Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Kirmike είπε

Ετήσια κατανάλωση για το έτος 2022. Τετραγωνικά σπιτιού 82. Κουφώματα αλουμινίου.Έτος κατασκευής σπιτιού 2000.

Aν δεν βαριεσαι, τρεξε αυτο το εργαλειο υπολογισμου απωλειων, https://www.elith.gr/calc/index.php

βαζοντας 20 βαθμους αιτουμενη θερμοκρασια.

Και βαλε μας τι αποτελεσματα βγαζει, ολες τις παραμετρους που βαζεις να φαινονται.

Θα σου δειξει τι πραγματικα μονωση εχεις εστω και κατα προσεγγιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημέρα,

μια απορία έχω αν μπορεί να συμβαίνει αυτό. Σε παλια οικοδομή του 65 διώροφη. Ισόγειο και πρώτος (στο πρώτο είμαι εγω) έχουν κεντρική θέρμανση δισωλήνιο σύστημα και ο δεύτερος (οικία του 1988) έπαιρνε απο τη κεντρική αλλά αυτόνομα με ξεχωριστούς σωλήνες απο το λέβητα (σπίτι του έχει μονοσωλήνιο με κολλεκτερ) και είναι 2 χρόνια που αυτονομήθηκε με αέριο. Με έχει φάει να αυτονομηθώ (θέλει να ανακαινίσει  κάτω και δε μπορεί με τους σωλήνες που πάνε στο δικό μου) και μου λέει με 100€ είχα πέρυσι θέρμανση όλο το χειμώνα και το άναβα όλη μέρα. 10 € το μήνα του έρχεται. Γίνεται αυτό ή μου λέει μπαρούφες για να κάνει τη δουλεία του ?

Ρωτάω γιατί εμείς βάζουμε 1200€ πετρέλαιο και ανάβουμε 2 ώρες τα κρύα βράδυα και όχι όλη μέρα προφανώς.

Δε νομίζω οτι το 1988 έχει κάνει και τη super μόνωση και τα αλουμίνια του είναι της τότε εποχής και νομίζω με μονο τζάμι.. πάντως αν με 100€ έχεις full θέρμανση το χειμώνα τότε αξίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Silenzio είπε

και μου λέει με 100€ είχα πέρυσι θέρμανση όλο το χειμώνα και το άναβα όλη μέρα. 10 € το μήνα του έρχεται. Γίνεται αυτό ή μου λέει μπαρούφες για να κάνει τη δουλεία του ?

άμα το σπίτι του είναι 10-15 τετραγωνικά, μπορεί και να λέει αλήθεια

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σας,

εκανα κι εγω το τεστ στο σπιτι που νοικιαζω (μεζονετα 1ου-2ου οροφου 101τμ +52τμ ισογειο,στα Πευκα Θεσ/νικης 300μ) θερμανση με πετρελαιο(30000 θερμιδων καθοσον το σπιτι εχει και ισογειο ακατοικιτο τον χειμωνα) και ηλιακο διπλης ενεργειας

πιθανως να μπει αεριο καποια στιγμη.πιστευετε οτι θα ειμαι καλυτερα απο αποψις καταναλωσης βαζοντας υποψιν τις τιμες του αεριου φετος και εχοντας υποψιν οτι τον επομενο χειμωνα θα εχουμε μικρο μωρο σπιτι(με αυτο συνεπαγεται σε θερμανση-ζεστο νερο)

και τι ακριβως σημαινουν τα νουμερα που αναφερει το τεστ;

με 20ο C

image.jpeg.bfaefedcd6bbea3e6b229752b5928727.jpeg

με 22οC

image.jpeg.76edef34949a8b502f54251116b72d32.jpeg

image.jpeg.fd0d94b2137d9f2ea24a94a92f38c9a2.jpeg

image.jpeg.a84118728037f48921fde6790f81a6b3.jpeg

 

Επεξ/σία από lacta13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2023 στις 10:33 ΜΜ, Specs είπε

Φαντασου ακομη και τοτε που περισευε το πετρελαιο και για να το ξεφορτωσουν απο τα τανκερ πληρωναν τον παραλήπτη, μας δαγκωναν κανονικοτατα οι μονοπωλιακοι των διυλιστηριων!

