Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Συλλεκτες , ηλιοθερμια, πανελ ...και ο συμπαθεστατος Γιοβανουδης Στρατος η Σταυρος νομιζω , που ας πεταει και καμμια πετρα, προσφερει σε αρκετους τις γνωσεις και εμπειριες ΑΛΛΑ,

μηπως να ανοιξετε ενα αλλο θεμα αγαπητοι γιατι φυγαμε απο την ουσια της Συγκρισης Κοστους Θερμανσης και πηγαμε μακρια?

Από εμένα είναι out,εγώ μιλάω για μια συγκεκριμένη εγκατάσταση,βάζω ένα λινκ να δει ο φίλος ότι και με ένα χαλιά συστημα,φτάνεις του 48 βαθμούς(πόσο μάλλον με ένα dedicated)και ο άλλος μιλαει για σαλάτες και χόρτα.I'm out,φοράτε πουλόβερ και τυλιχτειτε με κουβέρτες για το χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

φοράτε πουλόβερ και τυλιχτειτε με κουβέρτες για το χειμώνα.

δεν διαβαζω συνηθως τα εκτος θεματος, αλλα δεν νομιζω οτι οποιος δεν δεχεται την τυχον λυση που προτεινες, οτι θα ...κρυωσει φετος!!!

ελεος αγαπητε, οχι αλλους σωτηρες...

Εγω πχ με το ρευμα που καινε οι καυστηρες και οι κυκλοφορητες καποιων λεβητων πετρελαιου, ζεσταινω το σπιτι μου ολο με το κλιματιστικο φετος...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Από εμένα είναι out,εγώ μιλάω για μια συγκεκριμένη εγκατάσταση,βάζω ένα λινκ να δει ο φίλος ότι και με ένα χαλιά συστημα,φτάνεις του 48 βαθμούς(πόσο μάλλον με ένα dedicated)και ο άλλος μιλαει για σαλάτες και χόρτα.I'm out,φοράτε πουλόβερ και τυλιχτειτε με κουβέρτες για το χειμώνα.

 "Λογω της δουλειας σου" που λες δε σου μαθανε οτι οι 48 βαθμοι που μαζεψες σ'ενα μποιλερ σε μια ολοκληρη μερα λειτουργιας θα πανε στα σωματα και σε μιση ωρα θα γυρισουν 30 βαθμοι στο μποιλερ. Μετα τι κανεις?

Αν εσυ νομιζεις οτι θερμαινεις ακινητο με 10KW την ημερα ...

 

τεσπα

 

υγ χαλαρωστε λιγο με το oftopic ... για κοστος θερμανσης μιλαμε οχι για συνταγες για φασολαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Specs είπε

αλλα δεν νομιζω οτι οποιος δεν δεχεται την τυχον λυση που προτεινες, οτι θα ...κρυωσει φετος!!!

ελεος αγαπητε, οχι αλλους σωτηρες...

Εννοώ βάλτε και κουβέρτες πάνω σας να ζεσταθείτε,προσωπικά δεν με ενδιαφερει ο καθένας πως θα ζεσταθεί,μεγάλοι ανθρωποι είναι ας κρινουν.λαθος το πήρες.

10 λεπτά πριν, fredd0 είπε

 "Λογω της δουλειας σου" που λες δε σου μαθανε οτι οι 48 βαθμοι που μαζεψες σ'ενα μποιλερ σε μια ολοκληρη μερα λειτουργιας θα πανε στα σωματα και σε μιση ωρα θα γυρισουν 30 βαθμοι στο μποιλερ. Μετα τι κανεις?

Αν εσυ νομιζεις οτι θερμαινεις ακινητο με 10KW την ημερα ...

 

τεσπα

 

υγ χαλαρωστε λιγο με το oftopic ... για κοστος θερμανσης μιλαμε οχι για συνταγες για φασολαδα.

Όχι δεν μου έμαθαν,περιμενα τον μάστορα του πληκτρολογίου,εσένα,να μου μαθει.

Το σύστημα που αναφέρω δεν έχει σχέση με το λινκ το είπα 100 φορές ,είναι επιγραμματικο,αλλά και που το είπα με συνδέσες με Κάιρο 

Επεξ/σία από Rattlehead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το υγραέριο δε θα πει κανένας που στα 0,65 €/L ανταγωνίζεται τις αντλίες θερμότητας, χωρίς να απαιτεί σώματα χαμηλών θερμοκρασιών ή ενδοδαπέδια και πλήρη μόνωση; Και το κόστος εγκατάστασης για το λεβητάκι και τη δεξαμενή είναι στα μισά λεφτά και λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και εχουμε μιλησει. Και το βασικο του μειονεκτημα ειναι πως δεν ειναι εφικτο σαν λυση στον αστικο κυριως ιστο. Δεν απευθυνεται σε ολους δηλαδη. Κατω κατω στον πινακα ειναι 5 σελιδες πιο πισω κ αν η τιμη ειναι τωρινη, να το αλλαξω κιολας. https://www.insomnia.gr/forums/topic/789005-σύγκριση-κόστους-θέρμανσης/?do=findComment&comment=59472006

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλημέρα.

