Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Specs είπε

@itmaster99 για να εχεις και μια ακριβη εικονα (αν δεν κανω λαθος στις ρυθμιζομενες αεριου) εισαι ετσι στην συγκριση (με ενδεικτικη 3000 ημερησιες και 1000 νυχτερινες ανα τετραμηνο στο ρευμα)

Χαλαρα δηλαδη εισαι με το κλιματιστικο (5 λεπτα η κιλοβατωρα)κατω απο το 1/3 του αεριου(14,7 λεπτα η κιόβατωρα)...

1962838446_28112022103556.jpg.9f9da04de7d028281703128a4c7352a1.jpg

Καλησπερα.

Το πινακάκι που το κάνεις update συχνά, δεν ειναι στην 1η σελιδα , στο πρωτο σου post?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, xraxra είπε

Καλησπερα.

Το πινακάκι που το κάνεις update συχνά, δεν ειναι στην 1η σελιδα , στο πρωτο σου post?

Οχι, δυστυχως εκεινο ΔΕΝ γινεται να το επεξεργαστω απο καποια ωρα και μετα (οπως και καθε αναρτηση) αφου ανεβει...

Γιαυτο το εβαλα στην υπογραφη μου , αλλα οταν καποιος ζηταει κατι, μου ειναι πιο ευκολο να το παραμετροποιησω για αυτυον, οπως στον φιλο πιο πανω

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

EnergPrices2911.PNG.f640f17bfc8863eb04aa81911e1e7ca2.PNG

 

Έκανα κάποιες αλλαγές στο εξελάκι. Χώρισα τον πίνακα σε συστήματα υψηλών και χαμηλών θερμοκρασιών και πρόσθεσα ένα πινακάκι που αφορά τις αντλίες θερμότητας και τους ηλεκτρολέβητες (θερμοπομπούς κλπ). Με βάση τη ζήτηση για θέρμανση και τη συνήθη μηνιαία ηλεκτρική κατανάλωση, υπολογίζει αυτόματα την τιμή της kWh στο πινακάκι. Για το μέσο όρο δε λαμβάνονται υπόψη οι kWh που αφορούν τη χρήση εκτός θέρμανσης, για να είναι δίκαιη η σύγκριση με τα άλλα καύσιμα.

Αν για παράδειγμα καταναλώνετε 300 λίτρα πετρέλαιο το μήνα, οι ανάγκες θέρμανσης είναι 300 L x 10 kWh/L x 90% = 2700 kWh
Αν η αντλία θερμότητας καίει 30 kWh τη μέρα και έχει COP 3.5, οι ανάγκες θέρμανσης είναι 30 kWh x 30 μέρες x 3.5 = 3150 kWh
Αν στο λογαριασμό αερίου δείχνει ότι καίτε 1600 kWh ΑΘΔ το μήνα, τότε για τη μετατροπή πολλαπλασιάζουμε επί 90%, δηλαδή 1600 x 90% = 1440 kWh ΚΘΔ.

Άλλαξα και το βαθμό απόδοσης στα ξύλα για να συμβαδίζει με τους λέβητες πυρόλυσης και αφαίρεσα την κατηγορία υγρασίας 40%. Δε συνίσταται έτσι κι αλλιώς για κάψιμο.

Επεξ/σία από DOOM_NX
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,
 
- Gascontrol 0,125 για αέριο
- MyhomeEnter 0,18/0,13 για ρεύμα
- 2x κλιματιστικά Mitsubishi Electric MSZ DW35VF 
 
Τι θα προτείνατε για θέρμανση; Ρεύμα ή αέριο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, zeg είπε
Καλησπέρα,
 
- Gascontrol 0,125 για αέριο
- MyhomeEnter 0,18/0,13 για ρεύμα
- 2x κλιματιστικά Mitsubishi Electric MSZ DW35VF 
 
Τι θα προτείνατε για θέρμανση; Ρεύμα ή αέριο;

Καλησπερα, οι τιμες ειναι ΜΕ τις ρυθμιζομενες χρεωσεις στο ρευμα? γιατι  στο αεριο  μαλλον οχι... απο οτι εχω υπολογισει για τον φιλο πιο πανω στο πινακακι του, ερχεται 0,154

Παντως φουλ κλιματιστικο προηγειται! αυτο δουλεψε...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Specs είπε

Καλησπερα, οι τιμες ειναι ΜΕ τις ρυθμιζομενες χρεωσεις στο ρευμα? γιατι  στο αεριο  μαλλον οχι... απο οτι εχω υπολογισει για τον φιλο πιο πανω στο πινακακι του, ερχεται 0,154

Παντως φουλ κλιματιστικο προηγειται! αυτο δουλεψε...

Το ρεύμα ειναι χωρίς ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, zeg είπε

Το ρεύμα ειναι χωρίς ρυθμιζόμενες χρεώσεις

Aρα πας εδω και υπολογισμενο για μεγαλες καταναλωσεις , 3000 ημερησιες και 1000 ωυχτερινες ανα τετραμηνο. Χαλαρα εισαι στα μισα απο το αεριο...

