Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Specs είπε

προφανως εχεις και ζεστο νερο χρησης οποτε δεν μπορεις να το συγκρινεις με τα προηγουμενα κλιματιστικα που δεν ειχαν.

Ναι εντάξει, εχώ ζεστό νερό όλο το 24ωρο, αλλά και πάλι δεν θυμάμαι ποτέ να είχα πιάσει 1000 κιλοβατώρες με 3 κλιματιστικά και θερμοσίφωνα (βεβαια  δεν το αναβα πολυ συχνά γιατι βοηθούσε και ο ηλιακός)

26 λεπτά πριν, korakios είπε

με 180τμ όμως δε νομίζω οτι τα AC που είχες κάλυπταν σωστά όλο το σπίτι

βέβαια τα 1000kw/μήνα ακούγονται πολλά , ίσως να ψαχτείς στο άλλο θέμα για επιπλέον ρύθμιση ?

αν σε παίρνει για net-metering σίγουρα καλύτερα να τα δώσεις εκεί

σίγουρα , απλά ψάχνουμε το φθηνότερο

 Μια χαρά ήταν, είχα ενα θηρίο Mitsubishi (νομίζω ηταν 30αρι, οχι 24 που ειπα) και εσπαγε το κρυο σε ολο το σπίτι, και μετά στα δωμάτια ανάβαμε τα 9ρια. Εντάξει βεβαια, αλλή ποιότητα ζέστης δίνουν τα σώματα, αλλά ο,τι έδινα στο πετρέλαιο τα δινω τώρα στο ρεύμα. Μία η άλλη μου ήρθε, ίσως και μια μικρή οικονομία, αλλά δεν νομιζω οτι αξιζε τα 7 χιλιαρικα. Το εχω ψαξει με την ρυθμιση, μπορεί να γίνει πιο οικονομικό αν ριξω την θερμοκρασία νερού, αλλά το σπίτι παρόλο που εχει καλή μόνωση γιατι ειναι σχετικά καινούργιο, ειναι σε κρυα περιοχή με λιγο υψομετρο, και αυτό θα ρίξει την εσωτερική θερμοκρασία κάτω απο τους 21 βαθμους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, fragma είπε

Παντως εγω που αντικατέστησα τον λεβητα πετρελαίου με αντλία θερμοτητας (και μάλιστα απο τις καλύτερες - Daikin ) σε μεζονετα 180τμ, καίω 1000 κιλοβατώρες/μηνα τον χειμώνα. Δεν θυμάμαι να είχα κάψει περισσότερα οταν δουλευα ενα 24ρι και δύο 9αρια ινβερτερ. Τώρα μου λέει ενας φίλος μηχανικός οτι θα εχω τρελή οικονομία αν κάνω το τζάκι ενεργειακό με κυκλοφορητή να δίνει ζεστα νερά στα σώματα, αλλά τα ίδια μου λέγανε και  για την αντλία, και δεν βλέπω να κάνω αποσβεση σύντομα τα 7 χιλιάρικα που έδωσα. Σιγα μην δώσω τώρα άλλα 5 για ενεργειακό τζάκι. Ολοι εχουν μια υποτίθεται τρομερή μεθοδο εξοικονομησης αλλα τελικά όλα πανω κατω το ιδιο κοστιζουν. Και με πετρέλαιο περιπου το ιδιο βγαίνει. Παιδιά δεν υπάρχει μαγικός και τζάμπα τροπος θέρμανσης. Ολα κοστίζουν. 

Το καλοκαιρι ποσες kw/μηνα   καταναλωνεις σε ψυξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρδιτσα σημερα , αποριας αξιο, λιγοστεψαν εως εξαφανισης οι καταχωρημενες τιμες απο πρατηρια για το θερμανσης,μαλλον αναμενουν εκπτωσεις απο τις εταιριες τους η μελετανε κι αυτοι τον ανταγωνισμο, οπως καθε μηνα οι παροχοι!!!

