Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, DOOM_NX είπε

0,65 €/L Καρδίτσα

Υγραεριο σε δεξαμενη (με 65 λεπτα/λιτρο)

κοστιζει απο 9,5 λεπτα η kwh (ατομικος λεβ συμπυκνωσης) μεχρι 11,5 λεπτα η kwh (ατομικος απλος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

Στις 7/11/2022 στις 6:58 ΜΜ, korakios είπε

λάθος , δεν το ξέρεις , πάρε μετρητή και μέτρα αφού δουλέψουν 24 ώρες συνεχόμενες

Έχεις απόλυτο δίκιο! Δεν περίμενα βέβαια τίποτα λιγότερο από έναν γκουρού του ρεύματος :)
Αν κάτσω να μετρήσω τώρα που έχει ήπιο καιρό δεν αμφιβάλλω ότι θα καταναλώνει αρκετά λιγότερο από το max, αλλά μόλις πιάσουν τα κρύα θα μετρήσω με μιά έξυπνη πρίζα (εάν αρκεί από άποψη ακρίβειας) και τα ξαναλέμε.

Στις 7/11/2022 στις 8:03 ΜΜ, Specs είπε

Δεν νομιζω να μενεις Ελσινκι, κανω λαθος? Αλλα παλι αν μενεις Κατω Νευροκοπι, παω πασο!

Χρειάζεται να μένω στο Νευροκόπι ή στο Ελσίνσκι εάν το δουλεύω μόνο όταν έξω έχει το κρύο των περιοχών αυτών; Όπως το έχω αντιληφθεί το πράγμα (διορθώστε ελεύθερα), σου λέει π.χ. στη ζώνη Α που δεν κάνει κρύο αλλά έχει στατιστικά τόσες μέρες με 10C, τόσες με 20C κ.ο.κ. (προφανώς χρησιμοποιείται πιο λεπτομερές κλιματικό προφίλ κάθε περιοχής αναφοράς), για να έχεις μια ευχάριστη θερμοκρασία καθημερινά στο χώρο σου (π.χ. 27C ή όσο έχουν εκτιμήσει αυτοί) δεν θα κάψεις πολύ ρεύμα. Για να το πετύχεις αυτό στη ζώνη Γ θα κάψεις περισσότερο ρεύμα αφού εκεί έχει λιγότερες ζεστές μέρες. Την συγκεκριμένη όμως μέρα που θα έχει το κρύο της αρκούδας στη ζώνη Α, θα κάψεις όσο θα έκαιγες και στη Γ οπότε για εκείνη τη μέρα θα έχεις βαθμό απόδοσης περίπου 3.0. Τις υπόλοιπες καλύτερες μέρες θα έχεις βαθμό απόδοσης 5.0 και έτσι βγαίνει ο μέσος όρος 4.8 π.χ. που καλείται εποχικός COP. Μεμονωμένα όμως στις δύσκολες μέρες και στην έρημο Σαχάρα να είσαι το ίδιο αποδίδει το μηχάνημα.

Εμένα δεν με ενδιαφέρουν οι καλές μέρες γιατί δεν ανάβω τίποτα ακόμη και 15C να έχω στο σπίτι. Οπότε δεν μου ανεβάζει το μέσο όρο. Αντίθετα διαθέτω μόνο ένα 24άρι για 100τμ το οποίο δεν σταματάει να δουλεύει ούτε τις καλές μέρες επειδή δεν πιάνει ποτέ την επιθυμητή θερμοκρασία (εάν το άναβα, που εγώ δεν το ανάβω). Όταν έξω θα έχει 0C οι πιθανότητες να καίει το μέγιστο ρέυμα είναι μεγάλες και άρα να έχει τον χαμηλότερο συντελεστή απόδοσης. Μόλις πιάσουν τα κρύα που θα μετρήσω θα το μάθουμε.

