Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αντλίες θερμότητας και a/c εκμεταλλεύονται τη θερμότητα του περιβάλλοντος (ήλιου) οπότε δεν είναι "ρεύμα εξολοκλήρου".

Έχει αναφερθεί αυτό και είναι ασύμφορη η επένδυση σε σχέση με το αποτέλεσμα, εκτός αν έχει αλλάξει κάτι στις τιμές και πλέον συμφέρει.

Μια αντλία θερμότητας για ένα σπίτι κοντά στα 100τ.μ. κοστίζει από 5χιλ+(μια καλή)Το σύστημα που προτείνω φτάνει τα λεφτά αυτά (λιγότερα βέβαια χωρίς το επόμενο που περιγράφω),με πίνακα αυτοματισμού μέσα στο σπίτι για αυτόματη λειτουργία ηλεκτροβανων,κυκλοφορητων κτλ.

Δεν προσπαθώ να σας πείσω,δεν το εγκαθιστούν γιατί πρέπει να είναι γνώστης ο εγκατάστατης και όχι ο Μάριος το παιδί από τη γειτονιά.

Προσωπικά λόγω δουλειάς έχω βρεθεί πολλές φορές σε συζητήσεις και με  εγκαταστάτες και με ανθρώπους που το προτίμησαν και μονο θετικα σχόλια είχα να ακούσω.

Και επαναλαμβάνω,ο καθένας βάζει ότι κρίνει εκείνος στο σπίτι του.εγω αναφέρθηκαν σε συγκεκριμένο πράγμα για τις αντλίες θερμότητας.Δεν γειωσα την τεχνολογία,είπα ότι οι μηχανικοί που το πρότειναν στον κόσμο,τον έπιασαν κότσο.

PS:στο πρώτο κομμάτι για την εκμετάλλευση θερμότητας,εγώ δεν συμφωνώ,αλλά είπαμε,ο καθείς και οι απόψεις του και οι εμπειρίες του.

 

Επεξ/σία από Rattlehead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Μια αντλία θερμότητας για ένα σπίτι κοντά στα 100τ.μ. κοστίζει από 5χιλ+(μια καλή)Το σύστημα που προτείνω φτάνει τα λεφτά αυτά (λιγότερα βέβαια χωρίς το επόμενο που περιγράφω),με πίνακα αυτοματισμού μέσα στο σπίτι για αυτόματη λειτουργία ηλεκτροβανων,κυκλοφορητων κτλ.

Δεν προσπαθώ να σας πείσω,δεν το εγκαθιστούν γιατί πρέπει να είναι γνώστης ο εγκατάστατης και όχι ο Μάριος το παιδί από τη γειτονιά.

Προσωπικά λόγω δουλειάς έχω βρεθεί πολλές φορές σε συζητήσεις και με  εγκαταστάτες και με ανθρώπους που το προτίμησαν και μονο θετικα σχόλια είχα να ακούσω.

Και επαναλαμβάνω,ο καθένας βάζει ότι κρίνει εκείνος στο σπίτι του.εγω αναφέρθηκαν σε συγκεκριμένο πράγμα για τις αντλίες θερμότητας.Δεν γειωσα την τεχνολογία,είπα ότι οι μηχανικοί που το πρότειναν στον κόσμο,τον έπιασαν κότσο.

PS:στο πρώτο κομμάτι για την εκμετάλλευση θερμότητας,εγώ δεν συμφωνώ,αλλά είπαμε,ο καθείς και οι απόψεις του και οι εμπειρίες του.

 

Δεν ξέρω για αυτό το σύστημα ηλιοθερμίας πόσο αξίζει από άποψη απόδοσης, αν και εμένα προσωπικά μου φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον, εφόσον θα θέλει ελάχιστο ηλεκτρικό ρεύμα για να λειτουργήσει.

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω εγώ εκ πρώτης όψης είναι το πόσα τ.μ. πάνελ θα χρειαστεί ένα σπίτι 100 τ.μ. για να μπορεί να ζεσταθεί αποτελεσματικά για το διάστημα Οκτώβριο/Νοέμβριο μέχρι τον Μάρτιο (ανάλογα αν βρίσκεται Ορεστιάδα/Φλώρινα ή Κρήτη και το υψόμετρο του).

