Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει μειωση 25 σεντς απο το κρατος, μεχρι τελος του χρονου, εκπτωση απο τα διυλιστηρια 7,5 σεντς μεχρι τελος του μηνα και οι παραπανω εκπτωσεις που σου ειπα. Αυτα ισχυουν σημερα, τι θα ισχυει σ'ενα μηνα δε ξερει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, GeG είπε

με την τιμη εναρξης του πετρελαιου εχουν αλλαξει καθολου τα δεδομενα γιατι θυμαμαι μιλαγαν για 1.6 τιμη εναρξης. 

o τελευταιος πινακας που εχω βαλει, ειναι με την εκπτωση στην αντλια , ΧΩΡΙΣ τα εξτρα των πιστωτικων καρτων που γραφει αναλυτικα ο freddO.

Aναμεσα σε τι εκδοχες θερμανσης κινεισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Specs είπε

o τελευταιος πινακας που εχω βαλει, ειναι με την εκπτωση στην αντλια , ΧΩΡΙΣ τα εξτρα των πιστωτικων καρτων που γραφει αναλυτικα ο freddO.

Aναμεσα σε τι εκδοχες θερμανσης κινεισαι?

κλιματιστικα πετρελαιο. εχω ακομα τιμες αρχικες του online myhome (0.07ν και 0.09μ) και το πετρελαιο θα το παρω σε ονομα ατομου που δεν εβαλε περυσι και οικογενειακο εισοδημα κατω απο 24000 ,περιπου 400ευρω επιδοτηση δηλαδη μου βγανει (με συντελεστη για περιοχη περιστεριου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

ναι γιατι εσενα σε δελεαζει η επιδοτηση σαν ποσο, αλλα ποσο ειναι ανα λιτρο ?

αν βαλω 800 λιτρα θα δωσω 1080 μειων 400 επιδοτηση παμε στα 680 αρα παει το λιτρο 0.85

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

με ΤΟΡ λεβητα συμπυκνωσης, θα σου παει 8 λεπτα η κιλοβατωρα

τωρα ομως ποσο θα παει με παλιο λεβητα , εχω καταναλωση 2.3 λιτρα την ωρα ο καυστηρας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, GeG είπε

τωρα ομως ποσο θα παει με παλιο λεβητα

με παλιο στην φτηνοτερη εκδοχη 11 λεπτα/kwh ...

με το ρευμα θα σου παει τα μισα 5,5 λεπτα/kwh εκτος αν εχεις παλια μη ινβερτερ κλιματιστικα που θα σου παει 8,75 λεπτα/kwh

Στην θεση σου, θα ξεκινουσα με κλιματιστικα, θα εβλεπα ποσο στην πραξη καινε σε κιλοβατωρες και αν ειναι οπως τα λεω, περιμενεις  μονο αν γινει μεγαλη πτωση τιμης πετρελαιου και φουλαρεις τοτε.

Θα πρεπει το πετρελαιο, αφου αφαιρεθουν επιδοτησεις , να σου κοστιζει απο 65 λεπτα/λιτρο  και κατω για να ερθει σε ιδιο κοστος με τα κλιματιστικα σου.

Βεβαια, δεν ξερουμε αν πεσει η τιμη του ποσο θα συνεχισει η επιδοτηση η τυχον μειωθει/κοπει.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης άλλη ερώτηση, γίνεται να βάλουν δυο διαμερίσματα του ίδιου κτιρίου και να το παρουν και οι δυο το επίδομα; πρεπει κάπως να φανεί ότι η θέρμανση ειναι αυτόνομη και όχι κεντρική σε τέτοια περιπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeG είπε

Επίσης άλλη ερώτηση, γίνεται να βάλουν δυο διαμερίσματα του ίδιου κτιρίου και να το παρουν και οι δυο το επίδομα; πρεπει κάπως να φανεί ότι η θέρμανση ειναι αυτόνομη και όχι κεντρική σε τέτοια περιπτωση;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/758984-ερώτηση-επίδομα-θέρμανσης/?do=getNewComment

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, bjj-p είπε

Εγω ολο αυτο που περιγραφεις το θεωρω ακρως επικινδυνο μαζι με ενα σωρο δικλειδες ασφαλειας που και παλι δεν πρεπει να κοιμασαι ησυχος 100%. Πχ  βαλβιδες εκτονωσης μπορει να κολλησουν, ο αυτοματος πληρωσης να μη δουλεψει  (δεν ειναι εξωπραγματικο σεναριο απλα στα συστηματα που συμβαινει δεν ειναι επικινδυνο) ακομη και η γεννητρια. Αν εχεις δωρεαν την καυσιμη υλη μπορει να σε συμφερει οικονομικα, απλα εγω δεν θα το τολμουσα και γιαυτο περιγραφω την επικινδυνοτητα. Δεν ειναι αντε ριξαμε 2 ξυλα στο τζακι, ζεσταθηκε το σπιτι, απολαμβανουμε και τη φλογα απο τον καναπε που μπορει να υποθετει ο κοσμος.

Καταλαβαίνω τους φόβους σου και τον προβληματισμό σου. Αλλά οι βαλβίδες εκτόνωσης πίεσης υπάρχουν σε πολλές συσκευές που χρησιμοποιούμε καθημερινά, δεν είναι  κάτι καινούριο ή κάτι που χαλάει εύκολα. Ατυχήματα μπορεί να συμβούν αλλά αυτό δεν μας αποτρέπει στο να τα χρησιμοποιούμε καθημερινά, για παράδειγμα η χύτρα ταχύτητος.

Το τζάκι μας λειτουργεί κάθε χρόνο τα τελευταία 10 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα και όσες φορές ανέβασε θερμοκρασία απλώς έριξε τα νερά και μείωσε μόνο του την θερμοκρασία. Προφανώς δεν το αφήνεις μόνο του στους 90 ή με μεγάλη φλόγα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Actinidio είπε

οι σόμπες με φιάλες υγραερίου , τι λένε από θέμα κόστους σε σχέση με σόμπα πετρελαίου?

στον πινακα εχω με υγραεριο επιλογες. Εννοεις 10 κιλη? Αν ναι ποσο την αγοραζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...