Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, theoilia είπε

Η εξοικονόμηση γίνεται γιατί με τις θερμοστατικες θα ζεστάνεις λιγότερα λίτρα νερού στο κλειστό κύκλωμα του καλοριφέρ 

οκ θα βαλω 2-3 ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

καλημερα  σας. Μιας που το θεμα αυτο καίει πανω κατω ολους, να ρωτησω για τις θερμοστατικες κεφαλες(θερμοστατη) στο σωμα του καλοριφερ. Μιλαω για φυσικο αεριο. Σπιτι περιπου 120τ.μ., ρωτησα και ειδικο, να εβαζα 2 κεφαλες στα σωματα των δυο υπνοδωματιων προκειμενου π.χ. τις περισσοτερες ωρες αν το εχω 21β να εχω τα υπνοδωματια που ειναι πιο αχρειαστα ή κοιμομαστε το βραδυ να ειναι 19. Εχει καποιος? λογικα γινεται μια εξοικονομηση.

 Να κλείνετε τις πόρτες των υπνοδωματίων, αλλιώς δώρο-άδωρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

καλημερα  σας. Μιας που το θεμα αυτο καίει πανω κατω ολους, να ρωτησω για τις θερμοστατικες κεφαλες(θερμοστατη) στο σωμα του καλοριφερ. Μιλαω για φυσικο αεριο. Σπιτι περιπου 120τ.μ., ρωτησα και ειδικο, να εβαζα 2 κεφαλες στα σωματα των δυο υπνοδωματιων προκειμενου π.χ. τις περισσοτερες ωρες αν το εχω 21β να εχω τα υπνοδωματια που ειναι πιο αχρειαστα ή κοιμομαστε το βραδυ να ειναι 19. Εχει καποιος? λογικα γινεται μια εξοικονομηση. Βεβαια ελπιζουμε μην ανεβει ακομη παραπανω η τιμη στον Θεο. Κλιματιστικο εχω αλλα με τις κιλοβατωρες δεν ρισκαρω όπως και με σομπα υγραεριου λογω παιδιων..

αντισταθμιση εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Κλιματιστικο εχω αλλα με τις κιλοβατωρες δεν ρισκαρω

Δεν υπάρχει ρίσκο, αλλά με ένα a/c 120 τετραγωνικά δεν καλύπτονται. Μπορεί να σας κάνει μεγάλη οικονομία πάντως, με την κατάλληλη χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/11/2022 στις 6:00 ΜΜ, Balrog είπε

Το έχουμε πει αυτό, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει καμιά μετατροπή να γίνει μεταξύ ανωτέρας και κατωτέρας. Απλώς στους υπολογισμούς βάζεις την τιμή που αφορά το σύστημά σου. Ανωτέρα θερμογόνος μπαίνει και στο πετρέλαιο, όταν ο λέβητας είναι συμπύκνωσης. Είδα και το Excel της υπογραφής σου, ευχαριστούμε. Είναι σωστές οι τιμές μονάδας του ρεύματος που έχεις χρησιμοποιήσει για μεγάλες καταναλώσεις; Γιατί τότε οι Α/Θ χάνουν πόντους..

Όταν είναι να συγκρίνεις διαφορετικά καύσιμα, πετρέλαιο και ΦΑ εν προκειμένω, οι μονάδες που θα χρησιμοποιήσεις είναι €/MWh. Όταν η MWh του ενός αναφέρεται στην ΚΘΔ και του άλλου στην ΑΘΔ, υπάρχει θέμα και χρειάζεται προσοχή. Στο πετρέλαιο χρησιμοποιείται κατά κόρον η ΚΘΔ, γι'αυτό βλέπεις βαθμούς απόδοσης 105% και παραπάνω στους λέβητες συμπύκνωσης.

