Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, δεν έχω μπερδέψει τίποτα. Τα άθροισα όλα με συγκεκριμένες παραδοχές και βγήκαν τα νούμερα που γράφω. Δεν υπάρχουν λεφτά για νέα κλιματιστικά, ό,τι γίνει με τα υπάρχοντα. Πάντως αυτοί οι βαθμοί απόδοσης που αναφέρεις, δεν πρέπει να παίζουν ούτε με κανονικές αντλίες θερμότητας. Αλλά ας το επιβεβαιώσει και κάποιος πιο ειδικός.

ΥΓ: Αυτό στα δεξιά είναι το δικό μου. Αν δεις στα κρύα κλίματα γράφει απόδοση περίπου 3.0 (Κατ. Β). Τα 5.0 είναι όταν έξω έχει 20 βαθμούς όπως έγραψες πολύ σωστά και εσύ.

Αλλά και το 3 νομίζω ότι είναι πολύ αισιόδοξο όταν δουλεύει στην τσίτα με -5 έξω. Δεν το λέω από το κεφάλι μου, κάποτε είχα ενδιατρίψει σε τεχνικά χαρακτηριστικά και μελέτες, στα πλαίσια έρευνας αγοράς. Μακάρι να κάνω λάθος.

 

LOMO.JPG.2672f2ddeb377473a91e50738162d573.JPG

Επεξ/σία από Balrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Balrog είπε

Όχι δεν έχω μπερδέψει τίποτα. Τα άθροισα όλα με συγκεκριμένες παραδοχές και βγήκαν τα νούμερα που γράφω

δεν είπε κάποιος οτι το δικό σου καίει λιγότερο , απλά το οτι η απόδοση διαφέρει

όσο για το πόσο ακριβώς καίνε (βγάλε τους θερμοπομπούς) θα το καταλάβεις βάζοντας μετρητή ράγας ή κάποια συσκευή ,

φυσικά για το αν καίνε πολύ ή λίγο δεν υπάρχει απάντηση αφού είναι 100 παράγοντες που παίζουν ρόλο και εξαρτάται την περίπτωση του καθενός μεμονωμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Balrog είπε

Όχι, δεν έχω μπερδέψει τίποτα. Τα άθροισα όλα με συγκεκριμένες παραδοχές και βγήκαν τα νούμερα που γράφω. Δεν υπάρχουν λεφτά για νέα κλιματιστικά, ό,τι γίνει με τα υπάρχοντα. Πάντως αυτοί οι βαθμοί απόδοσης που αναφέρεις, δεν πρέπει να παίζουν ούτε με κανονικές αντλίες θερμότητας. Αλλά ας το επιβεβαιώσει και κάποιος πιο ειδικός.

ΥΓ: Αυτό στα δεξιά είναι το δικό μου. Αν δεις στα κρύα κλίματα γράφει απόδοση περίπου 3.0 (Κατ. Β). Τα 5.0 είναι όταν έξω έχει 20 βαθμούς όπως έγραψες πολύ σωστά και εσύ.

Αλλά και το 3 νομίζω ότι είναι πολύ αισιόδοξο όταν δουλεύει στην τσίτα με -5 έξω. Δεν το λέω από το κεφάλι μου, κάποτε είχα ενδιατρίψει σε τεχνικά χαρακτηριστικά και μελέτες, στα πλαίσια έρευνας αγοράς. Μακάρι να κάνω λάθος.

 

LOMO.JPG.2672f2ddeb377473a91e50738162d573.JPG

Οι βαθμοί απόδοσης μεταβάλλονται ανάλογα την εσωτερική και εξωτερική θερμοκρασία του μέρους σου και του σπιτιού σου. Πρώτα βρες αυτά και μετά κοιτάς πίνακες και διαγράμματα κατασκευαστων. Οι βαθμοί SCOP, SEER είναι πάντως αρκετά ακριβείς αν τηρούνται οι θερμοκρασίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Αποδίδουν αποδοτικά τα κλιματιστικά όταν έχει κάτω από 0 °C έξω; 

