Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ σημαντικο είναι να είναι χαμηλά και η επιστροφή του νερού για μέγιστη οικονομία μαζί με τη προσαγωγή(κοιτάμε τις τιμές αυτές να δουμε ότι όλα δουλεύουν όπως πρέπει αλλιώς ίσως και να υπάρχει κάποιο θέμα,βεβαια καθε σπιτι διαφορετικο),η αντιστάθμιση  κανει πολυ καλη δουλειά και  με το παραπάνω ο λέβητας ανοίγει κλείνει παρα πολλές φορες μέσα στην ημέρα για να διατηρεί την θερμοκρασία αλλά πάντα με χαμηλή προσαγωγή και επιστροφή,σημαντικο για την λειτουργεια της αντιστάθμισης είναι να υπάρχουν 2 αισθητήρια εσωτερικο και εξωτερικο  γιατι κάποιοι διαφημίζουν την αντιστάθμιση μονο με ενα ετσι ομως δεν υπάρχουν  σωστά αποτελέσματα ούτε υφίσταστε αντιστάθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, tollisth είπε

Πολύ σημαντικο είναι να είναι χαμηλά και η επιστροφή του νερού για μέγιστη οικονομία μαζί με τη προσαγωγή(κοιτάμε τις τιμές αυτές να δουμε ότι όλα δουλεύουν όπως πρέπει αλλιώς ίσως και να υπάρχει κάποιο θέμα,βεβαια καθε σπιτι διαφορετικο),η αντιστάθμιση  κανει πολυ καλη δουλειά και  με το παραπάνω ο λέβητας ανοίγει κλείνει παρα πολλές φορες μέσα στην ημέρα για να διατηρεί την θερμοκρασία αλλά πάντα με χαμηλή προσαγωγή και επιστροφή,σημαντικο για την λειτουργεια της αντιστάθμισης είναι να υπάρχουν 2 αισθητήρια εσωτερικο και εξωτερικο  γιατι κάποιοι διαφημίζουν την αντιστάθμιση μονο με ενα ετσι ομως δεν υπάρχουν  σωστά αποτελέσματα ούτε υφίσταστε αντιστάθμιση

Έχω 1 εξωτερικό αισθητήριο και τον θερμοστάτη μέσα, και τον λέβητα στους 58 βαθμούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Έχω 1 εξωτερικό αισθητήριο και τον θερμοστάτη μέσα, και τον λέβητα στους 58 βαθμούς 

Φιλέ όπως είπε και ο freddo η θερμοκρασία του λέβητα ρυθμίζεται αυτόματα με την αντιστάθμιση σύμφωνα με την καμπύλη σου 

Σε τι προσαγωγή δουλεύει και σε τι θερμοκρασία είναι η επιστροφή έχεις πρόσβαση σε αυτές τις τιμές?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, teopanta1 είπε

Το σωστότερο κατά την άποψή σου είναι να κατεβάζουμε τον θερμοστάτη ή να τον έχουμε όλη μέρα σε σταθερή θερμοκρασία; 

Η 58 βαθμούς στην θερμοκρασία του λέβητα είναι καλά; να το αφήσω έτσι; να το κατεβάσω; 

Οι λέβητες συμπύκνωσης είναι σαν τα κλιματιστικά inverter. Για να σου δώσουν αυτό το 108% στην απόδοση, πρέπει να καίνε συνέχεια, όλο το 24ωρο στην χαμηλότερη δυνατή ισχύ. Τώρα, αν λείπεις καμιά βδομάδα, δεν έχει νόημα να κάψεις 300 kWh επιπλέον. Ας δουλέψει στη μέγιστη ισχύ για 2 ώρες όταν επιστρέψεις με βαθμό απόδοσης 95%, δεν έγινε τίποτα.

