Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, argimeg είπε

Ναι σίγουρα αλλά τα περισσότερα σπίτια ήδη έχουν σώματα από την αρχή. Και εκτός από αυτό, το να αλλάξεις ένα σώμα είναι πολύ φθηνότερο από το να αγοράσεις ένα καλό κλιματιστικό. Αν τα σπίτια μας δεν είχαν ήδη σώματα και σωληνώσεις, η εγκατάσταση κλιματιστικού θα ήταν πολύ πιο συμφέρουσα από το να κάνεις εγκατάσταση αερίου.

Είναι και θέμα συνήθειας και ανεπαρκούς πληροφόρησης όλος αυτός ο μύθος ότι με το κλιματιστικό δεν ζεστένεσαι. Λίγη ερεύνα θέλεις και να καταλάβεις πως περίπου λειτουργεί ένα κλιματιστικό inverter, και ότι δεν πρέπει να το κλείνεις. Σε προηγούμενα χρόνια που το αέριο ήταν τζάμπα ούτε θα το συζητούσαμε για κλιματιστικό ή pellet ή ενεργειακό τζάκι και θα ήταν και το σοφότερο νομίζω, αλλά εδώ και δύο χρόνια δυστυχώς θα πρέπει να ψαχνόμαστε συνέχεια. 

Theoretically, by leaving the AC running set at a comfortable temperature, means that the air conditioning unit will not have to operate that hard. On the other hand, if you turn it off when you leave and turn it on when you get home, the air conditioner will consume more energy either for cooling or heating. However, in practice the AC should be turned off. You might think that it is a waste of energy to turn on and off the air conditioner, but this saves you a fair amount of money and helps the air conditioning unit to operate more efficiently. It might seem that the AC consumes more energy to cool or heat the room, but actually the air conditioners run most efficiently when they are operating at full speed, rather than operating at lower speed all day in order to maintain a constant temperature.

 

In english but the point is clear.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, elmajiko είπε

Theoretically, by leaving the AC running set at a comfortable temperature, means that the air conditioning unit will not have to operate that hard. On the other hand, if you turn it off when you leave and turn it on when you get home, the air conditioner will consume more energy either for cooling or heating. However, in practice the AC should be turned off. You might think that it is a waste of energy to turn on and off the air conditioner, but this saves you a fair amount of money and helps the air conditioning unit to operate more efficiently. It might seem that the AC consumes more energy to cool or heat the room, but actually the air conditioners run most efficiently when they are operating at full speed, rather than operating at lower speed all day in order to maintain a constant temperature.

 

In english but the point is clear.

Δεν ισχύει.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elmajiko είπε

Theoretically, by leaving the AC running set at a comfortable temperature, means that the air conditioning unit will not have to operate that hard. On the other hand, if you turn it off when you leave and turn it on when you get home, the air conditioner will consume more energy either for cooling or heating. However, in practice the AC should be turned off. You might think that it is a waste of energy to turn on and off the air conditioner, but this saves you a fair amount of money and helps the air conditioning unit to operate more efficiently. It might seem that the AC consumes more energy to cool or heat the room, but actually the air conditioners run most efficiently when they are operating at full speed, rather than operating at lower speed all day in order to maintain a constant temperature.

 

In english but the point is clear.

Δεν ξέρω δεν το δοκίμασα καν έτσι γιατί θεωρούσα ότι χάνεται η έννοια του inverter. Μπορεί να είναι και αυτό το σωστό αλλά παίζει ρόλο και το πόσες ώρες είσαι στο σπίτι. Εγώ με μικρό παιδί 3 ετών τότε δεν το έκλεινα καθόλου για να υπάρχει σταθερή θερμοκρασία. αν ήμουν μόνος και έλειπα από το σπίτι καμιά 10αριά ώρες μπορεί και να το έκλεινα.

Τώρα από την άλλη η inventor επειδή δίνει και μεγάλη εγγύηση σε χρόνια σου λέει άσε να το κλείνουν, να μην δουλεύει συνέχεια και τα παίξει :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά είναι όλα.

