Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, Specs είπε

Εννοω δεν αλλαζει κατι αν βαλουμε 4 η 400% (ασε που ειναι αδοκιμο/λαθος καθως η αυξηση απο το 1 στο 4 ειναι 300% αλλα ετσι ξεφευγουν οι συζητησεις...)

Αν 1 προς 1 είναι 100%, 1 προς 4 είναι 400%, που είναι το λάθος; Συγκρίνεις την απόδοση του Α με την απόδοση του Β, όχι την απόδοση του Α με τη διαφορά της απόδοσης του Β.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Αν 1 προς 1 είναι 100%, 1 προς 4 είναι 400%, που είναι το λάθος; Συγκρίνεις την απόδοση του Α με την απόδοση του Β, όχι την απόδοση του Α με τη διαφορά της απόδοσης του Β.

Ακριβως αυτο δεν θελω, να μπλεξουμε με ασχετα του θεματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο εξελ, εκτος απο οσα ειναι ορατα, υπαρχουν και κρυμμενες στηλες που εχουν τους τυπους μετατροπης σε θερμογονο δυναμη και  αλλα τετοια.

Για λογους ομογενοποιησης (πιστεψτε με δεν ειναι ευκολο) τα εχω κανει ετσι για να ειναι αμεσα αντιληπτα.

Ακομη και 300% να εβαζα να φαινεται στην στηλη που τωρα ειναι το 4 , η τελικη τιμη θα ηταν ιδια με το 400% οπως το λεει ενας ενω αλλοι το αντιλαμβανονται καλυτερα ως αυξηση απο το 100 του βαθμου αποδοσης κατα 300% , αλλοι απο το 1 (καταναλωση) στο 4 (-πλασιο αποδοση) και τελειωμο δεν εχει!

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Specs προσπαθω να καταλαβω τον νεο πινακα! Εγω ας πουμε θελω να κανω συγκριση το ρευμα (κλιματιστικα) με λεβητα συμπυκνωσης ατομικο που εχω με μπουκαλες προπανιου..γραφεις στο ρευμα κοστος k/w 0,20 αφαιρωντας τις επιδοτησεις σωστα; μετα λες για μπουκαλες υγραεριου 47 ευρω, οκ εγω τη βρισκω εκει κοντα στα 50 ευρω..Εδω ομως δεν εχεις αφαιρεσει το επιδομα θερμανσης αφου δεν μπορεις να ξερεις τι αναλογει στον καθενα, τα λεω καλα ή εχω μπερδευτει; στο τελος προκυπτει για ρευμα 0,05 κοστος ανα kw που προκυπτει διαιρωντας το 0,20 με τον βαθμο αποδοσης 4 ναι;;  To 16,88 για υγραεριο πως το βγαζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, energy52 είπε

@Specs προσπαθω να καταλαβω τον νεο πινακα! Εγω ας πουμε θελω να κανω συγκριση το ρευμα (κλιματιστικα) με λεβητα συμπυκνωσης ατομικο που εχω με μπουκαλες προπανιου..γραφεις στο ρευμα κοστος k/w 0,20 αφαιρωντας τις επιδοτησεις σωστα; μετα λες για μπουκαλες υγραεριου 47 ευρω, οκ εγω τη βρισκω εκει κοντα στα 50 ευρω..Εδω ομως δεν εχεις αφαιρεσει το επιδομα θερμανσης αφου δεν μπορεις να ξερεις τι αναλογει στον καθενα, τα λεω καλα ή εχω μπερδευτει; στο τελος προκυπτει για ρευμα 0,05 κοστος ανα kw που προκυπτει διαιρωντας το 0,20 με τον βαθμο αποδοσης 4 ναι;;  To 16,88 για υγραεριο πως το βγαζεις;

 

Η κάθε καύσιμη ύλη αποδίδει συγκεκριμένο ποσό θερμικής ενέργειας εάν κάει. Συγκεκριμένα το υγραεριο έχει περίπου 13kwh ενέργειας στο κιλό η 6.9 kwh στο λίτρο. Όταν αγοράζεις μια μουκαλα 25 κιλών στην ουσία αγοράζεις 13χ25=325kwh, οπότε πρέπει να λυθεί υπόψιν στην εξίσωση. 47ευρω /325 = 0.144 ευρώ η κάθε kwh ενέργειας. Επειδή όμως ο λέβητας δεν ειναιν100% αποδωτικος αλλά 87% (στο παράδειγμα) τότε 0.144/0.87=0.166 ευρώ η kwh η αλλιώς 16 λεπτά του ευρώ. 