Το σωστό ερώτημα είναι αν αποδίδουν τα σώματά σου στους 50 βαθμούς εισαγωγή και αν αντισταθμίζονται οι απώλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα! Δε προλαβα να κανω αιτηση για φυσικο αεριο ,ηρθαν εσκαψαν κι απο προχθες εχω μετρητη κιολας.Το θεμα μου ειναι το εξης..Για το επιδομα θερμανσης δηλωσα υγραεριο, μπουκαλες δηλαδη και δικαιουμαι αν τα υπολογισα σωστα  350 ευρω που σημαινει για να τα παρω πρεπει να καψω 700 ευρω σε 25κιλες μπουκαλες..τιμη μπουκαλας σημερα 48- 50 ευρω! Φυσικα εχω περιθωριο 1 χρονο να κανω συνδεση με ΦΑ, αλλα ο μηχανικος μου λεει να την κανω γρηγορα εφοσον εχω μετρητη μη καθομαι κι ασχολουμαι με μπουκαλες κουβαλα ξεκουβαλα κτλ..Αλλα..του λεω θα χασω το επιδομα ή τουλαχιστον ενα σεβαστο ποσο.. Εγω νομιζω ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα να αφησω να περασει ο χειμωνας με μπουκαλες, εξαντλωντας το επιδομα θερμανσης και σε συνδυασμο με τα inverter ac να παει ετσι! κι αλλωστε η τιμη του ΦΑ ειναι ψηλα,οποτε δεν κερδιζω κατι εκτος της ανεσης non stop ΦΑ.. Εσεις τι λετε; @Specs θα θελα τη γνωμη σου!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DOOM_NX είπε

Το σωστό ερώτημα είναι αν αποδίδουν τα σώματά σου στους 50 βαθμούς εισαγωγή και αν αντισταθμίζονται οι απώλειες.

Στους 58 βαθμούς πάντως όταν χρειάζεται να δουλέψει εκεί, τα σώματα ζεματανε 

3 ώρες πριν, tollisth είπε

Σε τι προσαγωγή δουλεύει και σε τι θερμοκρασία είναι η επιστροφή έχεις πρόσβαση σε αυτές τις τιμές?  

Όχι δεν έχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. 

Έχω μια θερμάστρα χαλαζία με 4 επίπεδα θέρμανσης (600W-1200W-1800W-2400W). Συνήθως την ανάβω ή στα 600W ή στα 1200W. Πώς υπολογίζουμε  την τιμή της κιλοβατώρας; 

Έκανα τους παρακάτω υπολογισμούς με βάση τις χρεώσεις της ΔΕΗ για έως και 500 kWh (0-500kWh 0.11E για ημερήσιες και 0.07Ε για νυχτερινές). 

 600W = 0.6Kwh
1200W  = 1.2 kWh

0.6 kWh X1 ώρα =0.6 kWh. 0.6kWh χ 0.11Ε =0.066Ε ~0.07Ε
0.6 kWh X 2 ώρες = 1.2 kWh. 1.2Χ0.11Ε = 0.132~ 0.13Ε
1.2 kWh Χ 1 ώρα =1.2 kWh.   1.2Χ0.11Ε = 0.132~ 0.13Ε
1.2 kWh Χ 2 ώρες =2.4 kWh 2.4X0.11E= 0.264~ 0.27E
Με νυχτερινό
0.6kWh X 1 ώρα = 0.6 kWh X 0.07E=0.04E ~0.04E
0.6kWh X 2 ώρες =  1.2 kWh X 0.07E= 0.08Ε~ 0.04Ε
1.2kWh X 1 ώρα = 1.2 Χ 0.07Ε = 0.084 ~ 0.08Ε
1.2kWh X 2 ώρες = 2.4 Χ 0.07=0.168~ 0.17Ε

Επίσης σήμερα είχα τη θερμάστρα αναμμένη στα 1200 kWh και σε 1 ώρα περίπου έκαψε 2 κιλοβατώρες (από 72 kWh έγιναν 74kWh), όσο ήταν ενεργοποιημένο το νυχτερινό. Είναι μεγάλη ή μικρή η κατανάλωση; 

Ώρα 15.36 μ.μ.

1.8.1. 000150.17
1.8.2 000072.47
1.8.0 000222.64
2.8.0 000000

Ώρα 16.48 μ.μ.
1.8.0 000224.50
1.8.1. 000150.17
1.8.2 000074.29

 

 

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Στους 58 βαθμούς πάντως όταν χρειάζεται να δουλέψει εκεί, τα σώματα ζεματανε 

Όχι δεν έχω 

Καλά, στους 58 ζεστά θα ήταν τα σώματα εννοείται. Θερμοκρασία το σπίτι πιάνει; Αν πιάνει όλα κομπλέ, ίσως σε παίρνει και για παρακάτω.

