Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα έχω σπίτι γύρω στα 77 τμ . Έχω 18 αρι κλιματιστικό που πιάνει την σαλονοκουζινα και τ πολύ μικρό χωλ όπου έχω το θερμοστάτη . Δεξιά και αριστερά είναι τ δωμάτιο . Τ δεξιό είναι κρύο παρόλο που έχω κλιματιστικό και πέρυσι με τ αέριο έχει διαφορά τουλάχιστον 2 βαθμούς . Τι να κάνω; Έχουμε και την κόρη μας 20 μηνών κοιμάται στο δωμάτιο μας προς τ παρών . Να βάλω ένα 9 αρι σ' αυτό τ δωμάτιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billyst είπε

Παιδιά καλησπέρα έχω σπίτι γύρω στα 77 τμ . Έχω 18 αρι κλιματιστικό που πιάνει την σαλονοκουζινα και τ πολύ μικρό χωλ όπου έχω το θερμοστάτη . Δεξιά και αριστερά είναι τ δωμάτιο . Τ δεξιό είναι κρύο παρόλο που έχω κλιματιστικό και πέρυσι με τ αέριο έχει διαφορά τουλάχιστον 2 βαθμούς . Τι να κάνω; Έχουμε και την κόρη μας 20 μηνών κοιμάται στο δωμάτιο μας προς τ παρών . Να βάλω ένα 9 αρι σ' αυτό τ δωμάτιο; 

Καλη η ιδεα για 9αρι αν παιξεις μονο με ρεύμα, τωρα αν χρησιμοποιήσεις και αέριο υπολόγισε περίπου συνολικά..

Να δούμε τι τιμες θα έχουμε αέριο και Νοέμβριο... Το πέλλετ πού κυμαίνεται περίπου; Σκεφτόμουν να βαλω μια σομπα πέλλετ να καλύπτει τα 40-45τμ σαλοκουζινας και να εχω αεριο για τα δύο η τρια υπνοδωμάτια πολύ συντηρητικα  έως ελάχιστο συνδυαστικά δηλαδή.. αξίζει ή ουσιαστικά με τις τιμές πέλλετ μια τρύπα στο νερό και ας περάσει φέτος και βλέπουμε; Θα ηθελα χοντρικά μισο σακί την ημέρα;

ac υπάρχει αλλα δεν θα το ριξω στη μαχη της ζέστης.. Ευχαριστώ . Η οικία ειναι 115 τ.μ., μονωση μέτρια (χωρις κέλυφος), κουφώματα με διπλά τζάμια 

Επεξ/σία από Varnavas89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billyst είπε

Τ δεξιό είναι κρύο παρόλο που έχω κλιματιστικό και πέρυσι με τ αέριο έχει διαφορά τουλάχιστον 2 βαθμούς

Aν ανεβασεις την θερμοκρασια που ζητας απο το κλιματιστικο κατα δυο βαθμους , δεν ανεβαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/11/2022 στις 7:41 ΠΜ, billyst είπε

Εμένα που τ ένα δωμάτιο είναι πιο κρύο από τ άλλο δωμάτιο και το σαλόνι αξίζει να βάλω θερμοστατικη ;

Δεν έχει νόημα. Τη θερμοστατική τη βάζεις για να κόψει τη ροή στο σώμα πριν κλείσει ο θερμοστάτης στο σαλόνι. Εκτός αν θες να είναι ακόμα πιο κρύο το δωμάτιο για κάποιο λόγο.

Επεξ/σία από DOOM_NX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Varnavas89 είπε

Θα ηθελα χοντρικά μισο σακί την ημέρα;

...εξαρτάται πού βρίσκεσαι, τί συνθήκες έχεις (μέσα κι όξω) και πόσο ζεστός θες να 'ναι ο χώρος (που καν δεν κατάλαβα αν υπάρχουν πόρτες ή όχι και είναι περίκλειστα τα 45) και πόσες ώρες θα τον ζεσταίνεις, αλλά μισό σακκί πέλλετ τη μέρα (μ.ο. χειμώνα) λίγο δύσκολο γενικά. Πιο ρεαλιστικό ακούγεται το "1 σακκί". Και πέλλετ είναι ένα θέμα πού θα βρεις (ελλείψεις παντού), σε τί ποιότητα θα βρεις και σε τί τιμές θα το βρεις. Γενικά γύρω στο 10άρι (αν πχ σε βολέψει κάποιο Πράκτικερ που έχει και θα πρέπει να το πάρεις από 'κει ο ίδιος ή να πληρώσεις μεταφορική...). Αν βάλεις και το κόστος της σόμπας (συν της εγκατάστασής της = κοντά 200άρι).........

