Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Vaggelis kirk είπε

Ολα τα aircondition χρησιμοποιουν αυτο τον τροπο για να θερμανουν? Εαν ειναι ετσι γιατι δεν ειναι πιο διαδεμενη η χρηση του ac για θερμανση συγκριτικα με τους λεβητες ενω η αντλια τα τελευταια χρονια επιδοτειται τοσο αφου το μονο που αλλαζει ειναι οτι το ενα θερμαινει  τοπικα  ενω το αλλο  πιο συνολικα ενα  σπιτι; 

Και τι θα πουλήσουν οι έμποροι κουμτελ, υπέρυθρων πάνελ, θερμοπομπων, θερμοσυσσωρευτών και ξέρω γω τι άλλο;

Για να λέμε το σωστό, η αίσθηση (και η ησυχία) του καλοριφέρ με λέβητα και σώματα είναι ανώτερη. Από οικονομία όμως, καμία σχέση.

12 ώρες πριν, Specs είπε

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2292022 91312 μμ.jpg

Βλέπω έχει στις σειρές 3 και 4 την ίδια τιμή, οπότε βγαίνει και το ίδιο αποτέλεσμα. Δεν θα έπρεπε να είναι περίπου 0,16 το νυχτερινό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Βλέπω έχει στις σειρές 3 και 4 την ίδια τιμή, οπότε βγαίνει και το ίδιο αποτέλεσμα. Δεν θα έπρεπε να είναι περίπου 0,16 το νυχτερινό;

Τι συμβολαιο εχεις και σε ποιον παροχο? τι τιμη ημερησιο και τι νυχτερινο , ΜΑΖΙ με τις ρυθμιζομενες χρεωσεις , ΧΩΡΙΣ Δημοτικα Τελη,ΕΡΤ ?

Γραψε μου και θα στο φτιαξω ακριβως.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Specs είπε

Τι συμβολαιο εχεις και σε ποιον παροχο? τι τιμη ημερησιο και τι νυχτερινο , ΜΑΖΙ με τις ρυθμιζομενες χρεωσεις , ΧΩΡΙΣ Δημοτικα Τελη,ΕΡΤ ?

Γραψε μου και θα στο φτιαξω ακριβως.

Νομίζω έχεις ως υπόδειγμα το παλιό online της ΔΕΗ που έχω κι εγώ, με αρχική τιμή 0,13 για το νυχτερινό.

Δεν χρειάζεται ακριβής υπολογισμός για μένα, έχω κάνει τις επιλογές μου και δεν σκοπεύω να αλλάξω κάτι για το χειμώνα που έρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Doubt είπε

Νομίζω έχεις ως υπόδειγμα το παλιό online της ΔΕΗ

ΕΙΧΑ ως υποδειγμα, τωρα θα το αλλαζω καθε μηνα με το ΔΕΗ Γ1Ν  αυτο που παιζει στους περισσοτερους καταναλωτες και αφαιρω φυσικα την επιδοτηση.

Για την τιμη ακριβως  στο ρευμα μαλλον πρεπει ο καθε ενδιαφερομενος να ανατρεχει καθε μηνα που αλλαζει στο εξελ της υπογραφης του @korakios

Aπο εκει κλεβω τις τιμες για σιγουρια και θα προσθεσω αποψε και λιγες εκδοχες ακομη , κυριως για να καταλαβουν ολοι οτι η τιμη αγορας κρινει το συμφερον η οχι του καθε τροπου θερμανσης ως προς τους αλλους...

Τωρα μαλιστα με τις επιδοτησεις που εχουν ορια και αλλες παραμετρους, ακομη πιο δυσκολο να παραμεινει απλο το εξελ...

Ιδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προσθεσα τιμες Οκτωβριου για ολες τις εκδοχες ηλεκτρικου ρευματος, σταθερα και κυμαινομενα , απο τον φτηνοτερο και τον ακριβοτερο παροχο (οσοι εισαστε σε τετοιον, εχετε καταφερει τα κλιματιστικα να ειναι ακριβοτερα σε θερμανση ακομη και απο τα ανοιχτα τζακια...καψτε αφοβα και ζεστανετε τον ουρανο!)