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Καλησπερα στην παρεα! Δε προλαβα να κανω αιτηση για φυσικο αεριο ,ηρθαν εσκαψαν κι απο προχθες εχω μετρητη κιολας.Το θεμα μου ειναι το εξης..Για το επιδομα θερμανσης δηλωσα υγραεριο, μπουκαλες δηλαδη και δικαιουμαι αν τα υπολογισα σωστα  350 ευρω που σημαινει για να τα παρω πρεπει να καψω 700 ευρω σε 25κιλες μπουκαλες..τιμη μπουκαλας σημερα 48- 50 ευρω! Φυσικα εχω περιθωριο 1 χρονο να κανω συνδεση με ΦΑ, αλλα ο μηχανικος μου λεει να την κανω γρηγορα εφοσον εχω μετρητη μη καθομαι κι ασχολουμαι με μπουκαλες κουβαλα ξεκουβαλα κτλ..Αλλα..του λεω θα χασω το επιδομα ή τουλαχιστον ενα σεβαστο ποσο.. Εγω νομιζω ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα να αφησω να περασει ο χειμωνας με μπουκαλες, εξαντλωντας το επιδομα θερμανσης και σε συνδυασμο με τα inverter ac να παει ετσι! κι αλλωστε η τιμη του ΦΑ ειναι ψηλα,οποτε δεν κερδιζω κατι εκτος της ανεσης non stop ΦΑ.. Εσεις τι λετε; @Specs θα θελα τη γνωμη σου!! 

Κάνε τροποποίηση ή ακύρωση της αίτησης και προχώρα με το ΦΑ. Σαν τιμή αυτή τη στιγμή είναι στα ίδια πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fredd0 είπε

οι απωλειες οσο λειπεις καποια στιγμη που θα επιστρεψεις θα πρεπει να καλυφθουν. Στη μια περιπτωση θα καλυπτονται on the fly , με χαμηλες θερμοκρασιες προσαγωγης, στην αλλη θα αναψεις λεβητα στους 75 για καλυψεις τις απωλειες της μερας. Αν ο λεβητας σου εχει μετρητη καταναλωσης δοκιμασε το, θα δεις οτι πολυ δυσκολα το σβυστος λεβητας και μετα γιουργια βγαινει πιο οικονομικο. (αλλα παντα μιλαμε για σωστου μεγεθους λεβητες, σωστα εγκατεστημενους και παραμετροποιημενους, οχι με το ματι το κοβω οτι θες 24Kw (ολη η ελλαδα) και τουλαχιστον 60 βαθμους νερα (το 95% της ελλαδας)

η φιλοσοφια της θερμανσης παντου εχει αλλαξει χρονια τωρα. Μικροι λεβητες και αναπληρωση απωλειων on the fly ειναι η οικονομικη λειτουργια.Οπως κανουν και οι ΑΘ. Ελλαδα εχουμε κολληματα και θελουμε μεγαλους λεβητες και σωματα να μπουνπουνιζουν. Αυτο κοστιζει.

η μονωση κανει οικονομια γιατι περιοριζει τις απωλειες, αρα πρεπει να αναπληρωσει λιγοτερη θερμοτητα ο λεβητας σου. Αλλα ειτε εχεις μονωση ειτε οχι, δεν αλλαζει το γεγονος οτι οι οποιες απωλειες πρεπει να αναπληρωθουν, ειτε σταδιακα μες τη μερα, η μια κι εξω στις 6 ξερωγω που γυριζεις σπιτι

σε λέβητα αερίου συμπύκνωσης με αντιστάθμιση, τι θερμοκρασία θα πρότεινες να είναι ρυθμισμένος ο θερμοστάτης όταν λείπουν οι κάτοικοι απο το σπίτι για ώρες και τι θερμοκρασία θα πρότεινες όταν είναι οι κάτοικοι σπίτι. Εχω διαβάσει οτι η διαφορά θερμοκρασίας όταν υπάρχει αντιστάθμιση θα πρέπει να είναι 2oC max. 20oC όταν λείπουμε είναι καλά? Και 22oC όταν είμαστε σπίτι? Η να παίξουμε 19/21oC?

