Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ κάνει τις συγκρίσεις κόστους για όλους τους εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης
https://www.pricefox.gr/blog/πόσο-θα-μας-κοστίσει-φέτος-η-θέρμανση/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, yannis1209 είπε

Εδώ κάνει τις συγκρίσεις κόστους για όλους τους εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης
https://www.pricefox.gr/blog/πόσο-θα-μας-κοστίσει-φέτος-η-θέρμανση/

μαλλον δεν ειδες τα 2 προηγουμενα ποστ

επισης εμπειρικα με χαμηλοτερες τιμες πετρελαιου σε κανενα απο τα σπιτια που ημουν δεν ειχα λιγοτερο απο 150ε τον μηνα για θερμανση με πετρελαιο αλλα τελος παντων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκινησα να βαζω τις τιμες μιας και διαμορφωνονται σιγα σιγα...το πρωτο σοκ ειναι πως τα καυσοξυλα 1,8 κμ απο 220 ευρω περισυ (Leroy εχω σημειωσει τιμη τοτε) παμε φετος στα 390 ευρω...

Οποιος εχει νεες η διαφορετικες τιμες απο οτιδηποτε σαν καυσιμο αναφερεται στον προχειρο πινακα ας ενημερωσει να διορθωσω...

 

 

 

 

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2292022 124906 μμ.jpg

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο off topic αλλά ότι αγγελία παρακολουθούσα στο car για λέβητες πετρελαίου ,μιας και ο δικός μου περιμένω να μας χαιρετίσει , έχει πουληθεί. Αγγελίες που ήταν κρεμασμένες για πάνω από ένα χρόνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, theoilia είπε

Λίγο off topic αλλά ότι αγγελία παρακολουθούσα στο car για λέβητες πετρελαίου ,μιας και ο δικός μου περιμένω να μας χαιρετίσει , έχει πουληθεί. Αγγελίες που ήταν κρεμασμένες για πάνω από ένα χρόνο 

λογικο, γενικα σπρωχνουν κοσμο προς πετρελαιο. Με τρεχουσες τιμες Brent το Π.Θ. θα πουλιοταν γυρω στα 1.25 - 25 επιδοτηση απευθειας 1 ευρω - επιδομα θερμανσης δεν ειναι κακη τιμη με τις τρεχουσες συνθηκες που ξερωγω 1 κυβικο μετρια σκληρα ξυλα κανει και 200 ευρω Αθηνα. Για πελλετ δε λεω, εχει χαθει η μπαλα σε οσους δεν εχουν αγορασει εχει φτασει και 700 ευρω το χιλιοκιλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση άσχετου:

Μήπως στο υγραέριο πρέπει να μπει κι εκεί λέβητας συμπύκνωσης σαν επιλογή (όπως έχει στο Φ.Α.) ή δεν υφίσταται σαν επιλογή σ' αυτό το καύσιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Haldol είπε

Ερώτηση άσχετου:

Μήπως στο υγραέριο πρέπει να μπει κι εκεί λέβητας συμπύκνωσης σαν επιλογή (όπως έχει στο Φ.Α.) ή δεν υφίσταται σαν επιλογή σ' αυτό το καύσιμο;

Φυσικα και υφισταται απλα δεν εχω ολες τις επιλογες για πρακτικους λογους.

Μαλιστα μιας και μολις σημερα ενας φιλος μου παρελαβε υγραεριο σε δεξαμενη με 730 ευρω τα 1000 λιτρα, το αλλαζω σαν τιμη και το προσθετω στην τελευταια σειρα σαν επιλογη.

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2292022 91312 μμ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, fredd0 είπε

στα κλιματιστικα τα σκατωσε. Ξεκινησε σωστα, αλλα μετα μπερδευτηκε

ξεχασε οτι το κλιματιστικο δε θα καταναλωσει 5600Kwh  ενεργειας για να αποδωσει 5600Kwh (πιο πανω το ειχε υπολογισει σωστα). 