 

852390357_2911202210926.jpg.1d9a064a8e183e27fdf8a81691452df1.jpg

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.... να ρωτήσω μια γνώμη.

Έχω στο ρεύμα σταθερό ΔΕΗ στα 0.096 αν θυμάμαι καλά και gas control στα 0,05 που όμως λήγει σύντομα και βλέπω ότι χρεώσεις του αερίου πάνε 0,15, 0.20 κτλ. 

A/C έχω ένα 24 DAIKIn inverter παλιό για 100 τμ και στα δωμάτια κάτι 9αρια απλά παλιά.

Τι προτείνεται να κάνω? 

Επίσης θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας για το εξής. Ο επίτοιχος λέβητας που έχω μάλλον πάει για αλλαγή γιατί είναι 15ετιας και βγάζει το ένα σφάλα πίσω από το άλλο. Βλέπω πως κάποιοι κανούργιοι μπορούν να δουλέψουν με υγραέριο χωρίς ιδιαίτερες μετατροπές. Προτείνεται ένα τέτοιος λέβητας με χρήση υγραερίου και όταν αλλαξουν τα δεδομένα να τον ξαναγυρίσω σε φυσικό αέριο; Υπάρχει εξοικονόμηση ή μια η άλλη θα πάει.

Μια μπουκάλα που άλλαξα πρόσφατα στην ψησταριά 10kg την πλήρωσα 24 €.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεμείναμε από πέλλετ μες στο ΣΚ και δούλεψα 2 κλιματιστικά να δω αν είναι βιώσιμη εναλλακτική. Να μην τα πολυλογώ τρέξαμε πρωί πρωί για πέλλετ στα 730 €/t.

1. Για να γίνει καλή ανάμειξη και να φτάσει ο αέρας και στα υπνοδωμάτια το δούλευα στο high.
2. Για τον παραπάνω λόγο, μετά τις 12 το βράδυ ο θόρυβος στο σαλόνι δεν υποφερόταν
3. Επίσης τα ρεύματα αέρα δεν ήταν ό,τι καλύτερο στα πόδια μου
4. Η μάνα μου παραπονιόταν ότι της ξεραίνει το λαιμό
5. Το μπάνιο ήταν igloo 
6. Αν έκλεινες την πόρτα στο υπνοδωμάτιο, το πρωί ξύπναγες από το κρύο
7. Δεν είχαμε ζεστό νερό ούτε για να πλύνουμε τα χέρια μας
8. Σαν κατανάλωση δεν ενθουσιάστηκα. 28 kWh το πρώτο 24ωρο και 35 το επόμενο. 1-1,5 τσουβάλι πέλλετ τη μέρα καίμε συνήθως. Ευτυχώς ήταν 2 μέρες μόνο και παραμείναμε στη φθηνή κλίμακα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DOOM_NX είπε

 

1. Για να γίνει καλή ανάμειξη και να φτάσει ο αέρας και στα υπνοδωμάτια το δούλευα στο high.
 

ξεκινησες λαθος. Τα κλιματιστικα θελουν συνεχη λειτουργια στο auto (χαμηλα). Καταναλωση θα δεις σε 3-4-5 μερες, οταν σταθεροποιηθει η θερμοκρασια στο ακινητο. Αναψα μια μερα κλιματιστικα στο φουλ = αποτυχια.

10 λεπτά πριν, dkarae είπε

Καλησπέρα σε όλους.... να ρωτήσω μια γνώμη.

Έχω στο ρεύμα σταθερό ΔΕΗ στα 0.096 αν θυμάμαι καλά και gas control στα 0,05 που όμως λήγει σύντομα και βλέπω ότι χρεώσεις του αερίου πάνε 0,15, 0.20 κτλ. 

A/C έχω ένα 24 DAIKIn inverter παλιό για 100 τμ και στα δωμάτια κάτι 9αρια απλά παλιά.

Τι προτείνεται να κάνω? 

Επίσης θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας για το εξής. Ο επίτοιχος λέβητας που έχω μάλλον πάει για αλλαγή γιατί είναι 15ετιας και βγάζει το ένα σφάλα πίσω από το άλλο. Βλέπω πως κάποιοι κανούργιοι μπορούν να δουλέψουν με υγραέριο χωρίς ιδιαίτερες μετατροπές. Προτείνεται ένα τέτοιος λέβητας με χρήση υγραερίου και όταν αλλαξουν τα δεδομένα να τον ξαναγυρίσω σε φυσικό αέριο; Υπάρχει εξοικονόμηση ή μια η άλλη θα πάει.

Μια μπουκάλα που άλλαξα πρόσφατα στην ψησταριά 10kg την πλήρωσα 24 €.

