Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντλία θερμότητας με πάνελ. Αν το σπίτι είναι ενεργειακής κλάσης από Β και πάνω τότε θα έχει μικρές απώλειες οπότε και χαμηλή κατανάλωση. Μια μελέτη από ενεργειακό επιθεωρητή θα σου λύσει τις απορίες και θα σου προτείνει την βέλτιστη επιλογή ή επιλογές. Τα καλύτερα 100€ που πλήρωσα, κλείσαμε τις "τρύπες" και πλέον έχουμε την μισή κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πρώτον: Γιατί με πάνελ κι όχι fancoils?

Επίσης, είτε fancoils είτε πάνελ πάλι είναι αντλία θερμότητας = ρευμα, οπότε αυτό δεν απαντάει στον προβληματισμό ότι η θέρμανση με ρεύμα δεν επιδοτείται όπως αντίστοιχα εκείνες με αέριο και πετρέλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Πρώτον: Γιατί με πάνελ κι όχι fancoils?

Επίσης, είτε fancoils είτε πάνελ πάλι είναι αντλία θερμότητας = ρευμα, οπότε αυτό δεν απαντάει στον προβληματισμό ότι η θέρμανση με ρεύμα δεν επιδοτείται όπως αντίστοιχα εκείνες με αέριο και πετρέλαιο.

Φανταζομαι οτι τα πάνελ εχουν καλύτερη αίσθηση θερμοτητας καθως δεν βγάζουν ζεστο αερα,οπως καιντα air-condition,αλλα υπερυθρη θερμοτητα,οπως περιπου τα καλοριφερ. Και προφανώς δεν τον ενδιαφέρει να τα χρησιμοποιήσει για κρυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lacta13 είπε

Φανταζομαι οτι τα πάνελ εχουν καλύτερη αίσθηση θερμοτητας καθως δεν βγάζουν ζεστο αερα,οπως καιντα air-condition,αλλα υπερυθρη θερμοτητα,οπως περιπου τα καλοριφερ. Και προφανώς δεν τον ενδιαφέρει να τα χρησιμοποιήσει για κρυο

Ενώ εγώ θέλω και κρύο, εξού και τα fancoils.

Επίσης, άλλος ένας λόγος που μπορεί εκείνος να προτίμησε με πάνελ είναι ότι είναι πολύ φθηνότερη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Πρώτον: Γιατί με πάνελ κι όχι fancoils?

Επίσης, είτε fancoils είτε πάνελ πάλι είναι αντλία θερμότητας = ρευμα, οπότε αυτό δεν απαντάει στον προβληματισμό ότι η θέρμανση με ρεύμα δεν επιδοτείται όπως αντίστοιχα εκείνες με αέριο και πετρέλαιο.

Επιδοτείται το ρεύμα εξ ολοκλήρου όμως και όπως δείχνουν τα πράγματα θα παραμείνει η πιο συμφέρουσα επιλογή. Μιλάμε για Α/Θ ή A/C με υψηλή ενεργειακή απόδοση και σε κατάλληλη περιοχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Doubt είπε

Επιδοτείται το ρεύμα εξ ολοκλήρου όμως και όπως δείχνουν τα πράγματα θα παραμείνει η πιο συμφέρουσα επιλογή. Μιλάμε για Α/Θ ή A/C με υψηλή ενεργειακή απόδοση και σε κατάλληλη περιοχή. 

Όπως το λες, το ρεύμα επιδοτείται εξ' ολοκλήρου, αλλά η αντλία ανεβάζει αρκετά την συνολική κατανάλωση, που όπως ξέρεις συμπαρασύρει κι άλλες παραπλευρες χρεώσεις που δεν επιδοτούνται. Όπως επίσης, ανεβάζοντας τη συνολική κατανάλωση, ανεβάζει και συντελεστές χρέωσης του ρεύματος. Άρα τελικά η θέρμανση με ρεύμα δεν επιδοτείται όπως οι άλλου είδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Πρέπει να ξεχωρίσεις τις έννοιες "ισχύς" και "ενέργεια".

kW = ισχύς

kWh = ενέργεια.

images?q=tbn:ANd9GcQbYZEcGLF_Vg8hfcQqDjj

"6 kW την ώρα" δεν βγάζει νόημα.

