Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, artificintel είπε

κλιματιστικο λενε δε κανει δουλεια

με το που το κλείσεις παγώνει το σπίτι

 

ο αφυγραντήρας τι προσφέρει?

Περνάς μια βόλτα από εδώ και θα είσαι κομπλέ.

Να μην ακούς αυτούς που λένε ότι δεν κάνουν δουλειά τα κλιματιστικά, δεν τα δουλεύουν με σωστό τρόπο.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

γιατι να το κλεισεις? το κλιματιστικο το αφηνεις να ινβερταρει, αντε αν εισαι μερακλης παρε με ελεγχο wifi να το ανοιγεις μια ωρα ξερωγω πριν πας σπιτι

οτιδηποτε αλλο θα σου βγει φθηνο στην αγορα αλλα δυνητικα πανακριβο στη χρηση. Τεσπα. Υπαρχουν αρκετα θεματα να διαβασεις για θερμανση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, artificintel είπε

εχω μπει σε διαμερισμα με κλιματιστικο

ειδα οτι ισχυει πως κρυωνει μολις το κλεισεις

Ισχύει αυτό που λες, και για μένα ότι χειρότερο είναι το κλιματιστικό δε θα το επέλεγα ποτέ για θέρμανση στο σπίτι μου, απλά σου βγαίνει πιο φθηνό από οτιδήποτε άλλο με ρεύμα, μετά μπορείς να πας σε σόμπες πέλλετ αν είναι εφικτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορείς να κρίνεις ότι το κλιματιστικό είναι χειρότερο χωρίς να ξέρεις να το δουλεύεις. Τα σύγχρονα Inverter έχουν σχεδιαστεί για να δουλεύουν σερί ώρες ή και μέρες γιατί έτσι δουλεύουν οικονομικά και αποδοτικά. Εγώ ας πούμε σπίτι 50 τμ με τα χιόνια το δούλευα σερί 3 εβδομάδες και δεν έκαψα τίποτα απολύτως (σε φυσιολογικά πλαίσια).

Επεξ/σία από funkyjohny
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, artificintel είπε

εχω μπει σε διαμερισμα με κλιματιστικο

ειδα οτι ισχυει πως κρυωνει μολις το κλεισεις

 

Οι 8/10 που ζεσταινονται με κλιματιστικο δε το λειτουργουν σωστά, επειδη συνηθως δεν αντιλαμβάνονται πως λειτουργει σωστα.

Επισης ο αφυγραντήρας βοηθα στη ρυθμιση της υγρασίας αρα κ της θερμοκρασίας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδιο σπιτι εχω. 12αρι στο μεγαλο χωρο και 9αρι στο υ/δ. παντα μαζι με αφυγραντηρα. δεν κλεινω κανενα ποτε οταν πιασει χειμωνας. δουλευουν εβδομαδες χωρις να τα κλεισω γιατι ετσι ειναι το σωστο για να ειναι ζεστα και να μην πετας τα λεφτα σου στο ρευμα. επειδη οταν πεσει πολυ χαμηλα η θερμοκρασια σε χιονια κτλ θα χρειαστει λιγη βοηθεια εχω ενα καλοριφερ μπριζας 2000w. γυρω στις 7-10 μερες το χρονο το χρειάζομαι. επισης υπαρχει ηλ κουβερτα στο κρεββατι αλλα δεν ειναι απαραιτητη.

σιγουρα υπαρχουν πιο υγιείς τροποι θερμανσης αλλα οχι φθηνοτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, artificintel said:

ειδα οτι ισχυει πως κρυωνει μολις το κλεισεις

Και ζεσταινεσαι ΑΜΕΣΩΣ με το που το ανοιγεις...ενω για αλλους τροπους θερμανσης ειναι το αντιθετο.

