Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, poulaki1976 είπε

Εγω που εχω βαλει καυστηρα αεριου στο μπαλκονι ενεκα "εξοικονομω" αλλα δεν εχει περασει η γραμμη απο το αεριο οποτε εχω μπουκαλα σε τι εξοδο εχω μπει ? ξερει κανεις ?καταναλωση ?

και πως περασε στ εξοικονομω ο λεβητας χωρις ΗΚΑΣΠ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αλλο σου λεω ... απο οσο ξερω το εξοικονομο για να σου εκρινει την εγκατασταση λεβητα αεριου θελει ΗΚΑΣΠ, συμβαση δηλαδη με την κατα τοπους εταιρεια διανομης αεριου.

 

τεσπα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, άρα κάτι καταφέρνουμε και χωρίς κανονικό αφυγραντήρα..
Καλά το συγκεκριμένο της Daikin δεν είναι κλιματιστικό, διαστημόπλοιο είναι :)

Οπότε η 'βέλτιστη' σειρά είναι πρώτα τα aircondition σε αφύγρανση (ή αφυγραντήρας), μετά η όποια μέθοδος θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Αλλο σου λεω ... απο οσο ξερω το εξοικονομο για να σου εκρινει την εγκατασταση λεβητα αεριου θελει ΗΚΑΣΠ, συμβαση δηλαδη με την κατα τοπους εταιρεια διανομης αεριου.

 

τεσπα

 

 

Οτι πει ο μηχανικος,εγω δεν ξερω απο αυτα,εγω αντλια θερμοτητας ηθελα,αυτος φαγωθηκε και μπηκε τελος

καλο χειμωνα να εχουμε να δουλευουμε να πληρωνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Αλλο σου λεω ... απο οσο ξερω το εξοικονομο για να σου εκρινει την εγκατασταση λεβητα αεριου θελει ΗΚΑΣΠ, συμβαση δηλαδη με την κατα τοπους εταιρεια διανομης αεριου.

 

τεσπα

 

 

Απ τη στιγμη που δεν περνα απ το σπιτι του γραμμη φ.αεριου, δεν εχει δικαιωμα να βαλει λεβητα με μπουκαλες σαν παρεμβαση; το αναφερει καπου σαν προϋποθεση ο οδηγος αυτο; ρωταω γιατι κατα πασα πιθανοτητα κι εγω ετσι θα το περασω  κι ο μηχανικος δε μου πε κατι τετοιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Balrog είπε

Ευχαριστώ, άρα κάτι καταφέρνουμε και χωρίς κανονικό αφυγραντήρα..
Καλά το συγκεκριμένο της Daikin δεν είναι κλιματιστικό, διαστημόπλοιο είναι :)

Οπότε η 'βέλτιστη' σειρά είναι πρώτα τα aircondition σε αφύγρανση (ή αφυγραντήρας), μετά η όποια μέθοδος θέρμανσης.

η "βελτιστη" σειρα ειναι οτι σηκωνει η τσεπη σου, πρωτα, και μετα οτι σου προσφερει θερμικη ανεση. Για μενα ο αφυγραντηρας εγινε μοδα στην Ελλαδα χωρις ουσιαστικο λογο, οι κλιματικες συνθηκες δεν απαιτουν αφυγραντηρες εκτος κι αν ζεις μεσοτοιχια με τη θαλασσα. Βαλε ενα υγρομετρο, εχει υγρομετρα με 20 ευρω, αν στους 20 βαθμους βλεπεις 60% και κατω υγρασια, αφυγρανση δε χρειαζεται.

Το βελτιστο ειναι να κρατας το σπιτι σε μια αξιοπρεπη θερμοκρασια, ειδικα αν το σπιτι εχει κοσμο ολη μερα. Να μη το αφηνεις δηλαδη να παγωνει, γιατι μετα χρειαζεται πολλη ενεργεια για να ξαναερθει στα ισια του.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dtzgr είπε

Ο αφυγραντήρας με συμπιεστή μαζεύει την υγρασία ψύχοντας το στοιχείο του τόσο ώστε να αρχίσει υγροποίηση, όπως πχ "βρέχεται" το κρύο μπουκάλι όταν το βγάζεις από το ψυγείο.

Ο λόγος που μπορεί κάποιοι να αισθάνονται ότι ανεβάζει θερμοκρασία είναι επειδή ο συμπιεστής και το στοιχείο είναι στον ίδιο χώρο, άρα με βάση την αρχή διατήρησης της ενέργειας, ο,τι καταναλώνει ο αφυγραντήρας μένει στο δωμάτιο ως θερμότητα.

Οταν μιλάμε για κλιματιστικό σε αφυγρανση αυτό δεν ισχύει, επειδή ο συμπιεστής είναι έξω, άρα η θερμότητα λόγω της κατανάλωσης πάει έξω και έτσι το ίδιο το δωμάτιο δεν θερμαίνεται, αλλά μάλλον το αντίθετο.

