Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, theoilia είπε

Ναι και να δίνουμε κανά 20χιλ€ για αντλίες και τζάκια... αλήθεια αν βάλεις σε μια τέτοια περίπτωση σε ένα σπίτι με καλή μόνωση έναν λέβητα πετρελαίου με κόστος περίπου 2,5χιλ € ή μία αντλία θερμότητας με κόστος 8χιλ; σε πόσα χρόνια θα κάνεις απόσβεση; Εγώ αυτή την στιγμή ζω σε ένα μία μονοκατοικία στην βόρεια Ελλάδα και θέλω περίπου 1000 λίτρα πετρέλαιο με ένα παλιό λέβητα που σίγουρα δεν έχει και την καλύτερη απόδοση. Έχω καταλήξει ότι αυτή την στιγμή δεν με συμφέρει να κάνω απολύτως τίποτα γιατί η απόσβεση θα αργήσει πολύ να γίνει. Αν ποτέ σταματήσει η διάθεση του πετρελαίου θέρμανσης τότε το συζητάμε.

Η αντλία μόνη της για ένα σπίτι 100τμ έχει 3-4χιλ€, οπότε με 5χιλ€ την έχεις εγκαταστήσει. Το τζάκι ή η σόμπα άλλα 2χιλ€. Πες όλα μαζί 10χιλ€ και άλλα τόσα τα φ/β πάνελ (όπου βέβαια καλύπτουν κι άλλες καταναλώσεις κι όχι μόνο την αντλία).

Άρα με 20χιλ€ και κάποια ξύλα, είπα αν βρίσκεις φτηνά, πρακτικά δεν πληρώνεις για ρεύμα ούτε για χρήση ούτε για θέρμανση για περίπου 20χρόνια.

Εμείς πληρώνουμε πάνω από 1000€ σε ρεύμα τον χρόνο και μέχρι πέρσι άλλα 2χιλ€ σε πετρέλαιο. Ουσιαστικά έχουμε προπληρώσει για 7 χρόνια αλλά μετά δεν ξαναπληρώνεις και κάθε 7 χρόνια, με τις τρέχουσες τιμές, σου επιστρέφει την "επένδυση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Για αντλίες θερμότητας, συγγνώμη αλλά είναι το Τρεντ της εποχής και μια ωραία μίζα για τους μηχανικούς.

για μένα η αντλία πάει ασορτί με φ/β και net metering

9 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Σύμφωνα με τον μάστορα Γιαννούδη τον οποίο παρακολουθώ χρόνια, αυτή τη στιγμή η καλύτερη λύση είναι λέβητας πετρελαίου/αερίου συμπύκνωσης.

με 0,10 το αέριο το Νοέμβριο , δε νομίζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

για μένα η αντλία πάει ασορτί με φ/β και net metering

με 0,10 το αέριο το Νοέμβριο , δε νομίζω

Είναι διπλός λέβητας (πετρελαίου/αερίου ή/και pellet)όχι μεμονωμένος.υπαρχουν βίντεο στο youtube που τα εξηγεί,δεν έχει νόημα να spamαρω 

Ναι, μια ολοκληρωμένη λύση με Φ/β και net metering,αλλά σε δύο γνωστούς μου στο εξοικονομώ,τους έβαλαν απλούς με fancoil και τώρα κλαίνε με μαύρο δάκρυ.

Άσε που στον έναν απ' τους δυο έφτιαξαν όλο το κύκλωμα με διαβασμενο το σχέδιο ανάποδα και κοντραρε στα ανεπιστρεπτα.

