Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, Doubt είπε

Τόσο πολύ;

Δηλαδή καυστήρας και κυκλοφορητής καίνε 500W πχ;

Ένας τυπικός καυστήρας 20.000 Kcal/h θα καταναλώσει 80 ως 120 W/h. Ο κυκλοφορητής αν δεν είναι inverter καταναλώνει αρκετά παραπάνω, μπορείς να δεις τα ακριβή στοιχεία πάνω του. Κάτι τρώνε και οι ηλεκτροβάνες, οι θερμοστάτες, πιθανό πινακάκι αυτονομίας... Το ρεύμα ενός μικρού κλιματιστικού πάνω κάτω σε μιά σύγχρονη εγκατάσταση, ενός μεγάλου σε μιά παλιά.

5 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

καλησπέρα. βλέπω στον παρακάτω πίνακα το 22/900/700 αποδίδει 2.134kcal/h και το 33/900/700 αποδίδει 2.960kcal

Αυτή η διαφορά των 826kcal/h αν αντικαταστήσω το 22/900/700 με 33/900/700 πιστεύεις θα βοηθήσει αρκετά???

http://1.bp.blogspot.com/-X1okG4MWX8Q/TwQds_Je1BI/AAAAAAAAAno/RgluA8GvAvg/s1600/swmatapanel.jpg

Οι τιμές που δίνονται είναι συνήθως για θερμοκρασία προσαγωγής 90 βαθμών, άρα είναι υπεραισιόδοξες. Σε κάθε περίπτωση μεγαλώνεις το σώμα κατά το 1/3 οπότε σε κάθε δεδομένη στιγμή/θερμοκρασία νερού θα έχεις κατά το 1/3 περίπου παραπάνω απόδοση από το σώμα. Δεν το λες και λίγο.

Κοίτα και αυτή τη σελίδα, σου δίνει έναν καλύτερο μπούσουλα για την απόδοση των σωμάτων με διάφορες θερμοκρασίες νερού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι να κάψει ο θερμοστάτης, ένα on-off με ρελέ συνήθως δίνει, μην λέμε υπερβολές. Τι ίδιο κ;ι η ηλεκτροβανα δεν καίει κ;ι τόσο πολύ. Ένα μοτέρ μικρό έχει που γυρίζει μια φορά το τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Τι να κάψει ο θερμοστάτης, ένα on-off με ρελέ συνήθως δίνει, μην λέμε υπερβολές. Τι ίδιο κ;ι η ηλεκτροβανα δεν καίει κ;ι τόσο πολύ. Ένα μοτέρ μικρό έχει που γυρίζει μια φορά το τόσο.

Ισως ο κυκλοφορητής να εχει τη μεγαλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tzitzikas2 είπε

Τι να κάψει ο θερμοστάτης, ένα on-off με ρελέ συνήθως δίνει, μην λέμε υπερβολές. Τι ίδιο κ;ι η ηλεκτροβανα δεν καίει κ;ι τόσο πολύ. Ένα μοτέρ μικρό έχει που γυρίζει μια φορά το τόσο.

Δεν είπα ότι καίει πολύ, όλα όμως αθροίζονται. Ακόμα και τα εξαρτήματα ενός ηλεκτρολογικού πίνακα έχουν μια κατανάλωση ισχύος που μια σωστή μελέτη θα την λάβει υπόψη της, αφού δεν είναι μηδενική.

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2022 στις 12:48 ΠΜ, fredd0 είπε

τι "σεναρια" δοκιμαζεις? για να ρυθμισεις την αντισταθμιση κατεβαινεις μια σκαλα στην καμπυλη μεχρι να φτασεις στην χαμηλοτερη καμπυλη που συντηρει την ορισμενη θερμοκρασια στον θερμοστατη. Οι εγκατασταστατες συνηθως βαρανε καμπυλη 2.0 για να μη τους ζαλιζεις τ' @@ οτι δε ζεσταινεσαι και τελος. Για να βρεις την πιο οικονομικη καμπυλη θελει δοκιμες, και τωρα και επιβεβαιωση στην πιο κρυα μερα που μπορεις να πετυχεις. Για μενα, στην Αθηνα, ενα καλα μονωμενο σπιτι πρεπει να παιζει σε καμπυλη 1.3 και κατω. Αλλα αυτο ειναι γενικοτητα.

Τα "σεναρια" εμενα μου ακουγονται σα να βαζεις ελαχιστες  θερμοκρασιες κλπ. Αστα. Και με 35 βαθμους προσαγωγη που πολλοι τη φοβουνται γιατι το σωμα τους φαινεται "κρυο" μια χαρα ζεσταινεται ενα καλα μονωμενο/σφραγισμενο σπιτι, ειδικα οταν εξω εχει αστειο κρυο τυπου 12 βαθμους.

