Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβασα πως οσοι βαλουν για πρωτη φορα πετρελαιο φετος, θα δικαιουνται το διπλασιο επιδομα θερμανσης απο οτι περυσι.

Ας υποθεσουμε πως μια οικογενεια στο νομό της δικαιουται 300 ευρω. Αυτο σημαινει οτι αν βαλει για πρωτη φορα πετρελαιο φετος, θα δικαιουται 600 ευρω?

Για να τα δικαιουται αυτα, θα πρεπει να βαλει τουλαχιστον 600 ευρω πετρελαιο την πρωτη φορα που θα παραγγειλει?

Τις επομενες φορες που θα βαλει πετρελαιο, θα υπαρχει επιδοτηση?

Επεξ/σία από Γιωργος356
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
14 λεπτά πριν, Γιωργος356 είπε

Διαβασα πως οσοι βαλουν για πρωτη φορα πετρελαιο φετος, θα δικαιουνται το διπλασιο επιδομα θερμανσης απο οτι περυσι.

Ας υποθεσουμε πως μια οικογενεια στο νομό της δικαιουται 300 ευρω. Αυτο σημαινει οτι αν βαλει για πρωτη φορα πετρελαιο φετος, θα δικαιουται 600 ευρω?

Για να τα δικαιουται αυτα, θα πρεπει να βαλει τουλαχιστον 600 ευρω πετρελαιο την πρωτη φορα που θα παραγγειλει?

Τις επομενες φορες που θα βαλει πετρελαιο, θα υπαρχει επιδοτηση?

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιωργος356 είπε

Διαβασα πως οσοι βαλουν για πρωτη φορα πετρελαιο φετος, θα δικαιουνται το διπλασιο επιδομα θερμανσης απο οτι περυσι.

Ας υποθεσουμε πως μια οικογενεια στο νομό της δικαιουται 300 ευρω. Αυτο σημαινει οτι αν βαλει για πρωτη φορα πετρελαιο φετος, θα δικαιουται 600 ευρω?

Για να τα δικαιουται αυτα, θα πρεπει να βαλει τουλαχιστον 600 ευρω πετρελαιο την πρωτη φορα που θα παραγγειλει?

Τις επομενες φορες που θα βαλει πετρελαιο, θα υπαρχει επιδοτηση?

Πρέπει να βάλεις τουλάχιστον 1.200 € πετρέλαιο συνολικά μέχρι το τέλος της σεζόν για να πάρεις τα 600 πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον λέβητα buderus Logamax GB062 

Θερμοκρασία σταθερή στο 20,5 και μερικές φορές στο 21 όλη την ημέρα 

Θερμοκρασία λέβητα στους 58

Θερμονρασια ζεστού νερού 40 

Δουλεύει με αντιστάθμιση 

Λέτε να κατεβάσω και άλλο την θερμοκρασία του λέβητα; 

Έχετε να προτείνεται άλλους τρόπους οικονομίας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Έχω τον λέβητα buderus Logamax GB062 

Θερμοκρασία σταθερή στο 20,5 και μερικές φορές στο 21 όλη την ημέρα 

Θερμοκρασία λέβητα στους 58

Θερμονρασια ζεστού νερού 40 

Δουλεύει με αντιστάθμιση 

Λέτε να κατεβάσω και άλλο την θερμοκρασία του λέβητα; 

Έχετε να προτείνεται άλλους τρόπους οικονομίας; 

αν δουλευει με αντισταθμιση, η αντισταθμιση οριζει τη θερμοκρασια νερων θερμανσης. Εσυ επιλεγεις μονο την καμπυλη. Η σωστη καμπυλη ειναι η χαμηλοτερη που συντηρει την επιλεγμενη εσωτερικη θερμοκρασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, fredd0 είπε

δουλευει με αντισταθμιση, η αντισταθμιση οριζει τη θερμοκρασια νερων θερμανσης. Εσυ επιλεγεις μονο την καμπυλη. Η σωστη καμπυλη ειναι η χαμηλοτερη που συντηρει την επιλεγμενη εσωτερικη θερμοκρασια

