Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, washcloud είπε

δεν έχω πετύχει "έτοιμη" φιάλη από μαγαζί ή βενζινάδικο

δηλαδη παιρνεις ετοιμη και με το πλαστικο το θερμοσυστελομενο στο καπακι με την φιρμα επανω και απαραβιαστο και ειναι λειψη??? για πες...

κορη μου στην Αθηνα , Πατησια και γιος μου Θεσσαλονικη, με φιαλες για το μαγειρεμα μονο, εχω παραλαβει και εγω εκει , ολα αψογα!

οσο για το γεμισμα στην λαθρα, δεν σε αμφισβητω και γνωριζω μονο απο παλια που απαγορευοταν στα πρατηρια (προ υγραεριοκινησης ) και οποιος εβαζε ετσι, χωρις να ειναι φυσικα παρων, απλα ανταλλασοντας φιαλη,  ηταν κλεμμενος 30% για πλακα και μετρημενα σε αποδοση και βαρος!

Για τωρα ισως εννοεις με αντλια? αν ναι ποσο κοστιζει το λιτρο η κιλο και για τι μειγμα μιλαμε? υγραεριο κινησης η αλλο κατι? δωσε στοιχεια.

1 ώρα πριν, tzitzikas2 είπε

Η θέρμανση απο κλιματιστικό δεν είναι ποιοτική.

Αν και υποκειμενικο, δωσε μας να καταλαβουμε γιατι και με τι συγκρινομενη ειναι χειροτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Specs είπε

απαραβιαστο

...γιατί κόλλησες με την "παραβίαση"; Δεν μιλάμε να "κλέβει κάποιος υγραέριο" - μιλάμε το περιεχόμενο να είναι λίγο εξ' αρχής...Αλλά ναι, για "σφραγισμένες" φιάλες μιλάω (η "βιδωτή τάπα" στο στόμιο κι από πάνω το "πλαστικό περιτύλιγμα" που χρειάζεσαι χαρτοκόπτη για να το αφαιρέσεις. Και δεν λέω για από ένα "τυχάρπαστο μαγαζί" που μπορεί "να γεμίζει μόνο του φιάλες" (δεν έχω πετύχει ποτέ κάτι από κάτι τέτοιο - δεν ξέρω καν αν υπάρχουν/το κάνουν), μιλάω για τις φιάλες που βρίσκεις σε μπακάλικα, βενζινάδικα, χρωματοπωλεία, είδη κάμπινγκ, μαγαζιά πώλησης "ειδών υγραερίου". Οι οποίες δεν βγάζουν ούτε βδομάδα, σε σόμπα "στο 1", 15 ώρες τη μέρα.

...αντίθετα μιλάω για γέμισμα σε βενζινάδικο (αντλία "υγραεριοκίνησης"), με κόστος 0,9/λίτρο, 23 λίτρα (ζητάω εγώ - συνήθως βάζουν "από μόνοι τους" 20 - και η ΤΙΓΚΑ χωρητικότητα της φιάλης είναι 24.5) περιεχόμενο, και συνολικό βάρος "δεκάκιλης φιάλης" (που πραγματικά είναι 11 κιλά με δικό μου ζύγισμα) 26 κιλά. Προφανώς ΚΑΙ ο βενζινάς κλέβει στην αντλία, αλλά όσο και να κλέβει, τα υποτιθέμενα 23 λίτρα που μου βάζει για ~20€, με τους ίδιους χρόνους/σκάλα καύσης, μου κρατάνε σχεδόν τον διπλάσιο χρόνο (σχεδόν 2 βδομάδες). Ενώ η καλύτερη τιμή που είχα πετύχει πέρσι σε "ετοιματζίδικη" φιάλη, ήταν 18€ (ανάλογα την περιοχή/το μαγαζί, είχα πετύχει μέχρι και 24. Και ξαναλέω : ΜΑΞ μια βδομάδα να κρατάνε, "στο 1, 15 ώρες τη μέρα, κτλ"....)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

Οι οποίες δεν βγάζουν ούτε βδομάδα, σε σόμπα "στο 1", 15 ώρες τη μέρα

Αυτο δεν ειναι τροπος μετρησης!