Αναλόγως το μοντέλο, αν είναι σωστά επιλεγμένα για τον δικό σου χώρο. Αν με 0 ρίξει καμία βροχή η έντονη υγρασία θα πιάνει πάγο και θα κάνει defrost. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό που λέω είναι ότι το δικό μου καίει περισσότερο γιατί: 1) Δεν είναι σωστό για το χώρο, ήθελε 2-3 μικρά 2) Δεν επαρκεί για το χώρο, οπότε δουλεύει στο φουλ 3) Τα μεγάλα δεν έχουν τόσο καλούς βαθμούς απόδοσης όσο τα μικρά, κάνουν και θόρυβο, είναι άσ'τα να πάνε. Εμένα μου κάνει και ρεύματα ψυχρά μέσα στο σαλόνι! Πιο πολύ για το καλοκαίρι το πήρα με το σκεπτικό που είπε ο Χάρης.

Δεν είπε κανείς ότι δεν υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις στον βαθμό απόδοσης ανάλογα με τις συνθήκες και πολλούς άλλους παράγοντες. Όμως στο δικό μου: ο μεν παρονομαστής είναι σταθερός στα 3.1kW αφού δουλεύει στο τέρμα, σωστά; Και αφού η μέγιστη θερμότητα που μπορεί να βγάλει (υποθέτω υπό ιδανικές συνθήκες και όχι με εξωτερική θερμοκρασία πολύ χαμηλή) είναι το 8.50 που γράφει η φωτό που ανέβασα έχουμε 8,50/3,1=2,75 στην καλύτερη περίπτωση, no? Οπότε βάζω ένα 2.5 στους υπολογισμούς μου. Στο μικρό έβαλα 3.0.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

1436780679_711202245019.jpg.f4fb89664690f169cb86c963a11e9adc.jpg

Εχεις μπερδεψει την καταναλωση των κλιματιστικων με αυτη των θερμοπομπων???

Τα κλιματιστικα αν παρεις καποιο αξιοπρεπες θα εχεις μακραν μεγαλυτερη οικονομια απο οσο νομιζεις.

Αν ειναι σωστα υπολογισμενο και δουλευει ρελαντι, τοτε εχουμε απο 3,5 cop στους -15 εξω , μεχρι 6,2 στους +18 εξω .

Για τις ιδιες θερμοκρασιες αν ειναι μικροτερο και δουλευει τερμα θα εχει αντιστοιχα cop 2,7 και 4,3 .

Θαυμασιο ε?

 

- Ξέχασες να μας πεις ποιο είναι αυτό το «αξιοπρεπές» κλιματιστικό του οποίου ανάρτησες τα χαρακτηριστικά.

- Μήπως έχεις, για παράδειγμα, και κάποιον αντίστοιχο πίνακα ενός Haier με παρόμοια ονομαστική απόδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Balrog είπε

ο μεν παρονομαστής είναι σταθερός στα 3.1kW αφού δουλεύει στο τέρμα, σωστά;

λάθος , δεν το ξέρεις , πάρε μετρητή και μέτρα αφού δουλέψουν 24 ώρες συνεχόμενες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Για το πατρικό μου να ρωτήσω κάτι.

Σε μέρος του σπιτιου (32 τμ περίπου) μενει η μάνα μου που δεν αυτοεξυπηρετείται μαζί με γυναικα που πληρώνω  που μένει επι 24ωρου βάσεως.

Μενει σε νησί στο ΒΑ Αιγαιο. Καιρός καλύτερος φυσικά απο Β. Ελλάδα και χειρότερος απο Αττική.

Το σπιτι εχει θερμανση θερμοσυσσωρευτές του 1980. Πέρυσι λειτουργούσαν μόνο οι 2  που ηταν στον χώρο που μένει. Οι άλλοι 5 ανενεργοι. Πάλι ομως καίει πολλά,  όπως ειναι φυσικό.

Ηθελα να βάλω 2ο κλιματιστικό στον χώρο οπου συμφωνα με την γνωμη του ψυκτικού,θα κάλυπτε (μαζί με το άλλο που υπάρχει) τις ανάγκες του χώρου των 32 τμ.

Για κάποιους λόγους άσχετους οικογενειακούς ,υπάρχει πρόβλημα στο να βάλω το κλιματιστικό.

Το ερώτημα.

