Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Specs είπε

Διαβασα ολη την μελετη και με οσα φασκει και αντιφασκει μου ειναι αρκετο για να την ξεχασω αμεσως, αλλιως παραδοχες , οπως οτι τα κλιματιστικα εχουν ιδιο cop με τις αντλιες θερμοτητας, θα πρεπει να τις διαγραψουμε!

Και  οι αντλιες θερμοτητας αερα-νερου, αλλα και τα κλιματιστικα , υπολογιζονται με αλλο cop στην μονοκατοικια και αλλο στην πολυκατοικια... υποθετω δεν κανω λαθος, η μηπως κανω?

Και ενα σωρο αλλα, σε ενα τοσο μικρο κειμενο της ειδικοτητας του...μαλλον προβολη στα ΜΜΕ να εχουμε κι ας γραφουμε οτι ναναι...

Αν αναφερόμαστε σε αντλίες θερμότητας inverter, κάποια απόκλιση στο μετρούμενο SEER, SCOP για ίδιο ακριβώς θερμικό φορτίο στο ίδιο ακριβώς μέρος. και μεταξύ μονοκατοικίας - πολυκατοικίας, ενδέχεται να υπάρξει. Για αντλίες μη inverter δεν θα δεις διαφορά, τον ίδιο συντελεστη αποδίδει το μηχάνημα. Αν είναι. Η επιλογή της αντλιας γίνεται κυρίως από το φορτίο, τον COP, κοκ τα κοιτάς από πίνακες σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία του μέρους διότι ο συντελεστής αλλάζει. 

Αφυγρανση με το κλιματιστικό δύσκολα πετυχαίνεις και άμα συμβεί μπορεί να ξεραθεί ο λαιμός σου, γενικά μόνο με αφυγραντηρα κάνεις σωστή αφυγρανση για να βρεις κλιματιστικο που να κάνει πραγματική αφυγρανση πρέπει να ψάξεις πολύ καλα, να πληρώσεις πολλά. Γενικά αυτή η λειτουργία είναι μόνο για τα μάτια του κόσμου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Αφυγρανση με το κλιματιστικό δύσκολα πετυχαίνεις και άμα συμβεί μπορεί να ξεραθεί ο λαιμός σου, γενικά μόνο με αφυγραντηρα κάνεις σωστή αφυγρανση για να βρεις κλιματιστικο που να κάνει πραγματική αφυγρανση πρέπει να ψάξεις πολύ καλα, να πληρώσεις πολλά. Γενικά αυτή η λειτουργία είναι μόνο για τα μάτια του κόσμου. 

Αφυγρανση σε λειτουργία θέρμανσης είναι αδύνατο να γίνει, με οποιοδήποτε κλιματιστικό.

Ο αφυγραντήρας που κάνει πραγματική αφυγρανση δεν λειτουργεί σε θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παρότι λέμε για κλιματιστικά πολύς κόσμος καταφεύγει σε αντιστάσεις. Έχω ακούσει απο πολλούς αλλά και άτομα με PhD ότι θα πάρουν καλοριφέρ λαδιού η πιο ψαγμενους θερμοπομπους. Όλοι δεν θέλουν κλιματιστικά γιατί δε το θεωρούν θέρμανση αλλά και ότι δεν είναι ποιοτική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πάντως παρότι λέμε για κλιματιστικά πολύς κόσμος καταφεύγει σε αντιστάσεις. Έχω ακούσει απο πολλούς αλλά και άτομα με PhD ότι θα πάρουν καλοριφέρ λαδιού η πιο ψαγμενους θερμοπομπους. Όλοι δεν θέλουν κλιματιστικά γιατί δε το θεωρούν θέρμανση αλλά και ότι δεν είναι ποιοτική 

PhD θεατρολογιας?

anyway, ο καθενας κανει οτι θελει με την τσεπη του

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Specs είπε

Διαβασα ολη την μελετη και με οσα φασκει και αντιφασκει μου ειναι αρκετο για να την ξεχασω αμεσως, αλλιως παραδοχες , οπως οτι τα κλιματιστικα εχουν ιδιο cop με τις αντλιες θερμοτητας, θα πρεπει να τις διαγραψουμε!

Και  οι αντλιες θερμοτητας αερα-νερου, αλλα και τα κλιματιστικα , υπολογιζονται με αλλο cop στην μονοκατοικια και αλλο στην πολυκατοικια... υποθετω δεν κανω λαθος, η μηπως κανω?