Αυτό είχε γίνει χρηματιστηριακά σε κάποια φορτία που τα είχαν αγοράσει funds συμβολαιακά χωρίς να σκοπεύουν ποτέ να παραλάβουν το φορτίο, σκοπεύοντας να το μεταπωλήσουν με όφελος...όταν η ζήτηση έκατσε και δεν υπήρχε τόση ανάγκη πετρελαίου, τους έμειναν τα χαρτιά στα χέρια και όσο έφτανε η ώρα που θα έπρεπε να παραλάβουν το πετρέλαιο πραγματικά, κάποιοι πλήρωναν για να διώξουν το χαρτί (και άρα την υποχρέωση παραλαβής!) από πάνω τους...Αυτό ήταν όλο... Βέβαια σίγουρα το εκμεταλλεύτηκαν τα διυλιστήρια και σίγουρα, έπεσε γερή κερδοσκοπία εκείνο το διάστημα, αλλά όχι τόση όσο φαίνεται από τις αρνητικές τιμές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

άμα το σπίτι του είναι 10-15 τετραγωνικά, μπορεί και να λέει αλήθεια

 

 

Μιλάμε για 150 τ.μ. σπίτι !

Εντωμεταξυ για να αυτονομηθω πρέπει να σκάψω τα μωσαϊκά ( που τα σιχαίνομαι ) να βάλω μονοσωληνιο και πλακάκια από πάνω, πολύ μεγάλη φασαρία και έξοδα..

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lacta13 είπε

και τι ακριβως σημαινουν τα νουμερα που αναφερει το τεστ;

Oτι εχει χαλια μονωση καθως οι απωλειες ειναι μεγαλες με 150 w/τετραγωνικο μετρο και πως οι αναγκες για θερμανση ολου του διαμερισματος ειναι 15 εως 16  kw.

Στο δια ταυτα, αν εχεις επιλογη αεριο η πετρελαιο η κλιματιστικο, τοτε αναλογως τις τιμες που εχεις εσυ στο ηλεκτρικο ρευμα θα αποφασισεις αν τυχον ειναι φτηνοτερα τα κλιματιστικα (αν υπαρχουν φυσικα), αλλιως αναλογα με τυχον επιδοτησεις πετρελαιου θα κινηθεις με πετρελαιο η αεριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Oτι εχει χαλια μονωση καθως οι απωλειες ειναι μεγαλες με 150 w/τετραγωνικο μετρο και πως οι αναγκες για θερμανση ολου του διαμερισματος ειναι 15 εως 16  kw.

Στο δια ταυτα, αν εχεις επιλογη αεριο η πετρελαιο η κλιματιστικο, τοτε αναλογως τις τιμες που εχεις εσυ στο ηλεκτρικο ρευμα θα αποφασισεις αν τυχον ειναι φτηνοτερα τα κλιματιστικα (αν υπαρχουν φυσικα), αλλιως αναλογα με τυχον επιδοτησεις πετρελαιου θα κινηθεις με πετρελαιο η αεριο.

αα...δλδ ειναι χάλια τα νουμερα; και υποτιθεται οτι ο βορρας και η ανατολη ειναι καλυμμενη στο σπιτι απο αλλα διπλανα και εχει και σκεπη(χωρις καποια ιδιαιτερη μονωση βεβαια)

καλα νουμερα δλδ ποια θα ηταν δλδ ;απο 100 και κάτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lacta13 είπε

αα...δλδ ειναι χάλια τα νουμερα; και υποτιθεται οτι ο βορρας και η ανατολη ειναι καλυμμενη στο σπιτι απο αλλα διπλανα και εχει και σκεπη(χωρις καποια ιδιαιτερη μονωση βεβαια)

