Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Specs είπε

Επειδη αυτο το ζητημα εχει συζητηθει πολλες φορες, σε αυτο αλλα και σε αλλα θεματα, δεν θυμαμαι αν το εχω ξαναβαλει , αλλα επειδη ολοι επικαλουνται την μελετη του Πολυτεχνειου (και ορθα) για το θεμα αυτο αλλα και για αλλα, θα  βαλω και εγω απο εγκυρη πηγη στοιχεια ,για να κλεισει η συζητηση και να μην ξεφευγουμε απο το θεμα.

Αλλωστε τι ειναι απο το 98% εως το 105 ? ουτε ενα κλασμα μιας ημερησιας αυξησης της τιμης του φυσικου αεριου...που σημαινει οτι αν ο λεβητας συμπυκνωσης σε δεδομενη τιμη φυσικου αεριου ειναι τοσο κοντα σε καποιο αλλο τροπο θερμανσης, πχ κλιματιστικο, ας μην ειμαστε μιζεροι ΑΝ τα εχουμε και τα δυο, να αναψουμε αεριο, για την αισθηση και μονο...και ας ξοδευτουμε λιγο παραπανω!

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1342022 25819 πμ-001.jpg

Παμε παλι, αυτα ειναι νουμερα που δεν υπαρχουν σε καμια πραγματικη συνθηκη. 

Πας σε εναν οποιαδηποτε σοβαρο κατασκευαστη λεβητων φ. αεριου (πχ Valliant) και θα δεις οτι ο πραγματικος βαθμος αποδοσης του υπερσουπερντουπερ συγχρονου μοντελου της ειναι 98%.

https://www.vaillant.com/home/advice-knowledge/how-different-technologies-work/gas-condensing-boilers/

στα εξηγει αρκετα καλα ... (στα αγγλικα) .. τα νουμερα πανω απο το 100% ειναι σε συγκριση (με 100% δηλαδη) την αποδοση ενος συστηματος χωρις συμπυκνωση.

Spoiler

The difference between upper and lower heating value

 

When talking about the high efficiency of 98 % of condensing boilers, the value refers to the "upper heating value". This must be distinguished from the "lower heating value" with which the industry usually makes its calculations. The lower heating value is the amount of heat that can be utilised in the combustion of an energy source, without causing condensation. The lower heating value therefore only contains a portion of the total fuel energy.

In contrast, the upper heating value also includes the amount of heat contained in the flue gas and water vapour which can be utilised by condensation. When accounting for the input energy the upper heating value take into account this extra heat. The efficiency of a heater is also called standard efficiency, can reach a maximum of 100% in the ideal case, when calculated on the basis of the upper heating value.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Παμε παλι, αυτα ειναι νουμερα που δεν υπαρχουν σε καμια πραγματικη συνθηκη. 

Πας σε εναν οποιαδηποτε σοβαρο κατασκευαστη λεβητων φ. αεριου (πχ Valliant) και θα δεις οτι ο πραγματικος βαθμος αποδοσης του υπερσουπερντουπερ συγχρονου μοντελου της ειναι 98%.

https://www.vaillant.com/home/advice-knowledge/how-different-technologies-work/gas-condensing-boilers/

στα εξηγει αρκετα καλα ... (στα αγγλικα) .. τα νουμερα πανω απο το 100% ειναι σε συγκριση (με 100% δηλαδη) την αποδοση ενος συστηματος χωρις συμπυκνωση.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

The difference between upper and lower heating value

 

When talking about the high efficiency of 98 % of condensing boilers, the value refers to the "upper heating value". This must be distinguished from the "lower heating value" with which the industry usually makes its calculations. The lower heating value is the amount of heat that can be utilised in the combustion of an energy source, without causing condensation. The lower heating value therefore only contains a portion of the total fuel energy.

In contrast, the upper heating value also includes the amount of heat contained in the flue gas and water vapour which can be utilised by condensation. When accounting for the input energy the upper heating value take into account this extra heat. The efficiency of a heater is also called standard efficiency, can reach a maximum of 100% in the ideal case, when calculated on the basis of the upper heating value.

 

 

Οχι αγαπητε, δεν παμε παλι, δεν ειναι το θεμα μας αυτο ...

