Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Άρα θέλει κι αυτό την προσοχή του, τι λες συμφέρει περισσότερο;

Τι συμφερει ? Να αγορασεις ενα λιοστασι συμφερει. Και λαδι θα βγάζεις, και ξύλα θα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα ποσταρω αργοτερα ενα πινακακι σχετικα με ολα αυτα τα περι βαρους κ ογκου κ χυδην κ στοιβαγμενα. Νομιζα το εχω κανει ηδη. Παντως για ξυλοσομπα εννοει να ειναι κομμενα μικρα μεχρι 33 εκατοστα σε μηκος κ με διαμετρο που να μπορει να κπει σε σομπα, αρα οχι απο δεντρο αιωνοβιο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Θα ποσταρω αργοτερα ενα πινακακι σχετικα με ολα αυτα τα περι βαρους κ ογκου κ χυδην κ στοιβαγμενα. Νομιζα το εχω κανει ηδη. Παντως για ξυλοσομπα εννοει να ειναι κομμενα μικρα μεχρι 33 εκατοστα σε μηκος κ με διαμετρο που να μπορει να κπει σε σομπα, αρα οχι απο δεντρο αιωνοβιο! 

Ναι. Άσε την πάτησα, δεν είχα ιδέα από τζάκια μου άρεσε ένα και το έκλεισα, το αμέσως μεγαλύτερο μου φαινόταν πολύ μεγάλο για τον χώρο, και χωράει οριακά όπως το λες, ξύλα των 30-35 εκ. max! Φέτος θα πέσει καλλιτεχνικό κόψιμο να μπορούν να χωράνε :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, mechpanos said:

Ναι. Άσε την πάτησα, δεν είχα ιδέα από τζάκια μου άρεσε ένα και το έκλεισα, το αμέσως μεγαλύτερο μου φαινόταν πολύ μεγάλο για τον χώρο, και χωράει οριακά όπως το λες, ξύλα των 30-35 εκ. max! Φέτος θα πέσει καλλιτεχνικό κόψιμο να μπορούν να χωράνε :) 

Το ειχα ποσταρει τελικα εδω https://www.insomnia.gr/forums/topic/789005-σύγκριση-κόστους-θέρμανσης/?do=findComment&comment=60007131

μετα απο ολα αυτα, παραμενω θιασωτης της μπρικετας μιας και ξερεις ακριβως τι θα παραλαβεις και ποσο θα σου κοστισει.

Με τους εμπορους, αν γλιτωσεις το κλεψιμο στα κενα του στοιβαχτου, αν γλιτωσεις το κλεψιμο στο ζυγι (για οσους εχουν τροπο να το ελεγξουν) , αν γλιτωσεις ενα σωρο "αστοχιες" κλπ και ολα αυτα σε τιμες οσο κινειται η τοπικη πιατσα, τι σου μενει? να σε κλεψουν στην υγρασια! για την οποια κλοπη υποτιθεται εγινε ολο αυτο το σκηνικο υποχρεωτικοτητας πωλησης βασει ογκου, παγκοσμιως αυτο βεβαια.

Το οποιο ομως σε αλλες εποχες θεωρουσε δεδομενα να ειναι  στεγνα-αποξηραμενα τα καυσοξυλα.

Ομως τωρα το κοστος χρησης ξηραντηριου αν δεν υπαρχει χρονος για φυσικη ξηρανση, ειναι δυσβασταχτο και φυσικα ειτε θα το αποφυγει ο εμπορος ειτε θα το βαλει στην τιμη.

Ισως στο τελος και να το αποφυγει αλλα την ιδια στιγμη να το χρεωσει κιολας, ιδιως στον αδαη πελατη που δεν ξερει η δεν μπορει να καθεται με το υγρομετρο και να καρφωνει ακιδες στην παραλαβη για να τα ελεγξει.

Εμεινε δηλαδη η υποθεση στο "εγω στραβωνω κ πουλω, εσυ βλεπε κι αγοραζε".

Εμεινε στο ηθος του εμπορου το ζητημα αλλα συνηθως το ηθος ειναι σε αλλο πεζοδρομιο απο αυτο του εμπορου και σπανια συναντουνται.

 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω ξεκινάτε με άγριες διαθέσεις. 😛

Όσοι είστε επαρχία, καλά κάνετε, η πυκνότητα πληθυσμού "σηκώνει" τη τζακίλα που παράγεται.

Όσοι είστε Αθήνα - Θεσσαλονίκη, κανονίστε να μας πνίξετε πάλι...

Επιχειρήματα Βασιλάκη Καΐλα "δεν έχω λιεφτά μάνα μου" απορρίπτονται εκ προοιμίου. Τα 2-3 από τα 4,5εκ Αθηναίων μένουν σε διαμερίσματα χωρίς δυνατότητα καύσεων και κάπως την κουτσοβγάζουν. Οι "έξυπνοι" των προαστίων πρέπει να κάνουμε κράτει.