Και ενα σωρο αλλα, σε ενα τοσο μικρο κειμενο της ειδικοτητας του...μαλλον προβολη στα ΜΜΕ να εχουμε κι ας γραφουμε οτι ναναι...

Βγήκε και στην τηλεόραση σήμερα, σε πρωινή εκπομπή της ΕΡΤ. Ευτυχώς δεν είπε τα περί αφύγρανσης και συνδυαστικής θέρμανσης.. αλλά 

Στα περί οικονομίας, κατέταξε στην κορυφή τις αντλίες θερμότητας αέρα/νερού και στην τελευταία θέση τα κλιματιστικά inverter. Ενδιάμεσα, πετρέλαιο θέρμανσης και φυσικό αέριο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dtzgr είπε

Αφυγρανση σε λειτουργία θέρμανσης είναι αδύνατο να γίνει, με οποιοδήποτε κλιματιστικό.

Ο αφυγραντήρας που κάνει πραγματική αφυγρανση δεν λειτουργεί σε θέρμανση.

Θέρμανση κάνει αλλά ελάχιστη. Ο δικός μου πχ στα 400W, αν περάσει κάποιο διάστημα βγάζει θερμό αέρα, αν τον ανάψεις καλοκαίρι είναι σαν αερόθερμο, τον Χειμώνα και όσο πέφτει η εσωτερική θερμοκρασία είναι όλο και πιο κρύος ο αέρας αλλά παραμένει λίγο πιο θερμός από τον υπάρχοντα. Σε μικρό δωμάτιο προσφέρει μια υποτυπώδη θέρμανση της πλάκας αν πχ έχεις μέσα 18-19 μπορεί να πάει 20-21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Θέρμανση κάνει αλλά ελάχιστη. Ο δικός μου πχ στα 400W, αν περάσει κάποιο διάστημα βγάζει θερμό αέρα, αν τον ανάψεις καλοκαίρι είναι σαν αερόθερμο, τον Χειμώνα και όσο πέφτει η εσωτερική θερμοκρασία είναι όλο και πιο κρύος ο αέρας αλλά παραμένει λίγο πιο θερμός από τον υπάρχοντα. Σε μικρό δωμάτιο προσφέρει μια υποτυπώδη θέρμανση της πλάκας αν πχ έχεις μέσα 18-19 μπορεί να πάει 20-21.

Η "θέρμανση" είναι η θερμότητα που βγάζει το μοτέρ, η καθεαυτή λειτουργία του δεν θερμαίνει. Έτσι έχω καταλάβει τουλάχιστον από όσα έχω διαβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Θέρμανση κάνει αλλά ελάχιστη. Ο δικός μου πχ στα 400W, αν περάσει κάποιο διάστημα βγάζει θερμό αέρα, αν τον ανάψεις καλοκαίρι είναι σαν αερόθερμο, τον Χειμώνα και όσο πέφτει η εσωτερική θερμοκρασία είναι όλο και πιο κρύος ο αέρας αλλά παραμένει λίγο πιο θερμός από τον υπάρχοντα. Σε μικρό δωμάτιο προσφέρει μια υποτυπώδη θέρμανση της πλάκας αν πχ έχεις μέσα 18-19 μπορεί να πάει 20-21.

- 400W, μετρημένα (;), και αν ναι με τι εσωτερική θερμοκρασία;

44 λεπτά πριν, Doubt είπε

Η "θέρμανση" είναι η θερμότητα που βγάζει το μοτέρ, η καθεαυτή λειτουργία του δεν θερμαίνει. Έτσι έχω καταλάβει τουλάχιστον από όσα έχω διαβάσει.

- O αφυγραντήρας με συμπιεστή αποδίδει στο περιβάλλον που λειτουργεί, και ανάλογα με το σχεδιασμό του, αέρα που συνήθως έχει υψηλότερη θερμοκρασία από αυτή του χώρου κατά 3.5 έως 5℃. Αυτό προέκυψε από την εμπειρία μου με 3 διαφορετικούς αφυγραντήρες. Πιθανόν κάποιοι άλλοι να έχουν δει μικρότερη ή μεγαλύτερη διαφορά με τους δικούς τους αφυγραντήρες.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο αφυγραντήρας με συμπιεστή μαζεύει την υγρασία ψύχοντας το στοιχείο του τόσο ώστε να αρχίσει υγροποίηση, όπως πχ "βρέχεται" το κρύο μπουκάλι όταν το βγάζεις από το ψυγείο.