Ξαναδιαβασε εδω https://www.insomnia.gr/forums/topic/789005-σύγκριση-κόστους-θέρμανσης/?do=findComment&comment=59177145 και αν δεν το δεχεσαι το σκεπτικο μου ολο, απλα ανοιγεις νεο θεμα και το λυνεις εκει με οσους προστρεξουν.

Θεωρω βλακωδες να ασχολουμαι με αυτο που επιμενεις και καλα κανεις, οταν η ουσια ειναι αλλη.

Ποσο δυσκολο ειναι για καποιον να αντιληφθει οτι δεν θα αλλαξει τιποτε , ειτε ειναι ετσι ειτε αλλιως, κυριως λογω των εξωφρενικων τιμων της ενεργειας τωρα, που ενα 10% απο τον απλο λεβητα μεχρι τον συμπυκνωσης ΔΕΝ θα ειναι το κριτηριο να επιλεξεις τροπο θερμανσης , μεσα σε τοση ρευστοτητα.

Ασε που  η ποιοτητα της οποιας εγκαταστασης μπορει να ακυρωσει σε μεγαλο ποσοστο την μια η την αλλη εκδοχη και  να αντιστρεψει το αποτελεσμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα περίπου λίτρα πετρέλαιο χρειάζεται ένα διαμέρισμα 65 τετραγωνικών στην Αθήνα για να ζεσταθεί από Νοέμβριο μέχρι Απρίλιο;

Συμφέρει πλέον να επιστρέψουμε στο καλοριφέρ και να αφήσουμε το κλιματιστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fan είπε

Πόσα περίπου λίτρα πετρέλαιο χρειάζεται ένα διαμέρισμα 65 τετραγωνικών στην Αθήνα για να ζεσταθεί από Νοέμβριο μέχρι Απρίλιο;

Συμφέρει πλέον να επιστρέψουμε στο καλοριφέρ και να αφήσουμε το κλιματιστικό;

Δεν μπορεί να απαντήσει κανένας. 

Είναι συνάρτηση των θερμικών απωλειών του χώρου σου αλλά και πόσες ώρες ανοίγετε τον λέβητα αν μένετε σε πολυκατοικία. 

Κλιματισμός σε σχέση με αέριο είναι καλύτερος δεδομένου των επιδοτήσεων στο ρεύμα. Για σύγκριση με πετρέλαιο δεν ξέρω πλέον, θέλει ολόκληρη μελέτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Fan είπε

Συμφέρει πλέον να επιστρέψουμε στο καλοριφέρ και να αφήσουμε το κλιματιστικό;

Αν δεν εχουμε τις τιμες του πτρελαιου θερμανσης και τυχον επιδοτησεων, αλλα και τις τιμες που εχετε εσεις προσωπικα σε ηλεκτρικο ρευμα αν εχετε κλειστο συμβολαιο, δεν γινεται να παρετε απαντηση.

4 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Για σύγκριση με πετρέλαιο δεν ξέρω πλέον, θέλει ολόκληρη μελέτη. 

γιαυτο εφτιαξα τον πινακα, για να αποφυγετε την μελετη! μολις εχουμε τις τιμες πετρελαιου θερμανσης και λοιπων μεσων, στο πινακακι θα ειναι ξεκαθαρο τι συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν μπορεί να απαντήσει κανένας. 

Είναι συνάρτηση των θερμικών απωλειών του χώρου σου αλλά και πόσες ώρες ανοίγετε τον λέβητα αν μένετε σε πολυκατοικία. 

 

Σίγουρα είναι συνάρτηση και άλλων παραγόντων, αλλά κατά προσέγγιση, έστω και σχετικά μεγάλη, θα μπορούσαμε να πούμε.

Πχ. Με 1.000 λίτρα βγαίνουν σίγουρα τρεις μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Fan είπε

Με 1.000 λίτρα βγαίνουν σίγουρα τρεις μήνες.

Οχι, τιποτε δεν μπορουμε να πουμε χωρις στοιχεια.

Με τι θερμαινοταν ως τωρα ο χωρος?

 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2022 στις 7:25 ΜΜ, Specs είπε

Yes Sir!

