Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

My take on this:Energ_prices.xlsx-GoogleSheets.jpg.1324bb381b17493ba756f663088647d7.jpg

 

Οι τιμές είναι αντιπροσωπευτικές για Θεσσαλία. Επικεντρώνομαι στα καύσιμα, υιοθετώντας το βέλτιστο τρόπο που μπορούν να καούν σε κάθε περίπτωση, έχοντας στο μυαλό μου λέβητες και σώματα καλοριφέρ ή ενδοδαπέδια/fan coils. Δεν περιλαμβάνω απώλειες του συστήματος από start-stop λειτουργία, ελλιπή μόνωση σωληνώσεων κλπ που λίγο πολύ ισχύουν ανεξαρτήτως καυσίμου.

Αυτό που φαίνεται να σας διαφεύγει, όσον αφορά το κόστος του ρεύματος, είναι ότι υπάρχει ήδη μια συνήθης κατανάλωση στο σπίτι και στην ουσία οι kWh θέρμανσης προστίθενται σε αυτή την κατανάλωση. Δεν ξεκινάνε να μετράνε από το μηδέν και πολύ γρήγορα περνάνε στις ακριβότερες κλίμακες χρέωσης. Το εξελάκι μου δίνει λύση σε αυτό και αφαιρεί από τους υπολογισμούς την τυπική κατανάλωση ενός νοικοκυριού. Εννοείται ο καθένας μπορεί να βάλει τις τιμές που τον αντιπροσωπεύουν σε οτιδήποτε έχει μπλε χρώμα.

Να τονίσω ότι κάτι COP πάνω από 4.5 σε αντλίες θερμότητας είναι ουτοπικά...
AHuUOcF.png

 

Link για το εξελάκι: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1w0XoMxO6dWoQAV-mebDNelwq2_q7pcKA/edit?usp=sharing&ouid=118361207000274631637&rtpof=true&sd=true

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, DOOM_NX είπε

Να τονίσω ότι κάτι COP πάνω από 4.5 σε αντλίες θερμότητας είναι ουτοπικά...

Ναι καλά στείλτους τα χαιρετίσματα μου πέρυσι με ξερύθμιστη αντλία 4.1...

Χαχαχαχα :) 

 

Τί δουλειά έκατσες κι έκανες ρε θηρίο μπράβο!!!

Από τις ρυθμιζόμενες οι ΥΚΩ είναι βασικά που μας σκίζουν τον λογαριασμό, οι άλλες είναι πάνω κάτω ίδιες ανεξαρτήτως κλίμακας, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ναι καλά στείλτους τα χαιρετίσματα μου πέρυσι με ξερύθμιστη αντλία 4.1...

Χαχαχαχα :) 

 

Τί δουλειά έκατσες κι έκανες ρε θηρίο μπράβο!!!

Από τις ρυθμιζόμενες οι ΥΚΩ είναι βασικά που μας σκίζουν τον λογαριασμό, οι άλλες είναι πάνω κάτω ίδιες ανεξαρτήτως κλίμακας, έτσι δεν είναι;

 

Ευχαριστώ! Από ό,τι βλέπω τα αποτελέσματά σου είναι αναμενόμενα για καλά μονωμένο σπίτι με σύστημα θέρμανσης χαμηλών θερμοκρασιών και συμβαδίζουν με το paper για κλιματική ζώνη Β.  Γιαυτό διάλεξα κι εγώ το COP 4.0. Μερικοί περιμένουν ότι θα βγάλουν χειμώνα με COP 6.0 ξέρω γω...

Όντως οι χρεώσεις ΥΚΩ είναι αυτές που ανεβάζουν δραματικά την τιμή της kWh. Υπάρχει μια έκπτωση στο νυχτερινό, αλλά σε γενικές γραμμές κερδίζεις ένα 5-10% στο σύνολο, τίποτα τρομερό.

Επεξ/σία από DOOM_NX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, DOOM_NX said:

My take on this:Energ_prices.xlsx-GoogleSheets.jpg.1324bb381b17493ba756f663088647d7.jpg

 

Οι τιμές είναι αντιπροσωπευτικές για Θεσσαλία. Επικεντρώνομαι στα καύσιμα, υιοθετώντας το βέλτιστο τρόπο που μπορούν να καούν σε κάθε περίπτωση, έχοντας στο μυαλό μου λέβητες και σώματα καλοριφέρ ή ενδοδαπέδια/fan coils. Δεν περιλαμβάνω απώλειες του συστήματος από start-stop λειτουργία, ελλιπή μόνωση σωληνώσεων κλπ που λίγο πολύ ισχύουν ανεξαρτήτως καυσίμου.

