Προς το περιεχόμενο

Η εξαιρετική εφαρμογή YouTube Vance τερματίζει τη λειτουργία της


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, KyloRen είπε

Μην αγχώνεσαι φιλαράκι όπως σου είπα ο καθένας κάνει ότι γουστάρει και όπως την βρίσκει δε θα σε ρωτήσουμε, στη σημερινή εποχή και στη χώρα που ζούμε αν ήταν να σπαταλάμε τα λεφτά από δω και από κει κλαφτα Χαράλαμπε...

6 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ούτε κι εγώ θα τους ρωτήσω για να τις μπλοκάρω, because I can.

Ναι σωστά είναι παράλογο να δίνεις λεφτά σε πράγματα που σε βοηθούν να περνάς ευχάριστα τον χρόνο σου, να ενημερώνεσαι ή και να μαθαίνεις...

Δεν προσποιούμε ότι κι εγώ αν μπορώ να μπλοκάρω μια διαφήμιση δεν θα το κάνω. Αλλά συγκεκριμένα στο YouTube, δεν υποτιμώ κανενός την δουλειά και δεν θα πενευτώ ότι το κάνω και σίγουρα δεν θα ισχυριστώ ότι είναι κάτι που θα έπρεπε να μας δίνεται δωρεάν. Και σίγουρα 3rd party εφαρμογές γι αυτά θα έπρεπε να είναι παράνομες. Σαν να υπάρχει εφαρμογή να βλέπεις content του Netflix, χωρίς συνδρομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ούτε κι εγώ θα τους ρωτήσω για να τις μπλοκάρω, because I can.

Αλλο να σχολιαζεις περι τροπων για block κτλ, και αλλο να απαιτεις να σου παρεχεται κατι τελειως δωρεαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Ναι σωστά είναι παράλογο να δίνεις λεφτά σε πράγματα που σε βοηθούν να περνάς ευχάριστα τον χρόνο σου, να ενημερώνεσαι ή και να μαθαίνεις...

Δεν προσποιούμε ότι κι εγώ αν μπορώ να μπλοκάρω μια διαφήμιση δεν θα το κάνω. Αλλά συγκεκριμένα στο YouTube, δεν υποτιμώ κανενός την δουλειά και δεν θα πενευτώ ότι το κάνω και σίγουρα δεν θα ισχυριστώ ότι είναι κάτι που θα έπρεπε να μας δίνεται δωρεάν. Και σίγουρα 3rd party εφαρμογές γι αυτά θα έπρεπε να είναι παράνομες. Σαν να υπάρχει εφαρμογή να βλέπεις content του Netflix, χωρίς συνδρομή

👍 τώρα που το ξανά σκέφτομαι μας λες ότι η μάθηση η ψυχαγωγία η διασκέδαση πρέπει να γίνεται επί πληρωμής? Δεν υπάρχει κάτι καλό στη σημερινή εποχή χωρίς να το πληρώνεις? Σε λίγο και η παιδεία και η μόρφωση δε θα είναι δωρεάν με τα λεγόμενα σου... 

Επεξ/σία από KyloRen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Δεν προσποιούμε ότι κι εγώ αν μπορώ να μπλοκάρω μια διαφήμιση δεν θα το κάνω. Αλλά συγκεκριμένα στο YouTube, δεν υποτιμώ κανενός την δουλειά και δεν θα πενευτώ ότι το κάνω και σίγουρα δεν θα ισχυριστώ ότι είναι κάτι που θα έπρεπε να μας δίνεται δωρεάν. Και σίγουρα 3rd party εφαρμογές γι αυτά θα έπρεπε να είναι παράνομες. Σαν να υπάρχει εφαρμογή να βλέπεις content του Netflix, χωρίς συνδρομή.

με την λογική σου θα έπρεπε και οι συσκευές τηλεόρασης να μπλοκάρουν την αλλαγή καναλιού κατά τις διαφημίσεις γιατί και τα τηλεοπτικά κανάλια από τις διαφημίσεις (υποτίθεται) χρηματοδοτούνται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DIL είπε

Υπάρχει και η hardware λύση με pi για δυνατούς μιστες. Διαφημίσεις τέλος 

Youtube δεν κοβει διαφημισεις απο οτι ξερω γιατι το εχω και το εχω ψαξει αρκετα πριν καιρο, εχει βγει καποιος καινουργιος τροπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, KyloRen είπε

👍 τώρα που το ξανά σκέφτομαι μας λες ότι η μάθηση η ψυχαγωγία η διασκέδαση πρέπει να γίνεται επί πληρωμής? Δεν υπάρχει κάτι καλό στη σημερινή εποχή χωρίς να το πληρώνεις? Σε λίγο και η παιδεία και η μόρφωση δε θα είναι δωρεάν με τα λεγόμενα σου... 