Υποθέτω ότι θα χρειαστούν τουλάχιστον 20 τ.μ. πάνελ για ένα μπόιλερ (δοχείο αδράνειας;) 1000 λίτρων.

Και σίγουρα θα πρέπει να συνδυαστεί με πάρα πολύ καλή μόνωση.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Δεν ξέρω για αυτό το σύστημα ηλιοθερμίας πόσο αξίζει από άποψη απόδοσης, αν και εμένα προσωπικά μου φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον, εφόσον θα θέλει ελάχιστο ηλεκτρικό ρεύμα για να λειτουργήσει.

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω εγώ εκ πρώτης όψης είναι το πόσα τ.μ. πάνελ θα χρειαστεί ένα σπίτι 100 τ.μ. για να μπορεί να ζεσταθεί αποτελεσματικά για το διάστημα Οκτώβριο/Νοέμβριο μέχρι τον Μάρτιο (ανάλογα αν βρίσκεται Ορεστιάδα/Φλώρινα ή Κρήτη και το υψόμετρο του).

Υποθέτω ότι θα χρειαστούν τουλάχιστον 20 τ.μ. πάνελ για ένα μπόιλερ (δοχείο αδράνειας;) 1000 λίτρων.

Και σίγουρα θα πρέπει να συνδυαστεί με πάρα πολύ καλή μόνωση.
 

Κάθε περιοχή και διαφορετικη περίπτωση.Οχι για Φλωρινα/Ορεστιάδα δεν κάνει.Για Κρήτη με 280 σχεδόν μέρες το χρόνο ηλιοφάνεια,κάνει.περισσοτερο για Αθήνα κάνει επίσης με την τρομερή υγρασία και κρύο το χειμώνα.

Ναι το μποιλερ έχει μόνωση καλή και αν δεν θέλεις τόσο μεγάλα πάνελ (η τεχνολογία προχωράει δεν χρειάζεται ποια 20τμ.)μπορεί τη βοηθητικη πηγή (έξτρα αντιστάσεις με ρεύμα)να την βάλεις μεγαλύτερη.σε κάθε περίπτωση υπάρχουν ειδικοί με φόρμουλες έτοιμες για την κάθε περίπτωση.

Αν σε ενδιαφέρει επιγραμματικά διάβασε εδώ

 

Spoiler

Screenshot_2022-11-10-20-37-58-901-edit_com.android.chrome.jpg.589063a3db5a697769955d393e049776.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Χαζομαρες. Αν ειναι να βαλεις ηλιοθερμια + δευτερη πηγη θερμανσης, βαλε ΦΒ και Αντλια, και το ρευμα το κανεις οτι θες. 1000λτ ζεστο νερο σου ειναι αχρηστα 8 μηνες το χρονο.

ΥΓ ο γιαννουδης λεει πολλες χαζομαρες, αλλα δικαιολογειται απο το γεγονος οτι μπαινει σε κατι λεβητοστασια πεταμενα σε κατι χωρια διπλα στα προβατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rattlehead είπε

Κάθε περιοχή και διαφορετικη περίπτωση.Οχι για Φλωρινα/Ορεστιάδα δεν κάνει.Για Κρήτη με 280 σχεδόν μέρες το χρόνο ηλιοφάνεια,κάνει.περισσοτερο για Αθήνα κάνει επίσης με την τρομερή υγρασία και κρύο το χειμώνα.

Ναι το μποιλερ έχει μόνωση καλή και αν δεν θέλεις τόσο μεγάλα πάνελ (η τεχνολογία προχωράει δεν χρειάζεται ποια 20τμ.)μπορεί τη βοηθητικη πηγή (έξτρα αντιστάσεις με ρεύμα)να την βάλεις μεγαλύτερη.σε κάθε περίπτωση υπάρχουν ειδικοί με φόρμουλες έτοιμες για την κάθε περίπτωση.

Αν σε ενδιαφέρει επιγραμματικά διάβασε εδώ

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_2022-11-10-20-37-58-901-edit_com.android.chrome.jpg.589063a3db5a697769955d393e049776.jpg

 

Για 100 τετραγωνικά κύρια πηγή τα ηλιακά πάνελ και βοηθητικά ορυκτό καύσιμο (λέβητας) με 5000€?