ΥΓ: Μήπως γνωρίζει κανείς όταν γράφει η ετικέτα ενός κλιματιστικού MAXIMUM INPUT 1.20kW/ 5.00A και από κάτω POWER INPUT 820W/ 4.00A τι μέγιστο ρεύμα καίει; Το 1.20 είναι για όταν πατάμε το κουμπάκι του Turbo που έχουν ορισμένα προφανώς;

Επεξ/σία από Balrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Balrog είπε

POWER INPUT 820W/ 4.00A τι ρεύμα καίει

αυτη ειναι η κανονικη καταναλωση οσο λειτουργει στην ονομαστικη ισχυ του. 0,82 kwh την ωρα δηλαδη.

Το MAX ειναι στην μεγιστη , πχ turbo και ζητηση μεγιστης θερμοκρασιας κ τερμα ανεμιστηρας κλπ

Αυτα ειναι που λεει ο κατασκευαστης για το κλιματιστικο σου:

ΕΕR και COP αντιστοιχα.

Cooling:3.46(3.00~4.73)

Heating:4.02(3.56~5.29)

και η καταναλωση σε watt

Cooling:750(190-1000)

Heating:820(170-1110)

Επεξ/σία από Specs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Balrog είπε

Μήπως γνωρίζει κανείς όταν γράφει η ετικέτα ενός κλιματιστικού MAXIMUM INPUT 1.20kW/ 5.00A και από κάτω POWER INPUT 820W/ 4.00A τι ρεύμα καίει; Το 1.20 είναι για όταν πατάμε το κουμπάκι του Turbo που έχουν ορισμένα προφανώς;

 

8 ώρες πριν, Specs είπε

Cooling:750(190-1000)

Heating:820(170-1110)

 Προφανώς είναι inverter και η κατανάλωση του δεν είναι σταθερή. Τα ελάχιστα είναι 190 και 170, όταν λειτουργεί στο "ρελαντί".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα ότι εγώ είμαι ο εντελώς άσχετος, αλλά υπάρχουν και χειρότερα. Ρώτησα τον γείτονα με τον οποίο μοιραζόμαστε για φέτος το πετρέλαιο, αν έχει άποψη σε ποια θερμοκρασία να ρυθμίσουμε τον λέβητα, δηλ.πού να βάλω το burner regulator και πού το pump. Και μου λέει ο αθεόφοβος: "Βάλ'το στο burner καλύτερα να μας κρατήσει και για το πολύ κρύο" 😛

Ευτυχώς για μένα, δε θέλει ούτε να ακούσει για air condition. Του ήρθε το τελευταίο ρεύμα πολύ τσιμπημένο, βέβαια δεν πήρε χαμπάρι ότι είχε 8 μήνες να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ και τόσο καιρό έρχονταν χαμηλοί έναντι.. Εντωμεταξύ, τον άφησε η γυναίκα και του πήρε και τα παιδιά. Πλέον ο τύπος μένει μόνος του σε μεζονέτα 140 τετραγωνικά. Πώς να το ζεστάνει αυτό το πράγμα; Εγώ τον είπα να αφήσει τα πετρέλαια και να πάρει μια σόμπα ηλεκτρική να την κουβαλάει από δωμάτιο σε δωμάτιο. Ολίγον ανατρεπτική πρόταση, όμως η καλύτερη λύση για ένα άτομο, έτσι δεν είναι; Από τη στιγμή που δεν είναι εύκολο να ανοιγοκλείνεις όλη την ώρα τα σώματα ανάλογα με το χώρο που βρίσκεσαι..

Τη ρύθμιση στο λέβητα τν δικό μας την βρήκα σε ανοιξιάτικο mode 60/40. Έκανα δοκιμαστική λειτουργία αυτές τις μέρες που είχε 15 περίπου εξωτερική θερμοκρασία και μου φάνηκε οριακά επαρκής η θερμότητα που εκλειόταν στο χώρο. Από την άλλη μεριά, δεν κατέβηκε ιδιαίτερα η στάθμη του δείκτη κατανάλωσης, παρά την ολονύκτια λειτουργία. Κάπου διάβασα ότι όταν υπάρχει στο κύκλωμα και boiler είναι σκόπιμο να αυξάνουμε κατάτι τη θερμοκρασία του κυκλοφορητή και έτσι την έβαλα στους 45 για την επόμενη φορά (επιθυμητή μια επιβεβαίωση εδώ). Ταυτόχρονα αύξησα και του καυστήρα στους 65 με προοπτική αν πιάσει πολύ κρύο να το ανεβάσω λίγο ακόμη (βλ. "burner" mode). Και έρχομαι on topic στο ζήτημα της σύγκρισης. Είχαμε πει ότι για τους λέβητες έχει σημασία το φορτίο να μην είναι πολύ χαμηλό για τα κυβικά του μηχανήματος. Νομίζω το όριο κάτω από το οποίο ο βαθμός απόδοσης πέφτει από τον διαφημιζόμενο είναι της τάξης του 38% φορτίο. Οι ρυθμίσεις όμως δεν επηρεάζουν και αυτές; Δηλαδή, έστω ότι έχω ανάγκη τόσες kWh ενέργεια. Αν την πάρω απότομα θα μου στοιχίσει λίγο παραπάνω, καλά δε λέω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Balrog είπε

