρεώσεις. Τι είναι αυτά;

 

...όπως σε ρωτά από πάνω κι ο vali, ΣΙΓΟΥΡΑ έχεις ΚΟΤ; Έκανες αίτηση ΜΕΤΑ που πήγες στο νέο σπίτι; Δεν μας ανέβασες ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον λογαριασμό να δούμε πράγματα... Ενδέχεται επίσης να έχει δίκιο κι ο  korakios που υπέθεσε πως μπορεί ναι μεν να είσαι δικαιούχος ΚΟΤ όπως δήλωσες (φαίνεται στην πρώτη σελίδα του λογαριασμού, που όμως δεν ανέβασες ολόκληρη), αλλά μπορεί να έχασες την έκπτωση (αν και οι κιλοβατώρες σου είναι 1360 και το μίνιμουμ όριο 1400) γιατί δεν φαίνεται στις χρεώσεις προμήθειας έκπτωση ΚΟΤ...

Εν τω μεταξύ "τρελά πολλά" δεν είναι (έστω και "για δύο άτομα"), αν μιλάμε για 4μηνο.

Το "επίδομα" (επιδότηση ΤΕΜ), δίνεται εν τω μεταξύ για τις πρώτες 300 κιλοβατώρες του κάθε μήνα - οι υπόλοιπες (του κάθε μήνα) τιμολογούνται με τιμές "αναπροσαρμογής", και μόνο στο Γ1 που είναι πρόγραμμα κυμαινόμενης τιμής. Γι' αυτό καλύτερα να μεταβείς (αν έχεις ως ΕΤΗΣΙΟ μέσο όρο μηνός 300 και λιγότερες) σε σταθερό πρόγραμμα (συμφέρει πάνω από τις 300/μήνα, κι ας μην παίρνεις επιδότηση), και συγκεκριμένα στο Εντερ+ . Το ενεργοποιείς μέσω του ebill (πρόσεχε μην τα μπερδέψεις, έχει κι άλλα προγράμματα εκεί). ΑΝ δεν στο εμφανίζει στο ebill, πάνε άμεσα σε κατάστημα ΔΕΗ (πριν προλάβουν ν' αλλάξουν τιμές αυτές τις μέρες).

Στις "διάφορες χρεώσεις", βλέπεις κατά βάση την "ρήτρα ΟΤΣ", που είναι οι αυξήσεις στο ρεύμα που έχουν ήδη γίνει από τον Γενάρη (για τον δικό σου λογαριασμό), και που ως,,,καζίκι, έχει ξεκινήσει από τον Αύγουστο (άρα την είχες και στον προηγούμενο εκκαθαριστικό - απλά δεν ήταν τόσο ψηλή η τιμή της). Με πιο απλά λόγια, οι τιμές του ρεύματος άρχισαν να παίρνουν αυξήσεις από τον Αύγουστο, τις οποίες ο καταναλωτής τις βλέπει ένα τετράμηνο μετά, μαζεμένες, στον εκκαθαριστικό, και ονομάζονται "αναπροσαρμογές" (στον λογαριασμό σου αναφέρονται ως "Οριακή Τιμή Συστήματος"). Φαντάσου το σαν να είχες κάνει συμφωνία με τον φούρναρη να σου αφήνει κάθε πρωί μια φρατζόλα ψωμί στην πόρτα σου και να τον εξοφλείς μαζεμένα μια φορά το 4μηνο, και μια ωραία μέρα που πας να τον εξοφλήσεις, σου λέει ένα πολλαπλάσιο ποσό από ότι είχες συνηθίσει να πληρώνεις και σου εξηγεί πως όσο σου πήγαινε φρατζόλες, η τιμή του ψωμιού ανέβαινε σταδιακά κι έφτασε στον θεό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...