Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Γιατί να σταθεροποιηθεί η ώρα παρακαλώ;

Γιατί όχι; πλεον έχουμε ανακαλύψει λαμπτήρες που κάποτε δεν υπήρχαν ώστε να μπορούν να εργαστούν οι άνθρωποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GeG είπε

Γιατί όχι; πλεον έχουμε ανακαλύψει λαμπτήρες που κάποτε δεν υπήρχαν ώστε να μπορούν να εργαστούν οι άνθρωποι

Να πηγαίνετε για ύπνο! 

Ορίστε μας!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενας πινακας για οσους χρησιμοποιουν ηλεκτρικο ρευμα για την θερμανση, επικαιροποιημενος με τις τελευταιες τιμες και δημιουργηθηκε μιας και η επιβαρυνση των ΥΚΩ αλλα και οι επιδοτησεις, εχου κλιμακια σχετιζομενα με την καταναλωση.

Ετσι εχουμε για ενα τιμολογιο ΔΕΗ οπως αυτο που εχει η πλειονοτητα των καταναλωτων το Γ1 (Γ1 Ν για οσους εχουν νυχτερινο) και με ενδεικτικες χρεωσεις 500 , 800 και 1300 kwh ανα μηνα.

Αντλω τιμες ΠΡΟ επιβαρυνσεων απο πινακες @korakios και προσθετω ρυθμιζομενες χρεωσεις.

Για τυχον λαθη ενημερωστε με, φταιχτης θαναι παντα ο Κορακιος Season 6 Nbc GIF by The Office

, για τυχον ευχαριστιες σε μενα...Baby Thank You GIF

1054276638_28102022120606.jpg.fdac2a220301d0895ab33cb191aaf71d.jpg

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

μιας και η επιβαρυνση των ΥΚΩ αλλα και οι επιδοτησεις, εχου κλιμακια σχετιζομενα με την καταναλωση.

στις ΥΚΩ καταργήθηκε η κλίμακα , κερδισμένοι όσοι καίγανε αρκετά , χαμένοι όλοι οι υπόλοιποι μιας και ακρίβυνε η βασική (και μοναδική με 0,0179 )

στο excel υπολογίζονται κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

στις ΥΚΩ καταργήθηκε η κλίμακα

απο τον Νοεμβρη, στα χερια του υπουργου η δυνατοτητα για οσα λεει εδω https://www.ienergeia.gr/ilektrismos/20258/oi-foroi-pou-tha-stiriksoun-to-tameio-energeiakis-metavasis-gia-tis-epidotiseis-sto-reyma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε και πινακάκι για ρυθμιζόμενες , στο Σύνολο έχω βάλει και ΦΠΑ

  Ημερήσιο Νυχτερινό
     
ΥΚΩ 0,0179 0,0179
Σύστημα Μεταφοράς 0,00844 0,00844
Δίκτυο Διανομής 0,0213 0
Λοιπές Χρεώσεις 0,00007 0,00007
ΕΤΜΕΑΡ 0,017 0,017
ΕΦΚ 0,0022 0,0022
Σύνολο (με ΦΠΑ) 0,0709246 0,0483466

 

το νυχτερινό σχεδόν απαξιώθηκε στις ρυθμιζόμενες με την κατάργηση της κλίμακας, αύξησης της χρέωσης μεταφοράς και επιβάρυνση και στο νυχτερινό

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, korakios είπε
     
     
     
     
     
     
     
     
     

το νυχτερινό σχεδόν απαξιώθηκε στις ρυθμιζόμενες με την κατάργηση της κλίμακας, αύξησης της χρέωσης μεταφοράς και επιβάρυνση και στο νυχτερινό

Σοβαρά τώρα; Τι αλητεία ήταν αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με την φτηνότερη θέρμανση θα ήθελα να καταθέσω τα εξής:

1) Πράγματι το υγραέριο αυτή την στιγμή είναι το φτηνότερο. Προσοχή με δεξαμενές όχι με φιάλες. Στις φιάλες παίζει και κλέψιμο και το κόστος εκτοξεύεται. Επίσης έχουμε 3-4 περιπτώσεις τη σεζόν όπου έχουμε το μπαμ. 

