Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, marioboni said:

οπότε 1600 ευρώ

τα οποια θα τα αφαιρουσες απο την αντλια λογικα για να συγκρινεις με συστημα αεριου

Εν ολιγοις, οταν προυπαρχει μισο ενα συστημα κλπ αλλαζουν ολα.

Αν ομως μιλαμε για αρχικη τοποθετηση, τοτε ολα μετρανε αλλιως, οπως ας πουμε στην μελετη του Πολυτεχνειου εχει πολλες εκδοχες.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή που κοιτούσα είχε κοντά 6.000 αγορά 

αν ήταν στο χέρι μου και δεν με ζαλιζε η γυναίκα θα άφηνα μόνο κλιματιστικά, στα μπάνια θερμοπομπούς adax  με ηλεκτρονικούς θερμοστάτες αν χρειαστεί ζέστη για μπάνιο , με ρεύμα στον ηλιακό ή σε ένα μικρό θερμοσίφωνα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σελ.. 22 

Ένα κρίσιμο σημείο που οφείλει να υπογραμμιστεί είναι ότι η επίτευξη υψηλότερου συντελεστή
συμπεριφοράς (COP) συνδέεται άμεσα με τα χαρακτηριστικά της εγκατάστασης και τις επικρατούσες
εξωτερικές συνθήκες
. Συνεπώς, συστήνεται σε υφιστάμενα συστήματα με σώματα, πριν την απόφαση
αντικατάστασης από το χρήστη, να προηγείται μελέτη από μηχανικό.

Περί αντλίας θερμότητας, επιτέλους το ανέφεραν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, alejsalonica said:

Περί αντλίας θερμότητας, επιτέλους το ανέφεραν.

Δεν νομιζω να βαζει μονος του οπως επιλεγει κλιματιστικο καποιος, αντλια θερμοτητας χωρις να απευθυνθει σε μηχανολογο! Αρα οι ειδικοι γνωριζουν τι πρεπει να κανουν με βαση την μελετη που θα γινει κ τις προτασεις που θα προκυψουν για καθε περιπτωση προυπαρχοντων σωματων κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΕΑΒΙΟΜ: Ανακρίβειες στη μελέτη του ΕΜΠ με τη σύγκριση κόστους θέρμανσης από διάφορες τεχνολογίες

https://news.b2green.gr/41863/ελεαβιομ-ανακρίβειες-στη-μελέτη-του-ε

Μόλις τώρα, Specs είπε

Δεν νομιζω να βαζει μονος του οπως επιλεγει κλιματιστικο καποιος, αντλια θερμοτητας χωρις να απευθυνθει σε μηχανολογο! Αρα οι ειδικοι γνωριζουν τι πρεπει να κανουν με βαση την μελετη που θα γινει κ τις προτασεις που θα προκυψουν για καθε περιπτωση προυπαρχοντων σωματων κλπ

Στον συντελεστή αναφέρομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, alejsalonica said:

Στον συντελεστή αναφέρομαι.

Συμβαινει κ στις καλυτερες οικογενειες! αυτα ειναι τα λεγομενα κλαδικα συμφεροντα που θα αμφισβητουν πολλα επιμερους κ οχι αδικα τμηματα της μελετης. Γιαυτο θεωρω αυτο το εξελακι που εφτιαξα πιο ρεαλιστικο και κυριως δυναμικο, δηλαδη ανανεωσιμο καθε στιγμη με αλλαγες τιμων κ το παλευω οσο μπορω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panagos89 είπε

Λίγη βοήθεια γτ δεν..?

πρέπει να ενεργοποιήσεις να βλέπεις τις υπογραφές των άλλων μελών πρώτα

βέβαια κάποια μέλη έχουν ότι να'ναι στάμπες κτλ που πιάνουν μεγάλο χώρο αλλά μπορείς να επιλέξεις να αγνοείς συγκεκριμένα την υπογραφή του μέλους

κατα τα άλλα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/789005-σύγκριση-κόστους-θέρμανσης/?do=findComment&comment=60095308

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, panagos89 said:

Λίγη βοήθεια γτ δεν..?

δεν βλεπεις μαλλον την υπογραφη μου γιατι δεν εχεις ενεργοποιησει απο το προφιλ σου αυτη την επιλογη.

Τοτε δες εδω τον πιο προσφατο πινακα μου https://www.insomnia.gr/forums/topic/789005-σύγκριση-κόστους-θέρμανσης/?do=findComment&comment=60095308

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

δεν βλεπεις μαλλον την υπογραφη μου γιατι δεν εχεις ενεργοποιησει απο το προφιλ σου αυτη την επιλογη.

Τοτε δες εδω τον πιο προσφατο πινακα μου https://www.insomnia.gr/forums/topic/789005-σύγκριση-κόστους-θέρμανσης/?do=findComment&comment=60095308

 

Από τα κινητά δεν φαίνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/12/2023 στις 12:00 ΜΜ, Specs είπε

Θα αλλαξει ο τιτλος απο ¨Μηδενικο κοστος θερμανσης¨" σε ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΚΟΣΤΟΥΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ...

δεν ξερω πως αλλιως να το εκφρασω σωστα αυτο που συμβαινει, ειλικρινα η ελληνικη γλωσσα δειχνει φτωχη

350 την ειχα οπως βλεπω στο αρχειο μου σε λινκ απο το Leroy Merlin,  αλλα δινουν κ βοηθουν ετσι κ καποια μελη εδω μεσα τις τιμες που επειδη δεν ζω στην Αθηνα , ισως ειναι κ πιο ρεαλιστικες γιαυτο τις καταχωρησα, οπως εδω θα δεις

https://www.insomnia.gr/forums/topic/789005-σύγκριση-κόστους-θέρμανσης/?do=findComment&comment=60008716

 

στην μπρικετα εχεις δικιο, αλλαξα την τιμη της μονο στην σειρα της 10 κιλης και δεν αλλαξα στην αναλογια τοννου.

 

Και ετσι ο πινακας αναπροσαρμοζεται ως εξης

Fullscreencapture18Dec2023123408.jpg.be97863df0d3b8d0530d008c9dff6849.jpg

εγώ που έχω ΔΕΗ με σταθερό αέριο 0,051;

Επεξ/σία από vassilis3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, vassilis3 said:

εγώ που έχω ΔΕΗ με σταθερό αέριο 0,051;

Γνωριζεις ποσο ειναι με ολα μεσα ?

Με αυτο σαν βαση προσθετοντας τις ρυθμιζομενες χρεωσεις , φπα κλπ κλπ εχω την τιμη στον πινακα.

Ειναι ετσι η εχω κατι λαθος? για δες σε παρακαλω τον λογαριασμο σου, η ποσταρισε τον με σβησμενα τα προσωπικα δεδομενα αν θες...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...