Ποιος σου είπε ότι είναι δωρεάν;;;;

Φυσικά και πληρώνονται και η παιδεία και η υγεία και όλα από τους φόρους που πληρώνει ο κάθε πολίτης.

Το κάθε κράτος δεν έχει λεφτόδεντρα. Δεν υπάρχουν λεφτόδεντρα.

Αυτό που κάνει είναι να ζητάει από το κάθε πολίτη διαφορετικά ποσά για αυτό, άλλος δηλαδή να πληρώνει περισσότερα, άλλος λιγότερα για να παρέχεται σε όλους ανεξάρτητα από την οικονομική του δυνατότητα.

 

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, nvel είπε

με την λογική σου θα έπρεπε και οι συσκευές τηλεόρασης να μπλοκάρουν την αλλαγή καναλιού κατά τις διαφημίσεις γιατί και τα τηλεοπτικά κανάλια από τις διαφημίσεις (υποτίθεται) χρηματοδοτούνται. 

Καμία σχέση. Με την λογική αυτή που λες, θα έπρεπε κάθε φορά που σου έβγαζε add να αλλάζεις βίντεο. Εντελώς εκτός ο παραλληλισμός... 

46 λεπτά πριν, KyloRen είπε

👍 τώρα που το ξανά σκέφτομαι μας λες ότι η μάθηση η ψυχαγωγία η διασκέδαση πρέπει να γίνεται επί πληρωμής? Δεν υπάρχει κάτι καλό στη σημερινή εποχή χωρίς να το πληρώνεις? Σε λίγο και η παιδεία και η μόρφωση δε θα είναι δωρεάν με τα λεγόμενα σου... 

Ναι, η εκπαίδευση και η μάθηση είναι ήδη επί πληρωμής στον δημόσιο, πόσο μάλλον στον ιδιωτικό τομέα.

Αν νομίζεις ότι έστω και ένα πράγμα γύρω σου, σου προσφερεται δωρεάν, είσαι εκτός πραγματικότητας φίλε μου...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Καμία σχέση. Με την λογική αυτή που λες, θα έπρεπε κάθε φορά που σου έβγαζε add να αλλάζεις βίντεο. Εντελώς εκτός ο παραλληλισμός...

απλά είναι τα πράγματα, είναι νόμιμο να μην βλέπουμε τις διαφημίσεις που στηρίζουν οικονομικά ένα μέσο ή όχι; είναι παράνομη η παρακολούθηση περιεχόμενου χωρίς την παρακολούθηση των διαφημίσεών που περιλαμβάνει.

στο insomnia είναι παράνομο να μην βλέπουμε τις διαφημίσεις που το χρηματοδοτούν;

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, nvel είπε

απλά είναι τα πράγματα, είναι νόμιμο να μην βλέπουμε τις διαφημίσεις που στηρίζουν οικονομικά ένα μέσο ή όχι; είναι παράνομη η παρακολούθηση περιεχόμενου χωρίς την παρακολούθηση των διαφημίσεών που περιλαμβάνει.

στο insomnia είναι παράνομο να μην βλέπουμε τις διαφημίσεις που το χρηματοδοτούν;

Παράνομο να σε πάνε φυλακή δεν νομίζω. Από την άλλη όμως χρησιμοποιείς και συμφωνείς με κάποια terms and conditions όταν είσαι στο YouTube. Το γεγονός ότι μπλόκαραν το app αυτό μου λέει ότι μάλλον δεν θέλει η Google και γι αυτό δεν υπάρχουν και αντίστοιχες εφαρμογές στο iOS καθώς η Apple έχει και πιο strict περιορισμούς. Μπορείς να διαβάσεις και τα terms of service του insomnia να μας πει και γι αυτό :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nvel είπε

απλά είναι τα πράγματα, είναι νόμιμο να μην βλέπουμε τις διαφημίσεις που στηρίζουν οικονομικά ένα μέσο ή όχι; είναι παράνομη η παρακολούθηση περιεχόμενου χωρίς την παρακολούθηση των διαφημίσεών που περιλαμβάνει.

στο insomnia είναι παράνομο να μην βλέπουμε τις διαφημίσεις που το χρηματοδοτούν;

Σε κάνω quote μόνο και μόνο για να μη γράφω τα ίδια, μιας και είναι η ουσία του θέματος.

