Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

10 kWh/L είναι η κατώτερη θερμογόνος δύναμη του πετρελαίου. 

Από την αρχή διάθεσης του πετρελαίου θέρμανσης, για τους μήνες Οκτώβριο και Νοέμβριο δηλαδή, το φυσικό αέριο ήταν στην ίδια ή λίγο μεγαλύτερη τιμή ανά MWh. Άρα δεν έγινε ποτέ φθηνότερο από το πετρέλαιο.

Να έχετε κατά νου ότι στις τιμές αερίου χρησιμοποιείται η ανώτερη θερμογόνος δύναμη ενώ στο πετρέλαιο η κατώτερη. Μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, πρέπει να γίνει η μετατροπή.

Το πετρέλαιο έχει πια 1,23 €/L στην αντλία, χωρίς επιπλέον κάρτες μέλους κλπ. Στην Αθήνα ξεκινάει ακόμα φθηνότερα.

Δείτε και την υπογραφή μου.

Επεξ/σία από DOOM_NX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, DOOM_NX είπε

10 kWh/L είναι η κατώτερη θερμογόνος δύναμη του πετρελαίου. 

Από την αρχή διάθεσης του πετρελαίου θέρμανσης, για τους μήνες Οκτώβριο και Νοέμβριο δηλαδή, το φυσικό αέριο ήταν στην ίδια ή λίγο μεγαλύτερη τιμή ανά MWh. Άρα δεν έγινε ποτέ φθηνότερο από το πετρέλαιο.

Να έχετε κατά νου ότι στις τιμές αερίου χρησιμοποιείται η ανώτερη θερμογόνος δύναμη ενώ στο πετρέλαιο η κατώτερη. Μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, πρέπει να γίνει η μετατροπή.

Το πετρέλαιο έχει πια 1,23 €/L στην αντλία, χωρίς επιπλέον κάρτες μέλους κλπ. Στην Αθήνα ξεκινάει ακόμα φθηνότερα.

Δείτε και την υπογραφή μου.

εβαλα ενα μηνα χωρις να το χρειαζομαι με 1,30 και πλεον εχει πεσει σημαντικα! τα νευρα μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Same here bro! Με έφαγε ο γείτονας γιατί άκουσε τον μλκ τον Ευαγγελάτο στην τηλεόραση να λέει βάλτε όσο προλαβαίνετε. Στο τσακ είμαι να του πετάξω τη σόμπα στο κεφάλι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeG είπε

εβαλα ενα μηνα χωρις να το χρειαζομαι με 1,30 και πλεον εχει πεσει σημαντικα! τα νευρα μου

...παρηγορήσου, "όλοι" έτσι την φάγαμε. Το κάναμε όμως με την προοπτική να ανέβει που ήταν το πιθανότερο άρα να μην "κλαιγόμαστε"....Ας πέσει (για την ώρα) για τους άλλους έστω, και σίγουρα προς τέλος της χρονιάς θ' ανέβει ούτως ή άλλως (οι περισσότεροι τότε θα βάζουν, κλασσικά). Μην ξεχνάς ότι την μείωση που είχανε δώσει οι πετρελαϊκές (7,5 λεπτά νομίζω), "τώρα" την ανανεώσανε, οπότε ούτε με αυτό μας έπαιρνε να "στοιχηματίσουμε". Και ήδη σταματήσε (πρακτικά σταματάει μεθαύριο) η έκπτωση που δίνουν Avin και ΕΚΟ....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαστε δίκαιοι ως προς το άρθρο που παρέθεσα εχθές, το 1,32€ που αναγράφεται στο άρθρο ήταν η μέση τιμή πανελλαδικά την ημέρα  συγγραφής του κειμένου. Το σχόλιό μου ήταν ότι ορισμένοι καταναλωτές έχουν δυνατότητα για ακόμη καλύτερες τιμές στο πετρέλαιο. Βέβαια, όπως παλιότερα είχε σχολιάσει και ο Specs, όλα πρέπει να τα βλέπουμε κατά περίπτωση αφού π.χ. ορισμένοι έχουν κλειδώσει καλές τιμές σε ρεύμα και αέριο.

14 ώρες πριν, DOOM_NX είπε

Να έχετε κατά νου ότι στις τιμές αερίου χρησιμοποιείται η ανώτερη θερμογόνος δύναμη ενώ στο πετρέλαιο η κατώτερη. Μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, πρέπει να γίνει η μετατροπή.

Το έχουμε πει αυτό, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει καμιά μετατροπή να γίνει μεταξύ ανωτέρας και κατωτέρας. Απλώς στους υπολογισμούς βάζεις την τιμή που αφορά το σύστημά σου. Ανωτέρα θερμογόνος μπαίνει και στο πετρέλαιο, όταν ο λέβητας είναι συμπύκνωσης. Είδα και το Excel της υπογραφής σου, ευχαριστούμε. Είναι σωστές οι τιμές μονάδας του ρεύματος που έχεις χρησιμοποιήσει για μεγάλες καταναλώσεις; Γιατί τότε οι Α/Θ χάνουν πόντους..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλουκαρια, οταν τα διυλιστηρια πουλανε 88 σεντς προ φπα (δηλαδη κοντα 1.10 με φπα) εχετε λιγο το νου σας οταν ο αλλος λεει θα σας φερει με 1.10 σπιτι.