Εν πασει περιπτωσει, στο νημα για τα κλιματιστικα, εχει για ολους λυσεις, εκτος απο αυτους που πιστευουν κ ψαχνουν τροπο να ζεσταινονται με το κλιματιστικο οχι μονο ανοιχτο, αλλα κ κλειστο!

Μετανοειτε βλασφημοι! 😛

ζεσταθηκε το κοκκαλακι μου απο οταν εχω τα κλιματιστικα ανοιζτα συνεχως...και ισως ειναι ντροπη να πω οτι σημερα που πηρα λογαριασμους απο Ζενιθ, με ΚΟΤ-Β μου βγηκε η κιλοβατωρα ηλεκτρικου ρευματος με 0,055 ευρω, δηλαδη 5,5 σεντς.

Και σε χρηση κλιματιστικου σημαινει 1,375 σεντς η θερμικη κιλοβατωρα...ντροπη κ που το εκμυστηρευομαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, artificintel είπε

εχω μπει σε διαμερισμα με κλιματιστικο

ειδα οτι ισχυει πως κρυωνει μολις το κλεισεις

Αυτό σημαίνει πως είναι "σουρωτήρι" κοινώς μπάζει από παντού.

Τες πα.. περί ορέξεως κλπ κλπ και τα ακριβά γούστα πληρώνονται ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
2 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

σιγουρα υπαρχουν πιο υγιείς τροποι θερμανσης αλλα οχι φθηνοτεροι.

πιστεύω το κλιματιστικό είναι το πιο υγιεινό , εκτός του οτι έχει φίλτρα , το 99% έχουν και ιονιστή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δύο χειμώνες τους έβγαλα με κλιματιστικά και μένω και εκτός Θεσσαλονίκης με διαφορά από κέντρο 2-3 βαθμούς, έχω να πω ότι για εμένα και οικονομία έκανα και θερμική άνεση είχα, όμως είχα και στα τρία δωμάτια από ένα κλιματιστικό που δούλευε 24 Χ 7 στους 22 βαθμούς. Μετά έβαλα αέριο και δεν ασχολήθηκα ξανά ίσως κακώς μπορεί να μου έβγαινε και πιο οικονομικά με τα κλιματιστικά, αλλά βαριόμουν και λίγο να καθαρίζω κάθε τόσο τα φίλτρα :) 

Το βασικό μειονέκτημα για εμένα ήταν η θέρμανση στο μπάνιο που έπρεπε να ανάβω αερόθερμο αλλά κλάιν.

Το θέμα με τα κλιματιστικά είναι να ασχοληθείς κανένα δίωρο και να τα ρυθμίσεις σωστά ώσπου να βρεις το sweet spot τους, και όχι να κάνεις όπως κάνει η μάνα μου που το βάζει στους 28, υπερθερμαίνεται κλείνει μετά ανοίγει πάλι και στην ουσία δεν εκμεταλεύεται τον inverter. Και φυσικά να μην έχεις μόνο ένα για ολόκληρο σπίτι, έτσι δουλειά δεν γίνεται, θέλει ένα σε κάθε δωμάτιο και με εξωτερικό θερμόμετρο να δεις τι πραγματικη θερμοκρασία έχεις και να ρυθμίζεις το κάθε κλιματιστικό ξεχωριστά για να έχεις τελικά σε όλο το σπίτι την ίδια θερμοκρασία.

Αυτό το μικρό σεντόνι από εμένα :) 

Και κάτι ακόμα που ξέχασα...με τα κλιματιστικά δεν είχα ποτέ υγρασία, τώρα με το αέριο πρέπει οπωσδήποτε να ανάβω και αφυγραντήρα 4 ώρες την ημέρα. Το κάνω βέβαια με το πρόγραμμα της inventor οπότε έχω βάλει να γίνεται 4 φορές το 24ώρο από μια ώρα. 

