Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

σε λέβητα αερίου συμπύκνωσης με αντιστάθμιση, τι θερμοκρασία θα πρότεινες να είναι ρυθμισμένος ο θερμοστάτης όταν λείπουν οι κάτοικοι απο το σπίτι για ώρες και τι θερμοκρασία θα πρότεινες όταν είναι οι κάτοικοι σπίτι. Εχω διαβάσει οτι η διαφορά θερμοκρασίας όταν υπάρχει αντιστάθμιση θα πρέπει να είναι 2oC max. 20oC όταν λείπουμε είναι καλά? Και 22oC όταν είμαστε σπίτι? Η να παίξουμε 19/21oC?

Το κακό είναι σε εμένα οτι ο θερμοστάτης έχει τοποθετηθεί στο χώλ, με την λογική να φύγει απο το σαλόνι που είναι και το ενεργειακό τζάκι που είναι ζεστά, αλλά και στο χωλ ζεστά είναι. Με αποτέλεσμα στο κρύο δωμάτιο για να πιάσει 21-22oC θα πρέπει να ρυθμίσω τον θερμοστάτη στους 22-23oC. Δηλαδή το χωλ είναι κατα 1,5oC πιο ζεστό απο το δωμάτιο. Αυτό είναι κακό γιατι θα πρέπει να βάζω ψηλά τον θερμοστάτη με αποτέλεσμα να καίω περισσότερο αέριο. Εχω 2 επιλογές μάλλον: 1) να βάλω στη σαλονοκουζίνα έστω σε ένα απο τα 2 σώματα θερμοστατική κεφαλή να κόβει στους 21oC π.χ ώστε να μην πιάνει τόσο εύκολα το χωλ (είναι μικρό χωλ) υψηλή θερμοκρασία, είτε άλλη λύση που λόγω χώρου είναι δύσκολο, είναι να βάλω μεγαλύτερο σώμα στο κρύο δωμάτιο. Το σπίτι είναι μικρό 65τ.μ με 2 δωμάτια. Επισυνάπτω ένα πρόχειρο σχέδιο-κάτοψη όπου φαίνονται τα σώματα με κόκκινο, η θέση του θερμοστάτη και τα ανοίγματα. Παλιά με την κεντρική θέρμανση είχα τον θερμοστάτη δίπλα στην είσοδο, αλλά και εκεί λόγω ενεργειακού τζακιου είναι αρκετά ζεστά. Θα ήθελα την γνώμη σου. Τώρα δυστυχώς δεν γίνεται να βάλλω θερμοστατικές κτλ αλλά θα δώ για το καλοκαίρι. Το κακό είναι οτι στο σώμα δίπλα στην είσοδο υπάρχει κοντά μικρή βιβλιοθήκη που μπορεί να εμποδίζει να μπεί θερμοστατική, για αυτό σκεφτόμουν να βάλω μόνο στο ένα στην σαλονοκουζίνα.

Ευχαριστώ πολύ!!

ΣΧΕΔΙΟ-ΣΠΙΤΙ.jpg

Το "κρύο δωμάτιο" τι κούφωμα έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα τα κουφώματα είναι αλουμινίου λευκά με διπλό τζάμι ανοιγόμενα (όχι συρόμενα).

Αν δοκιμάσω να στραγγαλισω το ένα βανάκι σε κάθε ένα από τα 2 σώματα της σαλόνι κουζίνας πόσο να τα στραγγαλισω? Δηλαδή αν έχει 10 στροφές πόσες στροφές να το έχω ανοικτό να περνάει το νερό? Ξέρω βγαίνει πειραματικά αλλά για αρχή πόσο να το έχω ανοικτό? Φαντάζομαι δεν χρειάζεται να στραγγαλισω και τα 2 βανακια του κάθε σώματος, σωστά? Ευχαριστώ!!

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχει κάνεις λέβητα αερίου de dietrich naneo με τον θερμοστάτη smart tc?

Δοκιμάζω εδώ και 10 μέρες διάφορα σενάρια στην αντιστάθμιση αλλά στο τέλος καίω πιο πολύ σε σχέση αν την δουλεύω την θερμοκρασία στο λέβητα με το χέρι.

image.png.7c9a525d3c7dffa71a72a2c97d292a3c.png

Το σπίτι είναι 149m2, τελευταίος όροφος, με κέλυφος 7cm, στη ταράστα 8cm, κουφώματα καινούργια  με r=1.8 στην Αγία Παρασκευή. Υγρασία παίζει στο 70% αυτές τις μέρες χωρίς αφυγραντήρα. Δηλαδή δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω για μόνωση.

Οι μετρήσεις είναι από το ρολόι. Έχω και για μαγείρεμα αλλά αυτό τρώει το πολύ 0,2 κυβικά οπότε δεν παίζει ρόλο. Επίσης για ΖΝΧ έχω ηλιακό ο οποίος για 2 άτομα δεν αδειάζει.

Το βράδυ και όποτε λείπουμε από το σπίτι, το έχω στους 19 και όταν είμαστε σπίτι στους 20 ή 20.5. Ο λέβητας τώρα είναι στους 50 βαθμούς.