ΥΓ την υγρασια κοιταξε την. Αν δε βαλεις μηχανικο αερισμο, βαλε αφυγραντηρα. Το μειονεκτημα των "σφραγισμενων" σπιτιων ειναι οτι εγκλωβιζουν την υγρασια μεσα, και αν δε την διαχειριστεις καπως αρχιζουν τα προβληματα.

Έχω ελάχιστη θερμοκρασία τα 41.5 και καμπύλη 1.0

Το πρόβλημα δεν είναι οτι δεν πιάνω την θερμοκρασία που θέλω. Τα θέματα είναι δυο:

1) Στην αρχή ο λέβητας μπορεί να πιάσει μεγαλύτερη θερμοκρασία από αυτό που έχω εγώ. Π.χ σύμφωνα με την καμπύλη στους 13 εξωτερική πρέπει να έχω 48 βαθμούς. Ε στο system temperature στο app βλέπω να χτυπάει 55-58. Δεν ξέρω αν αυτό ειναι αντιπροσωπευτικό του νερού περιαγωγής όμως.

2) Πιάνει πχ 20.5 που έχω θέσει και ο λέβητας συνεχίζει να δουλεύει. Να μου πεις για συντήρηση θερμοκρασίας, δεκτό, αλλά μπορεί να φτάσει 21 μέχρι να σβήσει. 

Να δοκιμάσω μια μέρα με ελάχιστη 35 και slope 1.0? Δεν ξέρω.

Πάντως αφού κατέβασα την θερμοκρασία από την μονάδα του λέβητα έχω μισή κατανάλωση...

υ.γ. ε επαθα ενα σοκ με τον αφρυγραντήσα. Τον είχα στην άκρη και καθόταν. Αρχική υγρασία είχα 75% και αφού την έριξε στο 62% η διαφορά στη "αίσθηση" ζέστης είναι αισθητή ακόμα και στους 20 βαθμούς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greg4 είπε

Πάντως αφού κατέβασα την θερμοκρασία από την μονάδα του λέβητα έχω μισή κατανάλωση...

Σε ποια θερμοκρασία έχεις τώρα τον λέβητα; μετράει και το σπίτι εγώ ας πούμε με 3πλα τζάμια καινούρια κουφώματα μόνωση όλο το σπίτι στην Θεσσαλονίκη καίω περίπου πάνω κάτω 4-5 κυβικά την μέρα, με θερμοστάτη 20-21, στους 58 ο λέβητας με αντιστάθμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, greg4 είπε

Έχω ελάχιστη θερμοκρασία τα 41.5 και καμπύλη 1.0

Το πρόβλημα δεν είναι οτι δεν πιάνω την θερμοκρασία που θέλω. Τα θέματα είναι δυο:

1) Στην αρχή ο λέβητας μπορεί να πιάσει μεγαλύτερη θερμοκρασία από αυτό που έχω εγώ. Π.χ σύμφωνα με την καμπύλη στους 13 εξωτερική πρέπει να έχω 48 βαθμούς. Ε στο system temperature στο app βλέπω να χτυπάει 55-58. Δεν ξέρω αν αυτό ειναι αντιπροσωπευτικό του νερού περιαγωγής όμως.

2) Πιάνει πχ 20.5 που έχω θέσει και ο λέβητας συνεχίζει να δουλεύει. Να μου πεις για συντήρηση θερμοκρασίας, δεκτό, αλλά μπορεί να φτάσει 21 μέχρι να σβήσει. 

Να δοκιμάσω μια μέρα με ελάχιστη 35 και slope 1.0? Δεν ξέρω.

Πάντως αφού κατέβασα την θερμοκρασία από την μονάδα του λέβητα έχω μισή κατανάλωση...