Επεξ/σία από argimeg
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, argimeg είπε

Επειδή δύο χειμώνες τους έβγαλα με κλιματιστικά και μένω και εκτός Θεσσαλονίκης με διαφορά από κέντρο 2-3 βαθμούς, έχω να πω ότι για εμένα και οικονομία έκανα και θερμική άνεση είχα, όμως είχα και στα τρία δωμάτια από ένα κλιματιστικό που δούλευε 24 Χ 7 στους 22 βαθμούς. Μετά έβαλα αέριο και δεν ασχολήθηκα ξανά ίσως κακώς μπορεί να μου έβγαινε και πιο οικονομικά με τα κλιματιστικά, αλλά βαριόμουν και λίγο να καθαρίζω κάθε τόσο τα φίλτρα :) 

Το βασικό μειονέκτημα για εμένα ήταν η θέρμανση στο μπάνιο που έπρεπε να ανάβω αερόθερμο αλλά κλάιν.

Το θέμα με τα κλιματιστικά είναι να ασχοληθείς κανένα δίωρο και να τα ρυθμίσεις σωστά ώσπου να βρεις το sweet spot τους, και όχι να κάνεις όπως κάνει η μάνα μου που το βάζει στους 28, υπερθερμαίνεται κλείνει μετά ανοίγει πάλι και στην ουσία δεν εκμεταλεύεται τον inverter. Και φυσικά να μην έχεις μόνο ένα για ολόκληρο σπίτι, έτσι δουλειά δεν γίνεται, θέλει ένα σε κάθε δωμάτιο και με εξωτερικό θερμόμετρο να δεις τι πραγματικη θερμοκρασία έχεις και να ρυθμίζεις το κάθε κλιματιστικό ξεχωριστά για να έχεις τελικά σε όλο το σπίτι την ίδια θερμοκρασία.

Αυτό το μικρό σεντόνι από εμένα :) 

Και κάτι ακόμα που ξέχασα...με τα κλιματιστικά δεν είχα ποτέ υγρασία, τώρα με το αέριο πρέπει οπωσδήποτε να ανάβω και αφυγραντήρα 4 ώρες την ημέρα. Το κάνω βέβαια με το πρόγραμμα της inventor οπότε έχω βάλει να γίνεται 4 φορές το 24ώρο από μια ώρα. 

αυτο με το μπανιο ειναι προβλημα οντως. και εγω αεροθερμο εχω αλλα προσπαθω να μην το αναβω γιατι καιει τον πατο του. αν ειναι να κανω μπανιο, ανοιγω τερμα το καυτο νερο στη ντουζιερα και σε 2 λεπτα εχει ανεβασει θερμοκρασία ο χωρος. lifehack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Specs είπε

οπως αλλωστε θα εχεις κ σωματα νερου σε καθε δωματιο με τον λεβητα!

Ναι σίγουρα αλλά τα περισσότερα σπίτια ήδη έχουν σώματα από την αρχή. Και εκτός από αυτό, το να αλλάξεις ένα σώμα είναι πολύ φθηνότερο από το να αγοράσεις ένα καλό κλιματιστικό. Αν τα σπίτια μας δεν είχαν ήδη σώματα και σωληνώσεις, η εγκατάσταση κλιματιστικού θα ήταν πολύ πιο συμφέρουσα από το να κάνεις εγκατάσταση αερίου.

Είναι και θέμα συνήθειας και ανεπαρκούς πληροφόρησης όλος αυτός ο μύθος ότι με το κλιματιστικό δεν ζεστένεσαι. Λίγη ερεύνα θέλεις και να καταλάβεις πως περίπου λειτουργεί ένα κλιματιστικό inverter, και ότι δεν πρέπει να το κλείνεις. Σε προηγούμενα χρόνια που το αέριο ήταν τζάμπα ούτε θα το συζητούσαμε για κλιματιστικό ή pellet ή ενεργειακό τζάκι και θα ήταν και το σοφότερο νομίζω, αλλά εδώ και δύο χρόνια δυστυχώς θα πρέπει να ψαχνόμαστε συνέχεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...