Αυτο ακριβώς, γιατί δεν χρησιμοποιούμε τα joule και κάνουμε τα εύκολα δύσκολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Biohazard_ είπε

Πρώτον: Γιατί με πάνελ κι όχι fancoils?

Επίσης, είτε fancoils είτε πάνελ πάλι είναι αντλία θερμότητας = ρευμα, οπότε αυτό δεν απαντάει στον προβληματισμό ότι η θέρμανση με ρεύμα δεν επιδοτείται όπως αντίστοιχα εκείνες με αέριο και πετρέλαιο.

Λάθος μου δεν το έγραψα σωστά. Εννοούσα φωτοβολταικά πάνελ.

Η προτίμηση μου είναι φ/β πάνελ στην ταράτσα και αντλία θερμότητας για ψύξη θέρμανση. Όμως επειδή τα fancoils δεν μου αρέσουν καθόλου για θέρμανση, οπότε τα βάζεις μόνο για ψύξη και για θέρμανη συνδέεις ενδοδαπέδια ή παραδοσιακά σώματα με σωστή διαστασιολογία (καλύτερα ενδοδαπέδια).

Και επειδή δεν μου αρέσει να είμαι εξαρτημένος 100% από μια πηγή, ενεργειακό-υδραυλικό τζάκι ή σόμπα (αν έχει και φούρνο ακόμα καλύτερα) όπου να βοηθάει στη θέρμανση την αντλία θερμότητας.

 

Υ.Γ. Αν έχεις πρόσβαση σε φτηνά ξύλα είναι πολύ καλή επιλογή, αρνητικά κουβάλημα και βρώμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filarhos είπε

Λάθος μου δεν το έγραψα σωστά. Εννοούσα φωτοβολταικά πάνελ.

Η προτίμηση μου είναι φ/β πάνελ στην ταράτσα και αντλία θερμότητας για ψύξη θέρμανση. Όμως επειδή τα fancoils δεν μου αρέσουν καθόλου για θέρμανση, οπότε τα βάζεις μόνο για ψύξη και για θέρμανη συνδέεις ενδοδαπέδια ή παραδοσιακά σώματα με σωστή διαστασιολογία (καλύτερα ενδοδαπέδια).

Και επειδή δεν μου αρέσει να είμαι εξαρτημένος 100% από μια πηγή, ενεργειακό-υδραυλικό τζάκι ή σόμπα (αν έχει και φούρνο ακόμα καλύτερα) όπου να βοηθάει στη θέρμανση την αντλία θερμότητας.

 

Υ.Γ. Αν έχεις πρόσβαση σε φτηνά ξύλα είναι πολύ καλή επιλογή, αρνητικά κουβάλημα και βρώμα.

 

Ναι και να δίνουμε κανά 20χιλ€ για αντλίες και τζάκια... αλήθεια αν βάλεις σε μια τέτοια περίπτωση σε ένα σπίτι με καλή μόνωση έναν λέβητα πετρελαίου με κόστος περίπου 2,5χιλ € ή μία αντλία θερμότητας με κόστος 8χιλ; σε πόσα χρόνια θα κάνεις απόσβεση; Εγώ αυτή την στιγμή ζω σε ένα μία μονοκατοικία στην βόρεια Ελλάδα και θέλω περίπου 1000 λίτρα πετρέλαιο με ένα παλιό λέβητα που σίγουρα δεν έχει και την καλύτερη απόδοση. Έχω καταλήξει ότι αυτή την στιγμή δεν με συμφέρει να κάνω απολύτως τίποτα γιατί η απόσβεση θα αργήσει πολύ να γίνει. Αν ποτέ σταματήσει η διάθεση του πετρελαίου θέρμανσης τότε το συζητάμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, theoilia είπε