Επεξ/σία από Vaggelis kirk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vaggelis kirk είπε

Στον πινακα  γιατι δεν αναγραφετε λεβητας υγραεριου κεντρικος? Εχει παρομοια αποδωση με τον ατομικο απλο; 

ο λεβητας ναι, το υπολοιπο συστημα θερμανσης εξαρταται απο πολλες παραμετρους, παντως σιγουρα εχει περισοτερες απωλειες απο μια ατομικη εγκατασταση. Ποσες, ειναι αδυνατο να μετρηθουν

27 λεπτά πριν, energy52 είπε

  To 16,88 για υγραεριο πως το βγαζεις;

θερμικη δυναμη υγραεριου ανα λτ, κοστος υγραεριου ανα λτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vaggelis kirk είπε

Στον πινακα  γιατι δεν αναγραφετε λεβητας υγραεριου κεντρικος? Εχει παρομοια αποδωση με τον ατομικο απλο; 

Μπορεις να θεωρησεις τις αποδοσεις κοντα σε αυτες των αντιστοιχων ατομικων (χειροτερες βεβαια και εξηγω το γιατι)

Λογω της αποστασης απο το λεβητοστασιο της πολυκατοικιας , των σωληνωσεων που πηγαινουν σε καθε διαμερισμα και διαφερουν τοσο πολυ απο κτιριο σε κτιριο, ειναι μειωμενηαπο τον ατομικο  η αποδοση του.

Τα οποια πλεονεκτηματα του ατομικου, που δεν εχει καν χωρητικοτητα σε νερο μεγαλη και λειτουργει σαν ταχυθερμαντητας νερου που γυριζει συνεχως, στον κεντρικο χανονται, μαζι με την αυτονομια του.

Εαν πας σε ενα λεβητοστασιο, η ζεστη στο χωρο δειχνει πως οι απωλειες ειναι μεγαλες,(εχω χρονια να παω σε τετοιο χωρο, απο εποχη πετρελαιου , υποθεση κανω πως ετσι θαναι ακομη).

Η αποδοση του λοιπον ειναι περιπου οσο λεει ο εκαστοτε κατασκευαστης, υπο την αιρεση της ποιοτητας και μονωσης της ολης κατασκευης του δικτυου.

Οι συνδυασμοι απο παλιο λεβητα που εκαιγε πετρελαιο και αλλαχτηκε ο καυστηρας με φυσικου αεριου/υγραεριου, δυσχεραινουν ακομη πιο πολυ τα πραγματα.

Οποιος εχει πληροφοριες για το που παιζει ενα τετοιο συστημα, δεκτες ευχαριστως να το προσθεσω, ΑΝ ειναι εξω απο τα ηδη υπαρχοντα, αλλιως βαφτιζω πχ τον ατομικο απλο σε / κεντρικο συμπυκνωσης κοκ

Τα ιδια ισχυουν και για κεντρικους λεβητες πετρελαιου, μιας και οταν προεκυψε το φυσικο αεριο, οποιος μπορουσε, κυριως απο Λαμια και πιο βορεια, περασε σε ατομικο η γενικα σε αποκοπη απο το κοινοχρηστο συστημα για να λυσει και το ζητημα μη συναινεσης των υπολοιπων.

Καλα ειναι ο πινακας να ειναι οδηγος για την συγκριση μεταξυ κεντρικου αεριου με υγραεριου και πετρελαιου που ειναι θεμα τιμης αγορας καυσιμου, εφοσον σε καθε τετοια εκδοχη το συστημα διανομης με σωληνωσεις ειναι το ιδιο, πριν και μετα την αλλαγη.

Διορθωστε με σε οτι κανω λαθος.