καλα νουμερα δλδ ποια θα ηταν δλδ ;απο 100 και κάτω;

Δεν υπαρχει κατι στανταρ, αλλα ενδεικτικα στο σπιτι μου, σε νοτιο χωρο εχω 55, σε δυτικο αλλα με πυλωτη εχω 95 και σε βορεινο με πυλωτη εχω 165 στο οποιο αν και μονωμενοι φουλ οι τοιχοι του και το ταβανι, δυστυχως το δαπεδο ειναι μαστιγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ψαξει κανεις, ενεργειακο τζακι, που ομως να μην χρειαζεται να εγκατασταθει με τους δικους του αεραγωγους σε ολο το σπιτι, αλλα αντιθετως, να χρησιμοποιει το υπαρχον δικτυο καλοριφερ απο υπαρχουσα εγκατασταση πετρελαιου;

Ενας φιλος μου εστειλε αυτο το βιντεο σχετικα

 

Αγοραζεις δηλαδη μονο αυτο, και το συνδεεις πανω στην υπαρχουσα υποδομη με καλοριφερ σε ολο το σπιτι.

Ξερει κανεις για αυτη τη λυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υδραυλικό τζάκι είναι αλλά καλύτερα να το αποφύγεις.

Αν έχεις χώρο λεβητοστασίου, προτίμησε κάποιο ξυλολέβητα ή λέβητα pellet. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Υδραυλικό τζάκι είναι αλλά καλύτερα να το αποφύγεις.

Αν έχεις χώρο λεβητοστασίου, προτίμησε κάποιο ξυλολέβητα ή λέβητα pellet. 

Γιατι λες καλυτερα προς αποφυγη;

Χωρο λεβητοστασιου εχω, ξεχωριστο στην πιλωτη, χτισμενο κανονικα σαν μικρη αποθηκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mindreader είπε

Γιατι λες καλυτερα προς αποφυγη;

Χωρο λεβητοστασιου εχω, ξεχωριστο στην πιλωτη, χτισμενο κανονικα σαν μικρη αποθηκη.

Για ασφάλεια.

Εκτός αν έχεις τζάμπα ξύλα πάντως, δεν συμφέρει. Βάλε και το κουβάλημα...καθαρισμα...κλπ...Air condition ή αντλία θερμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδια, μενω Φίλυρο Θεσσαλονικης, υψομετρο 400m,
μου ηρθε λογαριασμος και για διαστημα 1/11 ως 31/12 καταναλωσα 389 κυβικά μέτρα !
η αληθεια ειναι πως αυτο το διαστημα δεν αναψα καθολου ξύλα ή aircondition. ο θερμοστατης ηταν συνηθως στους 22 και επεφτε κανενα βαθμο οταν λειπαμε απο το σπιτι μεχρι το απογευμα.

Συγκρινωντας περσινους λογαριασμους (τοτε καναμε την εγκατασταση) είχα από 1/12 ως 31/1-2021 καταναλωση 647 κυβικα και απο απο 1/2 ως 31/3-2022 καταναλωση 590 κυβικα, αναβα και τζακι καποιες μερες.
Μου φαινονται υπερβολικα ή δεν είναι; Αν ναι παιζει να υπαρχει λαθος ή διαρροη ή μηπως η τηλεμετρηση στελνει κατι λαθος;
Το σπιτι ειναι διαμερισμα ανοιχτο γυρω γυρω, κατασκευη καπου 2008, πρωτη κατοικηση 2014, διπλα παραθυρα, μονωση μεσα στον τοιχο (οχι εξωτερικη).

Πριν 3 μερες εκανα πρωτη φορα συντηριση λεβητα, επειτα απο 14 μηνες λειτουργιας, δεν μου ανεφερε κατι ο τεχνικος. την επομενη ηρθε ο λογαριασμος με τη καταναλωση 389 κυβικα. να παρω και τηλ να τον ρωτησω;

Επεξ/σία από myst77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...