702412189_1710202210654.jpg.11b61782b3b6bdff68614b2bc1914dd6.jpg

 

Εως τοτε ας βαλω εναν επικαιροποιημενο πινακα για να μην ξεχνιομαστε και τον ξαναλλαζω αν μου επισημανθει κατι λαθος.

 

465928406_1710202210045.jpg.cb0a62189dce0e6f5715bd77c51b831b.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Το καλοκαιρι ποσες kw/μηνα   καταναλωνεις σε ψυξη;

Το σπίτι είναι στην Πεντέλη σε 450 μέτρα υψόμετρο. Δεν θυμάμαι καν την τελευταία φορά που χρειάστηκε να βαλω ψύξη 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, fragma είπε

Παντως εγω που αντικατέστησα τον λεβητα πετρελαίου με αντλία θερμοτητας (και μάλιστα απο τις καλύτερες - Daikin ) σε μεζονετα 180τμ, καίω 1000 κιλοβατώρες/μηνα τον χειμώνα. Δεν θυμάμαι να είχα κάψει περισσότερα οταν δουλευα ενα 24ρι και δύο 9αρια ινβερτερ. Τώρα μου λέει ενας φίλος μηχανικός οτι θα εχω τρελή οικονομία αν κάνω το τζάκι ενεργειακό με κυκλοφορητή να δίνει ζεστα νερά στα σώματα, αλλά τα ίδια μου λέγανε και  για την αντλία, και δεν βλέπω να κάνω αποσβεση σύντομα τα 7 χιλιάρικα που έδωσα. Σιγα μην δώσω τώρα άλλα 5 για ενεργειακό τζάκι. Ολοι εχουν μια υποτίθεται τρομερή μεθοδο εξοικονομησης αλλα τελικά όλα πανω κατω το ιδιο κοστιζουν. Και με πετρέλαιο περιπου το ιδιο βγαίνει. Παιδιά δεν υπάρχει μαγικός και τζάμπα τροπος θέρμανσης. Ολα κοστίζουν. 

Έχουμε παρόμοιες απαιτήσεις. Θέλουμε περίπου 2500 λίτρα πετρέλαιο για να περάσουμε ένα χειμώνα με δύο μεγάλους ανθρώπους που κρυώνουν.

Το πλάνο ήταν το εξής:

1. ενεργειακή μελέτη από που χάνει το σπίτι: ήθελε μόνωση η πάνω πλάκα (η σκεπή έμεινε όπως ήταν) έγινε άμεσα

2. τοποθέτηση πάνελ με netmetering γιατί οι καταναλώσεις του σπιτιού σε ρεύμα ήταν και είναι μεγάλες ~10-12 χιλkwh τον χρόνο. Όπου υπολόγιζα απόσβεση σε 8-9 χρόνια αλλά με τις τιμές που έχει η ενέργεια τώρα σίγουρα θα πάει 6-7 μπορεί και λιγότερο...

και το 3ο και τελευταίο που θα γίνει του χρόνου, στερέψαμε, είναι αντλία θερμότητας.

Η αντλία θερμότητας είναι από τις καλύτερες επενδύσεις γιατί έχεις όλα τα πλεονεκτήματα τις θέρμανσης με τα σώματα αλλά δεν έχεις ούτε πάγια ούτε να φέρνεις πετρέλαιο κάθε φορά. Με μεγάλο μειονέκτημα, εκτός του κόστοςυ αγοράς, ότι δεν είναι αποδοτική στο πολύ κρύο. Εδώ έρχεται το δοχείο όπου μπορείς να το ζεσταίνεις με ότι άλλο μέσο έχεις. Εμείς έχουμε ήδη υδραυλικό τζάκι για τα σώματα και "αγοράζουμε" πολύ φτηνά ξύλα. Οπότε τις ημέρες που πέφτει πολύ η θερμοκρασία ανάβεις το τζάκι και "βοηθάς" την αντλία με το να ζεσταίνεις το νερό με άλλη πηγή... Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να το κάνεις και με τον καυστήρα πετρελαίου.

