Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, mindreader said:

Τελικα μαλλον συμφερει μονο αν εχεις δικα σου ξυλα απο κανενα κοντινο κτημα σου.

αυτο ειναι ανευ συγκρισης!!! μηδεν σχεδον κοστος, με τι να το συγκρινεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, energy52 said:

Στα υπ οψιν οτι μιλαμε για σπιτι 130τμ με ολους τους χωρους εντελως ξεχωριστους..Θελω να πω οτι στην περιπτωση του κλιματισμου θα πρεπει να εχω 5 μηχανηματα (τεσσερα 9αρια και ενα 18αρι) σε λειτουργια..

Αν εισαι σε περιοχη που δεν εχεις κλιματιστικα ουτε για την ζεστη το καλοκαιρι ισως δεν εχει νοημα να βαλεις για θερμανση σε καθε δωματιο...αν ομως εχεις ηδη κλιματιστικα και παρεις και επιδοτηση στο ρευμα που θα δινεται απο φετος, παιζει αναλογα με την τιμη του φυσικου αεριου ως προς την τιμη του ηλεκτρικου ρευματος

6 minutes ago, mindreader said:

H μπριγκετα τι ειναι;

φαντασου τα πελλετσ συμπιεσμενα σε κυλινδρους ... σαν μικρα καυσοξυλα

https://chania-pellet.gr/index.php/info-faq/8-what-is-mpriketa

Να μην το ξεχασω!

Ο εμπορος που για λογους 'insomnia-spy" ρωτησα αν αξιζει να παω σε ξυλα απο πελλετ που εχω και που πουλαει τονους ανεξελεγκτα ποσοτητες κλπ μου ειπε οτι αυτοι με τα πελετς τα συσκευασμενα μας κλεβουν, γιατι ζυγισε ενα τσουβαλακι των 15 κιλων και ελειπαν 100 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ...

ΦΟΒΕΡΟ...0,66% μας κλεβουν(ασε που δεν ισχυει)...αρα πρεπει να παω στην αγκαλια των τιμιων ξυλεμπορων...

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Specs said:

Φιλος που δοκιμασε σε σομπα στο πατρικο που ζει η μανα του, δεν το πιστευε πως αποδιδει η μπρικετα κ τελικα βγαινει φτηνοτερη απο το ξυλο.

Το ίδιο είχα διαπιστώσει παλιότερα που χρησιμοποιούσα (δευτερευόντως) ξύλο + μπρικέτα. Τεράστια διαφορά υπέρ της μπρικέτας. 

Πλέον χρησιμοποιώ ξύλο ως "τρίτη" πηγή θέρμανσης (air-condition -> πετρέλαιο -> ξύλο), αλλά πλέον είναι τσάμπα από το χωριό. 

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Αν εισαι σε περιοχη που δεν εχεις κλιματιστικα ουτε για την ζεστη το καλοκαιρι ισως δεν εχει νοημα να βαλεις για θερμανση σε καθε δωματιο...αν ομως εχεις ηδη κλιματιστικα και παρεις και επιδοτηση στο ρευμα που θα δινεται απο φετος, παιζει αναλογα με την τιμη του φυσικου αεριου ως προς την τιμη του ηλεκτρικου ρευματος

Δεν σε πιανω τι σχεση εχει το καλοκαιρι; εχω ηδη κλιματιστικα παντου, αλλα τωρα πηρα ηδη την επιδοτηση (αν δεν αλλαξει κατι) για το φυσικο αεριο συμφωνα με την αιτηση οποτε δεν παιζει επιδοτηση στο ρευμα ..

Γενικα μιλωντας αν το ΦΑ παει πανω απο 0,05 θα ειναι ακριβο για θερμανση..αλλα ουτε και με το ρευμα ξερουμε που βααδιζουμε απ το νεο ετος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, energy52 είπε

Καλημερα! Με βαση τον παραπανω πινακα εγω που θελω να συγκρινω τα κλιματιστικα inverter (που πλεον εχω σε καθε δωματιο) με το φυσικο αεριο (ατομικος λεβητας συμπυκνωσης) βλεπω πως αν επιλεξω  τα κλιματιστικα για θερμανση θα μου ερθει καπως πιο φτηνα.. Ομως.. με το επιδομα θερμανσης που μου βηκε στα 350 ευρω για φυσικο αεριο, τοτε το φυσικο αεριο βγαινει νικητης και με διαφορα πιστευω για μενα! Τα λεω καλα;😄

Στα υπ οψιν οτι μιλαμε για σπιτι 130τμ με ολους τους χωρους εντελως ξεχωριστους..Θελω να πω οτι στην περιπτωση του κλιματισμου θα πρεπει να εχω 5 μηχανηματα (τεσσερα 9αρια και ενα 18αρι) σε λειτουργια..

Για αρχή πες μας τι κλιματιστικά έχεις, γιατί αν είναι τίποτα mideo-ειδή, μάλλον το αέριο θα συμφέρει..