Μέχρι τώρα, εξόσων ξέρω, όχι απλά δεν είναι παράνομο, αλλά υπάρχουν και οι πλευρές που υποστηρίζουν ότι η ανίχνευση για ad blocker από ιστοσελίδες είναι αντίθετη με την Privacy and Electronic Communications Directive 2002/58/EC.

Από εκεί και πέρα ούτε στο IAB Europe βλέπω να υπάρχει αναφορά ότι το ad blocking είναι παράνομο. Αντιθέτως, δίνονται οδηγίες στους publishers για το τι επιλογές έχουν αν θέλουν να σερβίρουν διαφημίσεις (π.χ consent wall, banner, κλπ).

https://www.techdirt.com/2022/01/24/internet-wins-adblocking-other-extensions-dont-violate-copyright-law-germany/

https://digiday.com/media/blocking-ad-blockers-really-illegal-europe/

https://nordvpn.com/blog/what-is-ad-blocking/

https://blog.adblockplus.org/blog/five-and-oh-look-another-lawsuit-upholds-users-rights-online

Εφ'όσον λοιπόν δεν είναι παράνομο, η συζήτηση για το αν "πρέπει" ή δεν "πρέπει", τελειώνει εκεί.

Πάμε τώρα στο ηθικό. Όπως υπάρχουν και αυτοί που λένε "είσαι τζαμπατζής, θες να βλέπεις βίντεο τσάμπα και να μην πληρώνεται ο δημιουργός", υπάρχει και η άκρως αντίθετη άποψη.

Αν θες οπωσδήποτε να φτιάχνεις βίντεο σαν καταναλωτικά προϊόντα, υπάρχουν άπειρα sites που επικεντρώνονται σε subscription μοντέλα ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΟΥΝ τα βίντεο (όχι για να μη βλέπεις διαφημίσεις). Μπορείς επίσης να ζητάς donate σε patreon π.χ. Χίλιοι δυο τρόποι να κάνεις monetization. Το YouTube έχει τόσο μεγάλο user base ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΔΩΡΕΑΝ. Και από τη στιγμή που ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ να ανεβάσεις βίντεο στο YouTube, το κάνεις ακριβώς για την αναγνωρισιμότητα. Η αναγνωρισιμότητα δε θα σου έρθει δωρεάν. Όταν εγώ θα διαθέσω χρόνο για να δω ένα βίντεό σου, ΠΡΙΝ εγγραφώ, γιατί πρέπει εσύ να βγάλεις λεφτά χωρίς εγώ να έχω καταλήξει αν θέλω να αγοράσω το "προϊόν" (εγγραφή στο κανάλι για άλλα βίντεο). Για πολλούς, αυτό είναι ανήθικο. Είναι σα να μπαίνεις σε ένα κατάστημα και να σου ζητάνε λεφτά πριν ακόμα δεις το προϊόν.

Αυτό ακριβώς το πρόβλημα λύνεται με τις subscription based υπηρεσίες. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν πριν κανά μήνα που ο Linus έκραζε το ad blocking και το εξίσωνε με "πειρατεία". Και του έλεγαν πολλοί ακριβώς αυτό. Το YouTube ΕΙΝΑΙ η διαφήμισή σου. Όχι το άμεσο προϊόν σου. Έχεις ίδια επί πληρωμή υπηρεσία που λέγεται Floatplane. Το YouTube είναι απλά το μέσο για να σε γνωρίσει κάποιος. Το να βάζει κανείς διαφήμιση μέσα στη διαφήμιση είναι (για πολλούς) ανήθικο.

Να μην ανοίξουμε την όλη κουβέντα ότι στην ουσία πληρώνονται από την Google ανάλογα με τον αριθμό των views και η ίδια η Google "βγάζει" τα λεφτά της μέσω του datamining στο YouTube, οπότε τη συμφέρει να έρχονται περισσότεροι creators και viewers. Φαύλος κύκλος. Δηλαδή ότι δε χρειάζονται διαφημίσεις για το "βιώσιμο" μοντέλο του YouTube. Κοινώς, δεν "πεινάει" κανένας creator από το ad blocking.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν ειναι και πολλα τα 1-2 ευρω/μηνα μεσω vpn. Φανταζομαι, δεν θα σου αρεσε δικια σου εφαρμογη να την χρησιμοποιουν αλλοι τζαμπε

Κάτι έχεις μπερδέψει, η εφαρμογή youtube ποια είναι που θέλει να βγάλει και λεφτά αυτός που την έκανε;