Ζυγισε την οταν την παραλαβεις στο σπιτι σου η αλλου με ακριβεια και οταν την εχεις ετοιμη για επιστροφη και βλεπεις αν πηρες καθαρο 10 κιλα. Τιποτε αλλο δεν ισχυει, το αγοραζεις με το κιλο το περιεχομενο του υγραεριου. Εχει 10 κιλα? αν εχει ολα οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Specs είπε

δηλαδη παιρνεις ετοιμη και με το πλαστικο το θερμοσυστελομενο στο καπακι με την φιρμα επανω και απαραβιαστο και ειναι λειψη??? για πες...

κορη μου στην Αθηνα , Πατησια και γιος μου Θεσσαλονικη, με φιαλες για το μαγειρεμα μονο, εχω παραλαβει και εγω εκει , ολα αψογα!

οσο για το γεμισμα στην λαθρα, δεν σε αμφισβητω και γνωριζω μονο απο παλια που απαγορευοταν στα πρατηρια (προ υγραεριοκινησης ) και οποιος εβαζε ετσι, χωρις να ειναι φυσικα παρων, απλα ανταλλασοντας φιαλη,  ηταν κλεμμενος 30% για πλακα και μετρημενα σε αποδοση και βαρος!

Για τωρα ισως εννοεις με αντλια? αν ναι ποσο κοστιζει το λιτρο η κιλο και για τι μειγμα μιλαμε? υγραεριο κινησης η αλλο κατι? δωσε στοιχεια.

Αν και υποκειμενικο, δωσε μας να καταλαβουμε γιατι και με τι συγκρινομενη ειναι χειροτερη?

Γιατι κάνει θόρυβο, φυσαει το αερα στα μούτρα σου και γενικά ειναι απαράδεκτο. Μονο σε μεγαλη ανάγκη η χρηση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Γιατι κάνει θόρυβο, φυσαει το αερα στα μούτρα σου

θορυβος αν ειναι ποιοτικο κλιματιστικο, οχι δεν κανει εκτος αν εχεις 24ρι για μεγαλο χωρο και καθεσαι κοντα του...ουτε τον αερα στο χαμηλο δεν τον αφηνεις να χτυπαει πανω σου, εκτος αν ο χωρος δεν εχει αλλες λυσεις  αποφυγης και τοτε καλυτερα να βαλεις δαπεδου.

15 λεπτά πριν, washcloud είπε

αντλία "υγραεριοκίνησης"

Θα το ψαξω με φιλο που το κανει και θα μαθω τι παιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Specs είπε

Αυτο δεν ειναι τροπος μετρησης!

...μια χαρά είναι, και δεν καταλαβαίνω γιατί "αντιδράς"...

Εκτός κι αν εννοείς για να τα συμπεριλάβεις στα πινακάκια σου, οπότε συμφωνώ, ΔΕΝ είναι "τρόπος μέτρησης" -  κουβέντα όμως έκανα απλώς, επειδή αναφέρθηκες στις "έτοιμες φιάλες vs λάθρα βενζινάδικα". Και ο λόγος είναι ότι προφανώς εκεί που γεμίζω εγώ δεν είναι μέτρο σύγκρισης για όλους (άλλος που κάνει την παρανομία, μπορεί να κλέβει και περισσότερο). Αλλά ότι είναι μια γενική αλήθεια αυτό που είχε αναφέρει προηγούμενος φίλος, ότι οι "έτοιμες" φιάλες στην πλειονότητά τους ΚΑΙ λίγο υγραέριο έχουν, ΚΑΙ ακριβότατα στις πουλάνε, ε είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, washcloud είπε

οι "έτοιμες" φιάλες στην πλειονότητά τους ΚΑΙ λίγο υγραέριο έχουν, ΚΑΙ ακριβότατα στις πουλάνε, ε είναι...

