Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 hours ago, alejsalonica said:

οι επιφάνειες αργούν πολύ να ζεσταθούν ενώ δεν μπορούν να κρατήσουν θερμοκρασία

τα εχεις μπερδεψει...αλλα δεν ειναι εδω το σωστο νημα για διαλογο σε αυτο, πας αν θες κ ενημερωνεσαι σωστα στο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/809003-συμβουλες-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-3/page/536/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

τα εχεις μπερδεψει...αλλα δεν ειναι εδω το σωστο νημα για διαλογο σε αυτο, πας αν θες κ ενημερωνεσαι σωστα στο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/809003-συμβουλες-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-3/page/536/

 

όντως δεν είναι το σωστό νήμα, το σωστό νήμα ήταν το Πολυτεχνείο που πήγα. Διάβασε καλά τι έγραψα, για να βοηθήσω τα λέω. Καλή συνέχεια.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, alejsalonica said:

το σωστό νήμα ήταν το Πολυτεχνείο που πήγα

τοτε επειδη εγω δεν πηγα στο Πολυτεχνειο, σε παραπεμπω σε συναδελφο σου λιγες σελιδες πιο πισω

https://www.insomnia.gr/forums/topic/789005-σύγκριση-κόστους-θέρμανσης/?do=findComment&comment=60067977

διαβασε καλα τι γραφει, για να βοηθησει τα λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Specs είπε

τοτε επειδη εγω δεν πηγα στο Πολυτεχνειο, σε παραπεμπω σε συναδελφο σου λιγες σελιδες πιο πισω

https://www.insomnia.gr/forums/topic/789005-σύγκριση-κόστους-θέρμανσης/?do=findComment&comment=60067977

διαβασε καλα τι γραφει, για να βοηθησει τα λεει.

Όταν πας κι εσύ θα καταλάβεις σε τι λέμε τα ίδια κι σε τι και γιατί διαφέρουμε.

Δεν έχω καμία διάθεση αντιπαράθεσης, ο καθένας κάνει αυτό που θέλει και τέλος πάει ταμείο. Εκεί πληρώνονται όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν έχω όρεξη για αντιπαραθέσεις γι'αυτό δεν απάντησα. Ο κάθε μηχανικός τα βλέπει από κάποια σκοπιά, ανάλογα και την επαγγελματική του δραστηριότητα. Τί θέλω να πω.

Λύσεις υπάρχουν διαφορετικές αναλόγως την προσέγγιση, την τσέπη του πελάτη κλπ. Δουλειά του μηχανικού δεν είναι να βρει την τέλεια λύση, αλλά μια λύση κοντά στην τέλεια που θα συμφέρει τεχνικά και οικονομικά. 

Το κόστος για μια πλήρη εγκατάσταση αντλίας θερμότητας αέρα νερού ή γεωθερμικής που έχει ακόμα μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης, είναι τσιμπημένο.

Αντίθετα ένα λεβητάκι αερίου το βάζεις πιο εύκολα. Και είναι λύση για κάποιους, οπότε υπάρχουν και οι επαγγελματίες που την υποστηρίζουν.

Δεν μπορούμε να μηδενίζουμε όμως τις άλλες λύσεις. Ειδικά αν γίνεται προφανές ότι δραστηριοποιούμαστε επαγγελματικά υπέρ της μίας, φαίνεται άσχημο. Και να το κάνουμε επικαλούμενοι την επιστημονική μας ιδιότητα, φαίνεται άσχημο.

Οπότε κάπου εδώ και δεν μπλέκομαι άλλο, για να βγάλω απέξω την παράμετρο ποιος πήγε Πολυτεχνείο και τι έμαθε, παραπέμπω στην μελέτη που δημοσίευσε πέρυσι τέτοια εποχή το ίδιο το Πολυτεχνείο και όποιος θέλει να συγκρίνει κόστος θέρμανσης ας την διαβάσει, επικαιροποιεί τις τιμές και βλέπει.

