Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, bjj-p είπε

Δες λιγο τους υπολογισμους στου λεβητες συμπυκνωσεις στο ειχα ξαναγραψει... Δεν γινεται οταν μετατρεπεις μια μορφη ενεργειας σε αλλη μορφη ενεργειας να παιρνεις υψηλοτερο αποτελεσμα απο αυτο που εχεις καταναλωσει. Ολοι οι συντελεστες στους λεβητες πρεπει να ειναι κατω απο 100.

δηλ λες πως οι λέβητες ΦΑ συμπύκνωσης που αναφέρουν υπο συνθήκες 100+% βαθμό απόδοσης, δεν ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

δηλ λες πως οι λέβητες ΦΑ συμπύκνωσης που αναφέρουν υπο συνθήκες 100+% βαθμό απόδοσης, δεν ισχύει;

Θελεις να μου υποδειξεις εναν τετοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Θελεις να μου υποδειξεις εναν τετοιο;

για εξηγησε μας λοιπόν, να ξέρουμε να μη τη πατάμε...

Untitled-1.jpg

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να μην βγουμε τελειως εκτος θεματος , θα φορεσω το κυανο κρανος και θα προτεινω ΕΙΡΗΝΗ.

Αρκετα γραφτηκαν για αυτο, το ζητημα παραμενει η συγκριση μεταξυ δυο πχ επιλογων θερμανσης που εχει καποιος και για την ωρα λογω των εκτοξευμενων τιμων, το αμφισβητισιμο 10% ΔΕΝ κανει την διαφορα.

Οταν παλι φτασει να την ξανακανει την διαφορα, το ξαναπιανουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μα δεν εχουμε πόλεμο σε κατι!!! να μου εξηγήσει θέλω. Οπως εχω ξεδιαλύνει στο μυαλό μου περι βαθμό απόδοσης Α/Θ, να ξεδιαλύνω κι αυτό.

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bjj-p είπε

Θελεις να μου υποδειξεις εναν τετοιο;

Όπως στις ταμπέλες ενεργειακής απόδοσης έγινε επανυπολογισμός και ψαλιδίστηκαν οι επιδόσεις , διαφορετικά θα προέκυπταν συσκευες Α+15 έτσι τους προέκυψε το 108% επειδή προέκυψε ένας επιπλέον τρόπος έκλυσης θερμότητας που δεν είχε προβλεφτεί στην  αρχική βαθμολόγηση αποδόσεων των λεβήτων. 

Θα πρέπει να αποφασίσουν ξανά οι επιτροπές πιστοποίησης για νεο τρόπο υπολογισμού της απόδοσης των λεβήτων.

Όντως , δεν υπάρχη "μηχανή" με απόδοση ανω του 100% αλλά κάνουμε κάποιες παραδοχές χάριν πρακτικότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Θα πρέπει να αποφασίσουν ξανά οι επιτροπές πιστοποίησης

Εχουν ηδη αποφασισει αν δεν απατωμαι και παιζει πλεον το νεο ενεργειακο ταμπελακι. Οχι το παλιο απο Α+++ μεχρι G κλπ αλλα μεταβαση σε νεο.Aν και σε καποιες κατηγοριες προιοντων ισως εχει αλλες κλιμακες. https://www.euronews.com/my-europe/2021/03/01/eu-s-new-energy-labels-aim-to-cut-consumer-confusion

πχ αυτος https://www.skroutz.gr/s/8423246/Baxi-Luna-Duo-Tec-Space-24GA-Επιτοίχιος-Λέβητας-Συμπύκνωσης-Αερίου-με-Καυστήρα-17196kcal-h.html

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exει αναφερθει εδω, πως ειναι υπερ-αισιοδοξος ο βαθμος αποδοσης για τα κλειστα τζακια(ενεργειακα).

Η μελετη του ΕΜΠ τα εχει στο 50%.

Οι κορυφαιοι κατασκευαστες οπως πχ σε αυτο το δελτιο που επισυναπτω, εχουν ελαχιστο 65% στον πιο χαμηλο απο τους δεικτες, οποτε θα το προσαρμοσω εκει.