νομιζεις...αν δεν ζυγισεις δεν υπαρχει ο ορος "λιγο" και οσο για την τιμη η συγκριση υγραεριου σε φιαλες με το υγραεριο σε βυτιο ειναι αναποφευκτα εις βαρος της φιαλης λογω συσκευασιας ενω η αλλη εκδοχη ειναι χυμα απο το βυτιο! καμμια σχεση! την επομενη φορα που ο φιλος θα παει στο πρατηριο να γεμισει, θα παω μαζι του.

Αληθεια, επιτρεπεται? γιατι παλιοτερα απαγορευοταν, δεν μπορω να φανταστω οτι τωρα τα πρατηρια εχουν αθεμιτο ανταγωνισμο στις εταιρεις διακινησης συσκευασμενου υγραεριου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

νομιζεις...αν δεν ζυγισεις δεν υπαρχει ο ορος "λιγο" και οσο για την τιμη η συγκριση υγραεριου σε φιαλες με το υγραεριο σε βυτιο ειναι αναποφευκτα εις βαρος της φιαλης λογω συσκευασιας ενω η αλλη εκδοχη ειναι χυμα απο το βυτιο! καμμια σχεση! την επομενη φορα που ο φιλος θα παει στο πρατηριο να γεμισει, θα παω μαζι του.

Αληθεια, επιτρεπεται? γιατι παλιοτερα απαγορευοταν, δεν μπορω να φανταστω οτι τωρα τα πρατηρια εχουν αθεμιτο ανταγωνισμο στις εταιρεις διακινησης συσκευασμενου υγραεριου...

...δεν "νομίζω" αδερφέ, το έχω ζήσει στην πράξη, με φιάλες από Μάκρη ως Λούτσα και μετά καρφί πάνω σε Γέρακα και Ανθούσα. Τώρα αν ΟΛΟι οι "υγρεριοκλέφτες" έχουν μαζωχτεί εδώ, πάω πάσο.

Και (απ' όσο ξέρω) ΔΕΝ "επιτρέπεται" (το γέμισμα από αντλία, με προφανώς σχετικούς αντάπτορες 10κιλων/3κιλων φιαλών που πρέπει να διαθέτει το βενζινάδικο). Εκτός κι αν είναι αστικός μύθος το "δεν επιτρέπεται" και το λένε για να πουλάνε δικές τους "έτοιμες" φιάλες τα βενζινάδικα (όσα τεσπα πουλάνε), με προφανώς "λίγο περιεχόμενο ΚΑΙ τσουχτερή τιμή". ΟΛΑ τους τα έχω ρωτήσει εκεί που γεμίζω ("κι έχω βρει την υγειά μου"), εκτός από το αν,,,,"επιτρέπεται". Πάντως δεν το,,,,κρύβουν ιδαίτερα.......(χύμα στο κύμα γεμίζουν, και μέχρι και στο τηλέφωνο το λένε). Ούτε ξέρω τί γίνεται με τον "αθέμιτο ανταγωνισμό", ΠΡΑΚΤΙΚΑ όμως, ΠΟΛΥ δύσκολα βρίσκεις βενζινάδικο να το κάνει (εγώ βρήκα στα 20km από εδώ που είμαι και όπου δεν γεμίζει κανείς...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, washcloud είπε

...δεν "νομίζω" αδερφέ, το έχω ζήσει στην πράξη

το πιστευω οτι το εννοεις , αλλα εγω στην θεση σου θα ψωνιζα μονο με αυτο ανα χειρας και ζυγισμα επι τοπου παρουσια του πωλητη...

IMG_5900-001.JPG.f8130d0764772c55439729380f1f5b8a.JPG

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγκριτικός πίνακας είναι αυτός στο 1ο post έτσι;

Έχω ερώτηση: Η θερμογόνος δύναμη του πετρελαίου που πρέπει να βάζουμε στους υπολογισμούς ποια είναι; Γιατί στο μεν internet κυκλοφορεί μια τιμή 11,9kWh/lt, στη "μελέτη" του ΕΜΠ χρησιμοποιεί 10,025kWh/lt και στον πίνακα βλέπω να γίνεται η διαίρεση με 10,525.