2) Υπάρχει οδηγία για μείωση κατανάλωσης στο ρεύμα. Όταν χρησιμοποιείς ρεύμα για θερμανση θα είσαι πάντα στην μεγαλύτερη κλίμακα που πλέον παίρνει πολύ χαμηλές επιδοτησεις. 

3) Τα καυσόξυλα πλέον είναι και αυτά ακριβά ειδικά με τον τρόπο πώλησης στην Αθήνα που πάει το κλέψιμο σύννεφο. Πχ big bag 1 κυβικού που είναι 0,9 όμως και τα πετανε μέσα χύμα στο κύμα όπου δεν είναι ούτε 0,4 κυβικά στην ουσία. 

4) Η τιμή του πέλλετ αυτή την στιγμή είναι ακριβή όμως αυτό το καύσιμο ειδικά όσοι καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες το αγοράζουν καλοκαίρι. Φέτος το καλοκαίρι ήταν φτηνοτερο από ότι είναι τώρα το χειμώνα. Σίγουρα για κάποιον που καίει λίγο και το παίρνει σταδιακά έχει ανέβει το κόστος καυσίμου. 

5) Στο πετρέλαιο θέρμανσης οι προβλέψεις δεν είναι αισιόδοξες. Η διθνης τιμή ανεβαίνει. Υπάρχει έλλειψη diesel στην Ευρώπη. Δεν ξέρουμε πόσο θα ισχύσει η έκπτωση των διυλιστήριων που είναι 70€/τόνος (φανταστείτε τι βγάζουν) . Επίσης σε όσους υπολογίζουν επιδότηση συνήθως κάνουν λάθος. Η επιδότηση είναι 350€ επί συντελεστή βαθμοημερας. Στην Αθήνα αυτός ο συντελεστής είναι 0,4. Επίσης δεν γνωρίζω τι ποσότητα πρέπει να πάρεις για να πάρεις τη μέγιστη επιδοτήση. Λογικά έναν τόνο πετρελαίου; Ίσως και παραπάνω. Άρα η επιδότηση στην Αθήνα θα είναι περίπου 0,14 λεπτά και μόνο για τον πρώτο τόνο! 

6) Το ρεύμα φαντάζει φτηνό όμως δεν είναι . Βασίζετε υπέρβολικα μεγάλους βαθμούς απόδοσης σας το έχω ξαναπεί εγώ δεν συμφωνώ. Είναι εντελώς πλασματικά αυτά τα νούμερα. Δεν ξέρω επίσης πως μπορεί να μετρηθεί σε πραγματικές συνθήκες πόσες θερμικές kwh αποδίδει ένα κλιματιστικό. 

Επεξ/σία από aguero88
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aguero88 είπε

Στις φιάλες παίζει και κλέψιμο και το κόστος εκτοξεύεται.

Πως παιζει κλεψιμο την ωρα που εχουν σφραγισμενη απο την εταιρια την κεφαλη??? ασε και που με μια απλη ζυγαρια οικιακη το τσεκαρεις μονος σου.

Κλεψιμο ισως παιζει σε οσους πανε ακομη σε πρατηρια και γεμιζουν στην λαθρα. Και οσο για την ασφαλεια, επιτελους εχουμε διαθεσιμες, χρονια τωρα τις κουμπωτες που δεν χρειαζονται ουτε καν φλατζα αλλαγη καθε φορα, ουτε και τοποθετηση απο τον "ειδικο" , απλα ενα κουμπωμα-ξεκουμπωμα.

