Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Specs είπε

 

Τι ακριβως θελεις να συγκρινεις? καποιο ζευγαρι οπως πετρελαιο με αεριο η κατι αλλο?

Λόγω της διαφορετικής απόδοσης των air to air & air to water αντλιών ανά περιοχή θα μπορούσε να γίνει λίγο πιο αναλυτικός ο πίνακας. 

Για παράδειγμα εγώ που είμαι στη ζώνη γ θα πρέπει να γνωρίζω ότι η απόδοση ενός κλιματιστικού δεν είναι 300% αλλά πχ 250%

Ίσως βοηθούσε περισσότερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

η απόδοση ενός κλιματιστικού δεν είναι 300% αλλά πχ 250%

Εαν εχεις ηδη κλιματιστικο, πες μαρκα και μοντελο και τα cop ανα θερμοκρασια εξωτερικη ειναι ετοιμα ηδη αν ειναι καποιο φιρματο, daikin toshiba κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε σκέψεις για αντλία μεσαίων θερμοκρασιών.

Έχω μόνο αέριο, κέλυφος και PVC με τριπλά τζάμια σε ζώνη Γ. Τον περασμένο χειμώνα χρειάστηκαν κοντά στις 9000kWh με θερμοκρασία 23,5 στο σπίτι. Το αέριο καίει 24/7 και ποτέ δεν ανεβάζει πάνω από 55 βαθμούς στην εισαγωγή του νερού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω για επένδυση καλο ειναι απο Άνοιξη βλέποντας πώς θα διαμορφωθούν οι τιμές, ας πούμε για ξυλόσομπα, αλλα μεχρι τότε το αέριο στο economy μην πω στο 🌙 για τους πιο θαρραλέους ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, EchiDNA είπε

χρειάστηκαν κοντά στις 9000kWh

Αρχοντας εισαι εφοσον εχεις ηδη καταμετρηση απο αλλη χρονια. Υποθετω ομως με ΖΝΧ και μαγειρεμα ε? τσπ ποσο πληρωνεις την κιλοβατωρα το ρευμα ΜΑΖΙ με ολα μεσα(στις μεγαλες κλιμακες, πανω απο 500 μεχρι 1000 το μηνα) και ποσο το αεριο ? απο αυτο εξαρταται τι σε συμφερει...και αυτο μονο οσο ειναι (αν ειναι) κλειδωμενες οι τιμες. Αν οχι και ειναι μηνα τον μηνα, αλλαζει το σκηνικο...και εξαρταται απο τις επιδοτησεις ρευματος, νυχτερινο, τυχον ΚΟΤ κλπ

2 ώρες πριν, Varnavas89 είπε

ας πούμε για ξυλόσομπα

Ψαχνεσαι για ταλαιπωρια? και να ζεσταινεις και τον ουρανο? η θα παρεις καμμια αυστριακη/δανεζικη με 90% αποδοση???

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Specs είπε

Αρχοντας εισαι εφοσον εχεις ηδη καταμετρηση απο αλλη χρονια. Υποθετω ομως με ΖΝΧ και μαγειρεμα ε? τσπ ποσο πληρωνεις την κιλοβατωρα το ρευμα ΜΑΖΙ με ολα μεσα(στις μεγαλες κλιμακες, πανω απο 500 μεχρι 1000 το μηνα) και ποσο το αεριο ? απο αυτο εξαρταται τι σε συμφερει...και αυτο μονο οσο ειναι (αν ειναι) κλειδωμενες οι τιμες. Αν οχι και ειναι μηνα τον μηνα, αλλαζει το σκηνικο...και εξαρταται απο τις επιδοτησεις ρευματος, νυχτερινο, τυχον ΚΟΤ κλπ

Ψαχνεσαι για ταλαιπωρια? και να ζεσταινεις και τον ουρανο? η θα παρεις καμμια αυστριακη/δανεζικη με 90% αποδοση???

