Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, Specs είπε

δωσε και τα υπολοιπα στοιχεια, τι πελλετ σομπα εσωτερικη η λεβητα κοκ και για πετρελαιο ηλικια λεβητα, απλος η οχι

Υπάρχει καυστήρας πέλλετ στο υπόγειο. 10 ετων. Δεν γνωριζω αν είναι απλός η κάτι άλλο (τι)?

Ο καυστήρας πετρελάιου, και αυτός στην υπόγα, 18 ετών,

Χίλια ευχαριστώ.

21 ώρες πριν, washcloud είπε

^(η επιδότηση βέβαια περίπου δεν έχει σημασία, αν παίρνει και στα δυο ή σε κανένα. Μόνο να δει αν τυχόν παίρνει στο ένα και όχι στο άλλο=πέλλετ. Καλά κάνεις πάντως και του την θυμίζεις, για να το δει)

Και 140τμ να δικαιούται επιδότησης γενικώς,,,,λίγο χλωμό (πρακτικομπακάλικα)

Πως μπορώ να δω αν δικαιούμαι κάτι, φίλε?

Στα 140 τετραγωνικά ζει μεγάλη οικογένεια. Γιατί να μην υπαρχει δικάιωμα επιδότησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μου ελεγε φιλος, 'εβαλαν ολο τον κοσμο να ψαχνεται και να αλλαζει καυστηρες τα προηγουμενα χρονια, και τωρα του ξαναλενε βαλε πετρελαιο'...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε κανά 3 χρόνια θα μας πουν "πετρέλαιο θέρμανσης τέλος, κόψτε τον λαιμό σας και βρείτε τρόπο να ζεσταθείτε". Καμία λογική από κανέναν.... Μην ξεχνάμε πως σύμφωνα με τον προγραμματισμό της ελληνικής κυβέρνησης, εδώ γελάμε ελεύθερα, από το 2025 σταματά η πώληση καυστήρων πετρελαίου και μετά από λίγα χρόνια θα σταματήσει και η διάθεση του πετρελαίου θέρμανσης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, theoilia είπε

Και σε κανά 3 χρόνια θα μας πουν "πετρέλαιο θέρμανσης τέλος, κόψτε τον λαιμό σας και βρείτε τρόπο να ζεσταθείτε". Καμία λογική από κανέναν.... Μην ξεχνάμε πως σύμφωνα με τον προγραμματισμό της ελληνικής κυβέρνησης, εδώ γελάμε ελεύθερα, από το 2025 σταματά η πώληση καυστήρων πετρελαίου και μετά από λίγα χρόνια θα σταματήσει και η διάθεση του πετρελαίου θέρμανσης 

 

Spoiler

Εγώ αντίθετα  λέω ότι υπάρχει απόλυτη λογική... αλλά δεν είναι του θέματος για να επεκταθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Γιωργος356 είπε

Πως μπορώ να δω αν δικαιούμαι κάτι, φίλε?

Στα 140 τετραγωνικά ζει μεγάλη οικογένεια. Γιατί να μην υπαρχει δικάιωμα επιδότησης?

Απλό: αύριο ανοίγει (είπαν....) η πλατφόρμα για το επίδομα, συνεπώς απλά κάνεις αίτηση κι αν την δεχτεί, όλα καλά. (...αν μιλάμε για πέλλετ, μέχρι πέρσι στην Αττική δεν έπιρνες επιδότηση πάντως. Δεν ξέρω αν θα το αλλάξουν φέτος)

...δεν έχει σημασία η μεγάλη οικογένεια. Οικονομικό είναι το ζήτημα, και μπακάλικα 140τμ σημαίνει "αρκετό εισόδημα" (συνήθως, αλλά φυσικά όχι απαραίτητα). Τεσπα είτε γκουγκλάρεις τα εισοδηματικά για το επίδομα, ή ρωτάς τον λογιστή σου, ή όπως ήδη είπα απλά κάνεις την αίτηση, η οποία ούτως ή άλλως αντλεί στοιχεία για διασταύρωση από την φορολογική του '22 (για το οικονομικό έτος '21....). Συνεπώς, αν το δικαιούσαι ή όχι, θα στο πει η πλατφόρμα μετά την υποβολή της αίτησης (δεν έχει και πολλή σημασία να το ψάξεις πιο πριν να δεις αν και πόσα δικαιούσαι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mindreader είπε

Μου ελεγε φιλος, 'εβαλαν ολο τον κοσμο να ψαχνεται και να αλλαζει καυστηρες τα προηγουμενα χρονια, και τωρα του ξαναλενε βαλε πετρελαιο'...

