Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, korakios είπε

μετά απο λίγο είναι φυσιολογικό , άναψέ το και σβήστο την άνοιξη

Α, αυτό φταίει; Το χειμώνα πάντως το ανάβω κάθε μέρα από το απόγευμα μέχρι το άλλο πρωί. Ε λοιπόν, όταν πιάσουν τα κρύα θα δοκιμάσω να το αφήνω συνέχεια ανοιχτό.

 

19 λεπτά πριν, Specs είπε

Παντως η λεπτομερεια στην θερμογονο ολων , οπως και ο βαθμος αποδοσης οταν ειναι για μικρα ποσοστα , σχεδον ακυρωθηκαν με τις εκτοξευσεις των τιμων και ειναι πιο σημαντικος ο προμηθευτης σου στο ρευμα πχ , παρα η αποδοση του μηχανηματος σου!

Ακριβώς έτσι είναι, θέλει κατά περίπτωση να τα κοιτάζει κανείς. Τώρα που έγραψες για βαθμό απόδοσης, θα επανέλθω αύριο με άλλη απορία σχετικά με τον ΒΑ που με έχει βασανίσει πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Specs είπε

εγω στην θεση σου θα ψωνιζα μονο με αυτο ανα χειρας και ζυγισμα επι τοπου παρουσια του πωλητη

...μα δεν χρειάζομαι πλέον να το κάνω, όταν εκ πράξεως ξέρω ότι το μέρος όπου θα με κλέψουν ΛΙΓΟΤΕΡΟ, είναι στην αντλάι του βενζινάδικου. Ένα δε παραπάνω που εκεί την ΤΙΓΚΑΡΩ, κι έτσι γλυτώνω ΚΑΙ τις συχνότερες επισκέψεις (...αν βάλεις ότι το συνδυάζω με την στάνταρ 15μερη επίσκεψη στους δικούς μου στα πιο βόρεια, γίνεται εντελώς λουκούμι, καθ' ό,τι "πάνω στον δρόμο" μου......)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν για τον βαθμό απόδοσης ήθελα να πω ότι τον βάζουν όλοι στους υπολογισμούς τους στο 0.85 ως 0.90 (π.χ. για την περίπτωση του συμβατικού λέβητα πετρελαίου) αλλά και αυτή η παράμετρος αλλάζει κατά περίπτωση. Για αυτό δεν είναι σωστό να λαμβάνονται σοβαρές αποφάσεις για μετατροπές από το ένα καύσιμο στο άλλο κλπ βασισμένες σε συγκριτικές μελέτες όπως αυτή του ΕΜΠ. Πάνε ορισμένοι και δίνουνε 10-20 χιλιάρικα για να κερδίσουν εν τέλει λίγα ευρώ το χρόνο και να μη κάνουν ποτέ απόσβεση, χωρίς να φωνάξουν πρώτα έναν μηχανολόγο να τους δώσει μια συμβουλή.

