Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Εχω θεμα με τα αυτια μου μαλλον...παρακαλω ακουστε το βιντεο γιατι εγω ακουω να λεει ειναι ΕΒΔΟΜΗΝΤΑ βατ και καιει 10 λεπτα την ωρα.

 

και εδω ειναι το μαγκαλι χαλαζια με 10 λαπμες των ΔΙΑΚΟΣΙΩΝ βατ η μια , η εχω ΚΑΙ με τα ματια προβλημα???

https://e-karonis.gr/ilektrikes-sompes/41416-qh2000e-newest-σομπα-χαλαζια.html

για το πρώτο ακούω 800 βατ , μάλλον έχει θέμα με τους υπολογισμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

για το πρώτο ακούω 800 βατ , μάλλον έχει θέμα με τους υπολογισμούς

στο 54 δευτερολεπτο λεει ειναι Ογδοντα και τον αδικησα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι καθοδηγειται  ο πολυς κοσμος που δεν γνωριζει, απο τον "επιχειρηματια" με μεσιτη την αδαη ρεπορτερ...που αμεσως δεκαπλασιασε την τιμη ενω ο ανθρωπος ειπε ΜΗΔΕΝ,ΔΕΚΑ λεπτα την ωρα και αυτη η καργια το πηγε απευθειας στα ΔΕΚΑ λεπτα την ωρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

ετσι καθοδηγειται  ο πολυς κοσμος που δεν γνωριζει, απο τον "επιχειρηματια" με μεσιτη την αδαη ρεπορτερ...που αμεσως δεκαπλασιασε την τιμη ενω ο ανθρωπος ειπε ΜΗΔΕΝ,ΔΕΚΑ λεπτα την ωρα και αυτη η καργια το πηγε απευθειας στα ΔΕΚΑ λεπτα την ωρα...

Ε, μα, το τόσο το κάνουν τόοοοσο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Συμφωνα με αυτο το αρθρο,

https://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/thermansi-aytes-einai-oi-ilektrikes-syskeyes-me-chamili-katanalosi/

«Τα θερμαντικά σώματα καίνε περίπου 0,10 ευρώ την ώρα»

χονδρικη εκτιμηση εστω.

Μαλλον εννοει τα καλοριφερ λαδιου;

Αν πουμε λοιπον οτι θελω ενα θερμαντικο σωμα, γυρω στο 5ωρο, μιλαμε για 50 λεπτα του ευρω.

Μια χαρα το βρισκω.

Δεν σου κάνει η ενημέρωση του ινσόμνια, αλλά περιμένεις από την ΕΡΤ.

Πήρες μάλλον αυτό

και με 700w και διάσταση 40Χ35 περιμένεις να ζεστάνεις τι ακριβώς; Αν δεν καλύπτει το χώρο και τις απώλειες του, θα δουλεύει συνέχεια στο μέγιστο, το 5ωρο λοιπόν 3,5 kWh.

-----------------------------------

Είχα πάρει κάποιο χειμώνα (πολύ κρύο, νομίζω 2017) ένα τέτοιο ηλεκτρικό σώμα τύπου πάνελ 2000W. Την άλλη μέρα το πήγα πίσω, δεν έκανε τίποτα σε χώρο περίπου 25 τετραγωνικά, μετά από μισή ώρα, καμία διαφορά. 700W, άντε κανένα μικρό WC να καλύψουν, ούτε καν μπάνιο κανονικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fredd0 είπε

κοιταξε η KW χωρις φορους, ρυθμιζομενες κλπ ειναι γυρω στα 16 σεντς (εξαρταται φυσικα απο τον παροχο σου). Με τα προαναφερθεντα ειναι κοντα στα 25 σεντς. 0,7*25 = 17,5 σεντς για μια ωρα λειτουργιας 700 watt.

Η προφανης ερωτηση ειναι αν καλυπτουν τα 700 watt της θερμικες αναγκες του χωρου σου, πραγμα που εμεις δε ξερουμε. Συ ξερεις, συ αποφασιζεις.