Κανένας δεν έβαλε τον κόσμο να κάνει τίποτε. 

Ο καθένας ψάχνει να βρει τι τον συμφέρει. Το φυσικό αέριο παραμένει φθηνότερο του πετρελαίου. Οπότε όσοι έχουν ΦΑ να μείνουν με αυτό.

Όσοι έχουν πετρέλαιο, κάποια στιγμή θα βρεθούν αντιμέτωποι με την απαγόρευση όταν ενεργοποιηθεί ο νόμος, κατά συνέπεια θα πλακώσουν όλοι να αλλάξουν θέρμανση με ΦΑ και οι τιμές των τεχνικών των θερμουδραυλικων και των μαγαζιών λιανικής θα πάρουν φωτιά και θα κλαιγονται όλοι. 

Γνώμη μου, όσοι έχετε ΦΑ καθίστε εκεί που είστε, το πολύ πολύ δεν το ανάβετε φέτος μέχρι οπότε πέσουν οι τιμές και κοιτάτε για κλιματιστικα. 

Όσοι έχετε πετρέλαιο κοιτάξτε για μετάβαση σε ΦΑ εντός 2-3 ετών. 

Οι υπόλοιποι με κλιματιστικά ξυλοσομπες κτλ. 

Μακαρι να φτάσει η ανθρωπότητα στην χρήση καυσίμου υδρογόνου για τα πάντα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα στην ΕΚΟ να παραγγείλω πετρέλαιο. Απ' ό,τι με είπαν η τιμή που ανακοινώνει το τηλεφωνικό τους κέντρο (η οποία περιλαμβάνει το 5% έκπτωση) ισχύει και για χρεωστικές κάρτες όλων των τραπεζών. Επίσης ισχύει και για τα συνεργαζόμενα πρατήρια. Πάντως αν θέλεις κανείς εκείνον τον μετρητή ελέγχου της ποσότητας που διαφημίζουνε (EKO Control System), πρέπει να ζητήσει εταιρικό πρατηριο και όχι συνεργαζόμενο. Όμως ραντεβού σου κλείνουν μια βδομάδα μετά γιατί έχει πολλή ζήτηση αυτές τις μέρες. Σε μένα θα έρθουν αύριο, αλλά τους είχα τηλεφωνήσει από την προηγούμενη βδομάδα και τοπρατήριο δεν θα είναι εταιρικό. Σημερινή τιμή 1,279€. Ελπίζω να μην ανέβει πολύ αύριο γιατί ο γείτονας με τον οποίο θα τα μοιραστούμε δε θέλει και πολύ να υπαναχωρήσει. Άκουσε και τον Ευαγγελάτο(!) που προέβλεψε μεγάλη αύξηση την εβδομάδα αυτή. Εντύπωση μου έκανε που η Hotlines και της ΕΚΟ και της BP έχουν ακριβώς το ίδιο μενού, φωνή κλπ.

Στις 29/10/2022 στις 10:13 ΠΜ, Doubt είπε

Είτε ωρομέτρηση, είτε θερμιδομέτρηση, αν είναι στο υπόγειο ο λέβητας, μέχρι να φτάσει στο ρετιρέ το ζεστό νερό, έχει χάσει ενέργεια από τις σωληνώσεις και μάλιστα έχει τις μεγαλύτερες απώλειες από όλους. Ξεκάθαρα δεν συμφέρει.

Αν είναι έτσι τότε τι κάνουν στις 8ώροφες πολυκατοικίες; Εγώ έτσι νόμιζα για την βεβιασμένη μου αλλά τελικά παρά τα 18μ ΔH δεν φαίνεται να έχω ιδιαίτερη διαφορά στη θερμοκρασία του νερού στα ρακόρ πάνω και στο υπόγειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Balrog είπε

Αν είναι έτσι τότε τι κάνουν στις 8ώροφες πολυκατοικίες; Εγώ έτσι νόμιζα για την βεβιασμένη μου αλλά τελικά παρά τα 18μ ΔH δεν φαίνεται να έχω ιδιαίτερη διαφορά στη θερμοκρασία του νερού στα ρακόρ πάνω και στο υπόγειο.