Τα πέλλετ φέτος γενικά δεν......Έχουν φτάσει σχεδόν την τιμή του πετρελαίου, και φυσικά καμμία σχέση η μια ζέστη με την άλλη. Αν ο σκοπός σου είναι η οικονομία, δεν το βλέπω με τα πέλλετ....Αν είχες ήδη πελετόσομπα, πάει στο διάλο, κι αν είχες προλάβει να προμηθευτείς με ενδιάμεση τιμή καύσιμο, κάτι γινόταν....

Όπως και να 'χει όμως, καλύτερα να βρεις κάποιον που κάνει εγκαταστάσεις σομπών πέλλετ (θα τον χρειαστείς ούτως ή άλλως για ετήσια συντήρηση), να τον φωνάξεις σπίτι, να κάνει μια "μελέτη" να σου πει ο ίδιος εάν στην περιπτωσή σου συμφέρει...

Αν πάλι δεν έχεις ιδιαίτερο οικονομικό ζόρι, τότε μπορείς να πειραματιστείς με πελλετόσομπα και να δεις στην πράξη πως θα πάει.

Υπ' όψιν τέλος η πελλετόσομπα θέλει να μπει (όχι ντε και καλά απαραίτητα, αλλά......) σε τοίχο που θ΄ανοιχτεί τρύπα για να βγει η εισαγωγή αέρα της ΚΑΙ η καμινάδα της....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Εξαιρετική εργασία απο τους Μηχανολόγους! Εύγε! Οδηγός επιβίωσης θα έλεγα.. μακριά απο πέλλετ για την ωρα, αυτο που μου κάνει εντύπωση ειναι πώς μπορεί να βγαίνει το ενεργειακό τζάκι στον συγκριτικό πίνακα ελαχιστα πιο πανω απο το Φ.Α;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Το διάβασα καλά ή κάτι μου ξέφυγε; Το πετρέλαιο για αυτούς που έχουν επιδότηση στην ζώνη β είναι η πιο φθηνή θέρμανση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1216781666_2511202281612.jpg.896baf524be5a1114c8b5af82217c647.jpg

2 ώρες πριν, theoilia είπε

Το πετρέλαιο για αυτούς που έχουν επιδότηση στην ζώνη β είναι η πιο φθηνή θέρμανση;

Oxι, οι αντλιες θερμανσης παραμενουν η φτηνοτερη θερμανση...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και έτσι,ρε που φτάσαμε και το τρισκαταρατο πετρέλαιο των αρχών της δεκαετίας του 2010 έγινε ξανά φθηνό... Αλί σε αυτούς που καίνε πέλλετ και ξύλα φέτος

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Specs είπε

1216781666_2511202281612.jpg.896baf524be5a1114c8b5af82217c647.jpg

Oxι, οι αντλιες θερμανσης παραμενουν η φτηνοτερη θερμανση...

Το ενεργειακό τζακι πώς βγαίνει πιο ακριβο απο το αέριο δεν μπορώ να καταλάβω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, theoilia είπε

Αλί σε αυτούς που καίνε πέλλετ και ξύλα φέτος

ενταξει, οσοι ειχανε κανει τα κουμαντα τους δεν εχουν θεμα, πηραν με παλιες τιμες...

3 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Το ενεργειακό τζακι πώς βγαίνει πιο ακριβο απο το αέριο δεν μπορώ να καταλάβω 

Συμφωνα με τα δεδομενα της μελετης, δηλαδη τιμη ξυλου και κυριως αποδοση, ετσι βγαινει. Δες τον βαθμο αποδοσης...αν και η διαφορα με το αεριο ειναι αμελητεα. Δηλαδη, αν τα ξυλα τα αγορασεις 10% λιγοτερο απο οσο τα εχει υπολογισει η μελετη, αλλαζει υπερ του.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/11/2022 στις 12:53 ΠΜ, washcloud είπε

Τα πέλλετ φέτος γενικά δεν......Έχουν φτάσει σχεδόν την τιμή του πετρελαίου, και φυσικά καμμία σχέση η μια ζέστη με την άλλη. Αν ο σκοπός σου είναι η οικονομία, δεν το βλέπω με τα πέλλετ....Αν είχες ήδη πελετόσομπα, πάει στο διάλο, κι αν είχες προλάβει να προμηθευτείς με ενδιάμεση τιμή καύσιμο, κάτι γινόταν....

Τα πέλλετ έχουν ήδη ξεπεράσει την τιμή του πετρελαίου. Το δεύτερο συνεχώς πέφτει, τα πρώτα μετά βιάς σαλεύουν εδώ και 1 μήνα. Έχω ενημερώσει και το Excel με τις τελευταίες τιμές ρεύματος και επιδοτήσεων για Δεκέμβριο.

InsomEnerg2611.PNG.7a1660fa61b1006aaa2326d3d9836ee2.PNG

8 ώρες πριν, Varnavas89 είπε

Το ενεργειακό τζακι πώς βγαίνει πιο ακριβο απο το αέριο δεν μπορώ να καταλάβω 

Πολύ εύκολα με 370 €/t και απόδοση καύσης μόνο 50%.