Το κακό είναι σε εμένα οτι ο θερμοστάτης έχει τοποθετηθεί στο χώλ, με την λογική να φύγει απο το σαλόνι που είναι και το ενεργειακό τζάκι που είναι ζεστά, αλλά και στο χωλ ζεστά είναι. Με αποτέλεσμα στο κρύο δωμάτιο για να πιάσει 21-22oC θα πρέπει να ρυθμίσω τον θερμοστάτη στους 22-23oC. Δηλαδή το χωλ είναι κατα 1,5oC πιο ζεστό απο το δωμάτιο. Αυτό είναι κακό γιατι θα πρέπει να βάζω ψηλά τον θερμοστάτη με αποτέλεσμα να καίω περισσότερο αέριο. Εχω 2 επιλογές μάλλον: 1) να βάλω στη σαλονοκουζίνα έστω σε ένα απο τα 2 σώματα θερμοστατική κεφαλή να κόβει στους 21oC π.χ ώστε να μην πιάνει τόσο εύκολα το χωλ (είναι μικρό χωλ) υψηλή θερμοκρασία, είτε άλλη λύση που λόγω χώρου είναι δύσκολο, είναι να βάλω μεγαλύτερο σώμα στο κρύο δωμάτιο. Το σπίτι είναι μικρό 65τ.μ με 2 δωμάτια. Επισυνάπτω ένα πρόχειρο σχέδιο-κάτοψη όπου φαίνονται τα σώματα με κόκκινο, η θέση του θερμοστάτη και τα ανοίγματα. Παλιά με την κεντρική θέρμανση είχα τον θερμοστάτη δίπλα στην είσοδο, αλλά και εκεί λόγω ενεργειακού τζακιου είναι αρκετά ζεστά. Θα ήθελα την γνώμη σου. Τώρα δυστυχώς δεν γίνεται να βάλλω θερμοστατικές κτλ αλλά θα δώ για το καλοκαίρι. Το κακό είναι οτι στο σώμα δίπλα στην είσοδο υπάρχει κοντά μικρή βιβλιοθήκη που μπορεί να εμποδίζει να μπεί θερμοστατική, για αυτό σκεφτόμουν να βάλω μόνο στο ένα στην σαλονοκουζίνα.

Ευχαριστώ πολύ!!

ΣΧΕΔΙΟ-ΣΠΙΤΙ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Επίσης σήμερα είχα τη θερμάστρα αναμμένη στα 1200 kWh και σε 1 ώρα περίπου έκαψε 2 κιλοβατώρες (από 72 kWh έγιναν 74kWh), όσο ήταν ενεργοποιημένο το νυχτερινό. Είναι μεγάλη ή μικρή η κατανάλωση; 

αν ήταν στα 1200kw τότε σε μία ώρα έκαψε 1200kw και τα υπόλοιπα που μέτρησες στο ρολόι μάλλον απο αλλού ήταν , εκτός αν άλλα λέει και άλλα καίει το μαραφέτι

κοιτας τιμοκατάλογο και για Δεκέμβρη έχεις στην 1η κλίμακα χρέωσης μείον ΚΟΤ Β (χωρίς να ξεπερνάς το όριο)

0,111-0,045=0,066€/kw (όλες οι κιλοβατώρες μετράνε σαν ημερήσιες μέχρι το όριο ΚΟΤ)

προσθέτεις και ρυθμιζόμενες για ΚΟΤ B  (απαλλάσσεσαι απο ΥΚΩ) Σύστημα Μεταφοράς ,Δίκτυο Διανομής ,Λοιπές Χρεώσεις ,ΕΤΜΕΑΡ ,ΕΦΚ

0,04901€/kw μέρας και (χωρίς χρέωση Διανομής)

0,02771€/kw νύχτας

 

άρα (χωρίς ΕΙΔ.ΤΕΛ 5‰ ) έχεις με ΦΠΑ:

(0,066+0,04901)*1,06=0,122€/kw μέρας και

(0,066+0,02771)*1,06=0,099€/kw νύχτας

επομένως υπολογίζεις πόσες ώρες καις το μαραφέτι την μέρα/νύχτα και βλέπεις αν αξίζει να πάρεις κλιματιστικό με δόσεις (στο περίπου μιας και ανα μήνα αλλάζουν οι τιμές)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

σε λέβητα αερίου συμπύκνωσης με αντιστάθμιση, τι θερμοκρασία θα πρότεινες να είναι ρυθμισμένος ο θερμοστάτης όταν λείπουν οι κάτοικοι απο το σπίτι για ώρες και τι θερμοκρασία θα πρότεινες όταν είναι οι κάτοικοι σπίτι. Εχω διαβάσει οτι η διαφορά θερμοκρασίας όταν υπάρχει αντιστάθμιση θα πρέπει να είναι 2oC max. 20oC όταν λείπουμε είναι καλά? Και 22oC όταν είμαστε σπίτι? Η να παίξουμε 19/21oC?