Τι να κάνουν; Ή πληρώνουν ή δεν πληρώνουν. Αν είναι σωστά μονωμένη η εγκατάσταση, είσαι τυχερός. Εκεί που είμαι εγώ δεν υπάρχει μόνωση σωλήνων στο κλιμακοστάσιο, κάποιος την είχε ξηλώσει όταν το πετρέλαιο είχε 0,30 για να ζεσταίνονται και οι κοινόχρηστοι χώροι.

Spoiler

Face Palm No GIF

 

10 λεπτά πριν, Balrog είπε

Εντύπωση μου έκανε που η Hotlines και της ΕΚΟ και της BP έχουν ακριβώς το ίδιο μενού, φωνή κλπ.

Η ίδια εταιρεία είναι, δεν υπάρχουν BP shell στην Ελλάδα εδώ και χρόνια.

ΒΡ = ΕΚΟ

Shell = Motor oil 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώστε όλες είναι είτε ΕΛΠΕ ή Motor Oil, ε; Άρα συμφέρει να παραγγέλνουμε από ΕΚΟ που μάλλον είναι η πιο φθηνή..

Στο θέμα της σύγκρισης, έψαξα και βρήκα για την πολυκατοικία μου την κατανομή θέρμανσης. Η μελέτη* βγάζει εγκατεστημένη ισχύ κάτω από 40000Kcal και επιλέγει έναν λέβητα των 40Κ. Έχει τοποθετηθεί ένας των 80 (Oscar N80) και σκέφτομαι τώρα μήπως αξίζει να τον αλλάξω, δεδομένου ότι ένα από τα 3 διαμερίσματα έχει πρακτικά αποσυνδεθεί και μένουμε μόνο 2 (για χρόνια μάλιστα ήμουν μόνο εγώ). Δηλαδή σύνολο 3 διαμερίσματα και το δικό μου έχει δυνατότητα χρήσης του boiler (ατομικό, όχι κοινόχρηστο). Ονειρεύομαι έναν όμορφο κόσμο που θα ανάβω μόνο το boiler και δεν θα καίει 10πλάσια από ότι εάν είχα ταυτόχρονα σε λειτουργία και τα σώματα στο σπίτι. Με μια αναζήτηση στις αγγελίες βλέπω ίδια μάρκα μεταχειρισμένους λέβητες πολύ φθηνά. Αλλά αυτοί θεωρούνται παλιατζούρες απ' ό,τι καταλαβαίνω. Ενώ οι λέβητες που κυκλοφορούν πλέον, συμπύκνωσης ή μη, είναι όλοι "χαμηλών θερμοκρασιών", σωστά; Το θέμα είναι τι καινούργια μηχανήματα να αγοράσει κανείς που να είναι και vfm. Από τα προηγούμενα σχόλια στο θέμα καταλήγω ότι είτε το πετρέλαιο ή το αέριο είναι τα καύσιμα εκλογής αυτή την περίοδο.

* Οι μελέτες αυτές είναι ετοιματζίδικες βέβαια, ίσα-ίσα για να περάσουν τον έλεγχο μηχανολογικών της άδειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Balrog είπε

Από τα προηγούμενα σχόλια στο θέμα καταλήγω ότι είτε το πετρέλαιο ή το αέριο είναι τα καύσιμα εκλογής αυτή την περίοδο.

Το πετρελαιο ΑΝ σου βγαινει φτηνοτερο , απλα το χρησιμοποιεις φετος. Επενδυδη σε αυτο απαγορευεται δια ροπαλου. Και μεταβαση το ταχυτερο δυνατον σε κλιματιστικα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πρότεινα κάτι ως μοναδική λύση.

Για φέτος τα κλιματιστικά δείχνουν να υπερτερούν.