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 892022 72458 μμ.jpg

Τι το περιεργο? σε ποιον απευθυνεσαι να μην πονταρει στον ηλεκτρισμο?

 

Στις 8/9/2022 στις 7:25 ΜΜ, Specs είπε

Yes Sir!

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 892022 72458 μμ.jpg

Τι το περιεργο? σε ποιον απευθυνεσαι να μην πονταρει στον ηλεκτρισμο?

Εσύ δηλαδή λες ότι όλοι θα πάνε αποκλειστικά στον ηλεκτρισμό για θέρμανση; Κι ότι μάλιστα συμφέρει και θα εξακολουθεί να συμφέρει έναντι όλων των άλλων (έχοντας διαβάσει και τα διάφορα άρθρα που γράφουν ότι πάμε για κλιμακούμενη επιδότηση, με κριτήρια κτλ); Με ποια στοιχεία το στηρίζεις αυτό;

Υπάρχει επίσης το αέριο (από ότι γράφεται θα επιδοτηθεί), το πετρέλαιο (επιδοτείται διαχρονικά και λογικά αφού σπρώχνουν προς τα εκεί ίσως επιδοτησουν κι άλλο).

Στις 8/9/2022 στις 9:51 ΜΜ, Specs είπε

@_Biohazard_ εκτος αν γνωριζεις οτι παρακολουθει κι ο Βαρδινογιαννης το θεμα εδω και του δινεις σημα να προσεξει το ρευμα!

Γιατι , ολα ειναι πιθανα, εφοσον ακομη και αυτος πριμοδοτειται...αυτο σημαινει οριζοντια επιδοτηση.

Ας μην αλλαξουμε θεμα, αλλα οτι θα επιδοτουνται και οι ιδιοκτητες των εταιριων που το πουλανε , ακομη και οι εφοπλιστες δηλαδη, ξεπερναει καθε φαντασια.

Αν εχουν και λιγο φαντασια , ισως διαβαζουν και τα εξελ του @korakios και τοτε τους βλεπω να αλλαζουν παροχο , να πηγαινουν ολοι οι ιδοκτήτες παρόχων και παραγωγών, στην WE (ηταν φτηνοτερη πριν κανα μηνα, αν δεν αλλαξε...)

 

Έχεις χάσει το νόημα του άρθρου και του ποστ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Οχι, τιποτε δεν μπορουμε να πουμε χωρις στοιχεια.

Με τι θερμαινοταν ως τωρα ο χωρος?

 

Με κλιματισμό παντού, εκτός του μπάνιου.

Είχα υπολογίσει πολύ χοντρικά ότι με περσινές τιμές χρειαζόμουν 100 ευρώ τον μήνα για θέρμανση με κλιματισμό. Δεν γινόταν φούρνος το σπίτι, αλλά ήμουν στο όριο ικανοποιητικά. Έχει σχετικά καλή μόνωση για σπίτι 17 ετών.

Στα συν εάν το γυρίσω σε πετρέλαιο, θα έχω ζεστό νερό από μπόιλερ και όχι από τον θερμοσίφωνα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Εσύ δηλαδή λες ότι όλοι θα πάνε αποκλειστικά στον ηλεκτρισμό για θέρμανση;

ο πίνακας που έχει πάντως δείχνει 0,238€/kw , άρα βάση αυτού συγκρίνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Εσύ δηλαδή λες ότι όλοι θα πάνε αποκλειστικά στον ηλεκτρισμό για θέρμανση; Κι ότι μάλιστα συμφέρει και θα εξακολουθεί να συμφέρει έναντι όλων των άλλων (έχοντας διαβάσει και τα διάφορα άρθρα που γράφουν ότι πάμε για κλιμακούμενη επιδότηση, με κριτήρια κτλ); Με ποια στοιχεία το στηρίζεις αυτό;

Δεν ξερω πως το συμπερανες αυτο , την στιγμη που σε ολους εδω μεσα τονιζω πως καμμια μορφη ενεργειας δεν ειναι ντεφακτο η φτηνοτερη, αν δεν εχουμε τις τιμες αγορας ολων για να κρινουμε και συγκρινουμε ως προς τις υπολοιπες!