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1442022 121040 πμ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Specs είπε

Εχουν ηδη αποφασισει αν δεν απατωμαι και παιζει πλεον το νεο ενεργειακο ταμπελακι. Οχι το παλιο απο Α+++ μεχρι G κλπ αλλα μεταβαση σε νεο.Aν και σε καποιες κατηγοριες προιοντων ισως εχει αλλες κλιμακες. https://www.euronews.com/my-europe/2021/03/01/eu-s-new-energy-labels-aim-to-cut-consumer-confusion

πχ αυτος https://www.skroutz.gr/s/8423246/Baxi-Luna-Duo-Tec-Space-24GA-Επιτοίχιος-Λέβητας-Συμπύκνωσης-Αερίου-με-Καυστήρα-17196kcal-h.html

Για το χαρακτηρισμό με γράμματα έχουν αποφασίσει γι'αυτό έχουν ψαλιδιστεί τα  Α++++.

Όπως βλέπεις αναφέρει απόδοση 109%. Αυτό δεν έχει ψαλιδιστεί.

Επειδή η ονομαστική απόδοση περιλαμβάνει και τους βιομηχανικούς λέβητες θα πρέπει να γίνει νέα πιστοποιηση στους παλιούς οπότε ένας που έβγαζε π.χ. 85% να πέσει στο στο 78% ώστε ο "σύγχρονος " με το 109% να πέσει στο 94%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Όπως στις ταμπέλες ενεργειακής απόδοσης έγινε επανυπολογισμός και ψαλιδίστηκαν οι επιδόσεις , διαφορετικά θα προέκυπταν συσκευες Α+15 έτσι τους προέκυψε το 108% επειδή προέκυψε ένας επιπλέον τρόπος έκλυσης θερμότητας που δεν είχε προβλεφτεί στην  αρχική βαθμολόγηση αποδόσεων των λεβήτων. 

Θα πρέπει να αποφασίσουν ξανά οι επιτροπές πιστοποίησης για νεο τρόπο υπολογισμού της απόδοσης των λεβήτων.

Όντως , δεν υπάρχη "μηχανή" με απόδοση ανω του 100% αλλά κάνουμε κάποιες παραδοχές χάριν πρακτικότητας.

Το πως μετρας την αποδοση εχει να κανει με τη βαση αναφορας… εγω σε αυτο που αναφερομαι ειναι οτι προκυπτουν λαθος υπολογισμοι και λαθος συμπερασματα οταν λες για 1€ που βαζω ο λεβητας θα μου δωσει 1,08€. Τα  υπολοιπα ειναι marketing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να ρωτήσω μια γνώμη για την θερμανση οικιας για τον επερχόμενο χειμώνα.

Προκειται για τον Α οροφο  οικοδομης. Είναι 100 τμ και σαν θερμανση εχει 5 θερμοσυσσωρευτες του 1980.

Η κατάσταση το φετινό χειμώνα (και εννοώ πρακτικά από 1/10 εως 15/4 ) είναι η εξης.

Εχει απομωνωθει μια επιφάνεια περιπου 40 τμ οπου εκει μενει η υπερηλικη μητερα μου,μαζί με την γυναίκα που την εξυπηρετει. Ο χωρος αυτός ενιαιος εχει 2 θερμοσυσσωρευτες. Αυτους τους 2 μόνο ανοιξαμε φέτος.

Σε αυτόν τον χωρο υπάρχει και a/c 12αρι που το άνοιγε η γυναικα που την πρόσεχε ελάχιστες φορές (συννημένη φώτο).Πάντα προσέχουμε η θερμοκρασία του χωρου να μην πέσει κατω από 23 βαθμούς

Η κατανάλωση λοιπόν ηταν από 1/10/2021 εως και σημερα 2300 ημέρας και 7000 νύχτας. Υπολογίζω ότι η ετησια κατανάλωση θα είναι 3.700 ημέρας και 7.300 νυχτας=11.000 kw

Εκτος τους θερμοσυσσωρευτές,φετος δουλεψε και λίγο παραπάνω θερμοσυφωνας ,λογω βλάβης του ηλιακού που θέλει αλλαγή εντελώς(αλλά υπάρχουν άλλα θέματα εκεί)

Δεν μπορώ να προχωρήσω σε άλλη μορφή θέρμανσης(υπάρχουν άλλοι λογοι που δεν ειναι του παρόντος)

Είναι στην ΔΕΗ από 1/3/2022 στο Home Enter με τιμή 0,18 ημερας και 0,13 νυχτας .

H ERΩΤΗΣΗ

Πρωτη επιλογή η υφισταμενη κατάσταση(2 θερμοσυσσωρευτές και το a/c καποιες φορές)

Αυτό που σκέφτομαι είναι αν γινεται να κρατήσω κλειστους τους θερμοσυσσωρευτες και να εχω μονιμα ανοιχτό το a/c και μαζί να αγορασω κατι ηλεκτρικο(πχ καλοριφερ λαδιου ή κάτι άλλο).