Με τον στόχο όμως της μείωσης κατά 5% της κατανάλωσης ρευματος της ώρες αιχμής 18:00-20:00, τί γίνεται;

Όσου αντέχουν ας έχουν ένα "μπακ απ" σε λειτουργία. Δηλαδή ένα παραδοσιακό τρόπο θέρμανσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από την άλλη τα κλιματιστικά θα έχουν χρήση και το καλοκαίρι, ακόμα κι αν πχ επιστρέψει σε λογικά επίπεδα το ΦΑ που μπορεί να είχε κάποιος για θέρμανση, δεν βγαίνουν "άχρηστα".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή είπαμε ότι το βλέπουμε κατά περίπτωση, σε μένα που δουλεύουν τα κλιματιστικά τέρμα (το ένα επειδή κακώς δεν επαρκεί για το χώρο και το άλλο επειδή είναι κρυουλιάρης ο χρήστης) δεν πρέπει να συμφέρουν ιδιαίτερα. Στα πολύ κρύα δουλέυω ένα 24άρι και ένα 9αράκι συν δύο θερμοπομπούς των 2kW. Οπότε εγώ συγκρίνω κατανάλωση ρεύματος περίπου 8kWh με το κόστος του πετρελαίου. Το οποίο όμως δεν το γνωρίζω επακριβώς, αλλά κοιτάζω μήπως επενδύσω σε λέβητα-καυστήρα για να το μειώσω αισθητά. Οι 8kWh θα στοιχίζουν περίπου 2€ την ώρα και θα παρέχουν ενέργεια κάπου 15kWh (θερμικές). Με 2€ πετρέλαιο αγοράζω σχεδόν την ίδια ενέργεια, αρκεί να έχω καλό βαθμό απόδοσης. Προς το παρόν δεν έχω, για αυτό λέω για επένδυση εκεί. Έχει και φυσικό άεριο η περιοχή, μήπως αξίζει να κοιτάξει κανείς προς κάτι τέτοιο ή έναν καυστήρα που να μπορεί να δουλέψει και με τα δύο καύσιμα ενδεχομένως.

ΥΓ: Τα συνήθη κλιματιστικά στη θέρμανση έχουν χαμηλό COP, γύρω στο 2-2.5, αν δεν κάνω λάθος. Επιπλέον θεωρούμε σίγουρο ότι η τιμή του ρεύματος θα συνεχίσει να επιδοτείται και να βγαίνει 0,25€/kWh; Ενώ οι επιδοτήσεις στα καύσιμα είναι μικρότερου βαθμού αν δεν απατώμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Balrog είπε

ΥΓ: Τα συνήθη κλιματιστικά στη θέρμανση έχουν χαμηλό COP, γύρω στο 2-2.5, αν δεν κάνω λάθος.

όχι , εξαρτάται

15 λεπτά πριν, Balrog είπε

συν δύο θερμοπομπούς των 2kW.

πέτα τους εκτός αν μπορείς να τους αποθηκεύσεις για ώρα ανάγκης

16 λεπτά πριν, Balrog είπε

Επιπλέον θεωρούμε σίγουρο ότι η τιμή του ρεύματος θα συνεχίσει να επιδοτείται και να βγαίνει 0,25€/kWh;

πλέον με τις κλιμακωτές επιδοτήσεις (εκτός και πάροχου) η τιμή εξαρτάται απο τη μηνιαία κατανάλωση

(και απο τη χρήση του νυχτερινού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1436780679_711202245019.jpg.f4fb89664690f169cb86c963a11e9adc.jpg

27 λεπτά πριν, Balrog είπε

Στα πολύ κρύα δουλέυω ένα 24άρι και ένα 9αράκι συν δύο θερμοπομπούς των 2kW. Οπότε εγώ συγκρίνω κατανάλωση ρεύματος περίπου 8kWh

Εχεις μπερδεψει την καταναλωση των κλιματιστικων με αυτη των θερμοπομπων???

Τα κλιματιστικα αν παρεις καποιο αξιοπρεπες θα εχεις μακραν μεγαλυτερη οικονομια απο οσο νομιζεις.

Αν ειναι σωστα υπολογισμενο και δουλευει ρελαντι, τοτε εχουμε απο 3,5 cop στους -15 εξω , μεχρι 6,2 στους +18 εξω .

Για τις ιδιες θερμοκρασιες αν ειναι μικροτερο και δουλευει τερμα θα εχει αντιστοιχα cop 2,7 και 4,3 .

Θαυμασιο ε?

 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...