Εντωμεταξύ, τον άφησε η γυναίκα και του πήρε και τα παιδιά. Πλέον ο τύπος μένει μόνος του σε μεζονέτα 140 τετραγωνικά. Πώς να το ζεστάνει αυτό το πράγμα;

...γιατί, πριν πώς το ζέσταινε; Σεξ και καυγάδες; 😄

 

41 λεπτά πριν, Balrog είπε

Εγώ τον είπα να αφήσει τα πετρέλαια και να πάρει μια σόμπα ηλεκτρική να την κουβαλάει από δωμάτιο σε δωμάτιο.

...τον αποτέλειωσες....🤣

42 λεπτά πριν, Balrog είπε

Ολίγον ανατρεπτική πρόταση, όμως η καλύτερη λύση για ένα άτομο, έτσι δεν είναι;

...ολίγον ανασκολοπιστική η πρόταση....:P Κάθε άλλο παρά " η καλύτερη λύση για ένα άτομο".

Ή κλιματιστικό θα χρησιμοποιεί, ή σόμπα υγραερίου. Πες του το μπας και τον προλάβεις πριν κάψει πολλα΄με "ηλεκτρική σόμπα"....:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Balrog είπε

Πλέον ο τύπος μένει μόνος του σε μεζονέτα 140 τετραγωνικά. Πώς να το ζεστάνει αυτό το πράγμα;

Αλλάζεις συνήθειες ή αλλάζεις σπίτι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμβούλεψα τον γείτονα "εξ ιδίας πείρας" :) Καθότι εγώ έχω μόνο ένα aircondition και το κάνω καμιά φορά αυτό το κόλπο με έναν θερμοπομπό με ροδάκια. Τον βάζεις μπροστά στα πόδια σου και σου κρατάει την εγγύτερη περιοχή υπερθερμή. Και να είχα κι άλλα όμως, μέχρι να μπω το πρωί στην παγωμένη κουζίνα να φτιάξω έναν καφέ, θα τον είχα πιεί και το aircondition ακόμη θα έκανε προθέρμανση. Πάντως η λύση σε αυτές τις περιπτώσεις που μένεις μόνος σε μεγάλο σπίτι έχει αναφερθεί εδώ στο φόρουμ. Κλείνεις ό,τι μπορείς και κάνεις το σπίτι μικρότερο, με τις όποιες απώλειες προς τους μη θερμαινόμενους χώρους. Δεν είναι πάντα εφικτό βέβαια. Μια καλή εναλλακτική, που βρίσκεται και σε προσφορά αυτές τις μέρες, είναι και το θερμαινόμενο jacket του Banggood :)

 

Στις 29/10/2022 στις 12:29 ΠΜ, Balrog είπε

Έχω ερώτηση: Η θερμογόνος δύναμη του πετρελαίου που πρέπει να βάζουμε στους υπολογισμούς ποια είναι; Γιατί στο μεν internet κυκλοφορεί μια τιμή 11,9kWh/lt, στη "μελέτη" του ΕΜΠ χρησιμοποιεί 10,025kWh/lt και στον πίνακα βλέπω να γίνεται η διαίρεση με 10,525.