Ή κάποιος δε μας λέει κάτι καλά ή η μισή υφήλιος είναι χαζή και δεν το έχει εφαρμόσει ήδη.

2 ώρες πριν, Rattlehead είπε

PS:στο πρώτο κομμάτι για την εκμετάλλευση θερμότητας,εγώ δεν συμφωνώ,αλλά είπαμε,ο καθείς και οι απόψεις του και οι εμπειρίες του.

Τι εννοείς; διαφωνείς με την αρχή λειτουργίας της αντλίας θερμότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Doubt είπε

 

 

18 λεπτά πριν, fredd0 είπε

 Χαζομαρες. Αν ειναι να βαλεις ηλιοθερμια + δευτερη πηγη θερμανσης, βαλε ΦΒ και Αντλια, και το ρευμα το κανεις οτι θες. 1000λτ ζεστο νερο σου ειναι αχρηστα 8 μηνες το χρονο.

ΥΓ ο γιαννουδης λεει πολλες χαζομαρες, αλλα δικαιολογειται απο το γεγονος οτι μπαινει σε κατι λεβητοστασια πεταμενα σε κατι χωρια διπλα στα προβατα.

Είπα "η τεχνολογία προχώρησε ,μικρότερα πάνελ ,έχουν μεγαλύτερη απόδοση".

Τώρα αν λες τον Γιαννούδη χαζό,γελάω απλά,δεν αξίζει καν να σου απαντήσω.

13 λεπτά πριν, Doubt είπε

Για 100 τετραγωνικά κύρια πηγή τα ηλιακά πάνελ και βοηθητικά ορυκτό καύσιμο (λέβητας) με 5000€?

Ή κάποιος δε μας λέει κάτι καλά ή η μισή υφήλιος είναι χαζή και δεν το έχει εφαρμόσει ήδη.

Τι εννοείς; διαφωνείς με την αρχή λειτουργίας της αντλίας θερμότητας;

Αντιστάσεις είπα,όχι λεβητα.Αν κάποιος έχει ήδη λεβητα σαν μέσο θέρμανσης, ναι κουμπώνει το όλο σύστημα.Και ναι υπάρχουν άνθρωποι που το όλο σύστημα το βάζουν με 5χιλιαρικα.

Και ναι διαφωνώ ότι η αντλία θερμότητας αέρος/αέρος έχει την απόδοση που λες.για τις άλλες το συζητάμε ,κατά περίπτωση.Ναι ,χρεώνεσαι ένα σκασμός λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rattlehead είπε

 

Είπα "η τεχνολογία προχώρησε ,μικρότερα πάνελ ,έχουν μεγαλύτερη απόδοση".

Τώρα αν λες τον Γιαννούδη χαζό,γελάω απλά,δεν αξίζει καν να σου απαντήσω.

 

η τεχνολογια εχει προχωρησει ελαχιστα. οι ηλιακοι συλλεκτες αποδιδουν οτι απεδιδαν και πριν 10 χρονια. Εκτος αν πας σε συλλεκτες κενου, οποτε εκει θα γελασει και το παρδαλο κατσικι το Ελληνικο καλοκαιρι

δεν ειπα οτι ειναι χαζος ο γιαννουδης, μια χαρα μπιζνα εχει στησει. Βρισκει (βασικα τον βρισκουν) κακομοιριδες και τους χρεωνει 2.5 κατοσταρικα την ημερα για να αλλαξει τα γαλβανιζε εξαρτηματα σε ορειχαλκινα και να γυρναει βιντεο για το καναλι του, πεταει κι ενα θα κανεις 50% οικονομια στο πετρελαιο και γειασου.