Αυτό που φαίνεται να σας διαφεύγει, όσον αφορά το κόστος του ρεύματος, είναι ότι υπάρχει ήδη μια συνήθης κατανάλωση στο σπίτι και στην ουσία οι kWh θέρμανσης προστίθενται σε αυτή την κατανάλωση. Δεν ξεκινάνε να μετράνε από το μηδέν και πολύ γρήγορα περνάνε στις ακριβότερες κλίμακες χρέωσης. Το εξελάκι μου δίνει λύση σε αυτό και αφαιρεί από τους υπολογισμούς την τυπική κατανάλωση ενός νοικοκυριού. Εννοείται ο καθένας μπορεί να βάλει τις τιμές που τον αντιπροσωπεύουν σε οτιδήποτε έχει μπλε χρώμα.

Να τονίσω ότι κάτι COP πάνω από 4.5 σε αντλίες θερμότητας είναι ουτοπικά...
AHuUOcF.png

 

Link για το εξελάκι: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1w0XoMxO6dWoQAV-mebDNelwq2_q7pcKA/edit?usp=sharing&ouid=118361207000274631637&rtpof=true&sd=true

Αυτός ο διαχωρισμός στις τιμές για <400kWh και μεταξύ 400-500 kWh πως προκύπτει;

Αφού, π.χ. η ΔΕΗ διαχωρίζει τις χρεώσεις σε κάτω από 500 kWh τον μήνα και σε πάνω από >500 kWh τον μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Αυτός ο διαχωρισμός στις τιμές για <400kWh και μεταξύ 400-500 kWh πως προκύπτει;

κλίμακα ΥΚΩ <400 ,400-500  , >500 μήνα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DOOM_NX είπε

Μερικοί περιμένουν ότι θα βγάλουν χειμώνα με COP 6.0 ξέρω γω...

Θα σου απαντήσω στο τέλος του χειμώνα.

Από τότε που ξεκίνησα το κλιματιστικό (asyg24kmta), είναι με μέσο COP 7 . Προφανώς θα πέσει όταν αποφασίσει να χειμωνιάσει.

image.png.f86b345fc229321ef9bf800fc6ab3380.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Θα σου απαντήσω στο τέλος του χειμώνα.

Από τότε που ξεκίνησα το κλιματιστικό (asyg24kmta), είναι με μέσο COP 7 . Προφανώς θα πέσει όταν αποφασίσει να χειμωνιάσει.

image.png.f86b345fc229321ef9bf800fc6ab3380.png

ΟΚ, άλλο κεντρική θέρμανση, άλλο κλιματιστικό. Όντως, 13 °C μέση θερμοκρασία δεν είναι χειμώνας και έχεις πολύ μικρό φορτίο, μόλις 2 kW. Θα περιμένω να δω τις μετρήσεις στο τέλος της σεζόν. ❤️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

12 ώρες πριν, mechpanos είπε

Αντλία θερμότητας στον Πύργο Ηλίας. Εξαιρετική επιλογή. Εδώ Θεσσαλονίκη πάντως τραβάνε μεγάλα ζόρια κάνα δίμηνο και βάλε. Τα 4άρια τα χαζεύουμε στα manual.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

 

Αντλία θερμότητας στον Πύργο Ηλίας. Εξαιρετική επιλογή. Εδώ Θεσσαλονίκη πάντως τραβάνε μεγάλα ζόρια κάνα δίμηνο και βάλε. Τα 4άρια τα χαζεύουμε στα manual.

Η αντλία θερμότητας ,αέρος αέρος , αέρος νερού , είναι εξαιρετική επιλογή όπου και να είσαι πάνω στον πλανήτη και χρησιμοποιώ μια φωτογραφία που ανέβασε ο συμφουριτης @Specs που δείχνει πόσες αντλίες θερμότητας υπάρχουν ανα κάποιους χιλιάδες κατοίκους σε κάποιες χώρες τις Ευρώπης που μάλλον πρέπει να κάνει λίγο πιο κρύο από εμάς 

IMG_0388.webp

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολιτικές επιλογές είναι όπως αυτό που κάνει η Ε.Ε. τώρα και μας τραβάει από το αέριο με το ζόρι. Καλό είναι να μάθουμε να διαβάζουμε τα διαγράμματα αλλιώς θα λέμε ότι το 41% (του 60%)  αντιπροσωπεύει ολόκληρη τη χώρα.