Έχω την εντύπωση ότι το 0.85 προϋποθέτει το σύστημα να δουλεύει με επαρκές φορτίο (νομίζω 38%), δηλ. όταν αρκετά διαμερίσματα μιας πολυκατοικίας με αυτόνομη θέρμανση έχουν ανοίξει ταυτόχρονα. Στην πραγματικότητα ο βαθμός απόδοσης είναι σαν την καμπύλη κατανάλωσης των τροφοδοτικών που αγοράζουμε για το pc. Αυτό ισχύει ειδικά για τους παλιούς λέβητες, μιας και οι μετά το 2015 έχουν πολύ απότομη κλίση στην αρχή της καμπύλης. Επιπλέον, έχω την εντύπωση και ας με διορθώσει κάποιος γιατί μπορεί να κάνω λάθος, ότι ο Β.Α.~85% είναι ο εσωτερικός, δηλ. του μηχανήματος. Ενώ στην πράξη έχουμε και διάφορες απώλειες κελύφους και δεν ξέρω εγώ τι άλλο (π.χ. κακή συντήρηση) με αποτέλεσμα η "πραγματική" ενεργειακή απόδοση να πέφτει κι άλλο. Υποθέτω ότι μόνο με θερμιδομέτρηση στο χώρο θα μπορεί να υπολογίσει κανείς πόση ενέργεια παίρνει για αυτό που πληρώνει. Επίσης, δεν έχω σκεφτεί καθόλου εάν επηρεάζονται οι υπολογισμοί λαμβάνοντας υπόψη την κατανομή δαπανών θέρμανσης και την ωρομέτρηση. Ένας που μένει στο ρετιρέ και έχει χαμηλότερους συντελεστές λόγω απωλειών έχει καμιά ωφέλεια με το πετρέλαιο (ή το κοινόχρηστο αέριο); Δεδομένου ότι εάν επιλέξει άλλο ατομικό τρόπο θέρμανσης πάλι την ίδια ενέργεια θα κάψει χωρίς όμως τους ευνοϊκούς συντελεστές της κατανομής.

Και τέλος έχουμε το εκτεταμένο φαινόμενο της υπερδιαστασιολόγησης. Πολυκατοικία για 4 διαμερίσματα και της βάζουνε λέβητα για 6. Έτσι και ανοίξει ένα διαμέρισμα μόνο του, εύκολα πέφτει το φορτίο κάτω από 25-30% οπότε και ο βαθμός απόδοσης κατακρυμνίζεται. Εκεί που θα καίγανε δύο μαζί 20lt, τώρα θα κάψει μόνο το ένα 15lt. Εγώ είμαι μια τέτοια περίπτωση γιατί αγοράζω το πετρέλαιο και το καίω μόνος μου, χωρίς να μου πληρώνουν τα πάγια οι ωφελούμενοι γύρω-γύρω. Ο λέβητας είναι 80000Kcal και το σπίτι τριάρι. Προσπαθώ να πείσω άλλον έναν με ίδιο διαμέρισμα φέτος να ανάβουμε μαζί και συννενοημένα, αλλά ακόμη και τότε δεν ξέρω αν θα βρεθούμε πάνω από 30%. Ελπίζω να μην είναι μέλος στο insomnia και να μου την κάνει τώρα που θα διαβάσει τα παραπάνω :)

Επεξ/σία από Balrog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Balrog είπε

Ένας που μένει στο ρετιρέ και έχει χαμηλότερους συντελεστές λόγω απωλειών έχει καμιά ωφέλεια με το πετρέλαιο (ή το κοινόχρηστο αέριο); Δεδομένου ότι εάν επιλέξει άλλο ατομικό τρόπο θέρμανσης πάλι την ίδια ενέργεια θα κάψει χωρίς όμως τους ευνοϊκούς συντελεστές της κατανομής.

Είτε ωρομέτρηση, είτε θερμιδομέτρηση, αν είναι στο υπόγειο ο λέβητας, μέχρι να φτάσει στο ρετιρέ το ζεστό νερό, έχει χάσει ενέργεια από τις σωληνώσεις και μάλιστα έχει τις μεγαλύτερες απώλειες από όλους. Ξεκάθαρα δεν συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Balrog είπε

Υποθέτω ότι μόνο με θερμιδομέτρηση

Σωστα, αλλα μονο για την πραγματικη ενεργεια που παιρνεις εσυ. Ομως αυτο για να το συσχεστισεις με τον βαθμο, εστω κατα προσεγγιση του λεβητα, θα πρεπει το οργανο να ειναι στην αφετηρια του σωληνα , στο λεβητοστασιο. Να τον λειτουργεις μονο για εσενα, να γινει για πολλες ωρες συνεχους λειτουργιας για οσο πιο μεγαλο και ακριβες δειγμα μετρησης και σε σταθερη εξωτερικη αν εχει αντισταθμιση για να μην αλλαζει ουτε η θερμοκρασια νερου ουτε κατι αλλο λογω καιρου.