Εχω δώσει ενα αερόθερμο στην γυναίκα,να το ανοιγει 5-10 λεπτά την μερα που εχει κρύο. να το κάνει. Ξερω οτι το αερόθερμο καίει πολύ.

Οταν ομως πιάσουν τα πιό μεγάλα κρύα απο Δεκέμβριο  εως και τέλη Μαρτιου δεν θα καλύπτομαι μονο με το 1 κλιματιστικό(10ετίας inverter και λίγο το αερόθερμο).

Εχω 2 λύσεις

Η βαζω πάλι τους θερμοσυσσωρευτές ή  βαζω αρκετές ωρες το αερόθερμο(μαζί με συνεχόμενη λειτουργια του κλιματιστικού).  Ποιό απο τα 2 είναι λιγότερα χειρότερο?

 

ΥΓ=Δεν νομιζω οτι γίνεται να ανοιγει η γυναίκα και να κλείνει τους θερμοσυσσωρευτες. Θυμαμαι καθε αρχή σαιζόν τους ανοιγω ενα απογευμα ,και ξεκινάει η ζεστασιά απο το  επόμενο πρωί. Αρα λέω (δεν ξέρω αν ισχύει) οτι αν τους κλεισω μια μέρα και το βραδυ πχ κρυώνει,οταν τους ξανανοίξω εκέινη την ώρα  θα πρέπει να περιμένω μια νυχτα πάλι να περάσει για να ζεσταθουν ξανά. Δεν ειναι δηλαδη λειτουργικό.

Τελικά,τι απο τα 2 ειναι λιγότερα χειρότερο?

ΥΓ2= Εχει ΔΕΗ ENTER με 0,18 και 0,13 νυχτερινό,που λήγει όμως 2/3/2023.

 

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, filipN είπε

- Ξέχασες να μας πεις ποιο είναι αυτό το «αξιοπρεπές» κλιματιστικό του οποίου ανάρτησες τα χαρακτηριστικά.

- Μήπως έχεις, για παράδειγμα, και κάποιον αντίστοιχο πίνακα ενός Haier με παρόμοια ονομαστική απόδοση;

Δεν ξεχασα, αλλα μη θεωρηθει οτι κατευθυνω σε μαρκα ειναι η αιτια! Toshiba ειναι (Edge) και μονο απο αυτην και Daikin Fujitsu Mitsubishi και σε μερικα μοντελα Haier εχουμε τοσο αναλυτικα στοιχεια απο τους κατασκευαστες.

Αν εννοεις επειδη ειναι ακριβο σαν μοντελο , αυτο ειναι αλλο.

Και το Haier μια χαρα ειναι  σε συκριση με αλλες μορφες ενεργειας μιας και εκει κινειται ο μεσος καταναλωτης.

 

2 ώρες πριν, Balrog είπε

ΥΓ: Αυτό στα δεξιά είναι το δικό μου. Αν δεις στα κρύα κλίματα γράφει απόδοση περίπου 3.0 (Κατ. Β). Τα 5.0 είναι όταν έξω έχει 20 βαθμούς όπως έγραψες πολύ σωστά και εσύ.

Αλλά και το 3 νομίζω ότι είναι πολύ αισιόδοξο όταν δουλεύει στην τσίτα με -5 έξω. Δεν το λέω από το κεφάλι μου, κάποτε είχα ενδιατρίψει σε τεχνικά χαρακτηριστικά και μελέτες, στα πλαίσια έρευνας αγοράς. Μακάρι να κάνω λάθος.

Oι αριθμοι που βλεπεις ειναι scop κατα σειρα σε θερμοκρασιες αναφορας : Ελσινκι, Στρασβουργο, Αθηνα.

Δεν νομιζω να μενεις Ελσινκι, κανω λαθος? Αλλα παλι αν μενεις Κατω Νευροκοπι, παω πασο!

Για να μην ξεφυγουμε απο το θεμα μας, το τι νομιζεις με το τι γινεται στον επιμερισμο της καταναλωσης σου εχει διαφορα και αν δεν την μετρησεις δεν θα το δεις για να το πιστεψεις. Αν και χωρις μετρηση τι σε χαλαει να καις τα μισα η το εν τριτο απο οτι ενας θερμοπομπος? Αν δεν σε πειραζει ουτε αυτο παω πασο!