Τι εννοείς αν είναι σωστές οι μονάδες; Χρησιμοποιήσα την κλίμακα μεταξύ 500 και 1000 kWh το μήνα στο Γ1 της ΔΕΗ, τη δεύτερη στήλη από το αναλυτικό πινακάκι ακριβώς από κάτω. Η μέση οικογένεια χρειάζεται 400 kWh μόνο για τις υπόλοιπες καταναλώσεις, οπότε ό,τι κάψει η αντλία συνήθως πέφτει στη 2η και 3η κλίμακα, ανάλογα τις ανάγκες και την εγκατάσταση.

Σε κάθε περίπτωση, το εξελάκι είναι για να βάλετε τα δικά σας νούμερα και να δείτε τι σας συμφέρει να κάψετε. Οι τιμές είναι πραγματικές για να έχετε μια αφετηρία, αλλά μπορεί να μην εφαρμόζουν στον καθενα ξεχωριστά.

16 ώρες πριν, Varnavas89 είπε

καλημερα  σας. Μιας που το θεμα αυτο καίει πανω κατω ολους, να ρωτησω για τις θερμοστατικες κεφαλες(θερμοστατη) στο σωμα του καλοριφερ. Μιλαω για φυσικο αεριο. Σπιτι περιπου 120τ.μ., ρωτησα και ειδικο, να εβαζα 2 κεφαλες στα σωματα των δυο υπνοδωματιων προκειμενου π.χ. τις περισσοτερες ωρες αν το εχω 21β να εχω τα υπνοδωματια που ειναι πιο αχρειαστα ή κοιμομαστε το βραδυ να ειναι 19. Εχει καποιος? λογικα γινεται μια εξοικονομηση. Βεβαια ελπιζουμε μην ανεβει ακομη παραπανω η τιμη στον Θεο. Κλιματιστικο εχω αλλα με τις κιλοβατωρες δεν ρισκαρω όπως και με σομπα υγραεριου λογω παιδιων..

Για αρχή, βάλε ένα θερμόμετρο στα υπνοδωμάτια και σιγουρέψου ότι όντως πιάνουν μεγαλύτερη θερμοκρασία πριν κλείσει ο θερμοστάτης του σαλονιού. Αν δε φτάνουν καν, δεν έχει νόημα.

Στις 17/11/2022 στις 6:17 ΜΜ, washcloud είπε

Το θέμα είναι πόση είναι η μέση τιμή και όχι ποσό ελάχιστο ή πόσο μέγιστο μπορεί να το βρει κανείς κοντά του...

Η διάμεση τιμή στην Αθήνα είναι 1,20 €/L.

Επεξ/σία από DOOM_NX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, DOOM_NX είπε

Όταν είναι να συγκρίνεις διαφορετικά καύσιμα, πετρέλαιο και ΦΑ εν προκειμένω, οι μονάδες που θα χρησιμοποιήσεις είναι €/MWh. Όταν η MWh του ενός αναφέρεται στην ΚΘΔ και του άλλου στην ΑΘΔ, υπάρχει θέμα και χρειάζεται προσοχή. Στο πετρέλαιο χρησιμοποιείται κατά κόρον η ΚΘΔ, γι'αυτό βλέπεις βαθμούς απόδοσης 105% και παραπάνω στους λέβητες συμπύκνωσης.

Τι εννοείς αν είναι σωστές οι μονάδες; Χρησιμοποιήσα την κλίμακα μεταξύ 500 και 1000 kWh το μήνα στο Γ1 της ΔΕΗ, τη δεύτερη στήλη από το αναλυτικό πινακάκι ακριβώς από κάτω. Η μέση οικογένεια χρειάζεται 400 kWh μόνο για τις υπόλοιπες καταναλώσεις, οπότε ό,τι κάψει η αντλία συνήθως πέφτει στη 2η και 3η κλίμακα, ανάλογα τις ανάγκες και την εγκατάσταση.

Σε κάθε περίπτωση, το εξελάκι είναι για να βάλετε τα δικά σας νούμερα και να δείτε τι σας συμφέρει να κάψετε. Οι τιμές είναι πραγματικές για να έχετε μια αφετηρία, αλλά μπορεί να μην εφαρμόζουν στον καθενα ξεχωριστά.