Αυτα υποθετω απο οσα θυμαμαι πριν αποσυνδεθω το 2000 περιπου , απο τον κοινο λεβητα (διωροφη κατοικια, οροφοδιαμερισματα) λογω ασυμφωνιας για χρηση θερμιδομετρητη και μετεπειτα μεταβασης στο πελλετ.

Γενικα η αποδοση σε κεντρικους λεβητες ειναι μετρησιμη μονο απο τον καυστηρατζη στην καμιναδα νομιζω, αλλα οι επομενες απωλειες επι του πρακτεου τις καταλαβαινεις αν εχει φουλ ζεστη το λεβητοστασιο λογω ελλιπους μονωσης σε σωληνες κλπ

6 ώρες πριν, Balrog είπε

υπερδιαστασιολόγηση

ΜΑΣΤΙΓΑ

6 ώρες πριν, Balrog είπε

Προσπαθώ να πείσω άλλον έναν με ίδιο διαμέρισμα φέτος να ανάβουμε μαζί και συννενοημένα, αλλά ακόμη και τότε δεν ξέρω αν θα βρεθούμε πάνω από 30%

ειδα εναν πινακα σχετικο με αυτο που λες...δραμα!

κλιματιστικα εχεις? αν ναι πηγαινε σε αυτα, αν οχι κανε μια εκτιμηση ποσο σου κοστιζει στο τελος η καθε κιλοβατωρα μεσω θερμιδομετρησης και αναλογα την περιοχη που μενεις και την ετησια καταναλωση σου , πραξε τα δεοντα.

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Specs είπε

Για τωρα ισως εννοεις με αντλια? αν ναι ποσο κοστιζει το λιτρο η κιλο και για τι μειγμα μιλαμε? υγραεριο κινησης η αλλο κατι? δωσε στοιχεια.

Αν και υποκειμενικο, δωσε μας να καταλαβουμε γιατι και με τι συγκρινομενη ειναι χειροτερη?

Με θέρμανση π.χ με σώματα είναι σαφώς χειρότερη. Ξηραίνει την ατμόσφαιρα. Και εμένα και πολύ κόσμο τον ενοχλεί. Δημιουργεί μια αποπνικτική ατμόσφαιρα. Δεν θα την χρησιμοποιούσα για κύρια θέρμανση με τίποτα προσωπικό;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Ξηραίνει την ατμόσφαιρα.

ΔΕΝ κανουν αφυγρανση το χειμωνα τα κλιματιστικα.

Η αισθηση ειναι μονο αν καποιον τον χτυπαει ζεστος αερας και αυτο γινεται απο την περιστασιακη χρηση σε δυνατη ισχυ για αμεσο αποτελεσμα.

Στα σωματα επανω βαζουν σκευη με νερο για εξατμιση να ισοφαρισει την ξηροτητα! και πλεον βαζουν υγραντηρες

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Balrog είπε

 

Όχι, τι μέρες, μετά από λίγο! Ένας από τους μηχανολόγους κάπου το είχε γράψει παλιότερα αυτό για τα ρεύματα, και τότε το συνειδητοποίησα και εγώ. Μέχρι τότε ψαχνόμουνα να δω τι φταίει και κρυώνω με το ac ανοιχτό! Την χειρότερη ποιότητα θέρμανσης έχουν τα ρημάδια. Όταν δεν παίζει πετρέλαιο, εγώ παίρνω αγκαλιά έναν θερμοπομπό της Nobo και τον πάω βόλτα μέσα στο σπίτι για να ζεσταθώ :)

ή έβαλες πολύ μεγάλο για τις ανάγκες σου με αποτέλεσμα ακόμη και στη χαμηλή σκάλα να είναι έντονη η ροή του αέρα ο οποίος ταυτόχρονα είναι χλιαρός και τον αισθάνεσαι κρύο