8 ώρες πριν, Specs είπε

ενταξει, οσοι ειχανε κανει τα κουμαντα τους δεν εχουν θεμα, πηραν με παλιες τιμες...

Συμφωνα με τα δεδομενα της μελετης, δηλαδη τιμη ξυλου και κυριως αποδοση, ετσι βγαινει. Δες τον βαθμο αποδοσης...αν και η διαφορα με το αεριο ειναι αμελητεα. Δηλαδη, αν τα ξυλα τα αγορασεις 10% λιγοτερο απο οσο τα εχει υπολογισει η μελετη, αλλαζει υπερ του.

Στην πραγματικότητα, τα ξύλα θα σου βγουν πιο κοντά στα 400 €/t, 180 € το χκμ, και το αέριο έχει πέσει κι άλλο, οπότε η διαφορά δεν είναι μόνο 10%, αλλά πιο κοντά στο 25% για ένα τζάκι απόδοσης 50%.

13 ώρες πριν, theoilia είπε

Το διάβασα καλά ή κάτι μου ξέφυγε; Το πετρέλαιο για αυτούς που έχουν επιδότηση στην ζώνη β είναι η πιο φθηνή θέρμανση;

Έχε κατά νου ότι υπολογίζει με βάση θερμικές ανάγκες ισοδύναμες με 500 λίτρα πετρελαίου για όλη τη σεζόν... Ίσως για καινούριο διαμέρισμα ισχύει, αλλά στη δικιά μας μονοκατοικία στο χωριό είναι 2.500 λίτρα άνετα, ενώ στο παλιό διαμέρισμα στην Κοζάνη 1.300 λίτρα (13.000 kWh θερμικές μέσω τηλεθέρμανσης). 😅

Και μην ξεχνάμε ότι το πετρέλαιο δεν είναι στο 1,34 πια όπως δέχεται η μελέτη, αλλά στο 1,16 €/L. 

ΥΓ: Το βλέπετε και επίσημα αυτό που σας έλεγα τόσο καιρό ότι το ΦΑ δεν έχει γίνει πιο φθηνό από το πετρέλαιο το τελευταίο δίμηνο, παρά τα όσα μας έλεγε η κυβέρνηση για να μη δώσει επιδοτήσεις.

ΥΓ2: Γνώμη μου, στους υπολογισμούς του κόστους ηλεκτρικής ενέργειας, θα έπρεπε να βγαίνουν εκτός οι πρώτες 300 kWh που θα καίγονταν ούτως ή άλλως για τις ανάγκες του σπιτιού. Χαμηλώνουν άδικα το μέσο όρο. Μας ενδιαφέρει μόνο το επιπλέον κόστος που πάει στη θέρμανση, για σύγκριση με τις υπόλοιπες επιλογές θέρμανσης.

ΥΓ3:  Thank you.image.png.11200bd199f8f7e437e5a4919542f4e2.png

ΥΓ4: Φάουλ για μένα που ασχολείται με την εποχική απόδοση στον παλιό λέβητα πετρελαίου. Όλοι οι λέβητες έχουν απώλειες αναμονής, ακόμα και οι ηλεκτρικοί. Δε βλέπω να έριξαν εκεί το ποσοστό. Θα έπρεπε είτε να παραμείνουν στην απόδοση καύσης για όλες περιπτώσεις ή να το λάβουν υπόψη παντού. 

ΥΓ5: Δε μπορεί να γίνει μελέτη σε βάθος ετών σε μια τόσο ασυνήθιστη κατάσταση ενεργειακής κρίσης. Οι τιμές θα επανέλθουν αργά ή γρήγορα, δε θα παραμείνει το πέλλετ ακριβότερο του πετρελαίου. Κακώς μπαίνουν σε αυτή την υποθετική σύγκριση για επόμενες σεζόν.

Το υγραέριο που είναι; 

Επεξ/σία από DOOM_NX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DOOM_NX είπε

Τα πέλλετ έχουν ήδη ξεπεράσει την τιμή του πετρελαίου. Το δεύτερο συνεχώς πέφτει, τα πρώτα μετά βιάς σαλεύουν εδώ και 1 μήνα. Έχω ενημερώσει και το Excel με τις τελευταίες τιμές ρεύματος και επιδοτήσεων για Δεκέμβριο.

InsomEnerg2611.PNG.7a1660fa61b1006aaa2326d3d9836ee2.PNG

Πολύ εύκολα με 370 €/t και απόδοση καύσης μόνο 50%.