Σε ποια περιοχή είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, energy52 είπε

Δεν σε πιανω τι σχεση εχει το καλοκαιρι; εχω ηδη κλιματιστικα παντου, αλλα τωρα πηρα ηδη την επιδοτηση (αν δεν αλλαξει κατι) για το φυσικο αεριο συμφωνα με την αιτηση οποτε δεν παιζει επιδοτηση στο ρευμα ..

Γενικα μιλωντας αν το ΦΑ παει πανω απο 0,05 θα ειναι ακριβο για θερμανση..αλλα ουτε και με το ρευμα ξερουμε που βααδιζουμε απ το νεο ετος..

Αν είναι παραπλήσιο το κόστος και δεν σε πειράζει να ξοδέψεις κάτι παραπάνω για να έχεις "θερμική άνεση", δούλεψε φυσικό αέριο.

Αν έξω έχει 15 βαθμούς, η απόδοση του κλιματιστικού είναι ανώτερη από τους 5 βαθμούς. Με τον κλιματισμό μπορείς εύκολα να επιλέξεις θερμοκρασία ανά χώρο ή καθόλου θέρμανση σε κάποιο δωμάτιο πχ γιατί δεν τη χρειάζεσαι. Με το ΦΑ έχεις και ζεστό νερό...

Είναι πολλές οι παράμετροι, φοβάμαι πως δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, energy52 said:

Θελω να πω οτι στην περιπτωση του κλιματισμου θα πρεπει να εχω 5 μηχανηματα (τεσσερα 9αρια και ενα 18αρι) σε λειτουργια..

απο αυτο ορμωμενος απαντησα...θεωρωντας πως δεν εχεις.

25 minutes ago, alfeios said:

Πυρηνοξυλο

καλυτερα παιξε τζοκερ χωρις να ξερεις τους αριθμους 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

αλλα ουτε και με το ρευμα ξερουμε που βααδιζουμε απ το νεο ετος..

Ναι αλλά γι' αυτό έχουμε τον @korakios θα την βρούμε την άκρη, άσε που μπορεί να παραταθεί το καθεστώς και να συνεχίσουμε να είμαστε ενεργειακοί τουρίστες.

1 ώρα πριν, alfeios είπε

Πυρηνοξυλο

Άσε ρε πονηρέ αλεπουδιάρη :) Καλά εμείς εδώ στον Πύργο πού να βρει και να κάψει πυρηνόξυλο ο Αθηναίος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, mechpanos said:

Ναι αλλά γι' αυτό έχουμε τον @korakios θα την βρούμε την άκρη, άσε που μπορεί να παραταθεί το καθεστώς και να συνεχίσουμε να είμαστε ενεργειακοί τουρίστες.

Aσε που θα τον λεμε ΑηΒασιλη αν συνεχισει την νεα χρονια να μοιραζει 50 ευρα με καθε αλλαγη παροχου που προτεινει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσήμερα πήγα σε έναν τοπικό πωλητή καυσόξυλων, του λέω θέλω κοντά ξύλα γίνεται, ναι μου λέει θα μου πεις πόσο θέλεις και θα σου βγάλω διαλεχτά από αυτά που έχω. Πόσο πάει; Με τον τόνο ή το κυβικό;
Και μου λέει: Αν θέλω να σε κλέψω, σε κλέβω και με τον τόνο, και με το κυβικό...εγώ τα πουλάω με τον τόνο, στεγνά είναι, άβρεχτα, 250€/tn, mix πουρνάρι/δρυς/ελιά. Οπότε θεωρητικά, αν θεωρήσουμε ότι ένα κυβικό είναι περίπου στα 540kg (θεωρητικό μέσο βάρος) τότε βγαίνει στα 135€ καθαρό κυβικό ξυλείας. Με τις τιμές που αναγράφηκαν, πολύ καλά νομίζω, βέβαια θα του πάρω ένα "δείγμα" 10 κιλών για να του κάνω μια δοκιμή υγρασίας να δω κατά πόσο στεγνά είναι...


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, mechpanos said:

εγώ τα πουλάω με τον τόνο, στεγνά είναι, άβρεχτα

υπαρχει μια βασικη παραμετρος σε αυτο.

Το προβλημα δεν ειναι μονο το  ποσοστο υγρασιας το απεξω λογω βροχης οταν εχουν κοπει κλπ αλλα πρεπει να ελεγχεις το εσωτερικο, δηλαδη τους "χυμους" του δενδρου που αν δεν σχιστει κ δεν αναπνευσει για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα ισως δεν στεγνωσει ποτε!

 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Specs είπε

υπαρχει μια βασικη παραμετρος σε αυτο.

Το προβλημα δεν ειναι μονο το  ποσοστο υγρασιας το απεξω λογω βροχης οταν εχουν κοπει κλπ αλλα πρεπει να ελεγχεις το εσωτερικο, δηλαδη τους "χυμους" του δενδρου που αν δεν σχιστει κ δεν αναπνευσει για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα ισως δεν στεγνωσει ποτε!

 

Σωστά. Εξ'ου και θα γίνει δοκιμή ξήρανσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...