Χαχα τι να πω έψαχνα για χώρο ζεστό σε σχέση με το υπόλοιπο σπίτι αλλα ασύμφορο για την ωρα..θα ριξω στην μαχη και εναν ποιοτικό αφυγραντήρα  145w για φέτος να βοηθήσει την γενικη αίσθηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

Αρχοντας εισαι εφοσον εχεις ηδη καταμετρηση απο αλλη χρονια. Υποθετω ομως με ΖΝΧ και μαγειρεμα ε? τσπ ποσο πληρωνεις την κιλοβατωρα το ρευμα ΜΑΖΙ με ολα μεσα(στις μεγαλες κλιμακες, πανω απο 500 μεχρι 1000 το μηνα) και ποσο το αεριο ? απο αυτο εξαρταται τι σε συμφερει...και αυτο μονο οσο ειναι (αν ειναι) κλειδωμενες οι τιμες. Αν οχι και ειναι μηνα τον μηνα, αλλαζει το σκηνικο...και εξαρταται απο τις επιδοτησεις ρευματος, νυχτερινο, τυχον ΚΟΤ κλπ

Ψαχνεσαι για ταλαιπωρια? και να ζεσταινεις και τον ουρανο? η θα παρεις καμμια αυστριακη/δανεζικη με 90% αποδοση???

Με ΖΝΧ. Ρεύμα έχω το online το παλιό μέχρι τελος Νοέμβρη 2023 με ΚΟΤ Β και αέριο το benefit του Οκτωβρίου, οπότε πάμε με αυξημένα κόστη σε σχέση με το περσινό. 

Προς το παρόν βάλαμε θερμοστάτη στα 22,5 και βλέπουμε. 

Στις 16/11/2022 στις 11:38 ΜΜ, EchiDNA είπε

Να σας ανεβάσω κι ένα στατιστικό της μέχρι τώρα σύνδεσής μου από 5/2/2020 έως 19/10/2022

Έτος Κατανάλωση (kWh) Χρέωση € / kWh
2020 5.871,03 231,70 € 0,0395
2021 8.973,77 506,36 € 0,0564
2022 8.024,94 570,56 € 0,0711
Σύνολο 22.869,74 1.308,62 € 0,0572

edit: οι τιμές είναι από τις τελικές των λογαριασμών με όλα μέσα (ΦΠΑ κλπ)

Για πιο ολοκληρωμένη εικόνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Ρεύμα έχω το online το παλιό μέχρι τελος Νοέμβρη 2023 με ΚΟΤ Β και αέριο το benefit του Οκτωβρίου, οπότε πάμε με αυξημένα κόστη σε σχέση με το περσινό. 

AC δεν παίζουν ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EchiDNA είπε

Ρεύμα έχω το online το παλιό μέχρι τελος Νοέμβρη 2023 με ΚΟΤ Β

Me τετοιο ρευμα, εγκλημα κανεις αν εχεις κλιματιστικα και δεν τα δουλευεις.Εκτος κι αν ειναιαρχαια.Αλλα στην θεση σου, εκτος αν μενεις σε μεροςπου ποτε δεν θελεις ψυξη, θα αγοραζα σωστα κλιματιστικα παρα αντλιες με σωματα. Πιο μικρη επενδυση και γενικα ενα σωρο υπερ...εναντι αντλιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλιματιστικά δεν υπάρχουν. Μόνο ένα σε ένα παιδικό δωμάτιο που μεταφέρθηκε από το προηγούμενο σπίτι. Τώρα θα μπουν 2 ένα 18αρι και ένα 9αρι. Τα έχουμε πει στο άλλο θέμα, αλλά τα υπολογίζω μόνο για ψύξη το καλοκαίρι. Μένω στη Λάρισα και έχουμε extreme συνθήκες χειμώνα καλοκαίρι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, EchiDNA είπε

Για inventor legent έχουμε πει, αλλα δεν είναι οριστικό.

Ξαναδες το, στο αλλο θεμα με τα κλιματιστικα για κανενα πιο αποδοτικο...Ηαier ειναι φασον αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Ξαναδες το, στο αλλο θεμα με τα κλιματιστικα για κανενα πιο αποδοτικο...Ηαier ειναι φασον αυτο?

Είναι midea. Με πολύ καλές αποδόσεις στην ψύξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Varnavas89 είπε

Χαχα τι να πω έψαχνα για χώρο ζεστό σε σχέση με το υπόλοιπο σπίτι αλλα ασύμφορο για την ωρα..θα ριξω στην μαχη και εναν ποιοτικό αφυγραντήρα  145w για φέτος να βοηθήσει την γενικη αίσθηση 

Δεν θα κάνει τίποτα ο αφυγραντηρας, μόνο αν έχετε υψηλή υγρασία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...