Το κλιματιστικο (με τους υπολογισμους του) σε 5 μηνες θα καταναλωσει 1200Kwh ενεργειας για να αποδοσει 5600Kw θερμικης ενεργειας. Αρα 1200/5 μηνες = 240kwh/μηνα. Αν πουμε οτι χωρις τα κλιματιστικα εισαι ακριβως 500Kwh το μηνα και ολη η καταναλωση των κλιματιστικων ειναι στη δευτερη βαθμιδα επιδοτησης, με τις δικες του τιμες, θα πληρωσεις 1200kwh x 0.70 = 840 ευρω ρευμα και θα εισπραξεις 1200 x 0.386 = 463.2 ευρω επιδοτησης αρα η θερμανση με κλιματιστικο με τα δικα του νουμερα θα σου κοστισει 840 -463,2 = 376,8 ευρω

Χρησιμοποιω τα δικα του νουμερα, μη με πριξετε οτι το κλιματιστικο δε θα εχει 5 αποδοση το χειμωνα

Οι αντιστοιχοι υπολογισμοι με αποδοση 4 ειναι

1400 Kwh συνολικη καταναλωση αρα κοστος 1400 x 0.70 = 980 ευρω. Επιδοτηση 1400 x 0.386 = 540.4 Αρα συνολικο κοστος σαιζον 980-540,4 = 439,6


Τα  απλα  κλιματιστικα που δεν ειναι και  αντλιες θερμοτητας, πως ειναι  δυνατον να  αποδιδουν περισσοτερη θερμικη ενεργεια απο την  ηλεκτρική που κατναλωνουν; Νομιζα  οτι τα απλα  κλιματιστικα εχουν μια  αντισταση στην εσωτερικη μοναδα  την  οποια ζεστενουν οταν επιλεγουμε το  ζεστο και οτι η εξωτερικη μοναδα δεν λειτουργει σε αυτες τις περιπτωσεις.  Πως γινετε να εχουν cop  4-5; Τι  διαφορα εχουν τοτε (μηχανικα) απο  τις  αντλιες  θερμοτητας; 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Vaggelis kirk είπε

που δεν ειναι και  αντλιες θερμοτητας

ΕΙΝΑΙ, απλα ειναι αερα-αερα και οχι οπως αυτες που εχουμε στο μυαλο μας τα τελευταια 20 χρονια και παραγουν ζεστο νερο για σωματα η φαν κοιλς και ειναι αερα-νερου, να το θεσω λαικα...

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

ΕΙΝΑΙ, απλα ειναι αερα-αερα και οχι οπως αυτες που εχουμε στο μυαλο μας τα τελευταια 20 χρονια και παραγουν ζεστο νερο για σωματα η φαν κοιλς και ειναι αερα-νερου, να το θεσω λαικα...

Μπορεις  να  μου παραθεσεις καπου να διαβασω  γι αυτες γιατι ολη η κοσμοθεωρια μου μολις  κατερευσε. 

Στο μυαλο μου ειχα τις αντλιες θερμοτητας ( reverse cycle air-condition ) σαν ενα αναποδο air condition, χρησιμοποιωντας την αρχη λειτουργειας του ac απλα  απο την αναποδη κατευθυνση.  σε  αυτες η "εξτρα"  ενεργεια ερχεται απο την  ελεύθερη θερμικη ενεργεια που υπαρχει στην  ατμοσφαιρα κατα την  αλλαγη φασης του ψυκτικού. Αυτες  οι αερα-  αερα τι κανουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Vaggelis kirk είπε

Μπορεις  να  μου παραθεσεις καπου να διαβασω  γι αυτες γιατι ολη η κοσμοθεωρια μου μολις  κατερευσε. 

Δες λιγο αυτο και αν ειναι πολυ προχώ , θα βρω κατι απο την κατηγορια "τα λεμε λαικά" , αργοτερα...

https://www.kokotas.gr/el/nea/antlies-thermotitas-pos-leitourgoun-kai-gati-na-tis-epilekso.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Vaggelis kirk είπε

Μπορεις  να  μου παραθεσεις καπου να διαβασω  γι αυτες γιατι ολη η κοσμοθεωρια μου μολις  κατερευσε. 