3 ώρες πριν, energy52 είπε

@Specs προσπαθω να καταλαβω τον νεο πινακα! Εγω ας πουμε θελω να κανω συγκριση το ρευμα (κλιματιστικα) με λεβητα συμπυκνωσης ατομικο που εχω με μπουκαλες προπανιου..γραφεις στο ρευμα κοστος k/w 0,20 αφαιρωντας τις επιδοτησεις σωστα; μετα λες για μπουκαλες υγραεριου 47 ευρω, οκ εγω τη βρισκω εκει κοντα στα 50 ευρω..Εδω ομως δεν εχεις αφαιρεσει το επιδομα θερμανσης αφου δεν μπορεις να ξερεις τι αναλογει στον καθενα, τα λεω καλα ή εχω μπερδευτει; στο τελος προκυπτει για ρευμα 0,05 κοστος ανα kw που προκυπτει διαιρωντας το 0,20 με τον βαθμο αποδοσης 4 ναι;;  To 16,88 για υγραεριο πως το βγαζεις;

Τα 47 ευρω και ολα οσα αλλαζουν απο μερα σε μερα, ειναι που αλλαζουν συνεχως τον πινακα.

Εχει επιδοτηση το υγραεριο σε φιαλες? εχει ξεκαθαρισει κατι τετοιο ?

ναι ετσι ειναι για το ρευμα και τα κλιματιστικα, οπως το λες καi με τετοιες παραδοχες οπως γραφει o fredd00 και τυπους που δεν φαινονται στον πινακα, βγαινουν ολα, απο καλες πηγες και πολυ ψαξιμο!

Oσον αφορα το επιδομα θερμανσης θα μπουν και αλλες σειρες οσονουπω αλλα το πιο ευκολο ειναι επειδη ολα ειναι τοσο ευμεταβλητα, να βλεπει καποιος με μια ματια και να συγκρινει γρηγορα τι συμφερει...μην ξεχνας ειναι πινακας ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ κοστους θερμανσης διαφορων τροπων και οχι για την τιμη κοστους ενος τροπου με μεγαλη λεπτομερεια.

Στα κλιματιστικα το ευρος αποδοσης ειναι 4 στον πινακα, αλλα παιζει μεχρι και 2 , οταν εχει χαμηλες θερμοκρασιες (στις οποιες θερμοκρασιες καποια παλαιοτερα σταματουν κιολας εντελως) και μπορει να ανεβει μεχρι και 10 οταν πχ εξω εχει 15 βαθμους. Ενας πινακας με ολες αυτες τις τιμες θα ηταν χαος και κυριως δυσχρηστος.

και αφου υποθετικα ειχε σειρες με ολες τις τιμες απο 2 - 10 , τοτε φτανουμε στο ποιον προμηθευτη εχει ο καθενας και ποσο κοστιζει το ρευμα ακριβως. Ετσι προεκυψε η σειρα με τον φτηνοτερο και τον ακριβοτερο παροχο και μια μεση συνηθης τιμη αυτη της ΔΕΗ.

Μετα υπαρχουν τοσοι πολλοι με ΚΟΤ. Α και Β. Να προσθεσουμε και το Νυχτερινο σε ολες αυτες τις τιμες?

Στο τελος θελω για τα κλιματιστικα μονο εναν πινακα σαν του Κορακιου!

Κανω λαθος οτι ειναι πιο ευκολο καποιος που εχει υπολογισει ΑΚΡΙΒΩΣ την δικη του κιλοβατωρα , με ολα τα ΚΟΤ , Νυχτερινα κλπ που εχει, απλα να δη την τιμη της ως προς αυτην που εχω.

Πχ εγω εχω τωρα στα κλιματιστικα 0,238 απο ΔΕΗ και αυτο βγαζει 5,95 λεπτα την κιλοβατωρα.

Οποιος εχει μια τιμη παλαιου τιμολογιου κλειστου με 0,119 (το μισο ακριβως του 0,238 της ΔΕΗ, θα εχει το μισο του 5,95 δηλαδη 2,975 λεπτα η κιλοβατωρα θερμανσης του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Specs είπε

 

Εχει επιδοτηση το υγραεριο σε φιαλες? εχει ξεκαθαρισει κατι τετοιο ?