για 10 χρόνια τώρα χρησιμοποιώ ενεργειακό αερόθερμο τζάκι και ζεσταίνω το σπίτι με μικρά παιδιά μέσα και γυρνάμε με κοντομάνικα με 5,5 τόνους ξύλο το χρόνο. το σπίτι είναι λίγο πάνω από 100 τμ. το ξύλο φέτος κοντεύει να διπλασιάσει την τιμή του. στο σπίτι έχω 4 κλιματιστικά inverter, 3 των 9000btu στα υπνοδωμάτια και ένα 18000 στο σαλόνι και έχω και για ένα χρόνο ακόμα ΔΕΗ online με την χαμηλή τιμή. με συμφέρει περισσότερο να δουλέψω κλιματιστικά ή να τα δουλέψω και τα δυο μαζί ή μόνο τζάκι;  το τζάκι είναι το παρακάτω 

https://www.starfire.gr/τζάκια-tzakia-palazzetti/ενεργειακά-τζάκια-ξύλου-palazzetti/ecopalex-ενεργειακά-τζάκια-αέρος-ένθετα-κασέτες-αερόθερμα-palazzetti/ecopalex-n70-rastremato-n-ghisa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα. Σε ποια περιοχη εισαι κ τι υψομετρο; δηλαδη τι θερμοκρασιες παιζουν εκει; μαρκα κ μοντελο κλιματιστικων;

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Rattlehead είπε

Το σύστημα που αναφέρω δεν έχει σχέση με το λινκ το είπα 100 φορές ,είναι επιγραμματικο,αλλά και που το είπα με συνδέσες με Κάιρο 

Ρωτήθηκαν πράγματα συγκεκριμένα, μεγέθη και αριθμοί και δεν απάντησες σε τίποτα. Ποιος περιμένεις να απαντήσει; Το YouTube?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ρωτήθηκαν πράγματα συγκεκριμένα, μεγέθη και αριθμοί και δεν απάντησες σε τίποτα. Ποιος περιμένεις να απαντήσει; Το YouTube?

Να απαντήσουν οι εγκαταστάτες μήπως;ένα τηλ όποιος ενδιαφέρεται σε εταιρείες να μάθουν.google seach5θελει.εγω είπα,περίπου 5000€, 1000-1500€ τα πάνελ, 2000-2500€ το μποιλερ.τωρα αν άλλος έχει ηλιακό έξτρα,θα συνδεθεί και αυτός,αν είναι ισόγειο,άλλοι κυκλοφόρητες κτλ κτλ.καθε περίπτωση διαφορετική.τα είπα 1000 φορες.οποιον ενδιαφέρει,ρωτάει,όποιον όχι,προχωράει.

Επεξ/σία από Rattlehead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Doubt είπε

Καλά εντάξει, τα άλλα τα περί απόδοσης, θερμοκρασιών κλπ μόνο εμείς τα είδαμε.

Δεν πειράζει, καλή συνέχεια.

Διάβασες το άρθρο;2011 σε ξενοδοχείο με άθλια εγκατάσταση.ο ηλιακός σου βγάζει 48 βαθμούς;αν βγάζει,ξανάδες το.αν θες αποδόσεις ηλιακων,δες τα χαρακτηριστικά του κάθενος.τωρα από εκεί και πέρα είπαμε,μαστόροι του πληκτρολογίου.λες και εγκαθιστω εγώ τα συστήματα ή είμαι υποχρεωμένος να γνωρίζω όλες τις περιπτώσεις.μην αγοράσετε.προσπεραστε το και ας κάνει ο καθένας ότι θέλει,προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το ξαναειπα.του πηδηξαμε το post του ανθρωπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 Ο κ. Ιορδάνης Παραδεισιάδης, Πρόεδρος της Ένωσης Βιομηχανιών Ηλιακής Ενέργειας στην οποία μετέχουν οι σημαντικότερες εταιρείες του Κλάδου, με αφορμή αυτό το ειδικό αφιέρωμα του περιοδικού για την ηλιοθερμία, παραθέτει τις απόψεις του σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα. 

Πληρωμένη καταχώρηση λέγεται αυτό και η διαφορά του από τη διαφήμιση είναι πως στοιχίζει περισσότερο.

Εν τω μεταξύ, στα 10 χρόνια που μεσολάβησαν, το σύστημα δεν κατάφερε να επικρατήσει παγκοσμίως. Περίεργο..

Στα τεχνικά - πχ πως προκύπτει το 20% της επιφάνειας αυθαίρετα χωρίς να αναφέρεται ο τρόπος υπολογισμού - καλύτερα να μη μπω καθόλου. Υπάρχουν ειδικοί για αυτά (και εδώ στο φόρουμ).

Όσο για το ποστ του ανθρώπου, δεν είναι εδώ τσιφλίκι κανενός. Ούτε είμαστε υποχρεωμένοι να αφήνουμε ανακρίβειες να περνάνε αλώβητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αγόρασα στα 240 τον τόνο. κλιματιστικά έχω 2x toyotomi tzn-09v3 1x inventor prvi32-09wf και 1x toyotomi thn-a56vr22 που είναι 18000btu.

μένω περιφέροια, βόρεια όχι σε υψόμετρο 

Επεξ/σία από marksk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...