Πάμε όμως τώρα ΣΤΟ youtube, το οποίο δημιουργήθηκε για να ανεβάζει βίντεο ο κάθε πικραμένος που θέλει να γίνει διάσημος , αλλά στη συνέχεια αναπτύχθηκε και σε άλλους τομείς, τώρα όταν η κυρία Σούλα ανεβάζει την καινούρια της συνταγή για κεηκ, πες μου εσύ το youtube γιατί πετάει διαφημίσεις και κερδίζει λεφτά σε βαρος της κυρίας Σούλας , που δεν κερδίζει τίποτα;

Από την άλλη η εφαρμογή vanced που εκμεταλλεύεται τα κενά αλλά και τις αδικίες του youtube σου λέει , θέλεις να έχεις αυτά τα εξτρά σου τα προσφέρω με τόσα λεφτά. Εκέι ναι ο δημιουργός της εφαρμογής κερδίζει λεφτά και ισχύει το παραπάνω που λες.

Από την άλλη αν θέλω να έχω τα εξτρά που έχεις με την premium και τα 1-2 ευρώ κάθε μήνα, τότε ναι τα δίνω, αλλά ρε φίλε να μπω να δω το καινούριο βίντεο που ανέβασε ο φίλος μου με το drone και να με φλομώνεις σε διαφημίσεις, έλεος, και ο φίλος μου να μην κερδίζει και τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Αν θες οπωσδήποτε να φτιάχνεις βίντεο σαν καταναλωτικά προϊόντα, υπάρχουν άπειρα sites που επικεντρώνονται σε subscription μοντέλα ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΟΥΝ τα βίντεο (όχι για να μη βλέπεις διαφημίσεις). Μπορείς επίσης να ζητάς donate σε patreon π.χ. Χίλιοι δυο τρόποι να κάνεις monetization. Το YouTube έχει τόσο μεγάλο user base ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΔΩΡΕΑΝ. Και από τη στιγμή που ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ να ανεβάσεις βίντεο στο YouTube, το κάνεις ακριβώς για την αναγνωρισιμότητα. Η αναγνωρισιμότητα δε θα σου έρθει δωρεάν. Όταν εγώ θα διαθέσω χρόνο για να δω ένα βίντεό σου, ΠΡΙΝ εγγραφώ, γιατί πρέπει εσύ να βγάλεις λεφτά χωρίς εγώ να έχω καταλήξει αν θέλω να αγοράσω το "προϊόν" (εγγραφή στο κανάλι για άλλα βίντεο). Για πολλούς, αυτό είναι ανήθικο. Είναι σα να μπαίνεις σε ένα κατάστημα και να σου ζητάνε λεφτά πριν ακόμα δοκιμάσεις το προϊόν.

Αυτό ακριβώς το πρόβλημα λύνεται με τις subscription based υπηρεσίες. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν πριν κανά μήνα που ο Linus έκραζε το ad blocking και το εξίσωνε με "πειρατεία". Και του έλεγαν πολλοί ακριβώς αυτό. Το YouTube ΕΙΝΑΙ η διαφήμισή σου. Όχι το άμεσο προϊόν σου. Έχεις ίδια επί πληρωμή υπηρεσία που λέγεται Floatplane. Το YouTube είναι απλά το μέσο για να σε γνωρίσει κάποιος. Το να βάζει κανείς διαφήμιση μέσα στη διαφήμιση είναι (για πολλούς) ανήθικο.

Να μην ανοίξουμε την όλη κουβέντα ότι στην ουσία πληρώνονται από την Google ανάλογα με τον αριθμό των views και η ίδια η Google "βγάζει" τα λεφτά της μέσω του datamining στο YouTube, οπότε τη συμφέρει να έρχονται περισσότεροι creators και viewers. Φαύλος κύκλος. Δηλαδή ότι δε χρειάζονται διαφημίσεις για το "βιώσιμο" μοντέλο του YouTube. Κοινώς, δεν "πεινάει" κανένας creator από το ad blocking.

Το θέμα είναι πως δεν έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα να πληρώσουν τους δημιουργούς είτε σε patreon είτε με donations είτε με τον οποιοδήποτε τρόπο περιλαμβάνει να δώσουν λεφτά άμεσα. Αυτό λύνεται με το να μπορεί ο "καταναλωτής" το βίντεο δωρεάν με αντάλλαγμα κάποια δευτερόλεπτα από τον χρόνο του για να παρακολουθήσει μια διαφήμιση. Γι αυτό το YouTube είναι και τόσο δημοφιλές. Επίσης δεν μπορείς να μου εξισώνεις ένα μαγαζί που μπαίνεις να πάρεις κάτι με ένα βίντεο. Στο YouTube δεν σου ζητάει κανείς λεφτά για να δεις κάτι.