Το κακό είναι σε εμένα οτι ο θερμοστάτης έχει τοποθετηθεί στο χώλ, με την λογική να φύγει απο το σαλόνι που είναι και το ενεργειακό τζάκι που είναι ζεστά, αλλά και στο χωλ ζεστά είναι. Με αποτέλεσμα στο κρύο δωμάτιο για να πιάσει 21-22oC θα πρέπει να ρυθμίσω τον θερμοστάτη στους 22-23oC. Δηλαδή το χωλ είναι κατα 1,5oC πιο ζεστό απο το δωμάτιο. Αυτό είναι κακό γιατι θα πρέπει να βάζω ψηλά τον θερμοστάτη με αποτέλεσμα να καίω περισσότερο αέριο. Εχω 2 επιλογές μάλλον: 1) να βάλω στη σαλονοκουζίνα έστω σε ένα απο τα 2 σώματα θερμοστατική κεφαλή να κόβει στους 21oC π.χ ώστε να μην πιάνει τόσο εύκολα το χωλ (είναι μικρό χωλ) υψηλή θερμοκρασία, είτε άλλη λύση που λόγω χώρου είναι δύσκολο, είναι να βάλω μεγαλύτερο σώμα στο κρύο δωμάτιο. Το σπίτι είναι μικρό 65τ.μ με 2 δωμάτια. Επισυνάπτω ένα πρόχειρο σχέδιο-κάτοψη όπου φαίνονται τα σώματα με κόκκινο, η θέση του θερμοστάτη και τα ανοίγματα. Παλιά με την κεντρική θέρμανση είχα τον θερμοστάτη δίπλα στην είσοδο, αλλά και εκεί λόγω ενεργειακού τζακιου είναι αρκετά ζεστά. Θα ήθελα την γνώμη σου. Τώρα δυστυχώς δεν γίνεται να βάλλω θερμοστατικές κτλ αλλά θα δώ για το καλοκαίρι. Το κακό είναι οτι στο σώμα δίπλα στην είσοδο υπάρχει κοντά μικρή βιβλιοθήκη που μπορεί να εμποδίζει να μπεί θερμοστατική, για αυτό σκεφτόμουν να βάλω μόνο στο ένα στην σαλονοκουζίνα.

Ευχαριστώ πολύ!!

ΣΧΕΔΙΟ-ΣΠΙΤΙ.jpg

Στραγγάλισε λίγο τα σώματα στα ζεστα δωμάτια μέχρι να πετυχεις ενιαιες θερμοκρασίες,

Την ιδια δουλεια θα έκαναν οι θερμοστατικες κεφαλές

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DOOM_NX είπε

Κάνε τροποποίηση ή ακύρωση της αίτησης και προχώρα με το ΦΑ. Σαν τιμή αυτή τη στιγμή είναι στα ίδια πάντως.

Δεν το ηξερα πως γινεται τροποποιηση, θα το δω ευχαριστω!  Παντως χθες που ανοιξα πρωτη μερα τον λεβητα που εκανε κρυο με εξωτερικη 8, βαζω θερμοκρασια στα νερα 60 (μου το προτεινε ο εγκαταστατης για οικονομια ) ζητουμενη 20 και 21 (εκανε εκκινηση απο 18.5 λογω a/c) τα σωματα ναι μεν ζεστα αλλα δεν ανεβαζε πανω απο 20 στον χωρο..βεβαια απο θερμικη ανεση μια χαρα ηταν..αν το εβαζα στους 65 θα επιανε πιο νωρις τους 20 αλλα θα εκαιγε πιο πολυ;; πειραμα εκανα βασικα..Φαινεται να το γνωριζεις καλα το αντικειμενο☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BigBlack είπε