Άσε το παιχνίδι να παιχτεί με ίσους όρους και θα δεις τι θα επιλέξει ο κόσμος. Έχεις αναρωτηθεί γιατί στην Ελλάδα βλέπουμε εμείς οι μηχανικοί πολλά παλιά σπίτια με ηλ. θερμοσυσσωρευτές; Γιατί ήταν επιλογή της τότε κυβέρνησης υπό το φόβο της αύξησης της τιμής του πετρελαίου να στρέψει τον κόσμο στο ρεύμα με δόλωμα το νυχτερινό και όλοι ξέρουμε που κατέληξε...

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

εμείς οι μηχανικοί

Ελπίζω να είσαι μηχανικός που επισκευάζει αλυσοπρίονα και τα λες αυτά γιατί το να μπερδεύεις στη κουβεντα για τις αντλίες τους ηλεκτρικούς θερμοσυσσωρευτές είναι λιγάκι περίεργο εκτός και αν δεν γνωρίζεις την διαφορά 

Τωρα για την ανάλυση ποσοστών που αναφέρεσαι μπορεί να στα λύσει αυτά τα θέματα κάποιος από κάποιο γραφείο κόμματος που έχεις προτίμηση 

Επεξ/σία από dimostr
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alejsalonica είπε

Αντλία θερμότητας στον Πύργο Ηλίας. Εξαιρετική επιλογή. Εδώ Θεσσαλονίκη πάντως τραβάνε μεγάλα ζόρια κάνα δίμηνο και βάλε. Τα 4άρια τα χαζεύουμε στα manual.

Έλα που κλαίγεστε ότι δεν πιάνετε COP και οι Θεσσαλονικείς...
Τι να πουν και στην Φλώρινα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Άσε το παιχνίδι να παιχτεί με ίσους όρους και θα δεις τι θα επιλέξει ο κόσμος.

Τι σημαίνει "με ίσους όρους"; χωρίς επιδοτήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimostr είπε

Ελπίζω να είσαι μηχανικός που επισκευάζει αλυσοπρίονα και τα λες αυτά γιατί το να μπερδεύεις στη κουβεντα για τις αντλίες τους ηλεκτρικούς θερμοσυσσωρευτές είναι λιγάκι περίεργο εκτός και αν δεν γνωρίζεις την διαφορά 

Τωρα για την ανάλυση ποσοστών που αναφέρεσαι μπορεί να στα λύσει αυτά τα θέματα κάποιος από κάποιο γραφείο κόμματος που έχεις προτίμηση 

Μηχανικός είμαι φίλε μου, μελετητής όμως κι όχι πωλητής. Δεν πουλάω λέβητες, δεν πουλάω αντλίες. Δουλειά μου είναι να συμβουλέψω τον πελάτη να κάνει την επιλογή που του ταιριάζει, είτε Φ.Α. είτε αντλία είτε οτιδήποτε άλλο ανάλογα την κάθε περίπτωση. Δεν υπάρχει πανάκεια λύση (δεν ξέρω αν γνωρίζεις την φράση, υπάρχουν όμως και λεξικά) και κάθε φορά πρέπει να προτείνουμε την βέλτιστη για τον εργοδότη μας. Αν όλα αυτά σου φαίνονται περίεργα, προσπάθησε να καταλάβεις. Αν δεν έχεις επίσης την ικανότητα να κατανοήσεις για ποιο λόγο ανέφερα τους συσσωρευτές δεν μπορώ να σε βοηθήσω και ιδιαίτερα.

 

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Έλα που κλαίγεστε ότι δεν πιάνετε COP και οι Θεσσαλονικείς...
Τι να πουν και στην Φλώρινα!!!

Ναι, η Θεσσαλονίκη θα έλεγα ότι είναι καλά σχετικά, δεν πιάνει ιδιαίτερα χαμηλές θερμοκρασίες. Το 2017 - 2018 όμως στις μεγάλες παγωνιές λέβητες και αντλίες ΄΄ξεγυμνώθηκαν΄΄ κυρίως λόγω κακής εγκατάστασης. Τα λέγαμε από παλιά αλλά ποιος μας άκουσε...

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Τι σημαίνει "με ίσους όρους"; χωρίς επιδοτήσεις;

Χωρίς επιδοτήσεις και χωρίς απαγορεύσεις, ή με τουλάχιστον με ίδιες επιδοτήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Μηχανικός είμαι φίλε μου,

Αυτό είπα και γω και θα προσθέσω ότι η επισήμανση σου περί πολιτικών Ε.Ε και εγχώριων πολιτικών σε κάνουν ακόμα καλύτερο μηχανικό 

Μια έκθεση που βγάζει το Πολυτεχνείο και λέει για τα είδη θέρμανσης φαντάζομαι την έχεις υπόψιν , έτσι το λέω γιατί είσαι και μηχανικός 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...