Αν ο χώρος είναι πρακτικά χωρίς μόνωση και το έχεις "always on" την έβαψες. Ή αν 12 ώρες τη μέρα στο σπίτι δεν είναι κανείς. Επίσης δεν έχει νόημα να το αφήνεις όλη νύχτα στους 20 βαθμούς, όταν όλοι είναι στα παπλώματα κι έξω η θερμοκρασία πέφτει (άρα και η απόδοση του κλιματιστικού).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

αυτο με το μπανιο ειναι προβλημα οντως. και εγω αεροθερμο εχω αλλα προσπαθω να μην το αναβω γιατι καιει τον πατο του. αν ειναι να κανω μπανιο, ανοιγω τερμα το καυτο νερο στη ντουζιερα και σε 2 λεπτα εχει ανεβασει θερμοκρασία ο χωρος. lifehack.

Έχεις ανεβάσει και υγρασία όμως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακαλω για θεματα κλιματιστικων, εδω ειναι η τελευταια σελιδα απο το εξειδικευμενο νημα που βρισκεται στο Part 3 ,μαλιστα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/809003-συμβουλες-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-3/page/532/

εχει απο κει κ πισω χιλιαδες σελίδες κυριολεκτικα εξειδικευμενης πληροφορησης...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μπάνιο μπορείς να ανεβάσεις 1-2 βαθμούς τη ζητούμενη σε διπλανό δωμάτιο ή δωμάτια. Αφήνεις τις εσωτερικές πόρτες ανοιχτές και σε 10-15 λεπτά είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, paylidis είπε

Οι 8/10 που ζεσταινονται με κλιματιστικο δε το λειτουργουν σωστά, επειδη συνηθως δεν αντιλαμβάνονται πως λειτουργει σωστα.

Σωστός.

Επίσης η αίσθηση θερμικής άνεσης έχει να κάνει και με την μετάδοση της θερμότητας. Την πιο καλή αίσθηση την έχεις με την μετάδοση με ακτινοβολία, αισθάνεσαι μια γλυκιά ζεστασιά. Αυτό το έχεις με το τζάκι αν κάθεσαι απέναντι από την φωτιά, το έχεις και με τα σώματα καλοριφέρ, το έχεις και με τα κλιματιστικά έμμεσα, αν τα δουλεύεις συνεχεία και θερμανθούν τα δομικά στοιχεία του σπιτιού (τοίχοι) τα οποία στην συνέχεια ακτινοβολούν πίσω θερμότητα. Αν τώρα κανείς διακοπτόμενη χρήση και βάζεις στο 30 το κλιματιστικό όταν μπαίνεις για να ζεσταθεί γρήγορα το σπίτι και αμέσως το σβήσεις, τι έχεις κάνει, έχεις ζεστάνει μόνο τον αέρα του σπιτιού και τα ντουβάρια είναι παγωμένα. Όταν σβήσεις η θερμότητα του αέρα θα απορροφηθεί γρήγορα (ο αέρας δεν έχει θερμοχωρητικότητα) και θα παγώσεις, και λες "αααα, δεν κάνει δουλειά το a/c παγώνει το σπίτι αμέσως όταν το κλείσω", το ξαναβάζεις στο φουλ και δημιουργείς μια άρρωστη κατάσταση αδικώντας και το μηχάνημα. Όταν τα σκάσεις όμως και πάρεις αντλία θερμότητας και βάλεις fan coil και σου λέει ο εγκαταστάτης μην το ζορίσεις, low and slow εκεί τον ακούς δεν λες τίποτα, λες και έχει καμία διαφορά :)

Επομένως για να συνοψίσουμε, αφήνουμε τα κλιματιστικά μας αρκετές ώρες ανέμενα να θερμάνει καλά ο χώρος και στο χαμηλό, και χτίζουμε με τούβλο και όχι ελαφρές κατασκευές γυψοσανίδες κλπ, για να έχει το σπίτι μας θερμική μάζα να αποδώσει γλυκά την θερμοκρασία πίσω στον χώρο. Ελαφρές κατασκευές μόνο σε επαγγελματικούς χώρους και χώρους κοινού που θέλουμε όταν πάμε να ζεσταθεί αμέσως και όταν φύγουμε ας παγώσει και αμέσως.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

με ρωτάει η μάνα μου αν τώρα που θα έχει σύνδεση αερίου κανονικού και όχι με μπουκάλες όπως μέχρι τώρα, πρέπει να συνδέσει και τον θερμοσίφωνα, ή να τον αφήσει στο ρεύμα. Έχουν πολύ καλό ηλιακό που εξυπηρετεί όταν υπάρχει έστω και λίγο ήλιος, αλλά για τις υπόλοιπες μέρες θα χρειάζεται εναλλακτική. Έχετε κάποια ιδέα ως προς το τι είναι καλύτερο; (στο αέριο όταν επιτέλους συνδεθεί τελείως, θα είναι στο gas control). Δεν έχω αέριο και δεν ξέρω πώς προκύπτει το ΖΝΧ μέσω αερίου, αν είναι οικονομικό, πρακτικό κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, marinna said:

είναι οικονομικό, πρακτικό

ειναι αυτα κ κυριως αμεσο κ μονο οσο χρειαζεσαι ακριβως, σαν ταχυθερμαντηρας αλλα με αεριο

Επεξ/σία από Specs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, marinna είπε

Γεια σας,

με ρωτάει η μάνα μου αν τώρα που θα έχει σύνδεση αερίου κανονικού και όχι με μπουκάλες όπως μέχρι τώρα, πρέπει να συνδέσει και τον θερμοσίφωνα, ή να τον αφήσει στο ρεύμα. Έχουν πολύ καλό ηλιακό που εξυπηρετεί όταν υπάρχει έστω και λίγο ήλιος, αλλά για τις υπόλοιπες μέρες θα χρειάζεται εναλλακτική. Έχετε κάποια ιδέα ως προς το τι είναι καλύτερο; (στο αέριο όταν επιτέλους συνδεθεί τελείως, θα είναι στο gas control). Δεν έχω αέριο και δεν ξέρω πώς προκύπτει το ΖΝΧ μέσω αερίου, αν είναι οικονομικό, πρακτικό κτλ.

Προσωπικά έχω συνδέσει και το ΖΝΧ από τον λέβητα αερίου και τον θερμοσίφωνα στην γραμμή του ζεστού νερού χρήσης μόνο και μόνο επειδή είχα τον θερμοσίφωνα από πριν και ήταν σχετικά καινούριος. Διαλέγω ποιο από τα 2 θέλω με 2 βάνες(κλείνω τη μια και ανοίγω την άλλη). Στην πράξη βέβαια δεν το κάνω γιατί χρησιμοποιώ κατά 100% το αέριο μιας και βγαίνει πολύ φθηνότερα.

Τον κράτησα για να έχω μια εναλλακτική για ζεστό νερό σε περίπτωση βλάβης του λέβητα, αλλα δεν μου έχει τύχει μέχρι τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, marinna είπε

Γεια σας,

με ρωτάει η μάνα μου αν τώρα που θα έχει σύνδεση αερίου κανονικού και όχι με μπουκάλες όπως μέχρι τώρα, πρέπει να συνδέσει και τον θερμοσίφωνα, ή να τον αφήσει στο ρεύμα. Έχουν πολύ καλό ηλιακό που εξυπηρετεί όταν υπάρχει έστω και λίγο ήλιος, αλλά για τις υπόλοιπες μέρες θα χρειάζεται εναλλακτική. Έχετε κάποια ιδέα ως προς το τι είναι καλύτερο; (στο αέριο όταν επιτέλους συνδεθεί τελείως, θα είναι στο gas control). Δεν έχω αέριο και δεν ξέρω πώς προκύπτει το ΖΝΧ μέσω αερίου, αν είναι οικονομικό, πρακτικό κτλ.

Με μια τρίοδη βάνα μπορεί να έχει αυτόματη επιλογή ηλιακού ή αερίου ανάλογα με τη θερμοκρασία που έχει το νερό στο δίκτυο του ζεστού νερού χρήσης. Ρωτήστε έναν υδραυλικό.

Η άλλη λύση είναι αυτό που ειπώθηκε πιο πάνω να ανοιγοκλείνει χειροκίνητα τις βάνες και άνοιξη καλοκαίρι να έχει τον ηλιακό και χειμώνα το αέριο.

Είναι κάτι απλό γενικά να γίνει. Εξαρτάται από το πόσο βολεύει σε κάθε εγκατάσταση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα πάρουμε από την αρχή.

 

1. Ο ηλιακός δίνει δωρεάν ζνχ, το αέριο όχι. 

2. Υπάρχουν ειδικές θερμομεικτικές βαλβίδες που επιλέγουν, ανάλογα τις συνθήκες, από που θα επιτρέψουν να πάει το νερό στην βρύση. ΠΡΟΣΟΧΗ είναι ιδιαίτερα ευαίσθητες και χρειάζονται προστασία με φίλτρο πριν.