 

Ναι απο περισυ εχει μαλιστα! Στην εφαρμογη για το επιδομα, εχει επιλογη για υγραεριο,  ε φανταζομαι και φετος ετσι θα ειναι, εγω ειχα 300  ευρω επιδοτηση (5μελης οικογενεια) να καταλαβεις κι ετσι το δουλεψα , μου βγηκε η μπουκαλα  ~ στα 22 ευρω μετα επιδοτησης..Και φετος συνδυασμος θα παιξει, κλιματιστικα+λεβητας αεριου! Βασικα θα προσπαθησω αν το επιδομα θερμανσης ειναι λιγο ανεβασμενο οπως λενε, να μειωσω λιγο την καταναλωση σε ρευμα..Ολα ομως ειναι ευμεταβλητα ακομη οποτε δεν υπαρχει βεβαιο συμπερασμα για τιποτα, αν και πιστευω πως η θερμανση μεσω κλιματισμου/αντλιας θερμοτητας θα ναι η πιο συμφερουσα

Επεξ/σία από energy52
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, energy52 είπε

θα προσπαθησω αν το επιδομα θερμανσης ειναι λιγο ανεβασμενο οπως λενε, να μειωσω λιγο την καταναλωση σε ρευμα

Γνωμη μου ειναι, αφου η επιδοτηση δινεται ασχετα απο την καταναλωση φιαλων υγραεριου, να μην προσπαθησεις να κανεις οικονομια στο ρευμα, αλλα στο αεριο.

Να κανεις οικονομια στον ακριβοτερο δηλαδη απο τους δυο τροπους θερμανσης.

Απο τους 7 βαθμους και επανω η αποδοση των συγχρονων κλιματιστικων εκτοξευεται, αρα δουλευεις αυτα και απο 7 και κατω υγραεριο.

Αν εχεις καποιο συγχρονο ινβερτερ η κιλοβατωρα στις θερμοκρασιες αυτες θα σου κοστιζει λιγοτερο απο 3 λεπτα ενω με υγραεριο τουλαχιστον 3πλασιο (υπολογισμενη η επιδοτηση)....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά βοηθήστε γιατί έχω μπερδευτεί. Έχω 2 νέα διαμερίσματα 70 τμ το καθένα με καλή μόνωση στην Βόρεια Ελλάδα με χαμηλές θερμοκρασίες. Ενώ τους τελευταίους μήνες ήμουν έτοιμος να παραγγείλω 2 αντλίες θερμότητας, τώρα που μίλησα με 3 μηχανολόγους μηχανικούς και οι 3 μου είπαν να πάω σε 1 λέβητα συμπύκνωσης πετρελαίου και για τα 2 διαμερίσματα 40kw 38000θερμίδες. Το κόστος που μου έβγαλαν για τις 2 αντλίες βγαίνει στα 10600 ευρώ σύνολο, ενώ για τον λέβητα περίπου στα 4500-5000. Μου είπαν ότι αν κάναμε την εγκατάσταση πριν 1 χρόνο θα μου έλεγαν αντλία χωρίς δεύτερη σκέψη. Τώρα όμως έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα μου λένε ότι η απόσβεση 6000 ευρώ θα αργήσει να γίνει και με την επιδότηση που έχει το πετρέλαιο και τα τμ των σπιτιών και τις θερμοκρασίες που έχουμε εδώ δεν συμφέρει η αντλία. 
Φυσικά θα πάω και σε 4ο μηχανολόγο για μια τελευταία γνώμη. 

Τι γνώμη έχετε εσείς;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, InsoRay είπε

Τι γνώμη έχετε εσείς;  

Μακροπροθεσμα, φυσικα και συμφερει με αντλιες, αρα μην παρεις αποφαση βασει της στιγμης και συγκυριας.

Θελει πολλη προσοχη.

Ενδοδαπεδια θα ειναι η με σωματα?