1 ώρα πριν, aguero88 είπε

Το ρεύμα φαντάζει φτηνό όμως δεν είναι . Βασίζετε υπέρβολικα μεγάλους βαθμούς απόδοσης σας το έχω ξαναπεί εγώ δεν συμφωνώ. Είναι εντελώς πλασματικά αυτά τα νούμερα. Δεν ξέρω επίσης πως μπορεί να μετρηθεί σε πραγματικές συνθήκες πόσες θερμικές kwh αποδίδει ένα κλιματιστικό. 

Για τα κλιματιστικα θα βρεις οτι θες στο αλλο νημα "συμβουλες κι αποριες για κλιματιστικα" με πραγματικες μετρησεις θερμικων kwh  απο τον καθενα εφικτες με ενα απλο θερμομετρο και καταχωρηση εδω των στοιχειων.

Στο νημα αυτο που το βασταει κυριολεκτικα ενας στις πλατες του ο liakjim , θα μαθ

εις πολλα (αν τυχον δεν ξερεις) και ισως δεις με αλλο ματι τα κλιματιστικα.

Εγω παντως φανατικος των πελλετ 20 χρονια τωρα, θα δοκιμασω φετος με κλιματιστικα. Απο κοντρα κυριως στην αισχροκερδεια των τοπικων εμπορων και στην αυθαδη συμπεριφορα τους εν ειδει λαδεμπορα στην κατοχη.

1 ώρα πριν, aguero88 είπε

Η τιμή του πέλλετ αυτή την στιγμή είναι ακριβή όμως αυτό το καύσιμο ειδικά όσοι καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες το αγοράζουν καλοκαίρι. Φέτος το καλοκαίρι ήταν φτηνοτερο από ότι είναι τώρα το χειμώνα. Σίγουρα για κάποιον που καίει λίγο και το παίρνει σταδιακά έχει ανέβει το κόστος καυσίμου.

Το πελλετ δεν ειναι ευρειας χρησης σε μεγαλες πολεις και κυριως σε πολυκατοικιες, δεν ειναι καν εφικτο να βαλεις , ποσο μαλλον να αποθηκευσεις οταν μιλαμε για διαμερισματα, ειτε καλοκαιρι φτηνο ειτε χειμωνα.

1 ώρα πριν, aguero88 είπε

Τα καυσόξυλα πλέον είναι και αυτά ακριβά ειδικά με τον τρόπο πώλησης στην Αθήνα που πάει το κλέψιμο σύννεφο. Πχ big bag 1 κυβικού που είναι 0,9 όμως και τα πετανε μέσα χύμα στο κύμα όπου δεν είναι ούτε 0,4 κυβικά στην ουσία.

Απο την δικη μου οπτικη, στα αστικα κεντρα που εχουν τζακι οι πολυκατοικιες, συνηθως απο Λαρισα και κατω, με αποκλεισμενη την δυνατοτητα λειτουργιας κετρικης θερμανσης, η μονη λυση που εχουν "ψυχολογικη" κυριως, αν ειναι ηπιο το κλιμα, ειναι κανα κουτσουρο στο τζακι να καιει στο καθιστικο  και να σπαει το κρυο με οπτικο μπονους την φλογα!

Εστω και με τοσο κλεψιμο που λες στα big bags (αν και οι παλλετες ειναι εγγυημενες και για την ποσοτητα σε οσους εχουν χωρο) με το τζακι ανοιχτου τυπου να ζεσταινει τον ουρανο, το τελευταιο που θα τους απασχολουσε ειναι και λιγο κλεψιμο...μαθημενοι απο το πετρελαιο αλλωστε!!!

ΥΓ

Το ρευμα  αν το κρινεις απο μονο του δεν εχει νοημα, εδω εξεταζουμε σε συγκριση με αλλους τροπους θερμανσης και μονο ετσι εχει νοημα.