Το μόνο που θα μπορούσες να πεις και θα συμφωνούσα είναι πως θα πρέπει να καταργηθουν οι διαφημίσεις στην αρχή του βίντεο γιατί όπως ανέφερες, δεν έχει νόημα γιατί ακομα δεν ξέρω αν το βίντεο αξίζει τον χρόνο μου.

1 λεπτό πριν, lost2 είπε

Πάμε όμως τώρα ΣΤΟ youtube, το οποίο δημιουργήθηκε για να ανεβάζει βίντεο ο κάθε πικραμένος που θέλει να γίνει διάσημος , αλλά στη συνέχεια αναπτύχθηκε και σε άλλους τομείς, τώρα όταν η κυρία Σούλα ανεβάζει την καινούρια της συνταγή για κεηκ, πες μου εσύ το youtube γιατί πετάει διαφημίσεις και κερδίζει λεφτά σε βαρος της κυρίας Σούλας , που δεν κερδίζει τίποτα;

Για να μπορείς να κάνεις Monetize τα βίντεό σου, δηλαδή να μπορείς να βγάλεις λεφτά, πρέπει να υπάρχουν κάποιοι παράγοντες νομίζω. Να έχεις έναν αριθμό από views, subscribers ή κάτι ανάλογο. Αν δεν πληρείς τις προυποθέσεις δεν θα εμφανίζονται διαφημίσεις, επομένως κανείς δεν εκμεταλλεύεται την κυρία Σούλα. Κάθε φορά που βγαίνει ad στο youtube, ο δημιουργός παίρνει τα ποσοστά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Επίσης δεν μπορείς να μου εξισώνεις ένα μαγαζί που μπαίνεις να πάρεις κάτι με ένα βίντεο. Στο YouTube δεν σου ζητάει κανείς λεφτά για να δεις κάτι.

Ο χρόνος EINAI οικονομικό αντάλλαγμα. Μπορεί να μη σου φαίνεται διότι δεν είναι άμεσο, είναι όμως έμμεσο. Και επίσης, "δίνεις" τα δεδομένα σου, τις προτιμήσεις σου στη "μαμά" εταιρεία, η οποία τα αξιοποιεί για data mining και μετά πληρώνει τους "υπαλλήλους" (δημιουργούς) της. Είναι ένα πολύπλοκο προϊόν. Στη βάση του όμως παραμένει απλό. Αν σου έλεγα π.χ ότι ένας freelancer μηχανικός δουλεύει δικά του projects μέσα στο χώρο μιας εταιρείας με την οποία συνεργάζεται, χρησιμοποιώντας τους υπολογιστές της και τα resources της για να είναι αποδοτικός (αντιστοίχισέ μηχανικός-creator, εταιρεία-YouTube, resources-userbase, αναγνωρισιμότητα κλπ) και παράλληλα "προωθεί" τα δικά του προϊόντα, δε θα μου έλεγες ότι είναι "λάθος";

11 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Το μόνο που θα μπορούσες να πεις και θα συμφωνούσα είναι πως θα πρέπει να καταργηθουν οι διαφημίσεις στην αρχή του βίντεο γιατί όπως ανέφερες, δεν έχει νόημα γιατί ακομα δεν ξέρω αν το βίντεο αξίζει τον χρόνο μου.

Ακριβώς αυτό εννοούσε το παράδειγμα του μαγαζιού που έδωσα. Για σένα μπορεί να είναι η αρχή του βίντεο, για μένα η μέση, για κάποιον άλλον το τέλος (γιατί υπάρχει και το subscription σαν "προϊόν" όπου μπορείς να δεις και άλλα βίντεο ΑΝ σου αρέσει το ένα). Όπως έχεις π.χ δωρεάν δείγματα ή demos.

11 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Το θέμα είναι πως δεν έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα να πληρώσουν τους δημιουργούς είτε σε patreon είτε με donations είτε με τον οποιοδήποτε τρόπο περιλαμβάνει να δώσουν λεφτά άμεσα.

Για αυτό ακριβώς υπάρχουν τα guidelines του IAB Europe που είπα πιο πάνω για banners κλπ. Μπορείς να τα διαβάσεις, ίσως σε ενδιαφέρουν.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...