Ναι και να δίνουμε κανά 20χιλ€ για αντλίες και τζάκια... αλήθεια αν βάλεις σε μια τέτοια περίπτωση σε ένα σπίτι με καλή μόνωση έναν λέβητα πετρελαίου με κόστος περίπου 2,5χιλ € ή μία αντλία θερμότητας με κόστος 8χιλ; σε πόσα χρόνια θα κάνεις απόσβεση; Εγώ αυτή την στιγμή ζω σε ένα μία μονοκατοικία στην βόρεια Ελλάδα και θέλω περίπου 1000 λίτρα πετρέλαιο με ένα παλιό λέβητα που σίγουρα δεν έχει και την καλύτερη απόδοση. Έχω καταλήξει ότι αυτή την στιγμή δεν με συμφέρει να κάνω απολύτως τίποτα γιατί η απόσβεση θα αργήσει πολύ να γίνει. Αν ποτέ σταματήσει η διάθεση του πετρελαίου θέρμανσης τότε το συζητάμε.

ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει και ότι νομίζει είναι καλύτερο για την τσέπη του ,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, filarhos είπε

Αντλία θερμότητας με πάνελ. Αν το σπίτι είναι ενεργειακής κλάσης από Β και πάνω τότε θα έχει μικρές απώλειες οπότε και χαμηλή κατανάλωση. Μια μελέτη από ενεργειακό επιθεωρητή θα σου λύσει τις απορίες και θα σου προτείνει την βέλτιστη επιλογή ή επιλογές. Τα καλύτερα 100€ που πλήρωσα, κλείσαμε τις "τρύπες" και πλέον έχουμε την μισή κατανάλωση.

Μόνο 100€ σου κόστισε ο ενεργειακός επιθεωρητής;

1 ώρα πριν, filarhos είπε

Λάθος μου δεν το έγραψα σωστά. Εννοούσα φωτοβολταικά πάνελ.

Η προτίμηση μου είναι φ/β πάνελ στην ταράτσα και αντλία θερμότητας για ψύξη θέρμανση. Όμως επειδή τα fancoils δεν μου αρέσουν καθόλου για θέρμανση, οπότε τα βάζεις μόνο για ψύξη και για θέρμανη συνδέεις ενδοδαπέδια ή παραδοσιακά σώματα με σωστή διαστασιολογία (καλύτερα ενδοδαπέδια).

Και επειδή δεν μου αρέσει να είμαι εξαρτημένος 100% από μια πηγή, ενεργειακό-υδραυλικό τζάκι ή σόμπα (αν έχει και φούρνο ακόμα καλύτερα) όπου να βοηθάει στη θέρμανση την αντλία θερμότητας.

 

Υ.Γ. Αν έχεις πρόσβαση σε φτηνά ξύλα είναι πολύ καλή επιλογή, αρνητικά κουβάλημα και βρώμα.

Πόσα τμ2 είναι το σπίτι;

Για θέρμανση έχεις μόνο ξύλα (ενεργειακό-υδραυλικό τζάκι) ή και κάποια άλλη πηγή ενέργειας;

Σόμπα με ξυλόφουρνο σκέτη ή με σύνδεση στα παραδοσιακά σώματα (αν βέβαια γίνεται τεχνικά κάτι τέτοιο);

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Specs είπε

Εξαρταται με ποιο τροπο(αποδοση λεβητα) το καιει ο καθενας και σε τι τιμη το εχει (αν το εχει) κλειδωμενο το αεριο η αγορασμενο το πετρελαιο. Βαλε και τον παραγοντα επιδοτηση και ετσι γινεται ακομη πιο πολυπλοκη η εξισωση!

Δηλαδη οχι με την ονομαστικη τιμη αλλα την τελικη ανα θερμικη κιλοβατωρα, συγκρινουμε.