Σημερινό κειμενάκι στο Capital όπου γράφει αυτό που παρατήρησε και ένας φίλος στις προηγούμενες σελίδες, ότι το πετρέλαιο βγαίνει ένα τσακ πιο φθηνό από το αέριο αυτή την περίοδο: https://www.capital.gr/oikonomia/3681223/poios-einai-o-nikitis-sti-maxi-tis-thermansis-metaxu-petrelaiou-kai-aeriou

Την θερμογόνο δύναμη αυτός την λαμβάνει 10,71kWh/lt από όπου του βγαίνει το 0,123€/kWh έναντι 0,135 για αέριο. Εάν έπαιρνε την τιμή του ΕΜΠ θα έφτανε πιο κοντά στο κόστος του αερίου. Από την άλλη, νομίζει ότι κάνει 1,32€/lt το πετρέλαιο, ενώ με τις εκπτώσεις των καρτών η ΕΚΟ π.χ. το δίνει 1,215€/lt στα μεγάλα αστικά κέντρα.

Επεξ/σία από Balrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Balrog είπε

Την θερμογόνο δύναμη την λαμβάνει 10,71kWh/lt

εγω βλεπω αυτο να γραφει: Το αποτέλεσμα διαιρείται με τη θερμογόνο δύναμη που είναι 12,6MWh/τόνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Balrog είπε

Σημερινό κειμενάκι στο Capital όπου γράφει αυτό που παρατήρησε και ένας φίλος στις προηγούμενες σελίδες, ότι το πετρέλαιο βγαίνει ένα τσακ πιο φθηνό από το αέριο αυτή την περίοδο

τι εννοεί ο ποιητής με "αυτή την περίοδο" ? ανα μήνα αλλάζουν οι τιμές , Οκτώβριο ήταν φθηνό , Νοέμβρη ακριβό , εξαρτάται τι δίνουν απο επιδοτήσεις , τον άλλον μήνα άγνωστο δλδ , δεν υπάρχει κάτι στάνταρ

(φυσικά όσοι ήδη είναι με 0,05 τιμή προμήθειας χωρίς ρυθμιζόμενες ΦΠΑ , μια χαρά θα τη βγάλουν)

Απλά σίγουρα δε συμφέρει να καταργήσει κάποιος τώρα το πετρέλαιο και να βάλει αέριο με τις παρούσες τιμές

14 λεπτά πριν, Balrog είπε

Και να είχα όμως, μέχρι να μπω το πρωί στην παγωμένη κουζίνα να φτιάξω έναν καφέ, θα τον είχα πιεί και το aircondition ακόμη θα έκανε προθέρμανση.

για να λεςπροθέρμανση σημαίνει οτι δε το λειτουργείς 24ωρο ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Specs είπε

εγω βλεπω αυτο να γραφει: Το αποτέλεσμα διαιρείται με τη θερμογόνο δύναμη που είναι 12,6MWh/τόνο

Επί το ειδικό βάρος προκύπτει 10.71MWh/m3 ή kWh/lt
 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Απλά σίγουρα δε συμφέρει να καταργήσει κάποιος τώρα το πετρέλαιο και να βάλει αέριο με τις παρούσες τιμές

Τελικά αυτό είναι το μόνο ασφαλές συμπέρασμα..

Δε  μου λέτε οι γνώστες, τώρα στις νέες οικοδομές συνεχίζουν να βάζουν αντλίες θερμότητας για να πιάσουν ενεργειακή κατηγορία Α και Α+;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
Στις 16/11/2022 στις 12:44 ΠΜ, Balrog είπε

Πλέον ο τύπος μένει μόνος του σε μεζονέτα 140 τετραγωνικά. Πώς να το ζεστάνει αυτό το πράγμα;

απλά το νοικιάζει και πάει σε μικρότερο , ότι άλλο να κάνει χαζομάρα είναι (κλεισίματα με γυψοσανίδες κτλ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2022 στις 12:44 ΠΜ, Balrog είπε

Πλέον ο τύπος μένει μόνος του σε μεζονέτα 140 τετραγωνικά.

Εγώ όταν έμενα μόνος μου κυκλοφορούσα σα τον ταργκάρυεν τυλιγμένος με τις κουβέρτες πάντως.

Γλυκά φοιτητικά χρόνια, έτρεμα μη με πιάσει χέσιμο και έπρεπε να γδυθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...