ΥΓ: Τα κλιματιστικά τοίχου δημιουργούν και ρεύματα μέσα στο σπίτι. Στο δικό μου 24άρι μόνο αν πάω κοντά κοντά νιώθω μια χλιαρή ζέστη. Έτσι και κάτσω στον καναπέ στα 5μ έρχεται όλο το κρύο επάνω μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Balrog είπε

ΥΓ: Τα κλιματιστικά τοίχου δημιουργούν και ρεύματα μέσα στο σπίτι. Στο δικό μου 24άρι μόνο αν πάω κοντά κοντά νιώθω μια χλιαρή ζέστη. Έτσι και κάτσω στον καναπέ στα 5μ έρχεται όλο το κρύο επάνω μου.

μετά απο μέρες συνεχώς αναμμένο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Balrog είπε

Η θερμογόνος δύναμη του πετρελαίου

ειχα γυρισει ολο το ιντερνετ για να καταληξω τι να χρησιμοποιησω, θα δω απο που θεωρησα ως πιο πειστικο το νουμερο και θα σε ενημερωσω.

Γενικα ειναι ολα αυτα τα θεματα απο που αντλεις την πληροφορια, δηλαδη η βιομηχανια πελλετ δινει σαφως υπερ της στοιχεια, η πετρελαιοβιομηχανια τα δικα της κοκ.

Νομιζω απο το αμερικανικο υπουργειο ενεργειας τα πηρα τα πιο πολλα, αλλα θα το ξαναδω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Χαρά στο κουράγιο σου που καταπιάστηκες με την υπόθεση της σύγκρισης μεθόδων. Εγώ έχω χρόνια που προσπαθώ να βγάλω άκρη στο θέμα τι συμφέρει κλπ και δεν έχω καταφέρει ακόμη τίποτα. Είναι τόσες πολλές οι παράμετροι που υπεισέρχονται. Όσο για αυτή τη μελέτη του ΕΜΠ, ο Θεός να την κάνει μελέτη με τόσες παραδοχές, θυμάμαι την είχα κατεβάσει και στις πρώτες της εκδόσεις πριν πολλά χρόνια. Εμείς εδώ αν μαζευτούμε 2-3 νοματαίοι κάνουμε πολύ καλύτερη δουλειά.

Ειδικά για τη θερμογόνο δύναμη, θέλει και προσοχή με τις μετατροπές των μονάδων. Απ' ό,τι αντιλαμβάνομαι (αν και σκράπας στη φυσική) επηρεάζεται από την πυκνότητα, ενδεχομένως και τη μέθοδο διύλισης κ.ά. Για αυτό υποθέτω χρησιμοποιούνται η ανωτέρα και κατωτέρα θερμογόνος δύναμη. Στους θεωρητικούς υπολογισμούς βάζουν την κατωτέρα για να είναι τα αποτελέσματα προς την πλευρά της ασφάλειας. Αυτή είναι η τιμή 10,15Kcal/Kg ή 10,025kWh/lt που έχει στη μελέτη του ΕΜΠ. Από την άλλη, στους λέβητες συμπύκνωσης μετά και το 2015 μπαίνει η ανωτέρα για να μη βγαίνει βαθμός απόδοσης πάνω από 1. Με την ασχετοσύνη που με διακρίνει, υποθέτω ότι εμάς μας ενδιαφέρει ποια τιμή πρακτικά να χρησιμοποιήσουμε για την ποιότητα του ντίζελ που μπαίνει στο καζάνι μας.

 

3 ώρες πριν, korakios είπε

μετά απο μέρες συνεχώς αναμμένο ?

Όχι, τι μέρες, μετά από λίγο! Ένας από τους μηχανολόγους κάπου το είχε γράψει παλιότερα αυτό για τα ρεύματα, και τότε το συνειδητοποίησα και εγώ. Μέχρι τότε ψαχνόμουνα να δω τι φταίει και κρυώνω με το ac ανοιχτό! Την χειρότερη ποιότητα θέρμανσης έχουν τα ρημάδια. Όταν δεν παίζει πετρέλαιο, εγώ παίρνω αγκαλιά έναν θερμοπομπό της Nobo και τον πάω βόλτα μέσα στο σπίτι για να ζεσταθώ :)

Επεξ/σία από Balrog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Balrog είπε

Όχι, τι μέρες, μετά από λίγο!