Πολλά δεν είναι τα 4 με 6 κυβικά κάθε μέρα; Τώρα έχω τα 5 λεπτά του gas control αλλά αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση το σκέφτομαι για αντλία θερμότητας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Όλα τα κουφώματα είναι αλουμινίου λευκά με διπλό τζάμι ανοιγόμενα (όχι συρόμενα).

Αν δοκιμάσω να στραγγαλισω το ένα βανάκι σε κάθε ένα από τα 2 σώματα της σαλόνι κουζίνας πόσο να τα στραγγαλισω? Δηλαδή αν έχει 10 στροφές πόσες στροφές να το έχω ανοικτό να περνάει το νερό? Ξέρω βγαίνει πειραματικά αλλά για αρχή πόσο να το έχω ανοικτό? Φαντάζομαι δεν χρειάζεται να στραγγαλισω και τα 2 βανακια του κάθε σώματος, σωστά? Ευχαριστώ!!

Της προσαγωγής στραγγάλισε μόνο (εκεί από όπου έρχεται το καυτό νερό). Κλείστα κατά 25% αρχικά και βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υδραυλικη εξισορροπιση λιγα θα κανει, γιατι το προβλημα ειναι το τζακι οχι τα καλοριφερ απο οτι καταλαβαινω

υδεαυλικη εξισορροπηση = ανοιγεις φουλ τον διακοπτη του προβληματικου δωματιου, ανοιγεις ελαχιστα (10%) τους διακοπτες των σωματων που επιρρεαζουν τον θερμοστατη (κουζινα,wc) και καπου στο 40-50% τους υπολοιπους. Και παιζεις +- (χωρις να πειραζεις το προβληματικο δωματιο) μεχρι να βρεις το σημειο οπου η θερμοκρασια σε ολα τα δωματια ειναι ομοιομορφη. Θελει χρονο, καθε αλλαγη με τη θερμανση εν λειτουργια θελει 30-60 λεπτα για να δεις τι εκανες.

στην πραγματικοτητα θες μεγαλυτερο σωμα. Αν δε χωραει πιο πλατυ σωμα, παρε πιο χοντρο (πχ αν εχεις 22ρι παρε 33ρι). Το κοστος δεν ειναι τρελλο, και η αλλαγη γινεται (αν εχει το σωμα πανω κατω διακοπτες) σχετικα ευκολα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, greg4 είπε

Πολλά δεν είναι τα 4 με 6 κυβικά κάθε μέρα; Τώρα έχω τα 5 λεπτά του gas control αλλά αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση το σκέφτομαι για αντλία θερμότητας..

Όχι, μια χαρά είναι. 60 kWh/μέρα χρειαζόμαστε κατά μέσο όρο σε διαμέρισμα 70 τετραγωνικών στην Κοζάνη για όλη τη σεζόν. 90-120 kWh/μέρα χρειαζόμαστε στην Καρδίτσα σε μονοκατοικία 112 τμ τη βδομάδα που διανύουμε. Η κατανάλωσή σου μου φαίνεται πολύ καλή, μόλις 38 kWh/μέρα για 150 τμ διαμέρισμα... Μην το πεις πουθενά.

Από χθες σταμάτησε η καθοδική πορεία του πετρελαίου, εν τω μεταξύ.

Επεξ/σία από DOOM_NX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής ο θερμοστάτης 20,5-21 χρειάζομαι περίπου πάνω κάτω 3 κυβικά την μέρα σε διαμέρισμα 100 μέτρα στην Θεσσαλονίκη με μόνωση και 3πλα τζάμια με καινούρια κουφώματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Μέχρι στιγμής ο θερμοστάτης 20,5-21 χρειάζομαι περίπου πάνω κάτω 3 κυβικά την μέρα σε διαμέρισμα 100 μέτρα στην Θεσσαλονίκη με μόνωση και 3πλα τζάμια με καινούρια κουφώματα 

Εγω με διπλά τζαμια και καλή μόνωση.

Αν πιάσουν λοιπόν τα κρυα θα το μετρήσω από περιέργεια, να δω τι καίει κάθε μέρα, εγω βέβαια είμαι στους 22 βαθμούς γιατι απο εκει και κάτω κρυώνω 😁

Θα επανέλθω κατα τα Χριστούγεννα, ακόμα μέσα εχω πχ τωρα 20, 21 χωρίς καθόλου θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, greg4 είπε

 

Δοκιμάζω εδώ και 10 μέρες διάφορα σενάρια στην αντιστάθμιση

τι "σεναρια" δοκιμαζεις? για να ρυθμισεις την αντισταθμιση κατεβαινεις μια σκαλα στην καμπυλη μεχρι να φτασεις στην χαμηλοτερη καμπυλη που συντηρει την ορισμενη θερμοκρασια στον θερμοστατη. Οι εγκατασταστατες συνηθως βαρανε καμπυλη 2.0 για να μη τους ζαλιζεις τ' @@ οτι δε ζεσταινεσαι και τελος. Για να βρεις την πιο οικονομικη καμπυλη θελει δοκιμες, και τωρα και επιβεβαιωση στην πιο κρυα μερα που μπορεις να πετυχεις. Για μενα, στην Αθηνα, ενα καλα μονωμενο σπιτι πρεπει να παιζει σε καμπυλη 1.3 και κατω. Αλλα αυτο ειναι γενικοτητα.