Ειπα οτι λεει χαζομαρες. Με πιο γνωστη οτι "την πιεση στο κλειστο κυκλωμα την δημιουργει το δοχειο διαστολης"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, fredd0 είπε

η τεχνολογια εχει προχωρησει ελαχιστα. οι ηλιακοι συλλεκτες αποδιδουν οτι απεδιδαν και πριν 10 χρονια. Εκτος αν πας σε συλλεκτες κενου, οποτε εκει θα γελασει και το παρδαλο κατσικι το Ελληνικο καλοκαιρι

δεν ειπα οτι ειναι χαζος ο γιαννουδης, μια χαρα μπιζνα εχει στησει. Βρισκει (βασικα τον βρισκουν) κακομοιριδες και τους χρεωνει 2.5 κατοσταρικα την ημερα για να αλλαξει τα γαλβανιζε εξαρτηματα σε ορειχαλκινα και να γυρναει βιντεο για το καναλι του, πεταει κι ενα θα κανεις 50% οικονομια στο πετρελαιο και γειασου.

Ειπα οτι λεει χαζομαρες. Με πιο γνωστη οτι "την πιεση στο κλειστο κυκλωμα την δημιουργει το δοχειο διαστολης"

Δεκτή η άποψη σου για τον Γιαννούδη,εγώ δεν συμφωνώ.

Τώρα σε νούμερα για τα πάνελ.8τμ αποδίδουν 10kw τη μέρα σε σταθερό σύστημα(13 με ηλιοστατη).τιμη πάνελ:1000ευρω(τα σταθερά,περιοχή Αθηνα)

Μποιλερ διπλού εναλλάκτη (καλύτερη απόδοση) τιμή 2000 ευρώ.

Είπε ένας εδώ μέσα είναι ασύμφορο:τέλος είναι ασύμφορο,το είπε ο μητσαρας ο υδραυλικός.

Έχετε την άποψη σας,δεκτή,εγώ όμως το έχω συναντήσει,το ξέρω,το προτεινω.εσας σας αρέσουν οι αντλίες θερμότητας,καλά κάνετε δεκτό.

Ας το ληξουμε εδώ όμως.

Επεξ/σία από Rattlehead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rattlehead είπε

Κάθε περιοχή και διαφορετικη περίπτωση.Οχι για Φλωρινα/Ορεστιάδα δεν κάνει.Για Κρήτη με 280 σχεδόν μέρες το χρόνο ηλιοφάνεια,κάνει.περισσοτερο για Αθήνα κάνει επίσης με την τρομερή υγρασία και κρύο το χειμώνα.

Ναι το μποιλερ έχει μόνωση καλή και αν δεν θέλεις τόσο μεγάλα πάνελ (η τεχνολογία προχωράει δεν χρειάζεται ποια 20τμ.)μπορεί τη βοηθητικη πηγή (έξτρα αντιστάσεις με ρεύμα)να την βάλεις μεγαλύτερη.σε κάθε περίπτωση υπάρχουν ειδικοί με φόρμουλες έτοιμες για την κάθε περίπτωση.

Αν σε ενδιαφέρει επιγραμματικά διάβασε εδώ

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_2022-11-10-20-37-58-901-edit_com.android.chrome.jpg.589063a3db5a697769955d393e049776.jpg

 

Ευχαριστώ.
Το έχω διαβάσει αυτό το άρθρο.

Από την παρακάτω πρόταση πιάστηκα και στην αναφορα στην ανάρτηση μου για τα τ.μ. των πάνελ που απαιτούνται.
«Σε γενικές γραμμές, για μία οικία 100τ.μ., απαιτούνται 20τ.μ. επίπεδων συλλεκτών και 1000 λίτρα δοχείων αποθήκευσης ζεστού νερού»

2 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Υποθέτω ότι θα χρειαστούν τουλάχιστον 20 τ.μ. πάνελ για ένα μπόιλερ (δοχείο αδράνειας;) 1000 λίτρων.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Ευχαριστώ.
Το έχω διαβάσει αυτό το άρθρο.

Από την παρακάτω πρόταση πιάστηκα και στην αναφορα στην ανάρτηση μου για τα τ.μ. των πάνελ που απαιτούνται.
«Σε γενικές γραμμές, για μία οικία 100τ.μ., απαιτούνται 20τ.μ. επίπεδων συλλεκτών και 1000 λίτρα δοχείων αποθήκευσης ζεστού νερού»


 

Όχι.δεν χρειάζεται 20τμ.Ειναι υπερβολη

περιπου 8τμ χρειάζεται και αποδίδουν όσο είπα παραπάνω.δες εδώ χονδρικα

2011,μέτρηση σε ήδη εγκατεστημένο σύστημα(απλού ηλιακού θερμοσίφωνα)Το νερό έφτασε όλη μέρα στους 48 βαθμούς.