Για πια καμπύλη λες; επίσης μια ακόμη ερώτηση μου είπαν ότι ο συγκεκριμένος λέβητας από τους 48 βαθμούς και κάτω καίει τα συμοηκνωματα, ισχύει κάτι τέτοιο; εγώ από την άλλη παρατηρώ ότι όταν ο λέβητας δουλεύει και στους 38 βαθμούς έστω και σιγά ο μετρητής αερίου τρέχει. Κάτω από 48 βαθμούς καίει αέριο η όχι; 

Επεξ/σία από teopanta1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, teopanta1 είπε

Για πια καμπύλη λες; επίσης μια ακόμη ερώτηση μου είπαν ότι ο συγκεκριμένος λέβητας από τους 48 βαθμούς και κάτω καίει τα συμοηκνωματα, ισχύει κάτι τέτοιο; εγώ από την άλλη παρατηρώ ότι όταν ο λέβητας δουλεύει και στους 38 βαθμούς έστω και σιγά ο μετρητής αερίου τρέχει. 

καμπυλη αντισταθμισης, δεν ειπες δουλευει με αντισταθμιση?

και οχι ο λεβητας ΠΟΤΕ δε καιει συμπυκνωματα. Οταν δουλευει σε χαμηλες θερμοκρασιες παραγει συμπυκνωματα, αερια δηλαδη που αποδιδουν ενεργεια σε ενα εναλλακτη καθως αλλαζουν φαση απο αεριο σε υγρο. Αυτα ειναι ενα μικρο ποσοστο εξτρα αποδοσης, καθως αυτος ο εναλλακτης θερμαινει κατα 2-3-4 βαθμους τα επιστρεφομενα νερα στον λεβητα, ετσι χρειαζεται να καψει λιγο λιγοτερο αεριο.

ο λεβητας για το 95% της θερμανσης που παραγει ανεξαρτητα θερμοκρασιας νερων καιει αεριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σωστότερο κατά την άποψή σου είναι να κατεβάζουμε τον θερμοστάτη ή να τον έχουμε όλη μέρα σε σταθερή θερμοκρασία; 

Η 58 βαθμούς στην θερμοκρασία του λέβητα είναι καλά; να το αφήσω έτσι; να το κατεβάσω; 

Επεξ/σία από teopanta1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σωστο εξαρταται. Αν εχεις σωματα μπορεις να εχεις μια θερμοκρασια ανεσης (πχ 22) οταν εισαι στο σπιτι και μια θερμοκρασια setback (πχ 19-20) οταν το σπιτι ειναι αδειο η κοιμασαι. Το λαθος ειναι να κλεινει ο λεβητας και να παγωνει το σπιτι, γιατι μετα καιει πολυ για να ξαναπαει στη θερμοκρασια ανεσης.

αν εχεις ενδοδαπεδια, το σωστο ειναι αλλο (εγω εχω 24 ολη μερα)

Δε μπορω να σου πω τι θερμοκρασια να ορισεις γιατι ουτε το ακινητο ξερω, ουτε τις αναγκες του. Μια φιλη που εβαλε ΦΑ το καλοκαιρι, αθηνα βορεια προαστια, της εχω βαλει καμπυλη αντισταθμισης 1.1 και το σπιτι ειναι 22 ολη μερα και 20 το βραδυ με νερα κατω απο 40 βαθμους. Αλλα ξερω τι απωλειες εχει, ξερω τι μονωσεις κλπ. Και φροντισα να βαλει σωστο μεγεθος λεβητα.

Παντως σου ξαναλεω, αν εχεις αντισταθμιση το σωστο ειναι να ρυθμιζει η αντισταθμιση τις θερμοκρασιες νερου. Αυτη ειναι η δουλεια της. Οσο πιο κρυο εχει εξω, ανεβαζει τις θερμοκρασιες. Οσο πιο ηπιο καιρο εχει, κατεβαζει για οικονομια. Ισως να μιλαγες με τον καυστηρατζη σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Έχω τον λέβητα buderus Logamax GB062
Θερμοκρασία σταθερή στο 20,5 και μερικές φορές στο 21 όλη την ημέρα
Λέτε να κατεβάσω και άλλο την θερμοκρασία του λέβητα;
Έχετε να προτείνεται άλλους τρόπους οικονομίας; 