Κυριως ομως παιζει ρολο που εισαι και ποση ενεργεια θα καταναλωσεις σε μια σεζον για θερμανση. Αν μιλαμε για ενεργεια απο πετρελαιο 1000 kwh σε κλιματιστικο θα χρειαστεις 250 kwh αν εισαι Αθηνα η αναλογα σε ηπιο κλιμα αλλα γενικα μικρο το συνολικο κοστος επιβαρυνσης απο την διαφορα.

Αν μιλαμε για σεζον 5000 kwh αλλαζει...εσυ ξερεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, xraxra είπε

Τελικά,τι απο τα 2 ειναι λιγότερα χειρότερο?

ΥΓ2= Εχει ΔΕΗ ENTER με 0,18 και 0,13 νυχτερινό,που λήγει όμως 2/3/2023.

θερμοσυσσωρευτές μιας και μπορεί να παίξει με νυχτερινό και χρονοδιακόπτη και θα κρατάν καποια θέρμανση ,προσωπικά θα έπαιρνα άλλο ένα κλιματιστικό με δόσεις απο να τα σκάω σε ρεύμα (φυσικά με την προϋπόθεση οτι υπάρχει σωστή μόνωση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Specs είπε

1. Δεν ξεχασα, αλλα μη θεωρηθει οτι κατευθυνω σε μαρκα ειναι η αιτια! Toshiba ειναι (Edge) και μονο απο αυτην και Daikin Fujitsu Mitsubishi και σε μερικα μοντελα Haier εχουμε τοσο αναλυτικα στοιχεια απο τους κατασκευαστες.

1b. Αν εννοεις επειδη ειναι ακριβο σαν μοντελο , αυτο ειναι αλλο.

2. Και το Haier μια χαρα ειναι  σε συκριση με αλλες μορφες ενεργειας μιας και εκει κινειται ο μεσος καταναλωτης.

[...]

1. Καλό αυτό, γιατί συνήθως συμβαίνει το αντίθετο.

1b. Βεβαίως και εννοώ ότι τα κλιματιστικά με υψηλή αποδοτικότητα είναι μόνο τα ακριβά και είναι συνήθως-με ελάχιστες εξαιρέσεις-αυτά που δεν είναι αμιγώς Κινέζικα.

2. Πολύ χρήσιμη η τελευταία διευκρίνιση σου (σε σύγκριση με άλλου τύπου θερμαντικά μέσα) γιατί ο πίνακας που ανάρτησες αναφέρεται στην αποδοτικότητα (COP) ενός ακριβού Γιαπωνέζικου κλιματιστικού που είναι 5.63 – 4.57 – 3.90 (Min/Nominal/Max capacity), ενώ αντίθετα η αποδοτικότητα (COP) ενός ευπώλητου και συχνά προτεινόμενου φτηνού αμιγώς κινέζικου κλιματιστικού με την ίδια ισχύ (θέρμανσης) είναι αντίστοιχα 2.66 -3.73 – 2.29 (Min/Nominal/Max capacity). Το τελευταίο κλιματιστικό στα χέρια χρήστη με λίγες γνώσεις είναι σχεδόν βέβαιο πως θα έχει αποδοτικότητα στη θέρμανση κάτω από 1:3 (μέσος όρος χειμερινής περιόδου) ενώ το προηγούμενο (ακριβό κλιματιστικό) πάνω από 1:4 και μάλλον κοντά στο 1:5, αν λειτουργεί 24/7 και σε σπίτι με νορμάλ μόνωση.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, filipN είπε

Μήπως έχεις, για παράδειγμα, και κάποιον αντίστοιχο πίνακα ενός Haier με παρόμοια ονομαστική απόδοση;

Ναι εχω απο eurovent το Τide Plus και απο το βιβλιο του ενα παλιο Tundra ... ασχημα ειναι δηλαδη η αποδοση ενος τετοιου φτηνου και πιστοποιημενου , σε σχεση με οτιδηποτε αλλο μεσο για θερμανση?

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 8112022 21630 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 8112022 22431 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 8112022 22441 μμ.jpg

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...