Άλλωστε, τα γραφήματα που ευγενώς προσφέρει ο  @Specs με προσωπικό του κόπο και χρόνο, δείχνουν ότι η βέλτιστη λύση οικονομίας, είναι η αντλία θερμότητας. Με ένα μπάτζετ 1000 ευρώ βάνετε καλό, υγιεινό, οικονομικό κλιματισμό (1-2 μονάδες αναλόγως τα btu) και ούτε ξύλα αγοράζετε, ούτε τα κουβαλάτε, ούτε μαζεύετε κάπνα και στάχτη, ούτε πνίγετε τους γειτόνους.

Και η επένδυσή σας αυτή κρατάει μιν 5-7 χρόνια, μπορεί 10. Δεν είναι λύση 5μήνου, όπως το "από πού παίρνω ξύλα".

Επεξ/σία από MikhailBakurin
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, MikhailBakurin said:

Βλέπω ξεκινάτε με άγριες διαθέσεις. 😛

Προσωπικα, θα παρω αυτοκολητο σε χρωμα ξυλου και θα ντυσω τα κλιματιστικα μου με την απιστευτα οικονομικη θερμανση και δεν καπνιζουν κιολας!

Τα κλιματιστικα δαπεδου παλια βγαινανε σε χρωμα ξυλου τα πρωτα που ειχα δει κατι Toshiba το 1970 κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Specs είπε

Προσωπικα, θα παρω αυτοκολητο σε χρωμα ξυλου και θα ντυσω τα κλιματιστικα μου με την απιστευτα οικονομικη θερμανση και δεν καπνιζουν κιολας!

Τα κλιματιστικα δαπεδου παλια βγαινανε σε χρωμα ξυλου τα πρωτα που ειχα δει κατι Toshiba το 1970 κατι...

Αφού δεν βγαίνανε σε χρώμα πλακάκι μπάνιου ή ταπετσαρίας, πάλι καλά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Kozanitis1 said:

Αφού δεν βγαίνανε σε χρώμα πλακάκι μπάνιου ή ταπετσαρίας, πάλι καλά :P

Eτσι θα το κανω...μια χαρα θα ηταν, γιατι το ψυχρο ασπρο δεν λεει,αλλωστε τα Toshiba haori κανουν καριερα για αυτο το λογο, τις χρωματικες επενδυσεις.(θα με κραξουν απο το αλλο νημα) και ο ...akios ας μη δει την φωτο που ειμαστε ετσι κι αλλιως εκτος θεματος

Spoiler

old-air-conditioner-730x0-c-default.jpg.744b8c6dd63a2e55a7efa75f2b72c72b.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Specs είπε

Αν ειχα τζακι η σομπα ξυλου, μαλλον σε μπρικετα θα κατεληγα να ειχα να διαλεξω τετοια χαλια ξυλα...

Οσο για την τιμη η δρυς σε στοιβαχτο, 1,5 κυβικο παλετα, 150ε τελικη τιμη ενω η ελια 170ε.

Και εγώ απογοητεύτηκα από τα ξύλα που αγόρασα. Παλέτα του 1,5 κυβικού μετά βίας βγήκε 1,3 και ξύλα υποτίθεται ενός τόνου όταν στοιβάχτηκαν χωρίς κενά δίπλα από την παλέτα του 1,3 κμ ήταν ελαφρώς πιο πολλά αντε να τανε δηλαδή και μισό κυβικό παραπάνω και πολλά λέω άρα αν μιλήσουμε σε κιλά μιλάμε για καμιά 700αρια το μέγιστο. Όσο για υγρασία πονεμένη ιστορία ας την αφήσουμε καλύτερα...

Επειδή είχα ξαναρωτήσει πριν λίγες μέρες για σύγκριση μπρικέτας-ξύλου και είχαμε συμφωνήσει με τα τότε υποθετικά δεδομένα που έβγαινε 60% παραπάνω στην τιμή η μπρικέτα ότι δεν συμφέρει, τελικά με τα πραγματικά δεδομένα της αγοράς νομίζω ότι η διαφορά αυτή είναι περίπου στο 30% και ίσως και εγώ τελικά προτιμώ να δώσω αυτό το παραπάνω καπέλο ώστε να μην αισθάνομαι "κορόιδο" και μη συμπεριλαμβάνοντας τα άλλα οφέλη της καθαριότητας, εύκολης αποθήκευσης κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Τα κλιματιστικα δαπεδου παλια βγαινανε σε χρωμα ξυλου τα πρωτα που ειχα δει κατι Toshiba το 1970 κατι...

Είχαμε ένα τοίχου στη δουλειά με κανονική ξύλινη επένδυση. Δεκαετία 70 σίγουρα, άλλες λεπτομέρειες δεν θυμάμαι.

