Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Κλιματιστικά έχει; 

Κλιματιστικά, έχει 2 παλιά δικά του 15ετιας (12αρια πρέπει να είναι) . Και θα φέρω κι εγώ ένα 12αρι καινούργιο που έχω ήδη. 

Οπότε δεν ξέρω τι συμφέρει πιο πολύ για θέρμανση, είναι και μεγάλο το σπίτι... 

Άρα δεν συμφέρει καθόλου το πετρέλαια ε;  καλύτερα τα air-condition και ας είναι παλιά; 

Επεξ/σία από Rizas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Rizas είπε

Κλιματιστικά, έχει 2 παλιά δικά του 15ετιας (12αρια πρέπει να είναι) . Και θα φέρω κι εγώ ένα 12αρι καινούργιο που έχω ήδη. 

Οπότε δεν ξέρω τι συμφέρει πιο πολύ για θέρμανση, είναι και μεγάλο το σπίτι... 

Άρα δεν συμφέρει καθόλου το πετρέλαια ε;  καλύτερα τα air-condition και ας είναι παλιά; 

Αν είναι τουλάχιστον Α ενεργειακή κλάση και Inverter σαφώς και συμφέρουν οικονομικά.

Έχεις περιθώριο για δοκιμή; θα μπορούσες να δουλέψεις για 1 μήνα το πετρέλαιο, αλλά τα κοινόχρηστα θα "πονέσουν". Το πόσο αντέχεις εσύ το ξέρεις καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, κουβέντα να γίνεται, αλλά, αν από 1/1/24, πληρώνουμε την kWh σχεδόν 0.20€ προμήθεια, μαζί με ρυθμιζόμενες κλπ πάει σχεδόν 0,23-0,25, άραγε πόσο θα συμφέρει να λειτουργούμε κλιματιστικά, σε σχέση με το πετρέλαιο ή το ΦΑ, για όσους έχουν;

Πχ αν πάρουμε μια τιμή 0.25€/kWh (τελική), τότε με ένα κλιματιστικό με SCOP 5, «ρίχνουμε» την χρέωση στα 0.05€/θερμική kWh, όσο δηλαδή περίπου του φυσικού αέριου, όπου ειδικά για εκείνους που δικαιούνται και επίδομα θέρμανσης στο ΦΑ, πιθανόν να συμφέρει παραπάνω..

Για το πετρέλαιο όμως, με 0.15+ η θερμική kWh (καλά τα λέω @Specs?), τότε φαίνεται να συνεχίζει να συμφέρει το κλιματιστικό.., αλλά για όσους δικαιούνται επίδομα, ίσως να συμφέρει ελάχιστα το κλιματιστικό σε σχέση με το πετρέλαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαχρονικά το Φ.Α. έχει μεγάλα πλεονεκτήματα έναντι των υπολοίπων. Μετά το διάλειμμα ενός έτους πλέον γίνεται πάλι το πιο οικονομικό. Ειδικά με σταθερή τιμή αν συνδυαστεί τότε είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Διαχρονικά το Φ.Α. έχει μεγάλα πλεονεκτήματα έναντι των υπολοίπων. Μετά το διάλειμμα ενός έτους πλέον γίνεται πάλι το πιο οικονομικό. Ειδικά με σταθερή τιμή αν συνδυαστεί τότε είναι μονόδρομος.

Με σταθερο πρόγραμμα 0,05 βγαίνει περίπου στα 0,09 τελικη τιμη η Kw(με όλα μέσα),οποτε ειναι με διαφορά το ποιο φθηνο, η σίγουρα από τα ποιο φθηνά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, κουβέντα να γίνεται, αλλά, αν από 1/1/24, πληρώνουμε την kWh σχεδόν 0.20€ προμήθεια, μαζί με ρυθμιζόμενες κλπ πάει σχεδόν 0,23-0,25, άραγε πόσο θα συμφέρει να λειτουργούμε κλιματιστικά, σε σχέση με το πετρέλαιο ή το ΦΑ, για όσους έχουν;

Πχ αν πάρουμε μια τιμή 0.25€/kWh (τελική), τότε με ένα κλιματιστικό με SCOP 5, «ρίχνουμε» την χρέωση στα 0.05€/θερμική kWh, όσο δηλαδή περίπου του φυσικού αέριου, όπου ειδικά για εκείνους που δικαιούνται και επίδομα θέρμανσης στο ΦΑ, πιθανόν να συμφέρει παραπάνω..