Σκεφτηκα να φτιαξω και εναν πινακα με διαφορετικο COP για κλιματιστικα μιας και πραγματι υπαρχουν ενστασεις, αλλα πρωτον θα γινει το εξελ τελειως δυσχρηστο , επειτα μπορεις παλι απλα να διπλασιασεις την τιμη κοστους θερμικης επι 2 και ετσι να εκπλαγεις πως ακομη και με cop 2 παραμενουν κορυφαια επιλογη.

Αν  διαπιστωσω φετος οτι τα 70-90watt που τραβανε τα μοτερακια μου στην σομπα, ειναι υπολογισιμα και πρεπει, θα προστεθουν στο κοστος των πελλετ, γιατι σε συγκριση με  την καταναλωση μου με κλιματιστικο που θα δοκιμασω αυτη την σαιζον, θα πρεπει να τα αφαιρεω απο το Daikin, που αν παραμενει στα 180w τις περισσοτερες ωρες της ημερας και στην πλειονοτητα των καιρικων συνθηκων , στο τελος του χειμωνα θα το αξιολογησω εκ νεου.

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
2 ώρες πριν, aguero88 είπε

6) Το ρεύμα φαντάζει φτηνό όμως δεν είναι . Βασίζετε υπέρβολικα μεγάλους βαθμούς απόδοσης σας το έχω ξαναπεί εγώ δεν συμφωνώ. Είναι εντελώς πλασματικά αυτά τα νούμερα. Δεν ξέρω επίσης πως μπορεί να μετρηθεί σε πραγματικές συνθήκες πόσες θερμικές kwh αποδίδει ένα κλιματιστικό. 

οι πραγματικές συνθήκες ποικίλλουν ανάλογα

1. την ποιότητα του κλιματιστικό

2. τοποθέτηση και καταλληλότητα για το χώρο

3. απο το αν το χρησιμοποιεί κατάλληλα ή σαν on/off 

4. απο την περιοχή (πχ αν το χειμώνα είναι μόνιμα σε μείον) αλλά πάει στο 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

οι πραγματικές συνθήκες ποικίλλουν ανάλογα

ναι και γιαυτο αναφερω απο Λαρισα και κατω, γιαυτο στην λιστα προσθεσα την λεξη inverter κλπ κλπ αλλα βλεπω πως παραμενουν κορυφαια επιλογη , γιατι τις οποιες θερμες ωρες / ημερες υπερεχουν σαφεστατα.

Καλα θα ηταν καποιος να μας ενημερωνε απο μεγαλο υψομετρο η γενικα βορειες περιοχες της χωρας τι παιζει στην πραξη.

Θα το θεσω ερωτημα στο αλλο νημα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Specs είπε

Πως παιζει κλεψιμο την ωρα που εχουν σφραγισμενη απο την εταιρια την κεφαλη??? ασε και που με μια απλη ζυγαρια οικιακη το τσεκαρεις μονος σου.

Κλεψιμο ισως παιζει σε οσους πανε ακομη σε πρατηρια και γεμιζουν στην λαθρα.

...δεν ξέρω την δική σου εμπειρία με φιάλες, αλλά εγώ που εδώ και 5ετία με φιάλες είμαι, "σε όλη την βορειανατολική-ανατολική Αττική", δεν έχω πετύχει "έτοιμη" φιάλη από μαγαζί ή βενζινάδικο, να μην έχει "λιγότερο περιεχόμενο" (απλό είναι το "κλέψιμο", που δεν είναι καν,,,κλέψιμο, διότι βάζουν λίγο/το πουλάνε ακριβά....Προφανώς ο πιο πάνω φίλος δεν εννοεί ότι,,,,ΒΓΑΖΟΥΝ υγραέριο από μέσα....).

Ανάποδα λοιπόν θεωρώ τα λες, καθώς αντιθέτως από τότε που γεμίζω "στην λάθρα" από αντλία βενζινάδικου, έχω βρει από κάθε άποψη την υγειά μου (κυρίως την οικονομική). Σχεδόν μισοτιμής μου βγαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...