Θελω να πω ... πατε καρφι για κλεψιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Θελω να πω ... πατε καρφι για κλεψιμο

To κλεψιμο ειναι "παγιο" στο πετρελαιο, σε οποια τιμη και αν το αγορασουν! με οποιον τροπο και αν κλεψει ο πρατηριουχος...

 

1 ώρα πριν, enrique19 είπε

Μονοδρομος το Πετρελαιο

επειδη επεσε μια μερα(εβομαδα ουσιαστικα) δεν σημαινει οτι εγινε μονοδρομος...για πλακα την επομενη μπορει να μετατραπει σε αδιεξοδο.

2 ώρες πριν, GeG είπε

χωρις να το χρειαζομαι

δηλαδη επειδη ειναι αναγκαιο αλλα ειναι  χρηματιστηριακο ουσιαστικα προιον, οταν πεφτει μετα την αγορα δεν το χρειαζεσαι??? με αυτη την λογικη, θυμαμαι απο οσους επαιζαν στο χρηματιστηριο, τα δανεικα τους, ο τροπος να μην κλαις πολυ ειναι να αγορασεις κι αλλο για να μειωσεις την μεση τιμη κτησης(καπως ετσι το λεγαν).

Μηπως ειναι καλυτερα να λες ευτυχως που αγορασα, αρα εχω να ζεσταθω, μηπως ακριβυνει και μηπως εν τελει δεν υπαρχει καθολου σε καποια αλλη στιγμη φετος? νομιζω προεχει η ενεργειακη ασφαλεια και οχι η τιμη της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Μηπως ειναι καλυτερα να λες ευτυχως που αγορασα, αρα εχω να ζεσταθω, μηπως ακριβυνει και μηπως εν τελει δεν υπαρχει καθολου σε καποια αλλη στιγμη φετος? νομιζω προεχει η ενεργειακη ασφαλεια και οχι η τιμη της...

Ακριβως αυτο.

Εβαλα κι εγω πριν ενα μηνα. Τιμη σχετικα καλη, 1,35 νομιζω. Αλλα η σκεψη μου ηταν επισης, οτι επειδη ειναι ρευστο το παγκοσμιο σκηνικο, μπορει να ερθει στιγμη που να εισαι διατεθειμενος να πληρωσεις κι οσο ακριβο να ειναι, και απλα να μην βρισκεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έβαλα την 1η εβδομάδα που άνοιξε , οκ τώρα είμαστε χαμένοι αλλά έτσι δεν είναι σε όλα τα πράγματα? Μετά αν είχαμε μαντικές ικανότητες θα κάναμε άλλη δουλειά :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα  σας. Μιας που το θεμα αυτο καίει πανω κατω ολους, να ρωτησω για τις θερμοστατικες κεφαλες(θερμοστατη) στο σωμα του καλοριφερ. Μιλαω για φυσικο αεριο. Σπιτι περιπου 120τ.μ., ρωτησα και ειδικο, να εβαζα 2 κεφαλες στα σωματα των δυο υπνοδωματιων προκειμενου π.χ. τις περισσοτερες ωρες αν το εχω 21β να εχω τα υπνοδωματια που ειναι πιο αχρειαστα ή κοιμομαστε το βραδυ να ειναι 19. Εχει καποιος? λογικα γινεται μια εξοικονομηση. Βεβαια ελπιζουμε μην ανεβει ακομη παραπανω η τιμη στον Θεο. Κλιματιστικο εχω αλλα με τις κιλοβατωρες δεν ρισκαρω όπως και με σομπα υγραεριου λογω παιδιων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

καλημερα  σας. Μιας που το θεμα αυτο καίει πανω κατω ολους, να ρωτησω για τις θερμοστατικες κεφαλες(θερμοστατη) στο σωμα του καλοριφερ. Μιλαω για φυσικο αεριο. Σπιτι περιπου 120τ.μ., ρωτησα και ειδικο, να εβαζα 2 κεφαλες στα σωματα των δυο υπνοδωματιων προκειμενου π.χ. τις περισσοτερες ωρες αν το εχω 21β να εχω τα υπνοδωματια που ειναι πιο αχρειαστα ή κοιμομαστε το βραδυ να ειναι 19. Εχει καποιος? λογικα γινεται μια εξοικονομηση. Βεβαια ελπιζουμε μην ανεβει ακομη παραπανω η τιμη στον Θεο. Κλιματιστικο εχω αλλα με τις κιλοβατωρες δεν ρισκαρω όπως και με σομπα υγραεριου λογω παιδιων..

Η εξοικονόμηση γίνεται γιατί με τις θερμοστατικες θα ζεστάνεις λιγότερα λίτρα νερού στο κλειστό κύκλωμα του καλοριφέρ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...