 

Mελέτη-κόστους-θέρμανσης-ΕΜΠ-Χειμερινή-σεζόν-2022-2023-2η-Εκδοση.pdf

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2022 στις 9:50 ΠΜ, Specs είπε

Δείτε συνοπτικά σε πίνακα , το κόστος θέρμανσης με διάφορους τρόπους και κυρίως με τις τιμές ενέργειας ενημερωμένες μιας και η ρευστότητα αλλάζει την σειρά.

Σήμερα η φτηνότερη μπορεί να είναι η αυριανή ακριβότερη κοκ

Μπορώ να προσθέσω και άλλη μορφή αν χρειαστεί, πχ σόμπα υγραερίου κλπ

ENNOEITAI πως θα ενημερώνω ΑΜΕΣΑ τις τιμές οταν αλλάζουν, εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον και το θέμα παρακολουθείται.

Επίσης απορίες , σχόλια , ενστάσεις κλπ δεκτά και θα απαντώνται άμεσα...

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1432022 94013 πμ.jpg

Απορία,άσχετης:ωραία,βλέπουμε στον πολυτιμο πίνακα το κοστος kvw,ομως πως επιλέγουμε τη βέλτιστη οικονομικη ωφέλεια σε συνάρτηση με την αποδοση της συσκευής?Η ερώτηση για κάποιον που ψάχνεται να επιλέξει τωρα πως θα θερμάνει το χώρο του...Αφήνω στην άκρη το κόστος αγοράς-εγκατάστασης...Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, gina57 said:

?Η ερώτηση για κάποιον που ψάχνεται να επιλέξει τωρα πως θα θερμάνει το χώρο του

Ωραια. Τι επιλογες υπαρχουν ; απο εκει ξεκιναμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, gina57 είπε

Απορία,άσχετης:ωραία,βλέπουμε στον πολυτιμο πίνακα το κοστος kvw,ομως πως επιλέγουμε τη βέλτιστη οικονομικη ωφέλεια σε συνάρτηση με την αποδοση της συσκευής?Η ερώτηση για κάποιον που ψάχνεται να επιλέξει τωρα πως θα θερμάνει το χώρο του...Αφήνω στην άκρη το κόστος αγοράς-εγκατάστασης...Ευχαριστώ...

δε βγαζει νοημα το "αφηνω εξω το κοστος αγορας και εγκαταστασης" γιατι τοτε θα σου πω βαλε γεωθερμικη αθ. Που μπορει να κοστιζει κανα 50 χιλιαρικα ολα μεσα. Οτα το απλο κλιματιστικο δε κοστιζει ουτε 1000 ευρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, gina57 είπε

βέλτιστη

Από τον πίνακα! Σου λέει πόσο κοστίζει κάθε αποδιδόμενη kwh. Από εκεί και πέρα, βλέπεις τί κοστίζει και η κάθε λύση και προχωράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, mechpanos said:

Από τον πίνακα!

να προσθεσω πως αν δεν σταθεροποιηθουν οι τιμες απο Ιανουαριο εστω, σε ηλεκτρικο-αεριο-πετρελαιο και ακομη χειροτερα αν δεν ξερει καποιος ποσο ακριβως πληρωνει την κιλοβατωρα (με ολα τα εξοδα μεσα οπως λεμε) στο προγραμμα που εχει (ρευμα κ αεριο αυτο αφορα) , τοτε μονο αν εχουν μεγαλη διαφορα θα ειναι ξεκαθαρο ποιο συμφερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

δε βγαζει νοημα το "αφηνω εξω το κοστος αγορας και εγκαταστασης" γιατι τοτε θα σου πω βαλε γεωθερμικη αθ. Που μπορει να κοστιζει κανα 50 χιλιαρικα ολα μεσα. Οτα το απλο κλιματιστικο δε κοστιζει ουτε 1000 ευρω