Στραγγάλισε λίγο τα σώματα στα ζεστα δωμάτια μέχρι να πετυχεις ενιαιες θερμοκρασίες,

Την ιδια δουλεια θα έκαναν οι θερμοστατικες κεφαλές

Αυτό γνωρίζω ότι το κάνουμε όταν δεν ζεστενονται καλά κάποια σώματα. Στο δική μου περίπτωση και αυτού κρύου δωματίου ζεστενεται πολυ καλά. Το πρόβλημα είναι ότι το δωμάτιο είναι πιο κρύο γιατί είναι βορεινό και θα έπρεπε να έχει μπει μεγαλύτερο σώμα. Αυτό που αναφέρεις πως θα μπορούσε να βοηθήσει? Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, energy52 είπε

Δεν το ηξερα πως γινεται τροποποιηση, θα το δω ευχαριστω!  Παντως χθες που ανοιξα πρωτη μερα τον λεβητα που εκανε κρυο με εξωτερικη 8, βαζω θερμοκρασια στα νερα 60 (μου το προτεινε ο εγκαταστατης για οικονομια ) ζητουμενη 20 και 21 (εκανε εκκινηση απο 18.5 λογω a/c) τα σωματα ναι μεν ζεστα αλλα δεν ανεβαζε πανω απο 20 στον χωρο..βεβαια απο θερμικη ανεση μια χαρα ηταν..αν το εβαζα στους 65 θα επιανε πιο νωρις τους 20 αλλα θα εκαιγε πιο πολυ;; πειραμα εκανα βασικα..Φαινεται να το γνωριζεις καλα το αντικειμενο☺️

Όταν είναι κρύο το σπίτι, εννοείται θα το κάψεις δυνατά για 1-2 ώρες να πιάσεις θερμοκρασία και μετά το βάζεις μόνιμα στο χαλαρό. Αλλιώς θα περιμένεις 1 μέρα να ανέβει 1 βαθμό, δεν κάνεις δουλίτσα έτσι. Γλιτώνεις ένα 10% σε καύσιμο μιας μέρας, αλλά ξεπαγιάζεις τόσες ώρες. Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θα έρθει σε ισορροπία πάντως.

Εξαρτάται και από τα σώματα που έχεις. Τα πάνελ ζεσταίνουν πιο εύκολα σε χαμηλότερες θερμοκρασίες και η ενδοδαπέδια παίζει και με 40 °C...

Επεξ/σία από DOOM_NX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Αυτό γνωρίζω ότι το κάνουμε όταν δεν ζεστενονται καλά κάποια σώματα. Στο δική μου περίπτωση και αυτού κρύου δωματίου ζεστενεται πολυ καλά. Το πρόβλημα είναι ότι το δωμάτιο είναι πιο κρύο γιατί είναι βορεινό και θα έπρεπε να έχει μπει μεγαλύτερο σώμα. Αυτό που αναφέρεις πως θα μπορούσε να βοηθήσει? Ευχαριστώ!!

Θερμοστατικές κεφαλές για ποιό λόγο θα έβαζες; Για να μειώσεις/σταματήσεις την προσαγωγή του νερού στα σώματα στα ζεστότερα δωμάτια όταν πιάσουν θερμοκρασια, και άρα να δοθεί παραπάνω χρόνος στο κρύο δωμάτιο να πιάσει θερμοκρασία ίδια με τα ζεστά. Ε, το ίδιο ακριβώς πετυχαίνεις με το στραγγάλισμα. Απλά οι θερμοστατικές κεφαλές είναι πιο "κομψή" σαν λύση.

Παρομοίως, όταν λόγω προβληματικής σχεδίασης (λάθος διατομες σωλήνων, κυκλοφορητής, δοχείο διαστολής π.χ.) δεν πάει νερό σε απομακρυσμένα σώματα, στραγγαλίζουμε τα κοντινά για να περισσέψει νερό για τα άλλα.

Διαφορετικό (αλλά συναφές) πρόβλημα, ίδια "λύση".

 

Η ορθή  λύση  βέβαια είναι η επιπλέον θερμομόνωση του βορεινου δωματιου και αν δεν επαρκεί αυτό, και μεγαλύτερο σώμα.

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...