Φέτος, το έχω ξαναγράψει, εμείς ενεργειακό τζάκι το απόγευμα και όλη την μέρα κλιματιστικά και καλοριφέρ λαδιού για  εκεί που δεν γίνεται αλλιώς (ευαίσθητη ομάδα που κυκλοφορεί με το καλοριφεράκι και σβήνουμε τα άλλα).

 

Όπως και να έχει βέβαια η αντλία θερμότητας ακόμα κι αν πέσει στο 3 ή ακόμα και πιο κάτω είναι πιο αποδοτική από όποιοδήποτε άλλο μέσο. Ειδικά όταν ανεβαίνουν σε όλα οι τιμές, κ  ας μην ανεβαίνουν αναλογικά...

 

Υ.γ. Ουσιαστηκά κλαδέματα από το χωριό φέρνω πλέον που στοιχίζει μόνο η μεταφορά. Κάποτε αγόραζα και τα άλλα τα χάριζα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, filarhos είπε

από το χωριό φέρνω πλέον που στοιχίζει μόνο η μεταφορά

αν το χωριο ειναι κοντα οκ...αλλιως αν η μεταφορα ειναι  πολυ ακριβη πλεον.

Για τζακι ενεργειακο παντως δοκιμασε μπρικετες που για μενα παραμενουν η πιο αξιοπιστη , καθαρη και ευκολη καυσιμη υλη για τζακι.Και δεν σε κλεβει κανεις ουτε σε ογκο ουτε σε υγρασια ουτε σε ποιοτητα.

Μπρικετα και παλι μπρικετα για οσους εχουν τζακι.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Specs είπε

αν το χωριο ειναι κοντα οκ...αλλιως αν η μεταφορα ειναι  πολυ ακριβη πλεον.

Για τζακι ενεργειακο παντως δοκιμασε μπρικετες που για μενα παραμενουν η πιο αξιοπιστη , καθαρη και ευκολη καυσιμη υλη για τζακι.Και δεν σε κλεβει κανεις ουτε σε ογκο ουτε σε υγρασια ουτε σε ποιοτητα.

Μπρικετα και παλι μπρικετα για οσους εχουν τζακι.-

Και πολύ κοντά δεν είναι, 2μιση ώρες αλλά 130χλμ, αλλά μόλις φτιάξει ο καιρός πάμε δύο φορές τον μήνα, κι εμείς και τα πεθερικά. 

Και επειδή πάμε και ερχόμαστε με άδειο πόρτ παγκάζ μια χαρά χωράει 300 λίτρα την φορά ή και περισσότερο αν ρίξω καθίσματα. Οπότε μόνο το καλοκαίρι να φέρνω τον χειμώνα έχω αρκετά για να περάσω... Εκεί είναι στεγασμένα και κλεισμένα σε αποθήκη οπότε δεν τα χάνω... 

Παλιά τα χαρίζαμε γιατί δεν αξιζε να τα φέρουμε, αλλά τώρα μια χαρά αξίζει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Specs είπε

Καρδιτσα σημερα , αποριας αξιο, λιγοστεψαν εως εξαφανισης οι καταχωρημενες τιμες απο πρατηρια για το θερμανσης,μαλλον αναμενουν εκπτωσεις απο τις εταιριες τους η μελετανε κι αυτοι τον ανταγωνισμο, οπως καθε μηνα οι παροχοι!!!

702412189_1710202210654.jpg.11b61782b3b6bdff68614b2bc1914dd6.jpg

 

Εως τοτε ας βαλω εναν επικαιροποιημενο πινακα για να μην ξεχνιομαστε και τον ξαναλλαζω αν μου επισημανθει κατι λαθος.