Σωστά,ειναι πολλες οι επιλογές αλλα πολύ λιγοτερες οι δυνατότητες,ευχαριστω όσους απάντησαν 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/12/2023 στις 11:37 ΠΜ, mindreader είπε

Αν η αντλια θερμοτητας πινει σαν τρελη το ρευμα, γιατι κοβονται τοσο πολλοι ορισμενοι, και υπερθεματιζουν και πιπιλανε συνεχεια τα μυαλα του κοσμου περι του ποσο συμφερει να θερμαινεσαι με αντλια θερμοτητας;

Εγω πλεον ειμαι εντελως 'εχθρικος' σε οτιδηποτε καταναλωνει ρευμα! Και ερχονται οι αλλοι και σου κανουν σχεδον προπαγανδα για αντλια θερμοτητας. Ολοι οι ζαπλουτοι ή οι επαγγελματιες που πουλανε, εδω μαζευτηκαν;

Να ακουγονται τετοιες αποψεις για ενεργοβορες επιλογες, για να γλυτωσει κοσμος εγκεφαλικα και ανακοπες.

Βρήκα έτοιμη την αντλία θερμότητας σε νεόδμητο, οπότε δεν μπορώ να μιλήσω για απόσβεση κόστους εγκατάστασης και σε πόσα έτη θα έρθει αυτή. Θα πω όμως το εξής. Αναμμένη 24/7 από Νοέμβρη έως Απρίλη, στους 40 βαθμούς νερά, με τα fan coil στους 23 να κρατάνε σταθερά θερμοκρασία και εγώ άνετος με το φανελάκι στο σπίτι. Καίει περίπου 15-20 kwh την ημέρα, δηλαδή 450-600 kwh το μήνα, δηλαδή χοντρικά 100-130 ευρώ το μήνα. Έχε επίσης υπόψιν ότι επειδή οι αντλίες αντλούν ενέργεια από το περιβάλλον, αποδίδουν 4 φορές αυτό που καίνε, π.χ. για 600kwh που καίνε αποδίδουν στο σπίτι 2400kwh. Θέλω να μου πεις πόσο περίπου θα κόστιζε το μήνα, αν είχες ένα λέβητα πετρελαίου ή φυσικού αερίου αναμμένο 24/7 για 5 μήνες. Οι γονείς μου στο πατρικό μου για έναν μήνα πλήρωσαν 50 ευρώ στα κοινόχρηστα για λίγες ώρες. Για μένα το ρεύμα πάντα θα είναι πιο φτηνό από τις υπόλοιπες πηγές και πιο ανεξάρτητο. Βέβαια είναι και το τι θέλει ο καθένας. Κάποιος μπορεί να μην θέλει να ανάβει καθόλου θέρμανση και να κουκουλώνεται με κουβέρτες, οπότε να με θεωρεί κορόιδο που πληρώνω τόσα λεφτά.

 

 

Επεξ/σία από Insane84
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Βρήκα έτοιμη την αντλία θερμότητας σε νεόδμητο, οπότε δεν μπορώ να μιλήσω για απόσβεση κόστους εγκατάστασης και σε πόσα έτη θα έρθει αυτή. Θα πω όμως το εξής. Αναμμένη 24/7 από Νοέμβρη έως Απρίλη, στους 40 βαθμούς νερά, με τα fan coil στους 23 να κρατάνε σταθερά θερμοκρασία και εγώ άνετος με το φανελάκι στο σπίτι. Καίει περίπου 15-20 kwh την ημέρα, δηλαδή 450-600 kwh το μήνα, δηλαδή χοντρικά 100-130 ευρώ το μήνα. Έχε επίσης υπόψιν ότι επειδή οι αντλίες αντλούν ενέργεια από το περιβάλλον, αποδίδουν 4 φορές αυτό που καίνε, π.χ. για 600kwh που καίνε αποδίδουν στο σπίτι 2400kwh. Θέλω να μου πεις πόσο περίπου θα κόστιζε το μήνα, αν είχες ένα λέβητα πετρελαίου ή φυσικού αερίου αναμμένο 24/7 για 5 μήνες. Οι γονείς μου στο πατρικό μου για έναν μήνα πλήρωσαν 50 ευρώ στα κοινόχρηστα για λίγες ώρες. Για μένα το ρεύμα πάντα θα είναι πιο φτηνό από τις υπόλοιπες πηγές και πιο ανεξάρτητο. Βέβαια είναι και το τι θέλει ο καθένας. Κάποιος μπορεί να μην θέλει να ανάβει καθόλου θέρμανση και να κουκουλώνεται με κουβέρτες, οπότε να με θεωρεί κορόιδο που πληρώνω τόσα λεφτά.