Για τα ελεύθερα προγράμματα αορίστου χρόνου μιλάω, όχι τα κλειδωμένα. Επιδότηση δίνεται και στο πετρέλαιο, και μάλιστα διπλάσια σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, δεν επηρεάζει αρνητικά την εξίσωση. Η απόδοση του λέβητα αερίου είναι τουλάχιστον 5% μεγαλύτερη από αυτή του πετρελαίου, αλλά και πάλι δεν αρκεί. Βγαίνει ακριβότερο για το Νοέμβριο πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Μόνο 100€ σου κόστισε ο ενεργειακός επιθεωρητής;

Πόσα τμ2 είναι το σπίτι;

Για θέρμανση έχεις μόνο ξύλα (ενεργειακό-υδραυλικό τζάκι) ή και κάποια άλλη πηγή ενέργειας;

Σόμπα με ξυλόφουρνο σκέτη ή με σύνδεση στα παραδοσιακά σώματα (αν βέβαια γίνεται τεχνικά κάτι τέτοιο);

Κάπου εκεί, τώρα να ήταν 120-140 δεν θυμάμαι πάει κι ένας χρόνος από τότε. Με την μελέτη του και το ενεργειακό πιστοποιητικό... Και στην μελέτη σημείωσε και τρία σενάρια ενεργειακής αναβάθμισης του κτηρίου.

120 τμ είναι το σπίτι.

Για θέρμανση αυτή τη στιγμή έχω καυστήρα πετρελαίου, ενεργειακό-υδραυλικό τζάκι και κλιματιστικά. Στο άμεσο μέλλον θα μπει και μια αντλία θερμότητας και ένα δοχείο που θα μαζεύει τα ζεστά νερά, από όποια από τις 3 πηγές, και θα τα στέλνει στα καλοριφέρ.

Φέτος θα έχω κλιματιστικά όλη μέρα, δηλαδή σε κάθε χώρο που υπάρχει άνθρωπος και τα ξύλα το απόγευμα και βράδυ που θα ζεσταίνουν όλο το σπίτι και θα το κρατάνε σε καλή θερμοκρασία όλο το βράδυ. Πετρέλαιο δεν θα βάλω βγαίνει πολύ ακριβά...

Σόμπα με φούρνο και σύνδεση κι αυτή με τα σώματα. Είναι λίγο πιο μικρές από τα τζάκια αλλά γλιτώνεις το μαγείρεμα στον φούρνο, όταν την έχεις αναμμένη. Πολύ καλή αλλά ήδη είχαν βάλει το τζάκι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, theoilia είπε

Ναι και να δίνουμε κανά 20χιλ€ για αντλίες και τζάκια... αλήθεια αν βάλεις σε μια τέτοια περίπτωση σε ένα σπίτι με καλή μόνωση έναν λέβητα πετρελαίου με κόστος περίπου 2,5χιλ € ή μία αντλία θερμότητας με κόστος 8χιλ; σε πόσα χρόνια θα κάνεις απόσβεση; Εγώ αυτή την στιγμή ζω σε ένα μία μονοκατοικία στην βόρεια Ελλάδα και θέλω περίπου 1000 λίτρα πετρέλαιο με ένα παλιό λέβητα που σίγουρα δεν έχει και την καλύτερη απόδοση. Έχω καταλήξει ότι αυτή την στιγμή δεν με συμφέρει να κάνω απολύτως τίποτα γιατί η απόσβεση θα αργήσει πολύ να γίνει. Αν ποτέ σταματήσει η διάθεση του πετρελαίου θέρμανσης τότε το συζητάμε.

Σύμφωνα με τον μάστορα Γιαννούδη τον οποίο παρακολουθώ χρόνια, αυτή τη στιγμή η καλύτερη λύση είναι λέβητας πετρελαίου/αερίου συμπύκνωσης.

Επίσης σύμφωνα με τον καθηγητή(συμφωνώ και εγώ καθότι τα έχω συναντήσει) ένα 40% είναι το μηχάνημα και ένα 60% το στήσιμο και το όλο σύστημα υποστήριξης(από βαλβίδες ανεπιστρεπτα, δοχεία διαστολής κτλ)

Για αντλίες θερμότητας, συγγνώμη αλλά είναι το Τρεντ της εποχής και μια ωραία μίζα για τους μηχανικούς.

Ένας ηλιακός με ένα μποιλερ και μια τριοδη(μπορείτε να το ψάξετε μέσω google) και έχετε σχεδόν την τέλεια εξοικονόμηση.(για θέρμανση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...