Προς το περιεχόμενο

αλλαγη lexmark mb2236


adok13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα ,

στο γραφειο μας εχουμε εναν lexmark 2236.

Το drum του στα χαρακτηρηστικα του λεει 3000 σελιδες.

Αυτη τη στιγμη απο το cartrige statics βλεπω οτι εχει εκτυπωσει 1500 σελιδες , απομενει 25% και μου βγαζει ηδη μηνυμα για low level.

Πιστευετε οτι αξιζει να τον αντικαταστησουμε με εναν ink tank; 90% οι εκτυπωσεις ειναι ασπρομαυρες.

Κανουμε περιπου 500 εκτυπωσεις τον μηνα.

 

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Drum του είναι για 12000 σελίδες, το τόνερ είναι για 3000 σελίδες.

Δυστυχώς για αυτόν τον εκτυπωτή μονο γνήσια (λόγω της γνωστής πολιτικής της Lεxmark με τα απανωτά firmware update σε νέα μοντέλα)

Τόνερ 3000 σελίδων γύρω στα 80-90 ευρώ

Drum 12000 σελίδων (ή κάθε 4-5 τόνερ χοντρικά) γύρω στα 80-90 ευρώ και αυτο 

Άρα στις 12000 σελίδες (4 τόνερ + 1 drum ) θα πληρώσετε γύρω στα 400-450 ευρώ.

 

Ένας ink tank μόνο ασπρόμαυρος με παρόμοιες δυνατότητες και με αρχικά μελάνια γνήσια για τις ίδιες σελίδες κάνει γύρω στα 250-300 ευρώ. Κι εκει όσο περισσότερο τον δουλέψετε μετά τις 12000 σελίδες τόσο η ψαλίδα θα ανοίγει.

Αν είχατε κάποιο πολυμηχάνημα που να παίρνει συμβατά τόνερ θα έλεγα πως δεν αξίζει η αλλαγή του με ink tank. Αλλά για τον συγκεκριμένο Lexmark δεν τίθεται θέμα. Οποιαδήποτε άλλη επιλογή σε εκτυπωτή με τονερ ή ink tank είναι καλύτερη. Απορώ πως έχει πουλήσει τόσο πολύ αυτό το μηχάνημα. Δεν κάνουν έρευνα αγοράς οι αγοραστές του για το τι θα πληρώσουν μετά την αγορά του σε αναλώσιμα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι δεν βγάζει ούτε καν 3000 σελίδες. Είναι στις 1500 και μου βγάζει χαμηλή στάθμη.εχει πάει 25% . Θα κοιτάξουμε για ασπρόμαυρο inktank μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, highpriest είπε

Δεν κάνουν έρευνα αγοράς οι αγοραστές του για το τι θα πληρώσουν μετά την αγορά του σε αναλώσιμα;

Επειδη το εχω συναντησει σε πολυ κοσμο αυτο το μηχανημα, και παντα ειχα την ιδια απορια, μετα απο παρα πολλη σκεψη εβγαλα το συμπερασμα οτι η απαντηση ειναι...

Spoiler

ΟΧΙ

TS, θα σου προτεινα να κοιταξεις σε αγγελιες ή καταστηματα με refurbs, για καποιον μεταχειρισμενο HP παλαιοτερης γενιας, τυπου P2055, αν βρεις σε καλη κατασταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, lector είπε

Επειδη το εχω συναντησει σε πολυ κοσμο αυτο το μηχανημα, και παντα ειχα την ιδια απορια, μετα απο παρα πολλη σκεψη εβγαλα το συμπερασμα οτι η απαντηση ειναι...

  Απόκρυψη περιεχομένων

ΟΧΙ

 

Κάποια στιγμή ήταν το πιο φτηνό μηχάνημα με αυτές τις δυνατότητες και πρώτο πρώτο στο σκρουτζ και με καλές κριτικές απο όσους πρόλαβαν και έβαλαν 5 αστέρια πριν τους τελειώσει το πρώτο τόνερ και ξεκινήσει το κλάμα. Το πέτυχα ακόμη και 90 ευρώ όταν ο ανταγωνισμός ξεκινούσε στα 120-140 ευρώ για τις ίδιες δυνατότητες.

Πιστεύω εκεί την πάτησαν οι περισσότεροι. Γλύτωσαν 30 ευρώ στην αγορά του μηχανήματος και τα έδωσαν διπλά με την πρώτη αγορά γνήσιου τόνερ.

 

Μου έτυχαν κι εμένα αρκετοί με το μηχάνημα. Ομοίως τους κατεύθυνα σε refurbished.

 

Πάντως κάποια στιγμή θα βγει συμβατό για το μοντελό. Νομοτελειακά όταν σταματήσει να πωλείται σαν καινούριο. Υπομονή όσοι το έχετε. Δεν είναι κακό μηχάνημα για τα λεφτά του, ίσα ίσα. Απλά είναι ασύμφορο για την ώρα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Κάποια στιγμή ήταν το πιο φτηνό μηχάνημα με αυτές τις δυνατότητες και πρώτο πρώτο στο σκρουτζ και με καλές κριτικές απο όσους πρόλαβαν και έβαλαν 5 αστέρια πριν τους τελειώσει το πρώτο τόνερ και ξεκινήσει το κλάμα. Το πέτυχα ακόμη και 90 ευρώ όταν ο ανταγωνισμός ξεκινούσε στα 120-140 ευρώ για τις ίδιες δυνατότητες.

Πιστεύω εκεί την πάτησαν οι περισσότεροι. Γλύτωσαν 30 ευρώ στην αγορά του μηχανήματος και τα έδωσαν διπλά με την πρώτη αγορά γνήσιου τόνερ.

 

Μου έτυχαν κι εμένα αρκετοί με το μηχάνημα. Ομοίως τους κατεύθυνα σε refurbished.

 

Πάντως κάποια στιγμή θα βγει συμβατό για το μοντελό. Νομοτελειακά όταν σταματήσει να πωλείται σαν καινούριο. Υπομονή όσοι το έχετε. Δεν είναι κακό μηχάνημα για τα λεφτά του, ίσα ίσα. Απλά είναι ασύμφορο για την ώρα

64.9€ τον είχα πάρει εγώ τέλος του 2019. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

64.9€ τον είχα πάρει εγώ τέλος του 2019. 

Τεχνική μάρκετινγκ της Gillete. Δίνουν το εργαλείο με ζημιά και βγάζουν λεφτά απο τα αναλώσιμα του.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...