Ποσο πιο ξεκαθαρο να το κανω???

Αν σε μπερδευει το οτι τις συγκρινω ολες ως προς τα κλιματιστικα, μαθε πως το κανω γιατι ετσι κι αλλιως πρεπει να υπαρχει ενα σημειο αναφορας για την σχεση των υπολοιπων ως προς αυτη την μορφη.

Διαλεξα λοιπον τα κλιματιστικα γιατι αρκετοι εχουν κλειδωσει την τιμη που εχω στον πινακα.

ΔΕΝ γινοταν να βαλω πχ ως προς το φυσικο αεριο , εν αναμονη τυχον επιδοτησης.

ΔΕΝ γινοταν να βαλω ως προς πετρελαιο θερμανσης, εν αναμονη ανακοινωσης της τιμης του, οπως καθε χρονο αλλα και εν αναμονη καθορισμου του επιδοματος θερμανσης.

Για ολους αυτους τους λογους ΔΕΝ γινοταν να βαλω κανενα απο τα υπολοιπα μεσα ως μετρο συγκρισης της σχεσης υπολοιπων.

Ακομη, για οσους δεν το καταλαβαν(γενικα μιλαω), αυτος ο πινακας δεν λεει ποιο ειναι το φτηνοτερο απο ολα, πως θα μπορουσε αλλωστε χωρις τις τιμες.

Οσοι ομως το καταλαβαν και εχουν να αντιμετωπισουν ΔΥΟ πιθανες απο αυτες τις λυσεις, τους δινω την σχεση του "ζευγαριου" μορφων θερμανσης για να μην χρειαστουν τιποτε να κοιταξουν ξανα, παρα μονο τις τιμες.

Αν πχ εγω εχω στο σπιτι κλιματιστικα και ΔΕΝ εχω συμβολαιο κλειδωμενης τιμης, αλλα εχω ως μονη εναλλακτικη τα πελλετ σε σομπα , οταν αρχισουν τα κρυα φτανει να μαθω τις τιμες και των δυο για να αποφασισω, χωρις αλλους υπολογισμους.

Το ζευγαρι πελλετ-ρευματος εχει απο τον πινακα μια σχεση ισοδυναμου κοστους 240/0,238=1008 (φορες η τιμη του τονου απο την τιμη της kwh)

Δηλαδη εγω, αν δω οτι το ηλεκτρικο θα μου κοστιζει 0,476 ε/kwh (διπλη τιμη απο οτι στον πινακα) και το πελλετ ο τονος παραμεινει στα 240 , η σχεση γινεται 240/0,476=504 (φορες...)

Αυτοματως η ενεργεια μεσω πελετ ειναι φτηνοτερη αφου μικρυνε το 1008 (για την ακριβεια μιση σε κοστος μια ςκαι εγινε 504)

Δεν πιστευω οτι ειναι ευκολο να το μεταδωσω, αλλα εφοσον δεν ειμαι και εκπαιδευτικος, οτι μπορω κανω.

Οποιος εχει καποιο τροπο ευκολα αντιληπτο, ας βοηθησει!

6 ώρες πριν, Fan είπε

Είχα υπολογίσει πολύ χοντρικά ότι με περσινές τιμές χρειαζόμουν 100 ευρώ τον μήνα για θέρμανση με κλιματισμό

Επειδη τα ευρω δεν λενε κατι, αν ξερεις κιλοβατωρες ανα μηνα η ακομη καλυτερα υπολογισε το για  ολη την χειμερινη σεζον, που καταναλωθηκαν για θερμανση, αυτο βοηθαει παρα πολυ, οπως και για το μελλον , πες μας τι τιμη ρευματος εχεις αν ειναι κλειστη και ποτε ληγει το συμβολαιο της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2022 στις 8:13 ΜΜ, Doubt είπε

Που να 'ξερες πριν 2 χρόνια τι μας περιμένει.

