Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Είναι midea. Με πολύ καλές αποδόσεις στην ψύξη

Οπως νομιζεις, απλα με τοσα χρηματα παιρνεις επωνυμα, εκτος αν ειναι κανενα σουπερ μοντελο , πχ all easy pro οποτε παω πασο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Κλιματιστικά δεν υπάρχουν. Μόνο ένα σε ένα παιδικό δωμάτιο που μεταφέρθηκε από το προηγούμενο σπίτι. Τώρα θα μπουν 2 ένα 18αρι και ένα 9αρι. Τα έχουμε πει στο άλλο θέμα, αλλά τα υπολογίζω μόνο για ψύξη το καλοκαίρι. Μένω στη Λάρισα και έχουμε extreme συνθήκες χειμώνα καλοκαίρι. 

ωραία , τότε δες το άλλο θέμα με κλιματιστικά και προσπάθησε να βρεις κοντά στο budget που διαθέτεις και για θέρμανση

με τέτοιες τιμές αερίου δεν είναι να καις (οι τιμές αναμενόμενες , οι επιδοτήσεις όχι όμως), μόνο για κανα 2βδόμαδο παγωνιάς

άσε που με το πρόγραμμα που έχεις ,ακόμα και να ξεπεράσεις το όριο ΚΟΤ , πάλι νορμάλ θα είσαι με ρεύμα

Επεξ/σία από korakios
double post
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Πολύ σωστά τα όσα αναφέρεις. 

Θα μπορούσες να βελτιώσεις λίγο το excelακι και να προσθέσεις κι εσύ τις αποδόσεις ανάλογα την περιοχή όπως και στη μελέτη;

 

18 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Λόγω της διαφορετικής απόδοσης των air to air & air to water αντλιών ανά περιοχή θα μπορούσε να γίνει λίγο πιο αναλυτικός ο πίνακας. 

Για παράδειγμα εγώ που είμαι στη ζώνη γ θα πρέπει να γνωρίζω ότι η απόδοση ενός κλιματιστικού δεν είναι 300% αλλά πχ 250%

Ίσως βοηθούσε περισσότερο 

Δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο, γιατί κάθε αντλία θερμότητας είναι διαφορετική. Η μια μάρκα μπορεί να σου δίνει COP 2.5 και η άλλη 3.5 στην ίδια θερμοκρασία. Πιστεύω πως το εύρος 2.5-4 καλύπτει την πλειοψηφία των περιπτώσεων. Κάθε κελί είναι επεξεργάσιμο, μπορείς να βάλεις το βαθμό απόδοσης που εφαρμόζει στην περίπτωσή σου, αλλά και να αλλάξεις τις τιμές που έχω με πορτοκαλί, ώστε να δεις τι σε συμφέρει να κάψεις (αν έχεις ήδη την εγκατάσταση).

 

5 ώρες πριν, korakios είπε

με τέτοιες τιμές αερίου δεν είναι να καις (οι τιμές αναμενόμενες , οι επιδοτήσεις όχι όμως), μόνο για κανα 2βδόμαδο παγωνιάς

Μία ή άλλη θα είναι το Δεκέμβριο, για κλιματιστικά με COP 2.5 και το κυμαινόμενο Γ1 της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Specs είπε

Οπως νομιζεις, απλα με τοσα χρηματα παιρνεις επωνυμα, εκτος αν ειναι κανενα σουπερ μοντελο , πχ all easy pro οποτε παω πασο...

Και όμως, αυτό είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DOOM_NX είπε

Μία ή άλλη θα είναι το Δεκέμβριο, για κλιματιστικά με COP 2.5 και το κυμαινόμενο Γ1 της ΔΕΗ.

παλιό σταθερό έχει (και ΚΟΤ), αλλά και Γ1 να είχε εξαρτάται και πόσο θα κάψει με τις κλίμακες στην επιδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, korakios είπε

παλιό σταθερό έχει (και ΚΟΤ), αλλά και Γ1 να είχε εξαρτάται και πόσο θα κάψει με τις κλίμακες στην επιδότηση

Προσωπικά θα έκαιγα αέριο για πιο ομοιογενή θέρμανση όλων των χώρων, χωρίς ισχυρά ρεύματα κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αέριο θα τη βγάλουμε και φέτος.

Θέλω να το βλέπω όμως μακροπρόθεσμα... όπως δείχνουν τα πράγματα θα πρέπει να στραφούμε στο ρεύμα στο σύντομο μέλλον.

Φωτοβολταϊκά στη στέγη και αντλίες θερμότητας αέρα-νερού, εκεί το βλέπω να πάει όχι μόνο για μένα, αλλά για τους περισσότερους. 

Αυτό που θα κάνω φέτος είναι να καταγράψω τη συμπεριφορά του λέβητα αερίου όλο το χειμώνα, οπότε να μπορώ να ξέρω σε τι εύρως θερμοκρασιών δουλεύει (σε πραγματικές συνθήκες). Την κατανάλωση σε αέριο και ρεύμα την έχω, τις διαστάσεις των σωμάτων και τις αποδόσεις τους ανάλογα με τη θερμοκρασία τις έχω κι αυτές. Άρα πιστεύω να μπορεί να βρεθεί η "κατάλληλη" αντλία η οποία να καλύπτει επαρκώς το σπίτι. Όχι στη θεωρία, αλλά στην πράξη. 

Υπάρχει και μελέτη μηχανολόγου, που βγάζει το σπίτι κατηγορίας Β. Αλλά κάποια στοιχεία της θεωρώ ότι δεν είναι σωστά και μάλλον επιλέχθηκαν ως fail safe επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια πρόταση για σόμπα υγραερίου! Και γενικά έχετε κάποιες συμβουλές γιατί θα χρησιμοποιήσω πρώτη φορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
14 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια πρόταση για σόμπα υγραερίου! Και γενικά έχετε κάποιες συμβουλές γιατί θα χρησιμοποιήσω πρώτη φορά!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους...

Να παραθέσω τα πραγματικά παρόντα δεδομένα μου και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να κάνω ας πούμε συγκριτικό για να δω πως θα την παλέψω τώρα που έσφιξαν τα κρύα.....🥶

1. Gascontrol 0,125  όσον αφορά το φυσικό μου αέριο.

2. Κλιματιστικό daikin RXC50BV1B/FTXC50BV1B περασμένο Μάιο 2020 και είμαι στο myhomeonline 0,096/0,076
δλδ έχω και νυχτερινό

 

🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

myhomeonline 0,096/0,076

...τί να παλαίψεις δηλαδή; Κλίμα κι άγιος ο θεός μέχρι να λήξει το σταθερό. Όσο μπορείς πιο "συντηρητικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Κλιματιστικό daikin RXC50BV1B/FTXC50BV1B

με το συγκεκριμενο κλιματιστικο κιολας εισαι αψογος...αεριο μονο για ζεστο νερο κ μαγειρεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@itmaster99 για να εχεις και μια ακριβη εικονα (αν δεν κανω λαθος στις ρυθμιζομενες αεριου) εισαι ετσι στην συγκριση (με ενδεικτικη 3000 ημερησιες και 1000 νυχτερινες ανα τετραμηνο στο ρευμα)

Χαλαρα δηλαδη εισαι με το κλιματιστικο (5 λεπτα η κιλοβατωρα)κατω απο το 1/3 του αεριου(14,7 λεπτα η κιόβατωρα)...

1962838446_28112022103556.jpg.9f9da04de7d028281703128a4c7352a1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...