 

465928406_1710202210045.jpg.cb0a62189dce0e6f5715bd77c51b831b.jpg

Το ξύλο ο τόνος 150€ δεν είναι νομίζω ρεαλιστικό. Ο τόνος είναι περίπου 2.5 ίσως και 3 κυβικά χύδην  ξύλο χαμηλής υγρασίας, και πάλι ανάλογα το είδος του ξύλου. Κάτι κοντά σε 350€ ίσως είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα σήμερα.

Επεξ/σία από gusteg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, filarhos είπε

 

Η αντλία θερμότητας είναι από τις καλύτερες επενδύσεις γιατί έχεις όλα τα πλεονεκτήματα τις θέρμανσης με τα σώματα αλλά δεν έχεις ούτε πάγια ούτε να φέρνεις πετρέλαιο κάθε φορά. Με μεγάλο μειονέκτημα, εκτός του κόστοςυ αγοράς, ότι δεν είναι αποδοτική στο πολύ κρύο. Εδώ έρχεται το δοχείο όπου μπορείς να το ζεσταίνεις με ότι άλλο μέσο έχεις. Εμείς έχουμε ήδη υδραυλικό τζάκι για τα σώματα και "αγοράζουμε" πολύ φτηνά ξύλα. Οπότε τις ημέρες που πέφτει πολύ η θερμοκρασία ανάβεις το τζάκι και "βοηθάς" την αντλία με το να ζεσταίνεις το νερό με άλλη πηγή... Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να το κάνεις και με τον καυστήρα πετρελαίου.

Οντως, η αντλία είναι ιδανική για νορμαλ περιοχές. Εδω στο βουνό που είμαι δουλεύει στο φούλ οταν πλακώνει το κρύο, και τρώει τις κιλοβατώρες σαν στραγάλια. Ενδιαφέρον μου φαινεται αυτό που λες για υποβοήθηση απο το ενεργειακό τζάκι, και σίγουρα εχει λογική, αλλά με τα 5 χιλιάρικα που μου ζήτησαν, ενω εχω ηδη δώσει 7 για την αντλία - συνολο 12 δηλαδη, θα μπορούσα να μην εχω κάνει απολύτως τίποτα και να εβγαζα το πετρέλαιο 4 χρόνων με τον καυστήρα που ήδη υπήρχε. 

Τελικά νομίζω οτι το βίτσιο του να κυνηγάς την θεωρητικά οικονομικότερη λύση μερικές φορές κοστίζει  περισσότερο από το να βολεύεσαι με αυτό που ήδη έχεις.

Εντωμεταξυ ρε παιδιά, τι λεφτά είναι που ζητάνε οι διάφοροι μάστορες και τεχνικοί; Εχει ξεφύγει το πράγμα. Θυμαμαι παλιά που ειχα ρωτήσει για ενεργειακό τζάκι μου ειχανε πει 2 χιλιάρικα και με σύνδεση με τα σωματα. Τώρα ζητάνε οσα  θελουν. Γενικά δεν ειναι καιρός να κάνεις τίποτα. Σε δαγκωνουν κανονικα.

Επεξ/σία από fragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, fragma είπε

Οντως, η αντλία είναι ιδανική για νορμαλ περιοχές. Εδω στο βουνό που είμαι δουλεύει στο φούλ οταν πλακώνει το κρύο, και τρώει τις κιλοβατώρες σαν στραγάλια. Ενδιαφέρον μου φαινεται αυτό που λες για υποβοήθηση απο το ενεργειακό τζάκι, και σίγουρα εχει λογική, αλλά με τα 5 χιλιάρικα που μου ζήτησαν, ενω εχω ηδη δώσει 7 για την αντλία - συνολο 12 δηλαδη, θα μπορούσα να μην εχω κάνει απολύτως τίποτα και να εβγαζα το πετρέλαιο 4 χρόνων με τον καυστήρα που ήδη υπήρχε. 

Τελικά νομίζω οτι το βίτσιο του να κυνηγάς την θεωρητικά οικονομικότερη λύση μερικές φορές κοστίζει  περισσότερο από το να βολεύεσαι με αυτό που ήδη έχεις.