Στο μυαλο μου ειχα τις αντλιες θερμοτητας ( reverse cycle air-condition ) σαν ενα αναποδο air condition, χρησιμοποιωντας την αρχη λειτουργειας του ac απλα  απο την αναποδη κατευθυνση.  σε  αυτες η "εξτρα"  ενεργεια ερχεται απο την  ελεύθερη θερμικη ενεργεια που υπαρχει στην  ατμοσφαιρα κατα την  αλλαγη φασης του ψυκτικού. Αυτες  οι αερα-  αερα τι κανουν; 

Δηλαδή όταν δουλεύουν στην ψύξη τα κλιματιστικά , τί κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Specs είπε

Δες λιγο αυτο και αν ειναι πολυ προχώ , θα βρω κατι απο την κατηγορια "τα λεμε λαικά" , αργοτερα...

https://www.kokotas.gr/el/nea/antlies-thermotitas-pos-leitourgoun-kai-gati-na-tis-epilekso.html

Α, αυτη ειναι η διαφορα; Οτι οι αντλιες θερμοτηρας  συνδεονται με σωληνες  νερου σε διαφορεα θερμαντικα σωματα  μεσα σ το σπιτι οπως εναν κλασικκος λεβητας ενω τα air-condition θερμαινουν μονο τα στοιχεια της εσωτερικής μοναδας. Ολα τα aircondition χρησιμοποιουν αυτο τον τροπο για να θερμανουν? Εαν ειναι ετσι γιατι δεν ειναι πιο διαδεμενη η χρηση του ac για θερμανση συγκριτικα με τους λεβητες ενω η αντλια τα τελευταια χρονια επιδοτειται τοσο αφου το μονο που αλλαζει ειναι οτι το ενα θερμαινει  τοπικα  ενω το αλλο  πιο συνολικα ενα  σπιτι; 

Στον  πινακα ο βαθμος  αποδωσης ειναι επι τοις  εκατο ή ταυτιζεται με το COP. ;
 

Επεξ/σία από Vaggelis kirk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Vaggelis kirk είπε

Εαν ειναι ετσι γιατι δεν ειναι πιο διαδεμενη η χρηση του ac για θερμανση συγκριτικα με τους λεβητες ενω η αντλια τα τελευταια χρονια επιδοτειται τοσο αφου το μονο που αλλαζει ειναι οτι το ενα θερμαινει  τοπικα  ενω το αλλο  πιο συνολικα ενα  σπιτι;

Διότι τα air-condition είναι τζιζ-κακό. Και επίσης δεν έχει γίνει της μόδας, διότι τα 'χουμε συνηθίσει. Όχι, δε κάνω πλάκα. Έχω φίλο που δε συμπαθεί τα air-condition, αλλά θέλει να βάλει fan coils (τα οποία ΕΙΝΑΙ air-condition σ' άλλο σχήμα!).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Vaggelis kirk είπε

Α, αυτη ειναι η διαφορα; Οτι οι αντλιες θερμοτηρας  συνδεονται με σωληνες  νερου σε διαφορεα θερμαντικα σωματα  μεσα σ το σπιτι οπως εναν κλασικκος λεβητας ενω τα air-condition θερμαινουν μονο τα στοιχεια της εσωτερικής μοναδας. Ολα τα aircondition χρησιμοποιουν αυτο τον τροπο για να θερμανουν? Εαν ειναι ετσι γιατι δεν ειναι πιο διαδεμενη η χρηση του ac για θερμανση συγκριτικα με τους λεβητες ενω η αντλια τα τελευταια χρονια επιδοτειται τοσο αφου το μονο που αλλαζει ειναι οτι το ενα θερμαινει  τοπικα  ενω το αλλο  πιο συνολικα ενα  σπιτι; 

Στον  πινακα ο βαθμος  αποδωσης ειναι επι τοις  εκατο ή ταυτιζεται με το COP. ;
 

Εδώ επιδοτούν τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...