Τα "σεναρια" εμενα μου ακουγονται σα να βαζεις ελαχιστες  θερμοκρασιες κλπ. Αστα. Και με 35 βαθμους προσαγωγη που πολλοι τη φοβουνται γιατι το σωμα τους φαινεται "κρυο" μια χαρα ζεσταινεται ενα καλα μονωμενο/σφραγισμενο σπιτι, ειδικα οταν εξω εχει αστειο κρυο τυπου 12 βαθμους.

ΥΓ την υγρασια κοιταξε την. Αν δε βαλεις μηχανικο αερισμο, βαλε αφυγραντηρα. Το μειονεκτημα των "σφραγισμενων" σπιτιων ειναι οτι εγκλωβιζουν την υγρασια μεσα, και αν δε την διαχειριστεις καπως αρχιζουν τα προβληματα.

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, BigBlack είπε

Της προσαγωγής στραγγάλισε μόνο (εκεί από όπου έρχεται το καυτό νερό). Κλείστα κατά 25% αρχικά και βλέπεις.

το κακό είναι οτι εκεί που μπήκε ο θερμοστάτης στο χώλ, στο πάνω μέρος του χώρου και για περίπου 70εκ ύψος είναι γύρω γύρω κλειστό απο την τοιχοποιία των δωματίων, wc και απο δοκάρι της σαλονοκουζίνας, με αποτέλεσμα να εγκλωβίζεται υποθέτω ζέστη εκεί. Για αυτο και η πιο υψηλή θερμοκρασία σε σχέση με τους άλλους χώρους. Επίσης εχω την υποψία οτι το σώμα στο δωμάτιο δεν μπορεί να ζεστάνει το κρύο αυτό δωμάτιο που είναι βορεινό. το σώμα είναι 200/900/700 και το δωμάτιο έχει διαστάσεις 3,2μΧ3,6μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

το κακό είναι οτι εκεί που μπήκε ο θερμοστάτης στο χώλ, στο πάνω μέρος του χώρου και για περίπου 70εκ ύψος είναι γύρω γύρω κλειστό απο την τοιχοποιία των δωματίων, wc και απο δοκάρι της σαλονοκουζίνας, με αποτέλεσμα να εγκλωβίζεται υποθέτω ζέστη εκεί. Για αυτο και η πιο υψηλή θερμοκρασία σε σχέση με τους άλλους χώρους. Επίσης εχω την υποψία οτι το σώμα στο δωμάτιο δεν μπορεί να ζεστάνει το κρύο αυτό δωμάτιο που είναι βορεινό. το σώμα είναι 200/900/700 και το δωμάτιο έχει διαστάσεις 3,2μΧ3,6μ.

Μπορείς να βάλεις σώμα 33/900/700 χωρίς καμία μετατροπή . Σίγουρα θα βελτιωθεί πολύ η κατάσταση.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα συναγωνιστές. Το σπίτι μια χαρά στους 19(πέφτει το λιγότερο 17,5 το ξημέρωμα) δεν έχω τσεκαρει τι καιω αλλα αναβει ελάχιστα, σχετικά καλή μόνωση διπλά τζαμια , σαλοκουζινα και το ένα δωμάτιο ίδια θερμοκρασία, το άλλο δωμάτιο εχει ελάχιστες απώλειες και το έχω κλειστό το σωμα γιατί καίει το τζακι του πεθερού απο κάτω του(επιδαπέδια σαν να λέμε). Και ένα δωμάτιο που ειναι 1-2 βαθμούς πιο χαμηλή θερμοκρασία (με βολεύει να το έχω κλειστό σχεδόν να μην πηγαίνει καθόλου και να το ανοιγω προς το βράδυ ή επειδή έτσι κι αλλιώς θα κινείται χαμηλά ειναι δωρο αδωρο οπότε να το εχω ανοιχτό το σώμα; Ή επειδή ετσι κι αλλιώς παίζω με πιο χαμηλή θερμοκρασία.να εχω τα 7 απο τα 8 σώματα αναμμενα;

Επεξ/σία από Varnavas89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2022 στις 10:15 ΜΜ, korakios είπε

κοιτας τιμοκατάλογο και για Δεκέμβρη έχεις στην 1η κλίμακα χρέωσης μείον ΚΟΤ Β

Έχω ΚΟΤ Α

 

Στις 1/12/2022 στις 10:15 ΜΜ, korakios είπε

0,111-0,045=0,066€/kw (όλες οι κιλοβατώρες μετράνε σαν ημερήσιες μέχρι το όριο ΚΟΤ)

0,111-0,075=0,036/kw

 

Στις 1/12/2022 στις 10:15 ΜΜ, korakios είπε

0,04901€/kw μέρας και (χωρίς χρέωση Διανομής)

0,02771€/kw νύχτας

Αυτές οι τιμές από πού προέκυψαν;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...