12 ώρες πριν, washcloud είπε

...μα δεν χρειάζομαι πλέον να το κάνω, όταν εκ πράξεως ξέρω ότι το μέρος όπου θα με κλέψουν ΛΙΓΟΤΕΡΟ, είναι στην αντλάι του βενζινάδικου. Ένα δε παραπάνω που εκεί την ΤΙΓΚΑΡΩ, κι έτσι γλυτώνω ΚΑΙ τις συχνότερες επισκέψεις (...αν βάλεις ότι το συνδυάζω με την στάνταρ 15μερη επίσκεψη στους δικούς μου στα πιο βόρεια, γίνεται εντελώς λουκούμι, καθ' ό,τι "πάνω στον δρόμο" μου......)

Επιμένεις εμμονικά. 

Οι ετοιματζήδικες χρεώνονται με το κιλό οπότε κλέψιμο δεν υπάρχει εκτός και αν έχουν βάλει χαλίκι ή νερό που θα φαινόταν. Την ζυγίζεις γεμάτη, τη ζυγίζεις και άδεια οπότε ξέρεις τί γίνεται. Έχω αναφέρει ότι υπάρχει ένας αριθμός στη φιάλη που αναγράφει το βάρος της άδεια αλλά το χαβά σας.

Το γέμισμα στο πρατήριο εκτός από παράνομο γίνεται και επικίνδυνο όταν την "τιγκάρεις". Δεν υπάρχει κλέψιμο στις ετοιματζήδικες αλλά περισσότερη ποσότητα στις τιγκαρισμένες σου φιάλες.

Τόσο απλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά χαιρετω το υπέροχο αυτό Forum. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση εφόσον πρώτη φορά έρχομαι σε επαφή με ένα τέτοιο σύστημα και έχω απορίες. Πρόκειται να αγοράσω ένα διαμέρισμα με γεωθερμία στην επαρχία. Στο διαμέρισμα θα τοποθετηθούν Fancoil ενώ το σύστημα γεωθερμίας είναι όπως έμαθα εγκατεστημένο να παίρνει 17.3 βαθμούς μονιμα απο το έδαφος, και έχει 2 «καυστήρες» 7 και 20Kw αναλόγως τις ανάγκες ( διαμερίσματα ) που θέλουν παράλληλη χρήση! 
 

Οι ερωτήσεις είναι αν κάποιος γνωρίζει:

• Είναι όντως οικονομικό όπως αναφέρεται στον πινακα; Το ρεύμα που τραβάει είναι κοινόχρηστο και μοιράζεται στα κοινόχρηστα κάθε μήνα

• Όσον αφορά την αίσθηση ζέστης στον χώρο ( εφόσον είναι Επαρχεια ) προσφέρει επίπεδα ζέστης όπως ένα σύστημα Καλοριφέρ ή νιώθεις όπως με ένα air condition 

• Επειδή είναι εγκατεστημένο ακριβώς μπροστά σε θάλασσα, πιστεύετε πως η εγκατάσταση γεωθερμίας θα φθαρεί σύντομα και θα χαλάσει;

Ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να μην θεωρούνται offtopic τα παραπάνω, δεν γνωρίζω αν έπρεπε να ανοίξω νέο θέμα!

Επεξ/σία από fotisg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Specs είπε

ΔΕΝ κανουν αφυγρανση το χειμωνα τα κλιματιστικα.

Η αισθηση ειναι μονο αν καποιον τον χτυπαει ζεστος αερας και αυτο γινεται απο την περιστασιακη χρηση σε δυνατη ισχυ για αμεσο αποτελεσμα.

Στα σωματα επανω βαζουν σκευη με νερο για εξατμιση να ισοφαρισει την ξηροτητα! και πλεον βαζουν υγραντηρες

με τα σώματα που έχω θέρμανση σπίτι, δεν βάζω δοχείο με νερό και είναι σούπερ η θέρμανση, όπου είχα μπει σε χώρο με κλιματισμό ήταν μαύρα χάλια η θέρμανση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...