Θα είναι μικρότερη η κατανάλωση ή όχι? Και θα μπορεσω να πετύχω ιδια θερμοκρασία?

Επαναλαμβανω ότι δεν εχω επιλογή για άλλες μορφες θερμανσης.

 

Ευχαριστώ πολύ

Spoiler

 

 

ac νιτσα τραπεζαρια.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, bjj-p είπε

Το πως μετρας την αποδοση εχει να κανει με τη βαση αναφορας… εγω σε αυτο που αναφερομαι ειναι οτι προκυπτουν λαθος υπολογισμοι και λαθος συμπερασματα οταν λες για 1€ που βαζω ο λεβητας θα μου δωσει 1,08€. Τα  υπολοιπα ειναι marketing.

Μέχρι στιγμής δεν ρώτησες αυτό οπότε ισχύει αυτό που σου απάντησα.

Αν σου λένε αυτό το παράδειγμα με τα ευρώ, να επιμένεις στην επίσημη απόδοση που δίνει ο κατασκευαστής και αν επιμένουν να τους αγνοείς. Όλα τα άλλα είναι να' χαμε να γράφαμε και να' χαμε να διαβάσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, xraxra είπε

Ηθελα να ρωτήσω μια γνώμη για την θερμανση οικιας για τον επερχόμενο χειμώνα.

Προκειται για τον Α οροφο  οικοδομης. Είναι 100 τμ και σαν θερμανση εχει 5 θερμοσυσσωρευτες του 1980.

Η κατάσταση το φετινό χειμώνα (και εννοώ πρακτικά από 1/10 εως 15/4 ) είναι η εξης.

Εχει απομωνωθει μια επιφάνεια περιπου 40 τμ οπου εκει μενει η υπερηλικη μητερα μου,μαζί με την γυναίκα που την εξυπηρετει. Ο χωρος αυτός ενιαιος εχει 2 θερμοσυσσωρευτες. Αυτους τους 2 μόνο ανοιξαμε φέτος.

Σε αυτόν τον χωρο υπάρχει και a/c 12αρι που το άνοιγε η γυναικα που την πρόσεχε ελάχιστες φορές (συννημένη φώτο).Πάντα προσέχουμε η θερμοκρασία του χωρου να μην πέσει κατω από 23 βαθμούς

Η κατανάλωση λοιπόν ηταν από 1/10/2021 εως και σημερα 2300 ημέρας και 7000 νύχτας. Υπολογίζω ότι η ετησια κατανάλωση θα είναι 3.700 ημέρας και 7.300 νυχτας=11.000 kw

Εκτος τους θερμοσυσσωρευτές,φετος δουλεψε και λίγο παραπάνω θερμοσυφωνας ,λογω βλάβης του ηλιακού που θέλει αλλαγή εντελώς(αλλά υπάρχουν άλλα θέματα εκεί)

Δεν μπορώ να προχωρήσω σε άλλη μορφή θέρμανσης(υπάρχουν άλλοι λογοι που δεν ειναι του παρόντος)

Είναι στην ΔΕΗ από 1/3/2022 στο Home Enter με τιμή 0,18 ημερας και 0,13 νυχτας .

H ERΩΤΗΣΗ

Πρωτη επιλογή η υφισταμενη κατάσταση(2 θερμοσυσσωρευτές και το a/c καποιες φορές)

Αυτό που σκέφτομαι είναι αν γινεται να κρατήσω κλειστους τους θερμοσυσσωρευτες και να εχω μονιμα ανοιχτό το a/c και μαζί να αγορασω κατι ηλεκτρικο(πχ καλοριφερ λαδιου ή κάτι άλλο).

Θα είναι μικρότερη η κατανάλωση ή όχι? Και θα μπορεσω να πετύχω ιδια θερμοκρασία?

Επαναλαμβανω ότι δεν εχω επιλογή για άλλες μορφες θερμανσης.

 

Ευχαριστώ πολύ

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

ac νιτσα τραπεζαρια.jpg

Φυσικα και μπορεις και πρεπει, πρωτο να δουλευει το κλιματιστικο οποτε χρειαζεται θερμανση και μετα ενας η και δευτερος αναλογως του ποσο κρυο εχει προβλεφτει οτι θα εχει η περιοχη που ειναι το σπιτι.

Επισης κυριαρχο ρολο παιζει το αν εχει μεσημεριανο τμημα η νυχτερινη χρεωση η ειναι μονο την νυχτα.