Για το πετρέλαιο όμως, με 0.15+ η θερμική kWh (καλά τα λέω @Specs?), τότε φαίνεται να συνεχίζει να συμφέρει το κλιματιστικό.., αλλά για όσους δικαιούνται επίδομα, ίσως να συμφέρει ελάχιστα το κλιματιστικό σε σχέση με το πετρέλαιο;

22 λεπτά βγαίνει ήδη η kw στη ΔΕΗ μαζί με ρυθμιζόμενες εκτός δήμοι ερτ μέσα. Αν πάει 25 λεπτά πάλι σύνολο καλά να λέμε μην πάει τίποτα 30 40 και μετά να δω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Doubt είπε

Που/πότε αναφέρθηκε αυτή η τιμή;

Στο νήμα με τους εναλλακτικούς, έχει στείλει ο Ήρων πως από 1/1/24 θα τους πάει στο (πράσινο;) home basic, με τιμή πάνω από 20 λεπτά.., οπότε το 0.25 δεν είναι και απίθανο.., μένει να δούμε και οι υπόλοιποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ψαξω να βρω ενα πινακακι συσχετισμου ανα ζευγη που ειχα φτιαξει, δηλαδη αεριο-κλιματιστικα, πετρελαιο-κλιματιστικα, για να ξαναδουμε σε ποια αναλογια τιμων ειναι ιδιο το κοστος χρησης.

Φυσικα ολα αυτα πρεπει να παραμετροποιηθουν επι προσωπικου, δηλαδη αλλο κοστος σε ρευμα η αεριο εχει ο καθενας μας, αναλογα την εταιρια/συμβαση. Και ΚΥΡΙΩΣ , οι περισσοτεροι ΔΕΝ γνωριζουμε/γνωριζουν ποσο κοστιζει η kwh που αγοραζουν.

Αυτο κι αν ειναι κουιζ, οποτε μονο για μια ιδεα της ταξης μεγεθους που ισσοροπουν θα το βαλω.

Να μην προσθεσω κ τον παραγοντα αποδοση του καθε μηχανηματος(λεβητα/κλιματιστικου) γιατι τοτε ειναι ενα ακομη πεδιο στην εξισωση με αγνωστες παραμετρους!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Στο νήμα με τους εναλλακτικούς, έχει στείλει ο Ήρων πως από 1/1/24 θα τους πάει στο (πράσινο;) home basic, με τιμή πάνω από 20 λεπτά.., οπότε το 0.25 δεν είναι και απίθανο.., μένει να δούμε και οι υπόλοιποι

In The Nuts Pain GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Διαχρονικά το Φ.Α. έχει μεγάλα πλεονεκτήματα έναντι των υπολοίπων. Μετά το διάλειμμα ενός έτους πλέον γίνεται πάλι το πιο οικονομικό. Ειδικά με σταθερή τιμή αν συνδυαστεί τότε είναι μονόδρομος.

2 ώρες πριν, tollisth είπε

Με σταθερο πρόγραμμα 0,05 βγαίνει περίπου στα 0,09 τελικη τιμη η Kw(με όλα μέσα),οποτε ειναι με διαφορά το ποιο φθηνο, η σίγουρα από τα ποιο φθηνά 

Είχα κάνει άλλο θρεντ - ίσως συγχωνεύθηκε με αυτό.

Η απορία μου:

Εχω ένα διαμέρισμα 92τμ με ρεύμα από ΔΕΗ (Γ1Ν). Στο διαμέρισμα έχω 2 κλιματιστικά inverter 9άρια, Mitsubishi. Κάποιοι μεγάλοι χώροι πχ το σαλόνι, που δε χρησιμοποιούνται απομονώνονται, οπότε πέρυσι τα δύο 9άρια ήταν υπεραρκετά με το φτηνότερο πρόγραμμα ρεύματος που είχα (Enter).

H πολυκατοικία έχει θέρμανση με φυσικό αέριο (εταιρεία?) και το κάθε διαμέρισμα έχει αυτόνομη. Πάντως όλα τα διαμερίσματα πληρώνουν ένα ποσοστό της συνολικής κατανάλωσης και απο εκεί και πέρα το καθένα ξεχωριστά με βάση το μετρητή του.

Φέτος - με αυτά και μόνο τα στοιχεία - μπορεί να βγάλει κανείς άκρη αν συμφέρει ΦΑ ή ΔΕΗ;

Η απάντηση που είχα πάρει στο άλλο θρεντ παρέπεμπε σε ένα πίνακα όπου καταλάβαινα ότι για την ίδια θέρμανση, με ρεύμα ερχόταν κατι τις φθηνότερο.

Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Είχα κάνει άλλο θρεντ - ίσως συγχωνεύθηκε με αυτό.

Η απορία μου:

Εχω ένα διαμέρισμα 92τμ με ρεύμα από ΔΕΗ (Γ1Ν). Στο διαμέρισμα έχω 2 κλιματιστικά inverter 9άρια, Mitsubishi. Κάποιοι μεγάλοι χώροι πχ το σαλόνι, που δε χρησιμοποιούνται απομονώνονται, οπότε πέρυσι τα δύο 9άρια ήταν υπεραρκετά με το φτηνότερο πρόγραμμα ρεύματος που είχα (Enter).

H πολυκατοικία έχει θέρμανση με φυσικό αέριο (εταιρεία?) και το κάθε διαμέρισμα έχει αυτόνομη. Πάντως όλα τα διαμερίσματα πληρώνουν ένα ποσοστό της συνολικής κατανάλωσης και απο εκεί και πέρα το καθένα ξεχωριστά με βάση το μετρητή του.

Φέτος - με αυτά και μόνο τα στοιχεία - μπορεί να βγάλει κανείς άκρη αν συμφέρει ΦΑ ή ΔΕΗ;

Η απάντηση που είχα πάρει στο άλλο θρεντ παρέπεμπε σε ένα πίνακα όπου καταλάβαινα ότι για την ίδια θέρμανση, με ρεύμα ερχόταν κατι τις φθηνότερο.

Ευχαριστώ 

 

Δύσκολα να σου δώσει κάποιος ξεκάθαρη προσωπική απάντηση γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική ως προς την χρήση 

Για εμένα συγκεκριμένα όπως είπα που εχω φυσικο αεριο μου βγαίνει 0,09 η kw με όλα μέσα πολύ ποιο φθηνά  από το ρεύμα δηλαδή,αλλά εχω κανονικά θέρμανση για ολο το σπίτι και η απόδοση της εγκατάστασης μου είναι παρα πολύ καλή οπότε με συμφέρει το ΦΑ

Στην δικια σου περίπτωση δεν ξέρεις την τιμολόγηση που έχεις και δεν χρησιμοποιείς ολο το σπίτι οπότε τα κλιματιστικά νομίζω είναι καλύτερη λύση για εσένα λογο χρήσης    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Doubt είπε

Αν είναι τουλάχιστον Α ενεργειακή κλάση και Inverter σαφώς και συμφέρουν οικονομικά.

Έχεις περιθώριο για δοκιμή; θα μπορούσες να δουλέψεις για 1 μήνα το πετρέλαιο, αλλά τα κοινόχρηστα θα "πονέσουν". Το πόσο αντέχεις εσύ το ξέρεις καλύτερα.

Δεν θα το σκεφτόμουν το πετρέλαιο καθόλου απλά τα AC είναι παλιά και δεν νομίζω πως είναι inverter (δεν ξέρω πως μπορώ να το ελέγξω ). 

Οπότε για να ζεσταθω με κλιματιστικό αν δεν είναι inverter πρέπει να αγοράσω τουλάχιστον άλλο ένα για την ώρα... (+ το 12αρι που έχω ήδη)! 

Πάω από σπίτι 49τμ σε 93τμ λόγω παιδιού και δεν είμαι εξοπλισμένος με πολλά Κλιματιστικά.

Επίσης δεν είμαι προετοιμασμενος και δεν ξέρω τι θα αντιμετωπίσω από θέμα κόστους στο κομμάτι θέρμανσης, για αυτό το ψάχνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Rizas said:

Επίσης δεν είμαι προετοιμασμενος και δεν ξέρω τι θα αντιμετωπίσω από θέμα κόστους στο κομμάτι θέρμανσης, για αυτό το ψάχνω 

Σε ποια περιοχή; Το θέμα θέλει προσοχή, αφού μιλάμε για μετακόμιση και παιδιά, και για σύγχρονο διαμέρισμα (2005).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikhailBakurin είπε

Σε ποια περιοχή; Το θέμα θέλει προσοχή, αφού μιλάμε για μετακόμιση και παιδιά, και για σύγχρονο διαμέρισμα (2005).

Άγιο Δημήτριο έχει κουφώματα, είναι πολυκατοικία με 4 όροφοδιαμέρισματα.

 Δεν ξέρω τι μονωση εξωτερική έχει και αν έχει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...