Τα ίδια έχουμε
1)Μονόδρομος είναι να κάνεις εξωτερική θερμοπρόσοψη  αν θες να μειωθούν οι απώλειες. Εγω σώθηκα !!!
2)Όταν ανεβάζεις τη θερμοκρασία , σε σχέση με τη εξωτερική πάντα  να ανεβάζεις ανα μισό βαθμό και οχι απότομα απο 20 σε 22 πχ.
Αυτά
καλό χειμώνα
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fredd0 είπε

το σωστο εξαρταται. Αν εχεις σωματα μπορεις να εχεις μια θερμοκρασια ανεσης (πχ 22) οταν εισαι στο σπιτι και μια θερμοκρασια setback (πχ 19-20) οταν το σπιτι ειναι αδειο η κοιμασαι. Το λαθος ειναι να κλεινει ο λεβητας και να παγωνει το σπιτι, γιατι μετα καιει πολυ για να ξαναπαει στη θερμοκρασια ανεσης.

βασικά αν το σπίτι έχει καλή μόνωση όπου η θερμοκρασία ακόμα και στα βαριά κρύα είναι κοντά στο 19-20 μέσα, κάπως έτσι είναι τα πράγματα. αλλά σε πιο παλιά σπίτια αν φύγεις και το έχεις στους 19-20oC, λόγω απωλειών θα πέφτει συνεχώς η θερμοκρασία και θα ανάβει συχνά ο λέβητας όσο λείπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

βασικά αν το σπίτι έχει καλή μόνωση όπου η θερμοκρασία ακόμα και στα βαριά κρύα είναι κοντά στο 19-20 μέσα, κάπως έτσι είναι τα πράγματα. αλλά σε πιο παλιά σπίτια αν φύγεις και το έχεις στους 19-20oC, λόγω απωλειών θα πέφτει συνεχώς η θερμοκρασία και θα ανάβει συχνά ο λέβητας όσο λείπεις.

οι απωλειες οσο λειπεις καποια στιγμη που θα επιστρεψεις θα πρεπει να καλυφθουν. Στη μια περιπτωση θα καλυπτονται on the fly , με χαμηλες θερμοκρασιες προσαγωγης, στην αλλη θα αναψεις λεβητα στους 75 για καλυψεις τις απωλειες της μερας. Αν ο λεβητας σου εχει μετρητη καταναλωσης δοκιμασε το, θα δεις οτι πολυ δυσκολα το σβυστος λεβητας και μετα γιουργια βγαινει πιο οικονομικο. (αλλα παντα μιλαμε για σωστου μεγεθους λεβητες, σωστα εγκατεστημενους και παραμετροποιημενους, οχι με το ματι το κοβω οτι θες 24Kw (ολη η ελλαδα) και τουλαχιστον 60 βαθμους νερα (το 95% της ελλαδας)

η φιλοσοφια της θερμανσης παντου εχει αλλαξει χρονια τωρα. Μικροι λεβητες και αναπληρωση απωλειων on the fly ειναι η οικονομικη λειτουργια.Οπως κανουν και οι ΑΘ. Ελλαδα εχουμε κολληματα και θελουμε μεγαλους λεβητες και σωματα να μπουνπουνιζουν. Αυτο κοστιζει.

η μονωση κανει οικονομια γιατι περιοριζει τις απωλειες, αρα πρεπει να αναπληρωσει λιγοτερη θερμοτητα ο λεβητας σου. Αλλα ειτε εχεις μονωση ειτε οχι, δεν αλλαζει το γεγονος οτι οι οποιες απωλειες πρεπει να αναπληρωθουν, ειτε σταδιακα μες τη μερα, η μια κι εξω στις 6 ξερωγω που γυριζεις σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ringo106 είπε

ίδια έχουμε
1)Μονόδρομος είναι να κάνεις εξωτερική θερμοπρόσοψη  αν θες να μειωθούν οι απώλειες. Εγω σώθηκα !!!
2)Όταν ανεβάζεις τη θερμοκρασία , σε σχέση με τη εξωτερική πάντα  να ανεβάζεις ανα μισό βαθμό και οχι απότομα απο 20 σε 22 πχ.
Αυτά
καλό χειμώνα

Έχω εξωτερική θερμομόνωση και κουφώματα του 2021 με τριπλά τζάμια, ξέχασα να τα αναφέρω αυτά sorry, η 58 βαθμοί στον λέβητα είναι καλά; μήπως πρέπει να ανεβάσω η να κατεβάσω; 

Επεξ/σία από teopanta1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...