Η εγκατάσταση που σου έστειλα αρχικά ,έχει άλλο σκοπό και άλλη μελέτη.

Επεξ/σία από Rattlehead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Όχι.δεν χρειάζεται 20τμ.Ειναι υπερβολη

περιπου 8τμ χρειάζεται και αποδίδουν όσο είπα παραπάνω.δες εδώ χονδρικά.

 

τι σχεση εχει η αποδοση των ΦΒ με την αποδοση των ηλιακων συλλεκτων?

λιγο σαλατα τα εχεις κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, fredd0 είπε

τι σχεση εχει η αποδοση των ΦΒ με την αποδοση των ηλιακων συλλεκτων?

λιγο σαλατα τα εχεις κανει

Λάθος λινκ 

Επεξ/σία από Rattlehead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη γινεται λογος για Γιαννουδη και αψογες εγκαταστασεις , χωρις απωλειες κλπ , ο πινακας της συγκρισης κοστους θερμανσης, καλυπτει ολες τις εκδοχες ακομη και 100% λεβητα συμπυκνωσης πετρελαιου να εχεις,

Ετσι εχουμε ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ , τιμες κιλοβατωρας πετρελαιου απο 13 λεπτα  μεχρι 16 λεπτα. Με τιμη πετρελαιου 1.35 e/lit.

Στο Φυσικο αεριο, εχουμε απο 13,3 λεπτα εως 16 , αναλογως την αποδοση /συστημα λεβητα.

Οπως φαινεται θα παλευουν για το μεταξυ τους νικητη, ολη την σαιζον λογω πολεμου και διεθνων ασταθμητων παραγοντων.

Και τα δυο χωλαινουν μπρος στα κλιματιστικα/αντλιες θερμοτητας αερα.

ΔΕΝ αναφερομαι στην αισθηση και στην "ποιοτητα" θερμανσης των τροπων καθως ειναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ.

ΥΓ

ας μην προσθεσουμε τους παραγοντες απατης-νοθειας που ειναι πρωτο με διαφορα το πετρελαιο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Λάθος λινκ 

Και το διορθωμενο λινκ, παλι σαλατα ειναι. Αυτος στο λινκ λεει οτι με 3,5 τμ συλλεκτη τη μια μερα ειχε 1.5kw και την αλλη 4.6ΚW μετρημενα μεσα σεπτεμβρη.

Ας παρουμε το αισιοδοξο σεναριο, 4.6KW

a) το "χειμωνα" στην καλυτερη περιπτωση η συλλογη θα ειναι η μιση

β) ενα "καλο" σπιτι 100τμ  (με μονωση κλπ), χειμωνα (με θερμοκρασιες δλδ < 7) εχει απωλειες 5KW/ωρα -> 120KW/μερα. Για να παραξεις ΤΗ ΜΙΣΗ ενεργεια που χρεαζεται (60KW) ακομα και σ' ενα ιδανικο σεναριο που παιρνεις 1KW/τμ συλλεκτη στο καταχειμωνο θες γυρω στα 60τμ συλλεκτες Για τη μιση. Την αλλη μιση, αν πας να την παραξεις με αντιστασεις οπως λες και καις 60ΚWh την ημερα θα γινεις ο καλυτερος φιλος της δεη, πολυ συντομα.

Κι αυτα για ενα καλα χτισμενο σπιτι, με κελυφος, θερμα ενεργειακα κουφωματα κλπ. Αν πας στο "μεσο" σπιτι στην Ελλαδα θα τραβας τα μαλλια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συλλεκτες , ηλιοθερμια, πανελ ...και ο συμπαθεστατος Γιοβανουδης Στρατος η Σταυρος νομιζω , που ας πεταει και καμμια πετρα, προσφερει σε αρκετους τις γνωσεις και εμπειριες ΑΛΛΑ,

μηπως να ανοιξετε ενα αλλο θεμα αγαπητοι γιατι φυγαμε απο την ουσια της Συγκρισης Κοστους Θερμανσης και πηγαμε μακρια?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...