Στην πραγματικότητα, τα ξύλα θα σου βγουν πιο κοντά στα 400 €/t, 180 € το χκμ, και το αέριο έχει πέσει κι άλλο, οπότε η διαφορά δεν είναι μόνο 10%, αλλά πιο κοντά στο 25% για ένα τζάκι απόδοσης 50%.

Έχε κατά νου ότι υπολογίζει με βάση θερμικές ανάγκες ισοδύναμες με 500 λίτρα πετρελαίου για όλη τη σεζόν... Ίσως για καινούριο διαμέρισμα ισχύει, αλλά στη δικιά μας μονοκατοικία στο χωριό είναι 2.500 λίτρα άνετα, ενώ στο παλιό διαμέρισμα στην Κοζάνη 1.300 λίτρα (13.000 kWh θερμικές μέσω τηλεθέρμανσης). 😅

Και μην ξεχνάμε ότι το πετρέλαιο δεν είναι στο 1,34 πια όπως δέχεται η μελέτη, αλλά στο 1,16 €/L. 

ΥΓ: Το βλέπετε και επίσημα αυτό που σας έλεγα τόσο καιρό ότι το ΦΑ δεν έχει γίνει πιο φθηνό από το πετρέλαιο το τελευταίο δίμηνο, παρά τα όσα μας έλεγε η κυβέρνηση για να μη δώσει επιδοτήσεις.

ΥΓ2: Γνώμη μου, στους υπολογισμούς του κόστους ηλεκτρικής ενέργειας, θα έπρεπε να βγαίνουν εκτός οι πρώτες 300 kWh που θα καίγονταν ούτως ή άλλως για τις ανάγκες του σπιτιού. Χαμηλώνουν άδικα το μέσο όρο. Μας ενδιαφέρει μόνο το επιπλέον κόστος που πάει στη θέρμανση, για σύγκριση με τις υπόλοιπες επιλογές θέρμανσης.

ΥΓ3:  Thank you.image.png.11200bd199f8f7e437e5a4919542f4e2.png

ΥΓ4: Φάουλ για μένα που ασχολείται με την εποχική απόδοση στον παλιό λέβητα πετρελαίου. Όλοι οι λέβητες έχουν απώλειες αναμονής, ακόμα και οι ηλεκτρικοί. Δε βλέπω να έριξαν εκεί το ποσοστό. Θα έπρεπε είτε να παραμείνουν στην απόδοση καύσης για όλες περιπτώσεις ή να το λάβουν υπόψη παντού. 

ΥΓ5: Δε μπορεί να γίνει μελέτη σε βάθος ετών σε μια τόσο ασυνήθιστη κατάσταση ενεργειακής κρίσης. Οι τιμές θα επανέλθουν αργά ή γρήγορα, δε θα παραμείνει το πέλλετ ακριβότερο του πετρελαίου. Κακώς μπαίνουν σε αυτή την υποθετική σύγκριση για επόμενες σεζόν.

Το υγραέριο που είναι; 

Πολύ σωστά τα όσα αναφέρεις. 

Θα μπορούσες να βελτιώσεις λίγο το excelακι και να προσθέσεις κι εσύ τις αποδόσεις ανάλογα την περιοχή όπως και στη μελέτη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DOOM_NX είπε

Το υγραέριο που είναι; 

Η μελετη δεν εχει ολες τις εκδοχες. Ουτε στην προηγουμενη υπηρχε.

Περιλαμβανει τις πιο συνηθισμενες μορφες , αν και λειπουν τα κλιματιστικα. Επισης δεν ειναι εντελως αναλυτικη σε καθε τυπο, πχ στο ηλεκτρικο ρευμα λειπει το νυχτερινο στους υπολογισμους. Γενικα ειναι ενας βασικος οδηγος.

Ομως ακυρωνεται σε τοσο ρευστο σκηνικο και το μονο που μπορει κανεις να κανει, ειναι για τις ηδη διαθεσιμες σε αυτον επιλογες να συγκρινει για να αποφασισει τι θα χρησιμοποιησει.

Αλλωστε, απλα και μονο ενας διαφορετικος παροχος στο ηλεκτρικο ρευμα η ενα κλειδωμενο προγραμμα σε ρευμα και αεριο, ειναι πιο καθοριστικο απο οτιδηποτε αλλο για την φτηνοτερη επιλογη.

Η εν τελει το ΚΟΤ, οι επιδοτησεις και οι σιγουρα διαφορετικες τιμες αγορας ανα περιοχη για καυσοξυλα και πελλετ, ακομη και πετρελαιο, μαζι με το κλιμα φυσικα και τις ωρες λειτουργιας να αλλαζουν αρδην την κατασταση.

1 ώρα πριν, EchiDNA είπε

τις αποδόσεις ανάλογα την περιοχή όπως και στη μελέτη;

Τι ακριβως θελεις να συγκρινεις? καποιο ζευγαρι οπως πετρελαιο με αεριο η κατι αλλο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...