Για ιδιοκατοικηση η ενοικιο? θα χρειαστουν και ψυξη η μονο θερμανση?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Μακροπροθεσμα, φυσικα και συμφερει με αντλιες, αρα μην παρεις αποφαση βασει της στιγμης και συγκυριας.

Θελει πολλη προσοχη.

Ενδοδαπεδια θα ειναι η με σωματα?

Για ιδιοκατοικηση η ενοικιο? θα χρειαστουν και ψυξη η μονο θερμανση?

Το μακροπρόθεσμο σκέφτομαι για αυτό δεν έχω πάρει κάποια απόφαση ακόμα. 
Όχι δεν έχω βάλει ενδοδαπέδια, θα μπούνε σώματα τύπου πάνελ. 
Ψύξη δε χρειάζονται γιατί είναι 1-2 ορόφου και το καλοκαίρι που πέρασε στις τρελές ζέστες πάνω από 26 βαθμούς δεν πήγαν τα διαμερίσματα. 
Το πλάνο είναι για αρχή ιδιοκατοίκηση και σε μερικά χρόνια ενοίκιο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, InsoRay είπε

Το μακροπρόθεσμο σκέφτομαι για αυτό δεν έχω πάρει κάποια απόφαση ακόμα. 
Όχι δεν έχω βάλει ενδοδαπέδια, θα μπούνε σώματα τύπου πάνελ. 
Ψύξη δε χρειάζονται γιατί είναι 1-2 ορόφου και το καλοκαίρι που πέρασε στις τρελές ζέστες πάνω από 26 βαθμούς δεν πήγαν τα διαμερίσματα. 
Το πλάνο είναι για αρχή ιδιοκατοίκηση και σε μερικά χρόνια ενοίκιο.  

Εισαι σε συγκυρια δυσκολη.

Αν εχεις τροπο, μη αποφασισεις ακομη για την μορφη, να καθησει πρωτα η μπιλια παγκοσμιως.

Παντβς επενδυση 5000 σε πετρελαιο δεν θα εκανα, γνωριζοντας πως αυτοι που τωρα το προτεινουν (απο το κρατος) , το εχουν ηδη προαποφασισμενο για καταργηση...

Φυσικο αεριο εχει η περιοχη?

Αν τα πανελ ειναι ιδια για καθε τροπο, αντλιες η πετρελαιο/αεριο  (πετρελαιο η φυσικο αεριο ιδια ειναι), προχωρα μονο σε αυτο το κομματι

 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Εισαι σε συγκυρια δυσκολη.

Αν εχεις τροπο, μη αποφασισεις ακομη για την μορφη, να καθησει πρωτα η μπιλια παγκοσμιως.

Παντβς επενδυση 5000 σε πετρελαιο δεν θα εκανα, γνωριζοντας πως αυτοι που τωρα το προτεινουν (απο το κρατος) , το εχουν ηδη προαποφασισμενο για καταργηση...

Φυσικο αεριο εχει η περιοχη?

Αν τα πανελ ειναι ιδια για καθε τροπο, αντλιες η πετρελαιο/αεριο  (πετρελαιο η φυσικο αεριο ιδια ειναι), προχωρα μονο σε αυτο το κομματι

Δυστυχώς Φυσικό Αέριο δεν έχουμε εδώ, λένε ότι μπορεί να έρθει σε 3-4-5 χρόνια αλλά τους πιστεύεις? 

Τα πάνελ από τη στιγμή που δε θα βάλω fancoils νομίζω είναι τα ίδια. Το θέμα είναι πως βγαίνει ο χειμώνας χωρίς να αποφασίσω για θέρμανση. 

Και εγώ πέρυσι που το έφτιαχνα αυτό έλεγα, σιγά μη πάω σε πετρέλαιο, θα βάλω 2 αντλίες και θα τελειώσω. 

Και τώρα που ξεκίνησα να μιλάω με τους μηχανολόγους για να δω πόσα kw αντλίες θα χρειαστώ μου λένε 2 x12 kw αλλά ο συμπύκνωσης μπορεί να συμφέρει πιο πολύ, θα αργήσεις πολύ να κάνεις απόσβεση τα 6κ κλπ κλπ. και λέω την έκατσα τη βάρκα!!  
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...