Ναι αλλα, το καλοριφερακι, δεν θα καιει επι μια ωρα αδιαλειπτως!!!! Γι'αυτο τα πάω! Γιατι καιει ενα δεκαλεπτο, και μενει το επομενο δεκαλεπτο σβηστο!!!! Ομως, ακομη 'αχνιζει', ακομη και ως standby, βγαζει θερμοτητα!!!! Απορω που ειμαι απο τους λιγους που το εκτιμω αυτο.

Οποτε με αυτα τα δεδομενα, δεν ειναι ακομη μικροτερη η καταναλωση για το καλοριφερακι λαδιου; Πχ 30% πιο κατω;

9 ώρες πριν, Doubt είπε

Δεν σου κάνει η ενημέρωση του ινσόμνια, αλλά περιμένεις από την ΕΡΤ.

Πήρες μάλλον αυτό

και με 700w και διάσταση 40Χ35 περιμένεις να ζεστάνεις τι ακριβώς; Αν δεν καλύπτει το χώρο και τις απώλειες του, θα δουλεύει συνέχεια στο μέγιστο, το 5ωρο λοιπόν 3,5 kWh.

-----------------------------------

Είχα πάρει κάποιο χειμώνα (πολύ κρύο, νομίζω 2017) ένα τέτοιο ηλεκτρικό σώμα τύπου πάνελ 2000W. Την άλλη μέρα το πήγα πίσω, δεν έκανε τίποτα σε χώρο περίπου 25 τετραγωνικά, μετά από μισή ώρα, καμία διαφορά. 700W, άντε κανένα μικρό WC να καλύψουν, ούτε καν μπάνιο κανονικό.

Ναι, αυτο πηρα! Δες ομως τι γραφω πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Ναι, αυτο πηρα! Δες ομως τι γραφω πιο πανω.

 

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Ναι αλλα, το καλοριφερακι, δεν θα καιει επι μια ωρα αδιαλειπτως!!!! Γι'αυτο τα πάω! Γιατι καιει ενα δεκαλεπτο, και μενει το επομενο δεκαλεπτο σβηστο!!!!

Το αγόρασες με σύμβαση πως θα δουλεύει έτσι όπως λες εσύ; Γιατί για να μένει σβηστό πρέπει ο χώρος να πιάσει τη θερμοκρασία που έχεις ορίσει στον υποτυπώδη θερμοστάτη του και να μην έχει απώλειες ο χώρος ικανές να ρίξουν τη θερμοκρασία αυτή στο επόμενο 10λεπτο περισσότερο από 1-2 βαθμούς. Έχεις τόσο μικρό χώρο ή τόσο καλή μόνωση;

-------------------------------------------------------

Για να μην αδικούμε την ΕΡΤ ή τον οποιοδήποτε έμπορο-επαγγελματία, ορίστε άρθρο "διαμάντι" από το Πρώτο Θέμα, με ετικέτα "τεχνολογία" και δημοσίευση 03.11.2022, 13:58

https://www.protothema.gr/technology/article/1303335/klimatistiko-i-soba-alogonou-halazia-poios-einai-o-kaluteros-tropos-na-zestaneis-to-spiti-sou/

Να ετοιμάζονται για βραβείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο εγω νομιζω φαινεται, οτι φετος θα περασουμε τον χειμωνα με υποτυπωδη θερμανση.
Θερμανση, απλα για να σπαει το πολυ κρυο.

Οι περισσοτεροι μαλλον ονειρευονται παλιες καλες εποχες,
με εξω χιονι, και μεσα κοντομανικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτυπώδη θέρμανση έχουν τα σπίτια χρόνια τώρα, τουλάχιστον από το '11... Απλά φέτος θα την πληρώσεις ακόμα ακριβότερα. Κι επειδή είναι ήδη υποτυπώδης δεν ξέρω κατά πόσο ακόμη σηκώνει μείωση. Πιθανότερο είναι να αυξηθούν οι στρώσεις ρούχων... Το κοντομάνικο δεν παίζει παρά μόνο αν είσαι πλούσιος ή αισθάνεσαι πλούσιος με λάθος προτεραιότητες ή έχεις φουντώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...