γελοιες καταστάσεις

Μου θυμίζει τον mister bean στον οδοντιατρο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Rattlehead είπε

Είναι διπλός λέβητας (πετρελαίου/αερίου ή/και pellet)όχι μεμονωμένος.υπαρχουν βίντεο στο youtube που τα εξηγεί,δεν έχει νόημα να spamαρω 

σε πιστεύω απλά το αέριο έχει (edit2 πάνω απο ~0,10€/kw περίπου) (με επιδότηση ΔΕΠΑ) και είναι γεγονός

(edit χωρίς ρυθμιζόμενες)

Επεξ/σία από korakios
>0,10 τουλάχιστον , περίπου , αν όμως έχει 0,05 σταθερό απο πέρυσι ?πολλά τα αν και τα ερωτηματικά σε αυτό το σύμπαν ....
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Σύμφωνα με τον μάστορα Γιαννούδη τον οποίο παρακολουθώ χρόνια, αυτή τη στιγμή η καλύτερη λύση είναι λέβητας πετρελαίου/αερίου συμπύκνωσης.

Επίσης σύμφωνα με τον καθηγητή(συμφωνώ και εγώ καθότι τα έχω συναντήσει) ένα 40% είναι το μηχάνημα και ένα 60% το στήσιμο και το όλο σύστημα υποστήριξης(από βαλβίδες ανεπιστρεπτα, δοχεία διαστολής κτλ)

Για αντλίες θερμότητας, συγγνώμη αλλά είναι το Τρεντ της εποχής και μια ωραία μίζα για τους μηχανικούς.

Ένας ηλιακός με ένα μποιλερ και μια τριοδη(μπορείτε να το ψάξετε μέσω google) και έχετε σχεδόν την τέλεια εξοικονόμηση.(για θέρμανση)

Α γιαννουδοπληκτος και εσύ...και εγώ τον παρακολουθώ και προσπαθώ να κάνω μικρό αναβαθμίσεις στο σύστημα να μου σύμφωνα με τα λεγόμενα του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, theoilia είπε

Α γιαννουδοπληκτος και εσύ...και εγώ τον παρακολουθώ και προσπαθώ να κάνω μικρό αναβαθμίσεις στο σύστημα να μου σύμφωνα με τα λεγόμενα του

Spoiler

Αν έχεις πρόβλημα ή θέλεις οδηγίες να τον πάρεις,ο μαστορας θα σε βοηθήσει.καθε σύστημα είναι διαφορετικό και θέλει διαφορετικές παρεμβάσεις 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

σε πιστεύω απλά το αέριο έχει ~0,10€/kw περίπου (με επιδότηση ΔΕΠΑ) και είναι γεγονός

Πώς ακριβώς βγαίνει το 0,10 €/kWh; Οι δικοί μου υπολογισμοί το βγάζουν 0,15 €/kWh ΑΘΔ για το Νοέμβριο. 

Φυσικό Αέριο
Monthly Index TTF 138.568 €/MWh
Κέρδος 0.010 €/kWh
Προμήθεια 0.149 €/kWh
Μεταφορά 0.002 €/kWh
Διανομή 0.011 €/kWh
ΕΦΚ 0.001 €/kWh
Πίστωση ΤΕΜ -0.025 €/kWh
Ειδικό Τέλος 0.001 €/kWh
ΦΠΑ 0.008 €/kWh
Τελική τιμή 0.147 €/kWh
ΑΘΔ->ΚΘΔ 0.163 €/kWh
kWh->Nm3 1.706 €/Nm3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DOOM_NX είπε

Πώς ακριβώς βγαίνει το 0,10 €/kWh; Οι δικοί μου υπολογισμοί το βγάζουν 0,15 €/kWh ΑΘΔ για το Νοέμβριο. 

περίπου έγραψα , ανάλογα τον πάροχο και έπρεπε να διευκρινίσω χωρίς ρυθμιζόμενες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

περίπου έγραψα , ανάλογα τον πάροχο και έπρεπε να διευκρινίσω χωρίς ρυθμιζόμενες

Μη συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια. Ακόμα και χωρίς ρυθμιζόμενες είναι τουλάχιστον 0,12 €/kWh, με την επιδότηση ΔΕΠΑ. Πάντα όμως συμπεριλαμβάνουμε ρυθμιζόμενες και ΦΠΑ αν θέλουμε να συγκρίνουμε με ρεύμα, πετρέλαιο, πέλλετ κλπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DOOM_NX είπε

Μη συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια. Ακόμα και χωρίς ρυθμιζόμενες είναι τουλάχιστον 0,12 €/kWh, με την επιδότηση ΔΕΠΑ. Πάντα όμως συμπεριλαμβάνουμε ρυθμιζόμενες και ΦΠΑ αν θέλουμε να συγκρίνουμε με ρεύμα, πετρέλαιο, πέλλετ κλπ...