Ξέχασες την ενέργεια που πάει στην αλλαγή κατάστασης του νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, poulaki1976 είπε

καταναλωση ?

εξαρταται απο τι αναγκες εχει ο χωρος και ενα σωρο αλλα...το μονο σιγουρο ειναι το κοστος ανα κιλοβατωρα που μπορεις να ξερεις απο πριν.

Αν αγοραζεις την 25 κιλη φιαλη στα 47 ευρω , με λεβητα αποδοσης 87% τοτε η κιλοβατωρα σου κοστιζει 17 λεπτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως εγω που αντικατέστησα τον λεβητα πετρελαίου με αντλία θερμοτητας (και μάλιστα απο τις καλύτερες - Daikin ) σε μεζονετα 180τμ, καίω 1000 κιλοβατώρες/μηνα τον χειμώνα. Δεν θυμάμαι να είχα κάψει περισσότερα οταν δουλευα ενα 24ρι και δύο 9αρια ινβερτερ. Τώρα μου λέει ενας φίλος μηχανικός οτι θα εχω τρελή οικονομία αν κάνω το τζάκι ενεργειακό με κυκλοφορητή να δίνει ζεστα νερά στα σώματα, αλλά τα ίδια μου λέγανε και  για την αντλία, και δεν βλέπω να κάνω αποσβεση σύντομα τα 7 χιλιάρικα που έδωσα. Σιγα μην δώσω τώρα άλλα 5 για ενεργειακό τζάκι. Ολοι εχουν μια υποτίθεται τρομερή μεθοδο εξοικονομησης αλλα τελικά όλα πανω κατω το ιδιο κοστιζουν. Και με πετρέλαιο περιπου το ιδιο βγαίνει. Παιδιά δεν υπάρχει μαγικός και τζάμπα τροπος θέρμανσης. Ολα κοστίζουν. 

Επεξ/σία από fragma
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, fragma είπε

Ολα κοστίζουν

γιαυτο το ξεκινησα αυτο το θεμα...για να ξερει απο ΠΡΙΝ ο καθενας τι θα κοστισει.

Το ενεργειακο τζακι ως προς το κοστος χρησης ,οπως και καθε ειδος θερμανσης εξαρταται απο το ποσο θα αγορασεις τα ξυλα.

Το θεμα αποσβεσης ειναι αλλο κομματι.

Παντως οι αντλιες δεν βλεπω λογο να αντικαθιστουν τα κλιματιστικα οπου προυπαρχουν τουλαχιστον και εφοσον ειναι αποδοτικα.

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fragma είπε

Παντως εγω που αντικατέστησα τον λεβητα πετρελαίου με αντλία θερμοτητας (και μάλιστα απο τις καλύτερες - Daikin ) σε μεζονετα 180τμ, καίω 1000 κιλοβατώρες/μηνα τον χειμώνα. Δεν θυμάμαι να είχα κάψει περισσότερα οταν δουλευα ενα 24 και δύο 9αρια ινβερτερ.

με 180τμ όμως δε νομίζω οτι τα AC που είχες κάλυπταν σωστά όλο το σπίτι

βέβαια τα 1000kw/μήνα ακούγονται πολλά , ίσως να ψαχτείς στο άλλο θέμα για επιπλέον ρύθμιση ?

3 λεπτά πριν, fragma είπε

Τώρα μου λέει ενας φίλος μηχανικός οτι θα εχω τρελή οικονομία αν κάνω το τζάκι ενεργειακό με κυκλοφορητή να δίνει ζεστα νερά στα σώματα, αλλά τα ίδια μου λέγανε και  για την αντλία, και δεν βλέπω να κάνω αποσβεση σύντομα τα 7 χιλιάρικα που έδωσα. Σιγα μην δώσω τώρα άλλα 5 για ενεργειακό τζάκι.

αν σε παίρνει για net-metering σίγουρα καλύτερα να τα δώσεις εκεί

4 λεπτά πριν, fragma είπε

Ολοι εχουν μια υποτίθεται τρομερή μεθοδο εξοικονομησης αλλα τελικά όλα πανω κατω το ιδιο κοστιζουν. Και με πετρέλαιο περιπου το ιδιο βγαίνει. Παιδιά δεν υπάρχει μαγικός και τζάμπα τροπος θέρμανσης. Ολα κοστίζουν. 

σίγουρα , απλά ψάχνουμε το φθηνότερο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fragma είπε

καίω 1000 κιλοβατώρες/μηνα τον χειμώνα

προφανως εχεις και ζεστο νερο χρησης οποτε δεν μπορεις να το συγκρινεις με τα προηγουμενα κλιματιστικα που δεν ειχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fragma είπε

δεν βλέπω να κάνω αποσβεση σύντομα τα 7 χιλιάρικα που έδωσα. Σιγα μην δώσω τώρα άλλα 5 για ενεργειακό τζάκι

Δεν θέλω να σε πικράνω, αλλά μεζονέτα 180 τετραγωνικών είναι μαγνήτης για οποιονδήποτε επαγγελματία. If you know what I mean..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...