Εννοειται πως οι τιμες ειναι οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ , που πληρωνουμε με ολα μεσα ( φυσικα εκτος απο  ΕΡΤ και Δημοτικα Τελη)

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2392022 20358 μμ.jpg

Επεξ/σία από Specs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως παει με βλεπω αντι για πελλετ(αεροθερμη) να καιω aircodition,εχω το ορθοδοξο online 0,096(μη βαρατε).Αν γινει καμια παρεμβαση και πεσει το πελλετ στα 7 ευρω τοτε θα το σκεφτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, nyne είπε

εχω το ορθοδοξο online 0,096(μη βαρατε

Κι εγω γιαυτο φετος στοπ στο πελλετ και βλεπουμε...οχι οτι στα 7 ευρω σε συμφερει!

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Specs είπε

προσθεσα τιμες Οκτωβριου για ολες τις εκδοχες ηλεκτρικου ρευματος, σταθερα και κυμαινομενα , απο τον φτηνοτερο και τον ακριβοτερο παροχο (οσοι εισαστε σε τετοιον, εχετε καταφερει τα κλιματιστικα να ειναι ακριβοτερα σε θερμανση ακομη και απο τα ανοιχτα τζακια...καψτε αφοβα και ζεστανετε τον ουρανο!)

Εννοειται πως οι τιμες ειναι οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ , που πληρωνουμε με ολα μεσα ( φυσικα εκτος απο  ΕΡΤ και Δημοτικα Τελη)

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2392022 122804 μμ.jpg

Οταν λες στη στηλη "Λεπτα του ευρω ανα Kwh" τι εννοεις?

Για θερμανση καλοριφερ λαδιου το 20,00 στη συγκεκριμενη στηλη  που αναφερεις ειναι 20 ευρω? ή 20 λεπτα?

respect και μπραβο για τη δουλεια που εκανες.

 

Επεξ/σία από gate6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, gate6 είπε

Για θερμανση καλοριφερ λαδιου το 20,00 στη συγκεκριμενη στηλη  που αναφερεις ειναι 20 ευρω? ή 20 λεπτα?

20 λεπτα, το ηλεκτρικο ρευμα σε οσες συσκευες εχουν μια απλη αντισταση, ειναι ακριβως οσο το αγοραζεις , δεν εχει παραπανω η παρακατω αποδοση.

Το εχω με το παλιο ακομη , αλλα οσο σου κοστιζει η κιλοβατωρα αν εχεις καποιο πακετο με 20 λεπτα (ολα μεσα) τοσο και η κιλοβατωρα θερμανσης...το αλλαζω με την πρωτη ευκαιρια, ευχαριστω για την επισημανση.

Το διορθωσα.

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Κι εγω γιαυτο φετος στοπ στο πελλετ και βλεπουμε...οχι οτι στα 7 ευρω σε συμφερει!

Με την εννοια οτι με τη σομπα θα εχω ζεστη σχεδον σε ολο το σπιτι ενω με το κλιματιστικο σε συγκεκριμενα δωματια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Specs είπε

προσθεσα τιμες Οκτωβριου για ολες τις εκδοχες ηλεκτρικου ρευματος, σταθερα και κυμαινομενα , απο τον φτηνοτερο και τον ακριβοτερο παροχο (οσοι εισαστε σε τετοιον, εχετε καταφερει τα κλιματιστικα να ειναι ακριβοτερα σε θερμανση ακομη και απο τα ανοιχτα τζακια...καψτε αφοβα και ζεστανετε τον ουρανο!)