υ.γ. ε επαθα ενα σοκ με τον αφρυγραντήσα. Τον είχα στην άκρη και καθόταν. Αρχική υγρασία είχα 75% και αφού την έριξε στο 62% η διαφορά στη "αίσθηση" ζέστης είναι αισθητή ακόμα και στους 20 βαθμούς

 προφανως εχεις ενεργο συστημα αντισταθμισης με προσαρμογη εσωτερικης θερμοκρασιας. Δηλαδη ο θερμοστατης σου αποφασιζει οτι χρειαζεται περισσοτερη θερμανση και "ζηταει" υψηλοτερες θερμοκρασιες. Αυτο ρυμιζεται, καπου στα μενου εχει επιλογη "στρατηγικης" θερμανσης (η λεξη αλλαζει αναλογα με τον κατασκευαστη) οπου βασικα σου δινει επιλογη ον/οφφ, αντισταθμιση με εξωτερικη θερμοκρασια, αντισταθμιση με εξωτερικη και εσωτερικη θερμοκρασια κοκ. Εσυ εχεις επιλεξει το τριτο. Αυτη η επιλογη συνοδευεται και με αλλη μια επιλογη στο μενου που αναλογα με τον κατασκευαστη ονομαζεται επιδραση εσωτερικου θερμοστατη/ταχυτητα θερμανσης κοκ. Εδω οσο πιο υψηλα ειναι αυτη η επιλογη, τοσο πιο ζεστο νερο θα στελνει ο λεβητας ανεξαρτητα απο το τι λεει η καμπυλη. Εσενα πχ η καμπυλη μπορει να λεει 42, αλλα αν εχεις ορισει γρηγορη θερμανση ο λεβητας θα στειλει 60 βαθμους νερο.

συνηθως σε auto λειτουργια οι λεβητες δε θεωρουν την ορισθησα θερμοκρασια ως το σημειο "οφφ" του συστηματος, οπως κανουν οι ον/οφφ θερμοστατες αλλα η θερμοκρασια που πρεπει να συντηρησει το συστημα. Αναλογα με το ρυθμο πτωσης της θερμοκρασιας ο λεβητας μπορει να "ανοιγει" αν πχ εσυ εχεις ορισει θερμοκρασια 22 στους 22 και να "κλεινει" στους 22.3. Αν βαλεις και θερμικη αδρανεια (δηλαδη το ζεστο νερο στα σωματα) αυτο σημαινει οτι μπορει να παει και 22.5, με ορισμενη 22.

δοκιμασε ελαχιστη 35, μικρο room influence (η αργη ταχυτητα θερμανσης), και 1.2 καμπυλη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή εδώ υποτιθεται μιλάμε για σύγκριση κόστους θερμανσης και οι τελευταίες σελίδες είναι για καυστήρες, καλά θα ήταν να ανοιχτεί ένα ξεχωριστό θρεντ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Ναι παιδιά ας ανοιχτεί ένα καινούριο και να μπει το λινκ εδώ 

Κανω την αρχή αν υπάρχει κατι αντίστοιχο ας διαγράφει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2022 στις 4:34 ΠΜ, washcloud είπε

Εν τω μεταξύ αν καις μ.ο. χειμώνα την σόμπα στα 1.000Watts, αυτό σημαίνει στις 10 ώρες περίπου 1€ τελική τιμή κιλοβατώρας (σε σώζουν ΚΟΤ - και μάλιστα "Α" - και/σε συνδυασμό με νυχτερινό). Παλεύσιμο και ίσως να βγαίνει και λιγότερο τον μήνα. Στην περίπτωσή σου, απλά πρέπει να προσέχεις να μην ξεπερνάς το όριο του ΚΟΤ με την σόμπα (γιατί μετά @^$#$@ το σύμπαν, καθώς χάνεται και η έκπτωση ΚΟΤ και η ενισχυμένη επιδότηση λόγω ΚΟΤ). 

Γενικά δεν μπαίνει η δική σου σόμπα στο τσουβάλι των αλλονών (που κανονικά τους λέμε "πέταμα και αγορά κλιματιστικού"), αρκεί να παίζεις στις 2 λάμπες και σπανιότερα και στην τρίτη (που κάποια στιγμή λογικά θα χρειαστεί, κάποια πολύ κρύα βράδυα του χειμώνα, όπως ίσως ΚΑΙ η 4η, ανάλογα τις συνθήκες του σπιτιού), ή έστω να μειώνεις τις ώρες χρήσης. Όπως είσαι τώρα, με 10 ώρες σόμπας θα έχεις ~10 κιλοβατώρες/μέρα (που από μόνο του είναι πολύ, αφού σίγουρα θα έχεις κι άλλη κατανάλωση). Που σημαίνει ότι με όριο 1.600 (καλό αυτό - αν είχες 1.400 δεν θα την πάλευες, τουλάχιστον τους μήνες της σόμπας), οριακά δεν το περνάς μάλλον (να μην έχεις κι 150kWh/μήνα από όλα τα υπόλοιπα; Και λίγες λέω. Άρα 5-10 ώρες σόμπας στις δύο λάμπες σημαίνουν από 150 έως 300 κιλοβατώρες ακόμα το μήνα, τη στιγμή που το όριο μήνα σου είναι 400, για να μη χάνεις όλες τις εκπτώσεις σου...Συνεπώς προσέχεις όταν ξεπερνάς τις 10kWh/μέρα, με καμπανάκι τις 13. Έχεις και λίγο ακόμη περιθώριο ειν' η αλήθεια - 14.5kWh είναι το απόλυτό σου όριο για να μη χάνεις εντελώς όλες τις εκπτώσεις - αλλά καλύτερα να μην το ξεζουμίζεις....Κι επειδή προφανώς δεν γίνεται αν τρέχεις κάθε μέρα στο ρολόι (εκτός κι αν έχεις μετρητή κατανάλωσης στον πίνακα), τσέκαρε μια φορά τη βδομάδα και φρόντιζε να μην περνάς τις 100kWh. Kι αν γίνει, την άλλη βδομάδα οικονομία για να ισοφαρίσεις...  