 

 

Επίσης με ρεύμα βάζεις και ένα φωτοβολταϊκούλι, και παράγεις ο ίδιος το ρεύμα σου. Αέριο και πετρέλαιο, δεν μπορείς να παράξεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Insane84 said:

Βρήκα έτοιμη την αντλία θερμότητας σε νεόδμητο, οπότε δεν μπορώ να μιλήσω για απόσβεση κόστους εγκατάστασης και σε πόσα έτη θα έρθει αυτή. Θα πω όμως το εξής. Αναμμένη 24/7 από Νοέμβρη έως Απρίλη, στους 40 βαθμούς νερά, με τα fan coil στους 23 να κρατάνε σταθερά θερμοκρασία και εγώ άνετος με το φανελάκι στο σπίτι. Καίει περίπου 15-20 kwh την ημέρα, δηλαδή 450-600 kwh το μήνα, δηλαδή χοντρικά 100-130 ευρώ το μήνα. Έχε επίσης υπόψιν ότι επειδή οι αντλίες αντλούν ενέργεια από το περιβάλλον, αποδίδουν 4 φορές αυτό που καίνε, π.χ. για 600kwh που καίνε αποδίδουν στο σπίτι 2400kwh. Θέλω να μου πεις πόσο περίπου θα κόστιζε το μήνα, αν είχες ένα λέβητα πετρελαίου ή φυσικού αερίου αναμμένο 24/7 για 5 μήνες. Οι γονείς μου στο πατρικό μου για έναν μήνα πλήρωσαν 50 ευρώ στα κοινόχρηστα για λίγες ώρες. Για μένα το ρεύμα πάντα θα είναι πιο φτηνό από τις υπόλοιπες πηγές και πιο ανεξάρτητο. Βέβαια είναι και το τι θέλει ο καθένας. Κάποιος μπορεί να μην θέλει να ανάβει καθόλου θέρμανση και να κουκουλώνεται με κουβέρτες, οπότε να με θεωρεί κορόιδο που πληρώνω τόσα λεφτά.

 

 

Καταλαβαινω απολυτα τα δεδομενα που παραθετεις.

Οπως λες βεβαια, σημαντικο οτι δεν χρειαζεται να ασχοληθεις με αποσβεση, ουτε κληθηκες να ξοδεψεις για να το βαλεις. Σιγουρα ετσι, μιλας με αλλη ανεση.

Βεβαια, οπως το θετεις, ολη μερα καθε μερα επι μηνες, ερχεται φτηνοτερο το ρευμα πχ σε σχεση με πετρελαιο. Βεβαια, δεν νομιζω οτι ειναι 130 ευρω το μηνα, εξαρταται και τι σπιτι εχει κανεις και που το εχει. Οποτε με αυτη τη σκεψη και με το γεγονος οτι οι αυξησεις ειναι προ των πυλων, ρεαλιστικα πες ειναι ενα 200ευρω το μηνα. Δεν πιστευω οτι η μεση ελληνικη οικογενεια, ακομη και για αυτη την οντως μοναδικη εμπειρια θερμοτητας και ζεστασιας, οτι μπορει να διαθετει καθε μηνα 200 ευρω για θερμανση. Δηλαδη αν το ρευμα ξεκινα μονο για θερμανση με 200αρι, τοτε με λοιπες καταναλωσεις και τελη, φτανει για πλακα το 500ευρω, και πειτε μου οτι τα λεω λαθος!