Για αρχή, βάλε ένα θερμόμετρο στα υπνοδωμάτια και σιγουρέψου ότι όντως πιάνουν μεγαλύτερη θερμοκρασία πριν κλείσει ο θερμοστάτης του σαλονιού. Αν δε φτάνουν καν, δεν έχει νόημα.

Η διάμεση τιμή στην Αθήνα είναι 1,20 €/L.

Κατάλαβα, αρα αφού θα το αναβω κυρίως μετα τις 3 το μεσημέρι που θα γυρνάμε σπίτι μεχρι υπνο χοντρικά άρα δεν θα λέει κάτι, βέβαια ίσως κοψω εντελώς το ενα δωμάτιο που είναι αποθηκευτικός αν δεν μου βγάλει θεμα υγρασίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι θερμοστατικές κεφαλές παίζουν πολύ στο εξωτερικό που δεν έχει κάθε σπίτι το δικό του λέβητα και θερμοστάτη. Πάντως εγώ δε θα άφηνα χωρίς θέρμανση δωμάτιο που χρησιμοποιείται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMG_20221123_090331.jpg.ae508f9d9cee28b9134552defb75f95d.jpgΣυγνώμη για το off topic. Γράφω εδώ γιατί κάποιος μπορεί να γνωρίζει.

Έχω αυτόν τον θερμοστάτη λέβητα πετρελαίου και κατέβασα το manual αλλά δεν κατάλαβα τι πρέπει να κάνω για να κρατάω την θερμοκρασία σταθερη στο σπίτι. Το βάζω σε χειροκίνητη λειτουργία στους 22 και όταν πέφτει η Θερμοκρασια στους 21.9 δεν ανάβει πάλι πάρα μόνο όταν κατέβει πολύ. Γνωρίζει κάποιος τι ρύθμιση πρέπει να κάνω? Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

IMG_20221123_090331.jpg.ae508f9d9cee28b9134552defb75f95d.jpgΣυγνώμη για το off topic. Γράφω εδώ γιατί κάποιος μπορεί να γνωρίζει.

Έχω αυτόν τον θερμοστάτη λέβητα πετρελαίου και κατέβασα το manual αλλά δεν κατάλαβα τι πρέπει να κάνω για να κρατάω την θερμοκρασία σταθερη στο σπίτι. Το βάζω σε χειροκίνητη λειτουργία στους 22 και όταν πέφτει η Θερμοκρασια στους 21.9 δεν ανάβει πάλι πάρα μόνο όταν κατέβει πολύ. Γνωρίζει κάποιος τι ρύθμιση πρέπει να κάνω? Ευχαριστώ. 

Ρίξε μια ματιά εδώ

Το πως ρυθμίζεται πρέπει να το γράφει στο manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Doubt είπε

Ρίξε μια ματιά εδώ

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το πως ρυθμίζεται πρέπει να το γράφει στο manual.

Ευχαριστώ φίλε μου. Ναι το πρόβλημα είναι πως δεν καταλαβαίνω από το manual τι είναι οι θερμοκρασίες Τ1 Τ2 και Τ3.

image.png.b9ebc4c556ce9683e3186605b7a69286.png

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νταξει θα βαλουν και πλαφον λεει 275/ Mwh δηλαδή να μην χρειαστεί πληρώσει μια.οικογενεια πανω απο κανα 4000€ τον  Χειμώνα :). Συγκινητικό 

Επεξ/σία από Varnavas89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2022 στις 5:06 ΜΜ, PhoneKiller είπε

Ευχαριστώ φίλε μου. Ναι το πρόβλημα είναι πως δεν καταλαβαίνω από το manual τι είναι οι θερμοκρασίες Τ1 Τ2 και Τ3.

image.png.b9ebc4c556ce9683e3186605b7a69286.png

Τη "θερμική διαφορά" πρέπει να ρυθμίσεις. Αν είναι 0,5 να το βάλεις στο 0,3 πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...