Εντωμεταξυ ρε παιδιά, τι λεφτά είναι που ζητάνε οι διάφοροι μάστορες και τεχνικοί; Εχει ξεφύγει το πράγμα. Θυμαμαι παλιά που ειχα ρωτήσει για ενεργειακό τζάκι μου ειχανε πει 2 χιλιάρικα και με σύνδεση με τα σωματα. Τώρα ζητάνε οσα  θελουν. Γενικά δεν ειναι καιρός να κάνεις τίποτα. Σε δαγκωνουν κανονικα.

Τα 5Κ δεν νομίζω ότι σε φτάνουν για σωστό υδραυλικό τζάκι με σωστή εγκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, fragma είπε

Οντως, η αντλία είναι ιδανική για νορμαλ περιοχές. Εδω στο βουνό που είμαι δουλεύει στο φούλ οταν πλακώνει το κρύο, και τρώει τις κιλοβατώρες σαν στραγάλια. Ενδιαφέρον μου φαινεται αυτό που λες για υποβοήθηση απο το ενεργειακό τζάκι, και σίγουρα εχει λογική, αλλά με τα 5 χιλιάρικα που μου ζήτησαν, ενω εχω ηδη δώσει 7 για την αντλία - συνολο 12 δηλαδη, θα μπορούσα να μην εχω κάνει απολύτως τίποτα και να εβγαζα το πετρέλαιο 4 χρόνων με τον καυστήρα που ήδη υπήρχε. 

Τελικά νομίζω οτι το βίτσιο του να κυνηγάς την θεωρητικά οικονομικότερη λύση μερικές φορές κοστίζει  περισσότερο από το να βολεύεσαι με αυτό που ήδη έχεις.

Εντωμεταξυ ρε παιδιά, τι λεφτά είναι που ζητάνε οι διάφοροι μάστορες και τεχνικοί; Εχει ξεφύγει το πράγμα. Θυμαμαι παλιά που ειχα ρωτήσει για ενεργειακό τζάκι μου ειχανε πει 2 χιλιάρικα και με σύνδεση με τα σωματα. Τώρα ζητάνε οσα  θελουν. Γενικά δεν ειναι καιρός να κάνεις τίποτα. Σε δαγκωνουν κανονικα.

Το δοχείο και οι αυτοματισμοί έχουν 2-3 ακόμα...

Κι εμένα οι προσφορές για αντλία είναι από 7 έως και 9...

8 λεπτά πριν, gusteg είπε

Τα 5Κ δεν νομίζω ότι σε φτάνουν για σωστό υδραυλικό τζάκι με σωστή εγκατάσταση.

Συμφωνώ κάπου 8 είχε πάει πριν δέκα χρόνια, χωρίς τις αισθητικές "επισκευές"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, fragma είπε

Παντως εγω που αντικατέστησα τον λεβητα πετρελαίου με αντλία θερμοτητας (και μάλιστα απο τις καλύτερες - Daikin ) σε μεζονετα 180τμ, καίω 1000 κιλοβατώρες/μηνα τον χειμώνα.

πάντως 1000 kwh (ηλεκτρικές) το μήνα είναι στη χειρότερη περίπτωση 2500 θερμικές kwh, που στη καλύτερη περίπτωση είναι 230-240 λίτρα πετρελαίου, ήτοι κάνα 350άρι σε ευρώ με τρέχουσες τιμές πετρελαίου

Αν η kwh σου πάει μικτά κάτω από 35 λεπτά, πάλι κερδισμένος είσαι 

Και αν μιλάμε για αντλία μεσαίων θερμοκρασιών, σίγουρα είσαι πάνω από 2.5 COP, άρα αν κατανάλωσες 1000 kwh το μήνα, σημαίνει κατά πάσα πιθανότητα χρειάστηκες πάνω από 3000 θερμικες kwh