Βεβαια, αν δεν μπορει να δωσει τα 200 ευρω, πολυ δε περισσοτερο δε μπορει να δωσει περισσοτερα ευρω για αλλες μορφες θερμανσης.

Γι'αυτο γενικως πιστευω οτι πεφτει 'κρυο' στα ελληνικα σπιτια.

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, mindreader είπε

Καταλαβαινω απολυτα τα δεδομενα που παραθετεις.

Οπως λες βεβαια, σημαντικο οτι δεν χρειαζεται να ασχοληθεις με αποσβεση, ουτε κληθηκες να ξοδεψεις για να το βαλεις. Σιγουρα ετσι, μιλας με αλλη ανεση.

Βεβαια, οπως το θετεις, ολη μερα καθε μερα επι μηνες, ερχεται φτηνοτερο το ρευμα πχ σε σχεση με πετρελαιο. Βεβαια, δεν νομιζω οτι ειναι 130 ευρω το μηνα, εξαρταται και τι σπιτι εχει κανεις και που το εχει. Οποτε με αυτη τη σκεψη και με το γεγονος οτι οι αυξησεις ειναι προ των πυλων, ρεαλιστικα πες ειναι ενα 200ευρω το μηνα. Δεν πιστευω οτι η μεση ελληνικη οικογενεια, ακομη και για αυτη την οντως μοναδικη εμπειρια θερμοτητας και ζεστασιας, οτι μπορει να διαθετει καθε μηνα 200 ευρω για θερμανση. Δηλαδη αν το ρευμα ξεκινα μονο για θερμανση με 200αρι, τοτε με λοιπες καταναλωσεις και τελη, φτανει για πλακα το 500ευρω, και πειτε μου οτι τα λεω λαθος!

Βεβαια, αν δεν μπορει να δωσει τα 200 ευρω, πολυ δε περισσοτερο δε μπορει να δωσει περισσοτερα ευρω για αλλες μορφες θερμανσης.

Γι'αυτο γενικως πιστευω οτι πεφτει 'κρυο' στα ελληνικα σπιτια.

Έχω υπολογίσει 0,20 ευρώ ανά kwh + ΦΠΑ, παραπάνω από ότι είναι τώρα ακόμα και με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, για να βγάλω τα 130 ευρώ το μήνα (600kwh), οπότε νομίζω είναι αρκετά accurate. Το 200άρι το θεωρώ δύσκολο να έρθει, ειδικά αν επιλέξω να κλείσω με σταθερό στα 0,17 ανά kwh. Σαφώς αν έρθουν τα πάνω κάτω μπορεί, αλλά πιστεύω και πάλι μεγαλύτερο θέμα θα έχει το πετρέλαιο και το φα. Μιλάω για μένα πάντα, δεν μπορώ να ξέρω ούτε πόσο θα κοστίσει σε επαρχία με -10 βαθμούς, ούτε αν μπάζει το σπίτι του καθενός ούτε αν έχει γίνει λάθος στην εγκατάσταση. Και πάλι το ίδιο και μεγαλύτερο πρόβλημα θα έχουν τέτοια σπίτια με πετρέλαιο και φα. Προσωπικά καταναλώνω αυτή τη στιγμή την ημέρα 20kwh για την θέρμανση και 10kwh για όλα τα υπόλοιπα, οπότε αν βάλεις και πάγια τέλη ο λογαριασμός θα πάει περίπου στα 240€, επ' ουδενί υπερδιπλάσιος. Γενικώς το θέμα πρέπει να το βλέπουμε συγκριτικά, σαν μέθοδο θέρμανσης σε ίδιες συνθήκες και το ρεύμα είναι για μένα πιο οικονομικό και πιο efficient.

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...