Από περιέργεια.. τότε που έκανες την εγκατάσταση είχες ψάξει και το ενδεχόμενο επιλογής αντλίας θερμότητας ή όχι;

Ο μηχανικος επεμενε για αντλια τοτε ναι,  αλλα εγω επρεπε να αυτονομηθω (απο τον παλιο λεβητα πετρελαιου που ηταν για 2 σπιτια) γρηγορα και οικονομικα (σκεψου 5μελη οικογενεια να δουλευεις θερμοσιφωνα για ΖΝΧ..) τοτε που μπηκαμε στο σπιτι οποτε με 2100 που μου κοστισε ολα μαζι ηταν σουπερ σε σχεση με αντλια 6000 που δεν υπηρχαν κι ουτε προκειται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Έχω άπειρα νεύρα. Είμαι στην Ήρων. Κάθε μήνα πληρώνω πολλά. Γιατί το λέω αυτό; Θα σας εξηγήσω και μετά πείτε μου αν έχω άδικο. Μένω μόνη, δε μαγειρεύω γιατί τρώω στη μητέρα μου σε καθημερινή βάση, πλυντήριο βάζω το σ/κ δύο το πολύ, δεν ανάβω κλιματιστικό και πλήρωσα (τυχαία πιάνω τον τελευταίο μήνα) 103€. Αντίστοιχα ο αδερφός μου που είναι οικογενειάρχης, με στεγνωτήρια, πλυντήρια και καθημερινά μαγειρέματα πλήρωσε 70€. Επίσης οι γονείς μου με μεγάλο σπίτι, σε σύγκριση με το δικό μου και καθημερινά μαγειρέματα και πλυντήρια συχνά πλήρωσαν επίσης 78! Όλοι αυτοί εξίσου ανήκουν στην ήρων! Να σημειωθεί ότι ο λογαριασμός ήταν έναντι. Αυτό συμβαίνει μήνες τώρα. Πήρα την ήρων και ενώ μου λένε ότι έχω δίκιο δεν αλλάζει κάτι! Α!! Επίσης είμαι στο κοινωνικό τιμολόγιο! Αυτά! Έχω νεύρα τώρα. Αύριο θα τους πάρω πάλι τηλ! Τι στο καλό να κάνω; Να φύγω να πάω protergia?

Επεξ/σία από mariariw22
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mariariw22 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έχω άπειρα νεύρα. Είμαι στην Ήρων. Κάθε μήνα πληρώνω πολλά. Γιατί το λέω αυτό; Θα σας εξηγήσω και μετά πείτε μου αν έχω άδικο. Μένω μόνη, δε μαγειρεύω γιατί τρώω στη μητέρα μου σε καθημερινή βάση, πλυντήριο βάζω το σ/κ δύο το πολύ, δεν ανάβω κλιματιστικό και πλήρωσα (τυχαία πιάνω τον τελευταίο μήνα) 103€. Αντίστοιχα ο αδερφός μου που είναι οικογενειάρχης, με στεγνωτήρια, πλυντήρια και καθημερινά μαγειρέματα πλήρωσε 70€. Επίσης οι γονείς μου με μεγάλο σπίτι, σε σύγκριση με το δικό μου και καθημερινά μαγειρέματα και πλυντήρια συχνά πλήρωσαν επίσης 78! Όλοι αυτοί εξίσου ανήκουν στην ήρων! Να σημειωθεί ότι ο λογαριασμός ήταν έναντι. Αυτό συμβαίνει μήνες τώρα. Πήρα την ήρων και ενώ μου λένε ότι έχω δίκιο δεν αλλάζει κάτι! Α!! Επίσης είμαι στο κοινωνικό τιμολόγιο! Αυτά! Έχω νεύρα τώρα. Αύριο θα τους πάρω πάλι τηλ! Τι στο καλό να κάνω; Να φύγω να πάω protergia?

τι σχεση εχουν ολα αυτα με το θεμα "Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης"?

παρε τους λογαριασμους σας, δες ποσες Kwh πληρωνει ο καθενας σας και σε τι τιμη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Με τις σημερινές επιδοτησεις στο ρευμα, και με την πιθανη επιδοτηση 0,25 στο πετρελαιο θέρμανσης και με ενδεικτική τελική τιμή στο 1,45.

 

Τι θα συμφερει για τον χειμώνα σαν πρώτη επιλογη για θερμανση μεταξυ των 2?

Ac ή πετρέλαιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...