Εννοειται πως οι τιμες ειναι οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ , που πληρωνουμε με ολα μεσα ( φυσικα εκτος απο  ΕΡΤ και Δημοτικα Τελη)

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2392022 20358 μμ.jpg

Ο βαθμος αποδοσης  ειναι  ο λογος της ενεργειας  που καταναλωνεται πρως αυτη που χρησιμοποιητε η  ειναι εκφρασμενος ως πρως τοις εκατο; Γιατι απο την λιστα  μου φαινετε οτι καποια  ειναι λογος πχ  το  4 των κλιματιστικων και αλλα ποσοστο , οπως οι λεβητες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Vaggelis kirk είπε

Ο βαθμος αποδοσης  ειναι  ο λογος της ενεργειας  που καταναλωνεται πρως αυτη που χρησιμοποιητε η  ειναι εκφρασμενος ως πρως τοις εκατο; Γιατι απο την λιστα  μου φαινετε οτι καποια  ειναι λογος πχ  το  4 των κλιματιστικων και αλλα ποσοστο , οπως οι λεβητες. 

 

αποδοση στις αντλιες θερμοτητας (και τα κλιματιστικα) ειναι ο λογος παραγωμενης θερμικης ενεργειας/ απορροφωμενης ηλεκτρικης ενεργειας.

4 δηλαδη σημαινει οτι για καθε 1Kwh ρευματος, παραγει 4 kw θερμικης ενεργειας.

Στους λεβητες καυσης (αεριου, πετρελαιου, πελλετ, ξυλου) το 100% ειναι ενα θεωρητικο νουμερο, η ενεργεια που μπορει αποδοσει το συγκεκριμενο καυσιμο με καυση. Τελεια καυση δεν υπαρχει (αν υπηρχε δεν θα υπηρχαν καυσαερια), οποτε 100% δε σημαινει τιποτα περισσοτερο απο πχ αποφασισαμε με οσο δυνατον καλυτερη καυση το πετρελαιο μπορει να αποδωσει x Kw θερμικης ενεργειας, και τα ποσοστα που βλεπεις (85%, 100%, 109% κοκ) ειναι ποσοστα αυτου του x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Vaggelis kirk είπε

Γιατι απο την λιστα  μου φαινετε οτι καποια  ειναι λογος πχ  το  4 των κλιματιστικων και αλλα ποσοστο , οπως οι λεβητες.

Για λογους που απτονται της ευκολιας δημιουργιας του εξελ, ως προς τον τροπο εκφρασης της αποδοσης ας μην ασχολουμαστε  με τον τροπο που εκφραζεται ο αριθμος σε αυτη την στηλη.

Εννοω δεν αλλαζει κατι αν βαλουμε 4 η 400% (ασε που ειναι αδοκιμο/λαθος καθως η αυξηση απο το 1 στο 4 ειναι 300% αλλα ετσι ξεφευγουν οι συζητησεις...)

Χανουμε την ουσια , η οποια ειναι ποσο τελικα κοστιζει η κιλοβατωρα σε λεπτα του ευρω, μην ξεχνιομαστε.

Επισης , με καθε αφορμη πεφτουμε σε διαλογο για ασχετο θεμα που απο την πλευρα μου δεν ξανασυζητω, για το αν η αποδοση/βαθμος αποδοσης ειναι αποδεκτη να εμφανιζεται ως ποσοστο μεγαλυτερο του 100%.

Αν θελετε να εμβαθυνετε, διαβαστε ολα τα ποστ απο την αρχη και αν δεν καλυπτεστε, απλα ψαξτε το στις επιστημονικες κοινοτητες των οποιων μελος ΔΕΝ ειμαι.

Αν μη τι αλλο ειναι αστειο και πολυ ευκολο ανα πασα στιγμη να φτασουμε να γινεται μαχη για οτιδηποτε οπως πχ για το αν θα αποδεχτουμε το 99% και οχι το 105% , ΕΙΔΙΚΑ τωρα που οι τιμες ιπτανται και η διαφορα ειναι ΑΣΤΕΙΑ και χανεται η ουσια της συγκρισης ολων των τροπων, η να το πω λαικά, δεν κουτσαινει ο γαιδαρος απο το αυτι.

Οταν προσγειωθουν οι τιμες, παλευουμε σε νεα αρενα..

ΥΓ τοσες πληροφοριες ανα πασα στιγμη για τις τιμες ολων αυτω αν ειχα απο μελη, θα το εφτανα σε επιπεδα οθονης χρηματιστηριου...

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...