βάλε στο excel της υπογραφής μου TTF Νοεμβρίου ,βγάλε τα 0,025 της ΔΕΠΑ , βάλε τις ρυθμιζόμενες και βάλε ΦΠΑ

κάνω edit , αντί για 0,10 περίπου βάζω >0,10 περίπου

αυτα απο μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται, έχω κι εγώ εξελάκι στην υπογραφή μου που τα υπολογίζει μια χαρά και τα συγκρίνει με το πετρέλαιο, λαμβάνοντας υπόψιν και το γεγονός ότι στο φυσικό αέριο χρησιμοποιούμε την Ανώτερη Θερμογόνο Δύναμη που είναι γύρω στο 10% μεγαλύτερη από την Κατώτερη Θερμογόνο Δύναμη, με βάση την οποία υπολογίζονται οι υπόλοιπες αποδόσεις. Αυτή τη στιγμή, για το μήνα Νοέμβριο δηλαδή, το φυσικό αέριο είναι ακριβότερο κατά 15% περίπου από το πετρέλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Rattlehead είπε

Σύμφωνα με τον μάστορα Γιαννούδη τον οποίο παρακολουθώ χρόνια, αυτή τη στιγμή η καλύτερη λύση είναι λέβητας πετρελαίου/αερίου συμπύκνωσης.

Επίσης σύμφωνα με τον καθηγητή(συμφωνώ και εγώ καθότι τα έχω συναντήσει) ένα 40% είναι το μηχάνημα και ένα 60% το στήσιμο και το όλο σύστημα υποστήριξης(από βαλβίδες ανεπιστρεπτα, δοχεία διαστολής κτλ)

Για αντλίες θερμότητας, συγγνώμη αλλά είναι το Τρεντ της εποχής και μια ωραία μίζα για τους μηχανικούς.

Ένας ηλιακός με ένα μποιλερ και μια τριοδη(μπορείτε να το ψάξετε μέσω google) και έχετε σχεδόν την τέλεια εξοικονόμηση.(για θέρμανση)

Μην γράφετε ότι να ναι. Δεν αρκούν ούτε με παναγίες οι ηλιακοί για θέρμανση οικίας, θες πολλούς ηλιακούς, μελέτη ηλιακού δυναμικού, συστήματα με δεξαμενές σωλήνες κυκλοφορητες και ιστορίες για αγρίους. Μόνο αν μιλούσαμε για παθητικό κτίριο κάτι μπορείς να πετύχεις. Με χιόνια συννεφιες και το βράδυ μένει το σπίτι ακάλυπτο και η οποία θερμότητα στην δεξαμενή ζεστου νερού θα καταναλωθει. Δεν είναι καθόλου πρακτικό αυτό το σύστημα για την πλειοψηφία. 

Η αντλία θερμότητας είτε ως μοναδες split είτε ως κεντρική αποτελεί μια καλή επιλογή. Ο μηχανικός επιβάλλεται παντού, μην πω για τα κακώς διαστασιολογημενα συστήματα στα υφιστάμενα κτίρια με σωματα ότι να ναι και την ανυπαρξία μόνωσης. 