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fragma είπε

Το σπίτι είναι στην Πεντέλη σε 450 μέτρα υψόμετρο. Δεν θυμάμαι καν την τελευταία φορά που χρειάστηκε να βαλω ψύξη 😃

Τοτε τις απαιτησεις καποιου συμβατικου σπιτιου σε ψυξη,  εσυ τις τρως στη θερμανση. Αν δεν εχεις ισχυρες μονωσεις, μια χαρα καταναλωνει η αντλια αν αναλογιστεις οτι οι θερμοκρασιες της περιοχης σου ειναι τριγυρω στις θερμοκρασιες που δεν ειναι τοσο αποδοτικη μια αντλια θερμοτητας.  Ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο ειναι οταν τη δουλευεις με υδραυλικο κυκλωμα, οπου απωλειες απο λαθος διαστασολογηση, λαθος τοποθετηση κλπ κλπ μειωνουν ακομη περισσοτερο το ποσοστο αποδοσης.

 

3 ώρες πριν, filarhos είπε

Έχουμε παρόμοιες απαιτήσεις. Θέλουμε περίπου 2500 λίτρα πετρέλαιο για να περάσουμε ένα χειμώνα με δύο μεγάλους ανθρώπους που κρυώνουν.

Το πλάνο ήταν το εξής:

1. ενεργειακή μελέτη από που χάνει το σπίτι: ήθελε μόνωση η πάνω πλάκα (η σκεπή έμεινε όπως ήταν) έγινε άμεσα

2. τοποθέτηση πάνελ με netmetering γιατί οι καταναλώσεις του σπιτιού σε ρεύμα ήταν και είναι μεγάλες ~10-12 χιλkwh τον χρόνο. Όπου υπολόγιζα απόσβεση σε 8-9 χρόνια αλλά με τις τιμές που έχει η ενέργεια τώρα σίγουρα θα πάει 6-7 μπορεί και λιγότερο...

και το 3ο και τελευταίο που θα γίνει του χρόνου, στερέψαμε, είναι αντλία θερμότητας.

Η αντλία θερμότητας είναι από τις καλύτερες επενδύσεις γιατί έχεις όλα τα πλεονεκτήματα τις θέρμανσης με τα σώματα αλλά δεν έχεις ούτε πάγια ούτε να φέρνεις πετρέλαιο κάθε φορά. Με μεγάλο μειονέκτημα, εκτός του κόστοςυ αγοράς, ότι δεν είναι αποδοτική στο πολύ κρύο. Εδώ έρχεται το δοχείο όπου μπορείς να το ζεσταίνεις με ότι άλλο μέσο έχεις. Εμείς έχουμε ήδη υδραυλικό τζάκι για τα σώματα και "αγοράζουμε" πολύ φτηνά ξύλα. Οπότε τις ημέρες που πέφτει πολύ η θερμοκρασία ανάβεις το τζάκι και "βοηθάς" την αντλία με το να ζεσταίνεις το νερό με άλλη πηγή... Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να το κάνεις και με τον καυστήρα πετρελαίου.

Το υδραυλικο τζακι εχει πολυ μεγαλο κινδυνο λογω της ανεξεγκτης φωτιας.Κινδυνος- θανατος ακομη και μετα απο τους αυτοματισμους. και πολυ ακριβο στο κοστος εγκαταστασης.  Φυσικα και δεν συγκρινεται με την αντλια θερμοτητας οπου υπερεχει σε καθαροτητα- ξεγνοισια-  κουβαλημα. Αν το εχεις ως backup για ενδεχομενη διακοπη ρευματος οκ, αλλα πολλα λεφτα για backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Δεν έχει κυκλοφορητή αυτό; ούτε θερμοστάτη;

Εχει, αλλα θεωρησε δεδομενο οτι βαζουν ups. Αλλιως σε διακοπη ρευματος εχουν μεγαλυτερο κινδυνο απο το να μεινουν χωρις θερμανση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...