Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, teopanta1 είπε

100 τ.μ μόνωση και κουφώματα καινούρια. Λέβητας buderus Logamax GB062 v2 με αντιστάθμιση 

Τωρα θα πρεπει να υπολογισεις τα 22κυβικα που εκαψες ποσο βγαινει σε ευρω με ολα μεσα που μαλλον δεν ειναι ευκολο...ή καποιος ειδικος να μας πει😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, energy52 said:

Τωρα θα πρεπει να υπολογισεις τα 22κυβικα που εκαψες ποσο βγαινει σε ευρω με ολα μεσα που μαλλον δεν ειναι ευκολο...ή καποιος ειδικος να μας πει😄

Δεν ειναι στο σωστο νημα ο φιλος @teopanta1. Η γενικη συζητηση αν ειναι πολλα η λιγα, δεν εχει νοημα κανενα.

Εδω απλα μπορει να συγκρινει αεριο με κατι αλλο που εχει πιθανον σαν επιλογη.

Αν ψαχνει να βρει τις απωλειες, πρεπει να παει στην εφαρμογη που εχει εδω στην παραγραφο 2.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/809003-συμβουλες-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-3/?do=findComment&comment=59713411

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, teopanta1 είπε

Μέσα σε 10 μέρες με αέριο σταθερά στους 21 βαθμούς έκαψα 22 κυβικά καλά είναι λέτε; 

Για να καταλάβεις πόσο διαφορετικά είναι τα πράγματα:

Πέρυσι για όλο το Νοέμβριο έκαψα 55 κυβικά.

Φέτος μέχρι στιγμής 0 κυβικά, μιας και σήμερα άναψα.

Μονοκατοικία 116τ.μ. με 22-23 βαθμούς εσωτερική θερμοκρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Διάβασα τις αναλύσεις για την θερμική απόδοση κλπ.. Για τα ξυλα πιστεύω οι τιμές δεν αξίζουν 340 ο τόνος και κατι τέτοια, εγω πλήρωσα 130 από κοντινή πόλη της Θεσσαλίας το Καλοκαίρι αλλα αντε πες οτι με εκλεψε κιόλας στο ζυγι και πάλι κέρδος θα ειχα , εδω Λάρισα 170-180 τονος το πολύ πουρνάρι μια χαρά. Να ρωτήσω τωρα είχα πάρει εναν τονο πέρσι που ειχε χλωρά, φέτος που ειναι ξερα καθώς τα εχω απο Ιούνιο έχω μεγαλύτερη απόδοση σε σχέση με τα ίδια αν ειχα παρει τωρα με υγρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Varnavas89 said:

φέτος που ειναι ξερα καθώς τα εχω απο Ιούνιο έχω μεγαλύτερη απόδοση σε σχέση με τα ίδια αν ειχα παρει τωρα με υγρασία;

φυσικα!

με βαση το πινακακι 1111202325259.jpg.6f2b87bedc34b5e9b98104

, βλεπεις την αποδοση σε kwh/κιλο σε καθε ποσοστο υγρασιας

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Specs είπε

φυσικα!

με βαση το πινακακι 1111202325259.jpg.6f2b87bedc34b5e9b98104

, βλεπεις την αποδοση σε kwh/κιλο σε καθε ποσοστο υγρασιας

Τέλεια, άρα την καλύτερη δουλειά έκανα,. ψήθηκαν αυτά στους 45β της Λάρισας που βαρουσαμε το Καλοκαίρι και τωρα ειναι ετοιμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Varnavas89 said:

άρα την καλύτερη δουλειά έκανα

ναι, απλα το ζητημα ειναι να μπορει ο καθενας να αγοραζει εξαρχης στεγνα ξυλα! και οχι να πρεπει να περιμενει , η να εχει χωρο απεριοριστο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Specs είπε

ναι, απλα το ζητημα ειναι να μπορει ο καθενας να αγοραζει εξαρχης στεγνα ξυλα! και οχι να πρεπει να περιμενει , η να εχει χωρο απεριοριστο!

Το πλεονέκτημα της επαρχίας ή τουλάχιστον του να έχεις χώρο ;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά χαρά. Φυσικό αέριο έχει πέσει πια. Ρεύμα, θα έπρεπε να ακολουθεί και εκείνο. 

Με τα τωρινά δεδομένα κάποιος που έχει στάνταρ τιμές στο ρεύμα (πχ. 0.17 της ΔΕΗ) και σουπερ οικονομικά inverter κλιματιστικά, συμφέρει ακόμα να καίει ρεύμα ή (πια) το αέριο είναι πιο οικονομικό για θέρμανση;

Κάτι αλλο που μπορεί να διαφεύγει;

 

Επεξ/σία από satsok2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Θέρμανση - χειμώνας 2023-24. Ρεύμα ή φυσικό αέριο ή ... ;

Επειδή τα κρύα τώρα ξεκινάνε, από τις τρέχουσες τιμές δε μπορεί να βγάλει κανείς ασφαλή συμπεράσματα. Το ρεύμα είναι σε μεταβατική φάση από την οριζόντια επιδότηση στην επιδοτηση ορισμένων μόνο οπότε σίγουρα θα αυξηθεί για τους περισσότερους, μένει να δούμε πόσο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, satsok2 είπε

Γειά χαρά. Φυσικό αέριο έχει πέσει πια. Ρεύμα, θα έπρεπε να ακολουθεί και εκείνο. 

Με τα τωρινά δεδομένα κάποιος που έχει στάνταρ τιμές στο ρεύμα (πχ. 0.17 της ΔΕΗ) και σουπερ οικονομικά inverter κλιματιστικά, συμφέρει ακόμα να καίει ρεύμα ή (πια) το αέριο είναι πιο οικονομικό για θέρμανση;

Κάτι αλλο που μπορεί να διαφεύγει;

 

δεν είναι στάνταρ οι τιμές στο ρεύμα. 

Η ΔΕΗ πλέον είναι ακριβή και υπάρχουν εταιρείες με πολύ πιο χαμηλή χρέωση .

Από 1/1/24 αλλάζει το σύστημα αλλά πρακτικά δεν νομίζω να έχουμε τεράστιες αλλαγές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, The_Judas είπε

δεν είναι στάνταρ οι τιμές στο ρεύμα. 

Η ΔΕΗ πλέον είναι ακριβή και υπάρχουν εταιρείες με πολύ πιο χαμηλή χρέωση .

Από 1/1/24 αλλάζει το σύστημα αλλά πρακτικά δεν νομίζω να έχουμε τεράστιες αλλαγές. 

Το θέμα είναι ότι η ΔΕΗ δίνει μια ιδέα τιμών (και πολλοί που θα μείνουμε σε αυτή μέχρι 1.1.2024, μετά τη λήξη προγραμμάτων μας).

Και επίσης, τι κάνουμε μέχρι 1.1.2024 γιατί ένας μήνας μπορεί να κοστίσει πολύ.

Θυμάμαι πχ. όταν είχαν πρωτοβγεί κοινόχρηστα με τις αυξημένες τιμές αερίου που γείτονες ειχαν εύκολα 350αρια-400αρια και είχαν πάθει σοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Τι μέσο θέρμανσης προτείνετε για μικρο χώρο ενιαίο (γύρω στα 30-32 τετραγωνικά) χωρίς μόνωση με διπλά τζάμια? Έχω air-condition καινούριο αλλά δεν νιώθω ότι ζεσταίνει τον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...