Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ forever;

Καθεται ο κοσμος και ψαχνεται...ισως δικαιως, αλλα ισως και οχι...

Χτες πηγα σε γνωστο μου γιατρο, ιδιοκτητο οικημα-ιατρειο-σπιτι κλπ. Ο ανθρωπος παει καλα, βγαζει λεφτα. Θα μπορουσε να εχει βαλει το ακριβοτερο και ΄τελειοτερο' συστημα θερμανσης. Δεν εχει οικονομικο προβλημα. Προσφατα εκανε δωρο σε κοινο μας γνωστο για τη γιορτη του, ενα ρολοι 500 ευρω...

Μπαινω μεσα στο ιατρειο πρωι, 7.30 ηταν, ζεστασια, μια χαρα, τον ρωταω, τι θερμανση εχεις, ποτε προλαβε και ζεστανε εδω μεσα κλπ.

Μου λεει, εγω εχω κρατησει τη θερμανση με πετρελαιο! Κοβω και επαγγελματικο τιμολογιο και μου ερχεται μια χαρα!

-----

Και μιας και μιλαμε για κοστος θερμανσης, συνηθως τι δεξαμενες πετρελαιου συνηθως παιζουν σε μονοκατοικιες;

Εμεις στο πατρικο μου εχουμε 1 τονου, και σκεφτομαι αν μπορουσε να μπει ισως ακομη μια (σκεψη κανω, δεν ξερω αν γινεται/αν αξιζει κλπ), και να γεμιζω με πετρελαιο, οταν αυτο εχει οντως χαμηλη τιμη.

Δεν θα ξεχασω, οχι παλια, πριν 2 χρονια, που ειχα βαλει πετρελαιο με τιμη 0,69 αν θυμαμαι καλα. Τοτε ειχα φουλαρει,  και ελεγα μακαρι να μπορουσα να αγορασω κι αλλο (αλλα δεν ειχα που να το βαλω). Για αλλο το κοστος με τιμη 1,3 ευρω το λιτρο, και αλλο με 0.69...

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mindreader είπε

Δεν θα ξεχασω, οχι παλια, πριν 2 χρονια, που ειχα βαλει πετρελαιο με τιμη 0,69 αν θυμαμαι καλα. Τοτε ειχα φουλαρει,  και ελεγα μακαρι να μπορουσα να αγορασω κι αλλο (αλλα δεν ειχα που να το βαλω). Για αλλο το κοστος με τιμη 1,3 ευρω το λιτρο, και αλλο με 0.69...

Αρχές καραντίνας, τότε είχα φουλάρει βενζίνη με 1,20. 

Άμα τα ξαναδούμε αυτά, γράψε μου..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Αρχές καραντίνας, τότε είχα φουλάρει βενζίνη με 1,20. 

Φαντασου ακομη και τοτε που περισευε το πετρελαιο και για να το ξεφορτωσουν απο τα τανκερ πληρωναν τον παραλήπτη, μας δαγκωναν κανονικοτατα οι μονοπωλιακοι των διυλιστηριων!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα θα ήθελα να μάθω αν η ετήσια κατανάλωση που έχω στο αέριο είναι υπερβολική.

1.080 nm3 η αλλιώς 12.564 kwh για θέρμανση και ζεστό νερό σε σπίτι 82τμ. Ατομικός λέβητας φυσικού αερίου. Περιοχή Λάρισα. 

5ος όροφος από πάνω σκέπη.

Βόρεια - ανατολικά - δυτικά εκτεθειμένα.

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kirmike είπε

Καλησπέρα θα ήθελα να μάθω αν η ετήσια κατανάλωση που έχω στο αέριο είναι υπερβολική.

1.080 nm3 η αλλιώς 12.564 kwh για θέρμανση και ζεστό νερό σε σπίτι 82τμ. Ατομικός λέβητας φυσικού αερίου. Περιοχή Λάρισα. 

5ος όροφος από πάνω σκέπη.

Βόρεια - ανατολικά - δυτικά εκτεθειμένα.

Αυτή είναι η ετήσια κατανάλωση ή ότι έχεις κάψει φέτος; Μονώσεις υπάρχουν; Τετραγωνικά; Σε πόσους βαθμούς το έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2023 στις 10:24 ΜΜ, mindreader είπε

Μπαινω μεσα στο ιατρειο πρωι, 7.30 ηταν, ζεστασια, μια χαρα, τον ρωταω, τι θερμανση εχεις, ποτε προλαβε και ζεστανε εδω μεσα κλπ.

 

Καλά, την ίδια ζεστασιά θα 'χε ότι σύστημα και να 'χε. Δεν έχει κάτι "μαγικό" το πετρέλαιο. Το ίδιο ζεστό νερό θα κυκλοφορούσε στα σώματα όποιο και να ήταν το καύσιμο. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Αυτή είναι η ετήσια κατανάλωση ή ότι έχεις κάψει φέτος; Μονώσεις υπάρχουν; Τετραγωνικά; Σε πόσους βαθμούς το έχεις;

Ετήσια κατανάλωση για το έτος 2022. Τετραγωνικά σπιτιού 82. Κουφώματα αλουμινίου.Έτος κατασκευής σπιτιού 2000.

Θέρμανση 19 όταν κοιμόμακοιμόμαστε. 20 από το πρωί έως το απόγευμα. 21 απόγευμα έως βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Ετήσια κατανάλωση για το έτος 2022. Τετραγωνικά σπιτιού 82. Κουφώματα αλουμινίου.Έτος κατασκευής σπιτιού 2000.

Θέρμανση 19 όταν κοιμόμακοιμόμαστε. 20 από το πρωί έως το απόγευμα. 21 απόγευμα έως βράδυ.

Δεν έχει μόνωση το σπίτι και για αυτό καις τόσο. 

Εγώ σε μονοκατοικία λίγο έξω από τη Λάρισα, 110 τετραγωνικά, με 10αρι κέλυφος και θερμοκρασία 23,5 24ωρο (λόγω μωρού), κατανάλωση 2022 περίπου 9000. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Δεν έχει μόνωση το σπίτι και για αυτό καις τόσο. 

Εγώ σε μονοκατοικία λίγο έξω από τη Λάρισα, 110 τετραγωνικά, με 10αρι κέλυφος και θερμοκρασία 23,5 24ωρο (λόγω μωρού), κατανάλωση 2022 περίπου 9000. 

Ευχαριστώ.

Πρέπει να μπω στο εξοικονομώ άμεσα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...