3. Μην χρησιμοποιείτε αφυγραντήρες, είναι πεταμένα λεφτά. Αν θέλετε να ρίξετε την υγρασία είτε δουλέψτε τα κλιματιστικά είτε ανεβάστε θέρμανση. Επίσης, το ''έχω υγρασία'' γενικά και αόριστα δεν λέει κάτι. Πρέπει να ξέρουμε σε τι θερμοκρασία εμφανίζεται και με τι εξωτερικές συνθήκες. Τον χειμώνα εσωτερικά πρέπει να έχουμε τουλάχιστον 22C για κατοικία. Ο αερισμός να γίνεται σωστά και ιδανικά να γίνεται μέσω εναλλάκτη αέρα (VAM). Μια εξαιρετική επένδυση είναι αυτό το τελευταίο που ταυτόχρονα κάνει αερισμό και εξοικονόμηση. Αν η υγρασία επιμένει τότε κάποιο δομικό θέμα έχετε και πρέπει να λυθεί, όχι να το αντιμετωπίζετε με υγραντήρες. Είναι εξοπλισμός ειδικής χρήσης και ειδικών συνθηκών. Καστανά΄λωνει τεράστιες ποσότητες ενέργειας.

4. Η θέρμανση με αντλίες θερμότητας split unit  είναι εντελώς διαφορετική από αυτή με θερμαντικά σώματα. Αν ψάχνεις το πιο οικονομικό τότε πρέπει να κοιτάς κάθε μήνα τις τιμές αερίου - ρεύματος. Σίγουρα πάντως με τις τα τιμολόγια που ανακοινώθηκαν χθες το ρεύμα πλέον γίνεται ακριβό σπορ. Από την άλλη με την σταθερή τιμή αερίου της ΔΕΗ π.χ.  έχεις μια σχετικά οικονομική θέρμανση ξέροντας τι θα πληρώσεις από πριν.

Αν πάμε σε ποιότητα τα split units έχουν ως μέσω θέρμανσης την εξαναγκασμένη και με ταχύτητα κίνηση του αέρα. Δεν προσφέρουν καθόλου θέρμανση μέσω αντανάκλασης και οι επιφάνειες αργούν πολύ να ζεσταθούν ενώ δεν μπορούν να κρατήσουν θερμοκρασία. Έχεις και το θέμα του μπάνιου που συνήθως χρησιμοποιείς λύσεις του περασμένου αιώνα (αερόθερμα κλπ). Σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες πέφτει δραματικά ο Βαθμός Απόδοσης. Εδώ θα πρέπει να τονίσουμε ότι ο Β.Α. σε αντλίες θερμότητας γενικά ΔΕΝ είναι σταθερός αλλά εξαρτάται από τις εξωτερικές συνθήκες και ως μειονέκτημα είναι το γεγονός ότι όσο πιο πολύ κρύο κάνει τόσο πιο χαμηλός είναι κι ο Β.Α. Τις στιγμές δηλαδή που την έχεις πιο πολύ ανάγκη ο Β.Α.  πέφτει. Σε αντίθεση με το λέβητα όπου πρακτικά έχει σταθερό Β.Α. Τα δε θερμαντικά σώματα προσφέρουν θέρμανση μέσω κυκλοφορίας αέρα και αντανάκλασης, έχουν πολύ άμεση ανταπόκριση και ζεσταίνουν ένα παγωμένο χώρο σε πολύ λιγότερη ώρα σε σχέση με τα κλιματιστικά. Η αίσθηση θερμικής άνεσης με τα θερμαντικά σώματα είναι πολύ καλύτερη ενώ επίσης μπορείς να κάνεις και σημαντική εξοικονόμηση με θερμοστατικές κεφαλές (και μάλιστα smart home). 

Τέλος, επίσης πολύ σημαντικό το γέγονός ότι με τον λέβητα αερίου έχουμε ζνχ νύχτα - μέρα σε πολύ χαμηλές τιμές ενώ σε συνδυασμό με ηλιακό η εξοικονόμηση ενέργειας είναι τεράστια όταν κυρίως έχεις μεγάλη κατανάλωση (παιδιά κλπ)

Σε περιοχές που υπάρχει αέριο είναι σχεδόν μονόδρομος, σε περιοχές που δεν υπάρχει δίκτυο υπάρχει και η λύση της δεξαμενής υγραερίου αλλά απαιτεί χώρο και σίγουρα κατάθεση μελέτης σε πολεοδομία (ίσως και Π.Υ. ανάλογα).

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...