Ο λόγος που μπορεί κάποιοι να αισθάνονται ότι ανεβάζει θερμοκρασία είναι επειδή ο συμπιεστής και το στοιχείο είναι στον ίδιο χώρο, άρα με βάση την αρχή διατήρησης της ενέργειας, ο,τι καταναλώνει ο αφυγραντήρας μένει στο δωμάτιο ως θερμότητα.

Οταν μιλάμε για κλιματιστικό σε αφυγρανση αυτό δεν ισχύει, επειδή ο συμπιεστής είναι έξω, άρα η θερμότητα λόγω της κατανάλωσης πάει έξω και έτσι το ίδιο το δωμάτιο δεν θερμαίνεται, αλλά μάλλον το αντίθετο.

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipN είπε

- 400W, μετρημένα (;), και αν ναι με τι εσωτερική θερμοκρασία;

- O αφυγραντήρας με συμπιεστή αποδίδει στο περιβάλλον που λειτουργεί, και ανάλογα με το σχεδιασμό του, αέρα που συνήθως έχει υψηλότερη θερμοκρασία από αυτή του χώρου κατά 3.5 έως 5℃. Αυτό προέκυψε από την εμπειρία μου με 3 διαφορετικούς αφυγραντήρες. Πιθανόν κάποιοι άλλοι να έχουν δει μικρότερη ή μεγαλύτερη διαφορά με τους δικούς τους αφυγραντήρες.

Μετρημένα μετα απο λιγα λεπτα από την έναρξη λειτουργίας, στους 22-23 σήμερα. Και 26 να έχουμε την ίδια ισχύ έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipN είπε

Πιθανόν κάποιοι άλλοι να έχουν δει μικρότερη ή μεγαλύτερη διαφορά με τους δικούς τους αφυγραντήρες.

Εγώ δεν έχω δει κάποια αξιοσημείωτη διαφορά, αν και θα με βόλευε πολύ. Είναι και μικρός ο δικός μου, 10λιτρος, ισχύ δεν θυμάμαι ακριβώς, περίπου 150W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αφυγραντηρας που "καταναλωνει" 400 watt απο τον τοιχο αντε να "αποδοσει" 100watt θερμοτητας στον χωρο .... αντε στη χαμηλη σκαλα να βγαλει 2-3 βαθμους αερα ποιο ζεστο απο το περιβαλλον, το οποιο βεβαια (χαμηλη σκαλα) στα 2 μετρα απο τη συσκευη θα ειναι στη θερμοκρασια του χωρου

τα νουμερα ειναι αστεια για να πεις οτι προσφερει "θερμανση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνει αφύγρανση το κλιματιστικό όταν το βάζουμε στη λειτουργία του ανεμιστήρα; Εγώ όταν έχει υγρασία ο χώρος το βάζω στους 30 και με τον ανεμιστήρα στην 3η σκάλα. Λάθος κάνω;

Επίσης χρησιμοποιώ τη "συνδυαστική" μέθοδο που αναφέρει η μελέτη, αλλά αντίστροφα. Πρώτα τα σώματα πετρελαίου να κόψει το πολύ κρύο και μετά τα σπλιτάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το κλιματιστικο κανει αφυγρανση στη λειτουργια αφυγρανσης, και στη λειτουργια ψυξης. Εξαιρεση ενα μοντελο της Daikin (Ururu Sarara) το οποιο ομως εχει κανονικο αφυγραντηρα με ζεολιθο στην εξωτερικη μοναδα, και διπλο στοιχειο το οποιο μπορει σε λειτουργια θερμανσης να μοιραζεται σε ψυξη-θερμανση, να κανει αφυγρανση στο κρυο μερος και μετα να θερμαινει τον αερα.

Στη θερμανση, οταν ανεβαινει η θερμοκρασια του αερα ανεβαινει και η χωρητικοτητα του αερα σε νερο, οποτε ο ζεστος αερος μας φαινεται πιο ξηρος. Υγρασια δεν αφαιρειται.

Επεξ/σία από fredd0
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω που εχω βαλει καυστηρα αεριου στο μπαλκονι ενεκα "εξοικονομω" αλλα δεν εχει περασει η γραμμη απο το αεριο οποτε εχω μπουκαλα σε τι εξοδο εχω μπει ? ξερει κανεις ?καταναλωση ?

Επεξ/σία από poulaki1976
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...