Αν εχεις και το μεσημερι, τις ωρες αυτες θα συμβαινει το εξης:

για καθε κιλοβατωρα που θα καιει το κλιματιστικο, λογω της αποδοσης του , θα αφαιρεις(γλιτωνεις) απο την καταναλωση θερμοσυσσωρευτων 2.5  κιλοβατωρες,η αλλιως σε ευρω μεταφρασμενο, καθε κιλοβατωρα το μεσημερι ( και το βραδυ, ωρες νυχτερινου) του κκλιματιστικου που θα φερνει στον χωρο, θα σου κοστιζει 0,046 ευρω ενω απο τον θερμοσυσσωρευτη θα σου κοστιζει 3,7 φορες επανω, δηλαδη 0,173 ευρω.

Την ημερα η καθε κιλοβατωρα κλιματιστικου θα σου κοστιζει 0,069 ευρω ενω η προερχομενη απο νυχτερινη φορτιση θερμοσυσσωρευτη 0,173 ευρω.

Αν τυχον δεν καλυπτει το κλιματιστικο τον χωρο, η προσθετη ενεργεια ειναι προτιμοτερο να ειναι απο θερμοσυσωρευτη την ημερα, παρα απο καλοριφερ λαδιου.

Τις ωρες νυχτερινου προσθετεις το λαδιου κατα προτιμηση ως προς τους θερμοσυσσωρευτες καθως τραβας οση ακριβως ενεργεια θες και δεν παει χαμενη αν δεν την χρειαστεις εν τελει λογω καιρου.

Οτι δεν καταλαβαινεις, η βρισκεις λαθεμενο, επανερχεσαι.

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2022 στις 8:34 ΜΜ, Specs είπε

Φυσικα και μπορεις και πρεπει, πρωτο να δουλευει το κλιματιστικο οποτε χρειαζεται θερμανση και μετα ενας η και δευτερος αναλογως του ποσο κρυο εχει προβλεφτει οτι θα εχει η περιοχη που ειναι το σπιτι.

Επισης κυριαρχο ρολο παιζει το αν εχει μεσημεριανο τμημα η νυχτερινη χρεωση η ειναι μονο την νυχτα.

Αν εχεις και το μεσημερι, τις ωρες αυτες θα συμβαινει το εξης:

για καθε κιλοβατωρα που θα καιει το κλιματιστικο, λογω της αποδοσης του , θα αφαιρεις(γλιτωνεις) απο την καταναλωση θερμοσυσσωρευτων 2.5  κιλοβατωρες,η αλλιως σε ευρω μεταφρασμενο, καθε κιλοβατωρα το μεσημερι ( και το βραδυ, ωρες νυχτερινου) του κκλιματιστικου που θα φερνει στον χωρο, θα σου κοστιζει 0,046 ευρω ενω απο τον θερμοσυσσωρευτη θα σου κοστιζει 3,7 φορες επανω, δηλαδη 0,173 ευρω.

Την ημερα η καθε κιλοβατωρα κλιματιστικου θα σου κοστιζει 0,069 ευρω ενω η προερχομενη απο νυχτερινη φορτιση θερμοσυσσωρευτη 0,173 ευρω.

Αν τυχον δεν καλυπτει το κλιματιστικο τον χωρο, η προσθετη ενεργεια ειναι προτιμοτερο να ειναι απο θερμοσυσωρευτη την ημερα, παρα απο καλοριφερ λαδιου.

Τις ωρες νυχτερινου προσθετεις το λαδιου κατα προτιμηση ως προς τους θερμοσυσσωρευτες καθως τραβας οση ακριβως ενεργεια θες και δεν παει χαμενη αν δεν την χρειαστεις εν τελει λογω καιρου.

Οτι δεν καταλαβαινεις, η βρισκεις λαθεμενο, επανερχεσαι.

Καταρχην ευχαριστώ για την απάντηση.

Οι θερμοσυσσωρευτες ειναι του 1980 και ξερω οτι "φορτωνουν" το βραδυ και δινουν ζεστη ολη την μέρα.

Δεν κανουμε τιποτα ολο τον χειμώνα. Απλά τους ανοίγουμε  αρχες σαιζόν. 

Οποτε δεν καταλαβαινω πως θα λειτουργουν την μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xraxra είπε

Οποτε δεν καταλαβαινω πως θα λειτουργουν την μέρα.

Δηλαδη τη  νυχτα μονο τους φορτιζετε για την επομενη ημερα?

Δεν τους εχετε και ενεργους να δινουν θερμοτητα και την νυχτα ? (μερος της ενεργειας τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...