Οι αντλιες θερμοτητας έχουν μεγάλο περιθώριο βελτίωσης στο μέλλον και θεωρώ πως όλοι οι επιστήμονες και οι εταιρείες πρεπει να πέσουν με τα μούτρα σε αυτή την τεχνολογία διότι χρονο με τον χρόνο θα βελτιώνονται συνεχώς οι συντελεστες SCOP/SEER και η εξοικονόμηση ενέργειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
22 λεπτά πριν, DOOM_NX είπε

Δε χρειάζεται, έχω κι εγώ εξελάκι στην υπογραφή μου που τα υπολογίζει μια χαρά και τα συγκρίνει με το πετρέλαιο, λαμβάνοντας υπόψιν και το γεγονός ότι στο φυσικό αέριο χρησιμοποιούμε την Ανώτερη Θερμογόνο Δύναμη που είναι γύρω στο 10% μεγαλύτερη από την Κατώτερη Θερμογόνο Δύναμη, με βάση την οποία υπολογίζονται οι υπόλοιπες αποδόσεις. Αυτή τη στιγμή, για το μήνα Νοέμβριο δηλαδή, το φυσικό αέριο είναι ακριβότερο κατά 15% περίπου από το πετρέλαιο.

το point μου , ήταν σε παράθεση με τον @Rattlehead οτι το ΦΑ είναι φαρμάκι τον Νοέμβριο και όχι το πόσο ακριβώς βγαίνει για σύγκριση κόστους... δεν μπήκα ποτέ σε τέτοιους υπολογισμούς

μόνο σε τιμή κιλοβατώρας πάροχου έχω άποψη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Μην γράφετε ότι να ναι. Δεν αρκούν ούτε με παναγίες οι ηλιακοί για θέρμανση οικίας, θες πολλούς ηλιακούς, μελέτη ηλιακού δυναμικού, συστήματα με δεξαμενές σωλήνες κυκλοφορητες και ιστορίες για αγρίους. Μόνο αν μιλούσαμε για παθητικό κτίριο κάτι μπορείς να πετύχεις. Με χιόνια συννεφιες και το βράδυ μένει το σπίτι ακάλυπτο και η οποία θερμότητα στην δεξαμενή ζεστου νερού θα καταναλωθει. Δεν είναι καθόλου πρακτικό αυτό το σύστημα για την πλειοψηφία. 

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει σε τι αναφέρομαι όσον αφορά το σύστημα που πρότεινα(και προτείνουν πολλοί). Εγώ όταν λέω μποιλερ εννοώ μποιλερ 1 κυβικού.και ηλιακό εννοώ απλά τα πάνελ γιατί κάποιος μπορεί να έχει ψυχολογικά και να θέλει το 200αρι καζάνι του ηλιακού(για εμένα δεν χρειάζεται ,αλλά είπα είναι ψυχολογικό το θέμα)Από εκεί και πέρα ΝΑΙ πρέπει να έχει cohones ο μελετητής που θα το εγκαταστήσει,γιατί πρέπει να είναι ένα καλοσχεδιασμένο κλειστό σύστημα (είτε σε συνεχή κυκλοφορία είτε όχι).Και για τις αντλίες θερμότητας μίλησα συγκεκριμένα.Εξοικονομω/σπιτια του 70-80-90/φανκοιλ ,χωρίς ουσιαστική μελέτη,να τα βάλουμε να πάρουμε το ποσοστό και άσε τον πελάτη να χτυπιέται.Τι θα κάνει στο μέλλον η τεχνολογία δεν με ενδιαφέρει προσωπικά,ότι χρειάζεται ρεύμα (εξ ολοκλήρου)είναι πεταμένα λεφτά.ο καθείς και οι απόψεις του.Τεσπα ,δεν θα πλατιάσω περισσότερο,απλά μην λες τον κόσμο άσχετο,αν δεν έχεις ασχοληθεί ο ίδιος.φιλικα 

Επεξ/σία από Rattlehead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

ότι χρειάζεται ρεύμα (εξ ολοκλήρου)είναι πεταμένα λεφτά

Αντλίες θερμότητας και a/c εκμεταλλεύονται τη θερμότητα του περιβάλλοντος (ήλιου) οπότε δεν είναι "ρεύμα εξολοκλήρου".

11 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Εγώ όταν λέω μποιλερ εννοώ μποιλερ 1 κυβικού.και ηλιακό εννοώ απλά τα πάνελ

Έχει αναφερθεί αυτό και είναι ασύμφορη η επένδυση σε σχέση με το αποτέλεσμα, εκτός αν έχει αλλάξει κάτι στις τιμές και πλέον συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...