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές. Από 01-12 ως 09-12, το κοίταζα με συνέπεια το ρολόι σχεδόν καθημερινά και διαπίστωσα ότι στο χρονικό αυτό διάστημα οι καταναλώσεις μου ήταν 59 kWh και από τις 09-12 το ξανακοίταξα σήμερα το ρολόι και διαπίστωσα ότι οι καταναλώσεις μου είναι 69 kWh (από 09-12 ως 18-12). Άρα αν καίω μόνο τη μία λάμπα των 600 W, γιατί αυτή ανάβω κυρίως δεν επιβαρύνονται οι καταναλώσεις μου, σε αντίθεση με την παλιά σόμπα που έκαιγα 1800W επειδή άναβαν και οι τρεις λάμπες μαζί. 

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2022 στις 8:07 ΠΜ, BigBlack είπε

Δεν είπα ότι καίει πολύ, όλα όμως αθροίζονται. Ακόμα και τα εξαρτήματα ενός ηλεκτρολογικού πίνακα έχουν μια κατανάλωση ισχύος που μια σωστή μελέτη θα την λάβει υπόψη της, αφού δεν είναι μηδενική.

Καμία μελέτη δε θα λάβει υπόψιν της τα φορτία του πίνακα. Ποια φορτία δηλαδή; Το ρελέ και τα λαμπάκια; Σχεδόν όλα (διακόπτες, ασφάλειες, κ.λπ) είναι παθητικά εξαρτήματα (ισχύς 0 watt).  Καμία μελέτη δε λαμβάνει υπόψιν της τόσο μικρά φορτία.

Οκ σε κάποιον πιο περίπλοκο πίνακα, με επιτηρητές, αρκετά ρελέ ισχύος, κ.λπ, δε τείνουν στο 0, αλλά και πάλι είναι ΠΟΛΥ μικρά. Όλα αυτά μαζί στο σπίτι σου μέσα, ζήτημα είναι να σου ανεβάσουν 1 kWh το λογαριασμό του μήνα. Άναψε το θερμοσίφωνο για 1 φορά να κάνεις ένα μπανάκι, που είναι 3500+ watt, και ξεπέρασες την κατανάλωση όλων αυτών μαζί για όλο το χρόνο! :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για περίπλοκους πίνακες μιλάω κι εγώ, όχι για 5 ασφάλειες και ένα ρελέ. Ο ηλεκτρολόγος/μηχανολόγος αν κάνει πλήρη μελέτη τα υπολογίζει όλα. Δεν έχει σημασία αν είναι μικρή η κατανάλωση, είναι ζήτημα πληρότητας.

7 ώρες πριν, Haldol είπε

Καμία μελέτη δε θα λάβει υπόψιν της τα φορτία του πίνακα. Ποια φορτία δηλαδή; Το ρελέ και τα λαμπάκια; Σχεδόν όλα (διακόπτες, ασφάλειες, κ.λπ) είναι παθητικά εξαρτήματα (ισχύς 0 watt).  Καμία μελέτη δε λαμβάνει υπόψιν της τόσο μικρά φορτία.

Οκ σε κάποιον πιο περίπλοκο πίνακα, με επιτηρητές, αρκετά ρελέ ισχύος, κ.λπ, δε τείνουν στο 0, αλλά και πάλι είναι ΠΟΛΥ μικρά. Όλα αυτά μαζί στο σπίτι σου μέσα, ζήτημα είναι να σου ανεβάσουν 1 kWh το λογαριασμό του μήνα. Άναψε το θερμοσίφωνο για 1 φορά να κάνεις ένα μπανάκι, που είναι 3500+ watt, και ξεπέρασες την κατανάλωση όλων αυτών μαζί για όλο το χρόνο! :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...