μετά απο λίγο είναι φυσιολογικό , άναψέ το και σβήστο την άνοιξη

τα κρύα ρεύματα οφείλονται στο οτι δεν έχει ζεσταθεί ο χώρος, αν το αναβοσβήνεις τότε φυσιολογικό είναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Balrog είπε

Χαρά στο κουράγιο σου που καταπιάστηκες με την υπόθεση της σύγκρισης μεθόδων. Εγώ έχω χρόνια που προσπαθώ να βγάλω άκρη στο θέμα τι συμφέρει κλπ και δεν έχω καταφέρει ακόμη τίποτα. Είναι τόσες πολλές οι παράμετροι που υπεισέρχονται. Όσο για αυτή τη μελέτη του ΕΜΠ, ο Θεός να την κάνει μελέτη με τόσες παραδοχές, θυμάμαι την είχα κατεβάσει και στις πρώτες της εκδόσεις πριν πολλά χρόνια. Εμείς εδώ αν μαζευτούμε 2-3 νοματαίοι κάνουμε πολύ καλύτερη δουλειά.

Στην αρχη , πριν πολλα χρονια απο περιεργεια εψαξα και υπηρχε χαος και κατι ουσιαστικο πουθενα.

Ετσι τα εψαξα μεν τοτε, αλλα μονο σε συγκριση με το πελλετ στο οποιο κατεφυγα , απο τους πρωτους τολμω να πω , επειδη κολλητος μου που σπουδαζε Ιταλια ειδε εκει πελετοσομπες και εβαλε δυο στο αυτοκινητο κι εφερε.

Μια εβαλε στο σπιτι του και την αλλη την ειχε στις ζελατινες. Οταν την ειδα σε λειτουργια στο σπιτι του δεν πιστευα αυτο που εβλεπα και ενιωθα! Διαστημικο μου φαινοταν και με gsm καρτα για εκκινηση απο μακρια...το μακρινο 2000 περιπου!

Στο τελος οταν θελησα να κανω εναν ουσιαστικο πινακα το πιο δυσκολο ηταν να βρω αυτες τις παραδοχες.

Ουτε κρατικα μυστικα δεν βρισκεις τοσο δυσκολα. Εν πασει περιπτωσει μετα απο πολλα ερωτηματα, σε ολο τον πλανητη, κατεληξα σε αυτες τις τιμες για τον ελληνικο τυπο πετρελαιου, με το ποσοστο θειου που εχουν κλπ

Η μελετη μπορει και να ειναι και τελεια , αλλα συνηθως μπαινει το μονιμο θεμα της "πανεπιστημιακης" οπτικης στα πραγματα και της πραξης , γιαυτο και το πολυδαιδαλο σκεπτικο της και ο τροπος παρουσιασης.

Αν την ανεθεταν σε πεπειραμενους μηχανικους του πεδιου-αγορας θα ηταν ευαναγνωστη και πιο προσιτη.

Εν τελει για να ειναι ευκολο να αντιληφθει ο καθενας το εκανα με τοσες δραματικες αλλαγες στον χωρο της ενεργειας και καθημερινα σχεδον!

Παντως η λεπτομερεια στην θερμογονο ολων , οπως και ο βαθμος αποδοσης οταν ειναι για μικρα ποσοστα , σχεδον ακυρωθηκαν με τις εκτοξευσεις των τιμων και ειναι πιο σημαντικος ο προμηθευτης σου στο ρευμα πχ , παρα η αποδοση του μηχανηματος σου!

 

59 λεπτά πριν, Balrog είπε

βλέπω να γίνεται η διαίρεση με 10,525

10,636 εβγαινε το αμερικανικο νουμερο 2 πετρελαιο θερμανσης και μετα με αναγωγη στο ελληνικο ποσοστο θειου το εβαλα 10,525.

https://www.eia.gov/energyexplained/units-and-calculators/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...