Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρηκα τον πινακα πετρελαιο-κλιματιστικα(αντλιες Θερμοτητες)

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1O1Vt1y4pixKjTc3xoyZ-IyUDA6_8dyxOncSnt2mqqKg/edit?usp=sharing

οπως θα δειτε ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ του πινακα (πχ κλιματισικα/αντλιες με βαθμο αποδοσης 4 κ λεβητες με βαθμο 65,85 κ 100%)

βγαινει σε ποια σχεση τιμης εχουν ισοδυναμο.

Αν θελετε να πειραξετε κατι γιατι διαφωνειτε πχ με τον βαθμο αποδοσης κλιματιστικου η λεβητα, η εχετε αλλη τιμη πετρελαιου στην περιοχη σας, ΑΝΤΙΓΡΑΨΤΕ το φυλλο κ πειραματιστειτε, αλλαζοντας τιμες σε οτι διαφωνειτε.

Εν τελει πειραζοντας τις τιμες αγορας αριστερα, θα πρεπει να συγκρινετε το τελικο κοστος κιλοβατωρας δεξια.

Χονδρικα αυτη την στιγμη, με το πετρελαιοθερμανσης στα 1,35 ε  το ηλεκτρικο ρευμα πρεπει να παει απο 51 σεντσ κ πανω για να συμφερει ο λεβητας συμπυκνωσης 100% ,

60 σεντς και πανω για να συμφερει και ο λεβητας 85% κλπ

2811202352321.jpg.1457fbe7d8695de0bfee37d68de75497.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Rizas είπε

Δεν θα το σκεφτόμουν το πετρέλαιο καθόλου απλά τα AC είναι παλιά και δεν νομίζω πως είναι inverter (δεν ξέρω πως μπορώ να το ελέγξω ). 

Βρες κάποιο ταμπελάκι στη μέσα ή έξω μονάδα και κάνε αναζήτηση τον κωδικό. Ακόμα κι αν δεν είναι οικονομικά στη χρήση τα υπάρχοντα κλιματιστικά, το κόστος για μια αξιοπρεπή μονάδα είναι πολύ λογικό. Έτσι κι αλλιώς το ερχόμενο καλοκαίρι θα σου χρειαστούν (σιγουρότατο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Rizas είπε

Δεν θα το σκεφτόμουν το πετρέλαιο καθόλου απλά τα AC είναι παλιά και δεν νομίζω πως είναι inverter (δεν ξέρω πως μπορώ να το ελέγξω ).

Εν τω μεταξύ και inverter να μην είναι, αν δεν είναι εντελώς τραγικό, και πάλι θα συμφέρει έναντι του πετρελαίου!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (ΕΜΠ) είχε  ανακοινώσει μία έρευνα τον Δεκέμβριο του 2022.

Δεν έχω δει αν την έχει ανεβάσει κανείς αλλά την παραθέτω εδώ: Σύγκριση κόστους θέρμανσης από διάφορες τεχνολογίες (ntua.gr) από το site του εργαστηρίου που έκανε την έρευνα (Εργαστήριο Ατμοκινητήρων & Λεβήτων (ntua.gr))

Μπορείτε να μάθετε τον τρόπο υπολογισμού και να υπολογίσετε τα δικά σας σενάρια.

Και για αυτούς που δεν θέλουν να πατάνε λινκ:

image.png.d5cc0df74400e10a79fe7fba22ca890a.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Doubt είπε

Βρες κάποιο ταμπελάκι στη μέσα ή έξω μονάδα και κάνε αναζήτηση τον κωδικό. Ακόμα κι αν δεν είναι οικονομικά στη χρήση τα υπάρχοντα κλιματιστικά, το κόστος για μια αξιοπρεπή μονάδα είναι πολύ λογικό. Έτσι κι αλλιώς το ερχόμενο καλοκαίρι θα σου χρειαστούν (σιγουρότατο).

 

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Εν τω μεταξύ και inverter να μην είναι, αν δεν είναι εντελώς τραγικό, και πάλι θα συμφέρει έναντι του πετρελαίου!!

Ευχαριστώ όλους, πάω να σφραγισω τις βάνες! 😂 Οπότε όπως και να χει A/C και πάλι A/C. 

Θα βάλω το δικό μου και θα την βγάλω με αυτά που έχει προς το παρόν θα φέρω να κάνουν και ένα καθαρισμό και από άνοιξη θα ψάξω να προσθέσω καινούργια. 

Πάντως από περιέργεια μόλις μετακομίσω θα επανέλθω με το μοντέλο να δούμε από που κρατάει η σκουφιά τους.

 

Ευχαριστώ και πάλι όλους. 

Επεξ/σία από Rizas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rizas είπε

Πάντως από περιέργεια μόλις μετακομίσω θα επανέλθω με το μοντέλο να δούμε από που κρατάει η σκουφιά τους.

καλύτερα στο νήμα κλιματιστικών , πιστεύω εκεί θα πάρεις παραπάνω πληροφορίες για την απόδοση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να σημειωθεί για τους πίνακες που βλέπω οτι λογικα παίρνουν σαν τιμή καυσόξυλων κατι 250 και 300 τιμη 2 κυβικών(τονο δλδ) πανάκριβα τα οποία στην επαρχία δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, εδω ειναι 170 το πολύ  τονος, προφανώς είναι τιμές Αττικής αυτές κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Varnavas89 said:

Αξίζει να σημειωθεί για τους πίνακες που βλέπω οτι λογικα παίρνουν σαν τιμή καυσόξυλων κατι 250 και 300 τιμη 2 κυβικών(τονο δλδ) πανάκριβα τα οποία στην επαρχία δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, εδω ειναι 170 το πολύ  τονος, προφανώς είναι τιμές Αττικής αυτές κυρίως.

Δεν υπαρχει εξελ που να ειναι κ πρακτικο κ να δειχνει ολες τις τιμες αυτες...απλα αν στον πινακα καποιος βλεπει 300ε για ξυλα κ τα αγοραζει με 150ε κανει μια αναγωγη κ ετσι εχει το αναλογουν ποσο κοστους κιλοβατωρας, εν προκειμενω μισο κοστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Specs είπε

Δεν υπαρχει εξελ που να ειναι κ πρακτικο κ να δειχνει ολες τις τιμες αυτες...απλα αν στον πινακα καποιος βλεπει 300ε για ξυλα κ τα αγοραζει με 150ε κανει μια αναγωγη κ ετσι εχει το αναλογουν ποσο κοστους κιλοβατωρας, εν προκειμενω μισο κοστος.

Παιδιά ξύλα και κιλοβατώρες. Πολύ επιστήμονες δε γίναμε με την ακρίβεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, satsok2 said:

Πολύ επιστήμονες δε γίναμε με την ακρίβεια;

εξ αναγκης επιστημονες δεν λεει! ειναι σαν την οικονομια:η μητερα μου συνηθιζε(επειδη ειμαι σπαταλος εκ φυσεως κ οταν ξεμενω δηλωνω οτι κανω οικονομια!) να μου λεει πως οικονομια γινεται οταν εχεις την δυνατοτητα, οταν δεν την εχεις λεγεται ανεχεια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νοικιασα σπιτι χωρις θερμανση,3χωρο 50τμ

τι συσκευες να αγορασω για να το ζεστανω?

ποτε μου δεν αντιμετωπισα τετοιο θεμα και δε ξερω τι να επιλεξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...