Δεν λειτουργούσε εδώ και πολλά χρόνια, μέχρι που το ξήλωσαν τελικά πέρσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Specs είπε

Eτσι θα το κανω...μια χαρα θα ηταν, γιατι το ψυχρο ασπρο δεν λεει,αλλωστε τα Toshiba haori κανουν καριερα για αυτο το λογο, τις χρωματικες επενδυσεις.(θα με κραξουν απο το αλλο νημα) και ο ...akios ας μη δει την φωτο που ειμαστε ετσι κι αλλιως εκτος θεματος

  Απόκρυψη περιεχομένων

old-air-conditioner-730x0-c-default.jpg.744b8c6dd63a2e55a7efa75f2b72c72b.jpg

 

Πολύ παλιακό θυμίζει κάτι χαζοαμερικανιές πάντως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, nick_81 said:

Και εγώ απογοητεύτηκα από τα ξύλα που αγόρασα. Παλέτα του 1,5 κυβικού μετά βίας βγήκε 1,3 και ξύλα υποτίθεται ενός τόνου όταν στοιβάχτηκαν χωρίς κενά δίπλα από την παλέτα του 1,3 κμ ήταν ελαφρώς πιο πολλά αντε να τανε δηλαδή και μισό κυβικό παραπάνω και πολλά λέω άρα αν μιλήσουμε σε κιλά μιλάμε για καμιά 700αρια το μέγιστο. Όσο για υγρασία πονεμένη ιστορία ας την αφήσουμε καλύτερα...

Επειδή είχα ξαναρωτήσει πριν λίγες μέρες για σύγκριση μπρικέτας-ξύλου και είχαμε συμφωνήσει με τα τότε υποθετικά δεδομένα που έβγαινε 60% παραπάνω στην τιμή η μπρικέτα ότι δεν συμφέρει, τελικά με τα πραγματικά δεδομένα της αγοράς νομίζω ότι η διαφορά αυτή είναι περίπου στο 30% και ίσως και εγώ τελικά προτιμώ να δώσω αυτό το παραπάνω καπέλο ώστε να μην αισθάνομαι "κορόιδο" και μη συμπεριλαμβάνοντας τα άλλα οφέλη της καθαριότητας, εύκολης αποθήκευσης κτλ.

Πλέον έπεσαν οι τιμές λίγο στις μπικέτες, υπάρχει ελληνική μπρικέτα με 320€+30-40€ μεταφορικά ο τόνος. Για Αθήνα δεν υπάρχει σύγκριση πλέον με ξύλα. Για επαρχεία βεβαια είναι αλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις γυρισα απο ενα ακομη εμπορο.

450 ευρω o τονος pellet Puromass Τουρκιας

420 τα Gruneholz Alfawood

Δρυς/οξυα  1,5 κυβικο στοιβαγμενο σε παλετα 160ευρω

φυσικα με την υγρασια τους στο φουλ...χλοοταπητας στον φλοιο μια απο τα ιδια παντου.

Απο μια ερευνα online που εκανα σε πωλητες καυσοξυλων στην Αττικη , με κοντα στις 1500 κριτικες εκαστος , αν εξαιρεσουμε τα προβληματα στην αναμονη με στησιμο στο ραντεβου παραδοσης, ακολουθει η γκρινια για την υγρασια και μετα για την ποσοτητα (κλασσικα λογω της μη κατανοησης οτι αλλο ογκο πιανει το χυμα κ αλλο το στοιβαχτο, κατι που πρεπει να το υπολογισει καποιος ΠΡΙΝ αγορασει και οχι μολις του φανει οκ η τιμη χυμα κ τα παραλαβει να περιμενει να τα στοιβαξει και να εχουν ιδιο ογκο!!! δεν φταιει ο εμπορος σε αυτο τουλαχιστον)

Μπρικετα κ παλι οσον αφορα θερμανση σε τζακι/σομπα.

Ασε που μια δοκιμη θα αποδειξει αν αξιζει κ τι απο τα δυο.

Φιλος που δοκιμασε σε σομπα στο πατρικο που ζει η μανα του, δεν το πιστευε πως αποδιδει η μπρικετα κ τελικα βγαινει φτηνοτερη απο το ξυλο. Αλλα η μητερα του δεν μπορει να ξεμαθει, θελει να τα βλεπει τα ξυλα κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2023 στις 11:58 ΜΜ, Specs είπε

Διορθωσεων συνεχεια...

22102023120053.jpg.72f392b0f989eff5fe89f0af6cf722f3.jpg

 

 

Καλημερα! Με βαση τον παραπανω πινακα εγω που θελω να συγκρινω τα κλιματιστικα inverter (που πλεον εχω σε καθε δωματιο) με το φυσικο αεριο (ατομικος λεβητας συμπυκνωσης) βλεπω πως αν επιλεξω  τα κλιματιστικα για θερμανση θα μου ερθει καπως πιο φτηνα.. Ομως.. με το επιδομα θερμανσης που μου βηκε στα 350 ευρω για φυσικο αεριο, τοτε το φυσικο αεριο βγαινει νικητης και με διαφορα πιστευω για μενα! Τα λεω καλα;😄

Στα υπ οψιν οτι μιλαμε για σπιτι 130τμ με ολους τους χωρους εντελως ξεχωριστους..Θελω να πω οτι στην περιπτωση του κλιματισμου θα πρεπει να εχω 5 μηχανηματα (τεσσερα 9αρια και ενα 18αρι) σε λειτουργια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...