Ευχαριστώ

αν εχεις ΦΑ μπουκαλες δε συμφερουν. Υγραεριο συμφερει μονο με δεξαμενη και παραγγελια ποσοτητας οπως πετρελαιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ξεκινησες λαθος. Τα κλιματιστικα θελουν συνεχη λειτουργια στο auto (χαμηλα). Καταναλωση θα δεις σε 3-4-5 μερες, οταν σταθεροποιηθει η θερμοκρασια στο ακινητο. Αναψα μια μερα κλιματιστικα στο φουλ = αποτυχια.

τον ανεμιστήρα θα εννοεί μάλλον

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, DOOM_NX είπε

Ξεμείναμε από πέλλετ μες στο ΣΚ και δούλεψα 2 κλιματιστικά να δω αν είναι βιώσιμη εναλλακτική. Να μην τα πολυλογώ τρέξαμε πρωί πρωί για πέλλετ στα 730 €/t.

1. Για να γίνει καλή ανάμειξη και να φτάσει ο αέρας και στα υπνοδωμάτια το δούλευα στο high.
2. Για τον παραπάνω λόγο, μετά τις 12 το βράδυ ο θόρυβος στο σαλόνι δεν υποφερόταν
3. Επίσης τα ρεύματα αέρα δεν ήταν ό,τι καλύτερο στα πόδια μου
4. Η μάνα μου παραπονιόταν ότι της ξεραίνει το λαιμό
5. Το μπάνιο ήταν igloo 
6. Αν έκλεινες την πόρτα στο υπνοδωμάτιο, το πρωί ξύπναγες από το κρύο
7. Δεν είχαμε ζεστό νερό ούτε για να πλύνουμε τα χέρια μας
8. Σαν κατανάλωση δεν ενθουσιάστηκα. 28 kWh το πρώτο 24ωρο και 35 το επόμενο. 1-1,5 τσουβάλι πέλλετ τη μέρα καίμε συνήθως. Ευτυχώς ήταν 2 μέρες μόνο και παραμείναμε στη φθηνή κλίμακα...

Στο εγραψαν κ οι αλλοι , αλλα περα απο αυτο πας και συγκρινεις ανομοια πραγματα πχ δεν εχεις ζεστο νερο !!! με την λογικη αυτη στο πελλετ δεν εχεις καν ψυξη!

Την καταναλωση θα την δεις αφου στρωσει το σπιτι απο ζεστη αν και λογικα ΔΕΝ επρεπε να προλαβει να κρυωσει μετα την διακοπη των πελλετ... κατι κανεις λαθος μιας και ολοι ισχυριζονται οτι τα σωματα δεν αφηνουν τον χωρο και το κτιριο να παγωσει και τωρα παγωσε παρα την προσθηκη κλιματιστικων???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

τον ανεμιστήρα θα εννοεί μάλλον

Τον ανεμιστήρα εννοώ φυσικά. 

 

22 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ξεκινησες λαθος. Τα κλιματιστικα θελουν συνεχη λειτουργια στο auto (χαμηλα). Καταναλωση θα δεις σε 3-4-5 μερες, οταν σταθεροποιηθει η θερμοκρασια στο ακινητο. Αναψα μια μερα κλιματιστικα στο φουλ = αποτυχια.

Είχε θερμοκρασία το σπίτι. Αλλά με τα κλιματιστικά το μισό την έχασε 😅

Παιδιά πώς καταντήσαμε έτσι; 40 χρόνια πίσω να βράζουμε νερό για χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fredd0 είπε

 

αν εχεις ΦΑ μπουκαλες δε συμφερουν. Υγραεριο συμφερει μονο με δεξαμενη και παραγγελια ποσοτητας οπως πετρελαιο

Από ότι διαβάζω χρειάζονται 3 μπουκάλες το μήνα περίπου .... ξέρει κάποιος αν ισχύει για Αθήνα;

Αυτό μου δίνει κόστος περί τα 72 €. Μου φαίνονται αρκετά χαμηλότερα σε σχέση με το ΦΑ. 

Σε χειμερινό μήνα καίω περίπου 1.500 KWH. Με 0,15 € αυτό βγάζει 225 € το μήνα. 

Υπολογίζω κάτι λάθος; Ξέρεις κανένας το αντίστοιχο για 1.500 KWH πόσα kg υγραερίου χρειάζεται;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dkarae είπε

Από ότι διαβάζω χρειάζονται 3 μπουκάλες το μήνα περίπου .... ξέρει κάποιος αν ισχύει για Αθήνα;

Αυτό μου δίνει κόστος περί τα 72 €. Μου φαίνονται αρκετά χαμηλότερα σε σχέση με το ΦΑ. 

Σε χειμερινό μήνα καίω περίπου 1.500 KWH. Με 0,15 € αυτό βγάζει 225 € το μήνα. 

Υπολογίζω κάτι λάθος; Ξέρεις κανένας το αντίστοιχο για 1.500 KWH πόσα kg υγραερίου χρειάζεται;

 

 

Πες μας τι πληρωνεις ΜΑΖΙ με ρυθμιζομενες το αεριο την κιλοβατωρα και ποσο θα αγορασεις φιαλες να σου απαντησω ακριβως την σχεση κοστους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...