Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, geobikas είπε

Έχω ψηφιοποιημένα όλα τα έντυπα και στους ειδικούς όρους υπήρχε όρος που έλεγε "2. H τιμή του προγράμματος είναι σταθερή και δεν επηρεάζεται από τις διακυμάνσεις της Τιμής Εκκαθάρισης Αγοράς ή από οποιαδήποτε άλλη χρέωση προμηθευτή."   αλλά η εταιρία μεταφράζει τον κανονισμό για το ρεύμα κατά το δοκούν διότι λέει ότι μπορούν αν το επιβάλλουν οι συνθήκες να αλλάξουν τιμολόγηση μετά από 6 μήνες.

Για να μην σε ζαλίζω.   Πάντα να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι από μέρα σε μέρα μπορεί να γίνει και στο δικό σου συμβόλαιο και από όλες τις εταιρίες συμπεριλαμβανομένης της ΔΕΗ.

Εγώ όταν ξεμπλέξω θα κινηθώ και νομικά. 

Οκ για μετά τους 6 μήνες, αλλά όταν το αποφασίσουν να σου αλλάξουν τις χρεώσεις πρέπει να σε ενημερώσουν εγκαίρως.

Όχι να έρχονται εκ των υστέρων και να σε χρεώνουν ότι γουστάρουν.

4 λεπτά πριν, Specs είπε

εχουμε εστω και απο ακομη παλιοτερα γνωση για το ποση ενεργεια καταναλωσε? αυτο ειναι το κυριο για να απαντηθει το ερωτημα σου

Θα προσπαθήσω να μάθω και να επανέλθω.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Θα προσπαθήσω να μάθω και να επανέλθω

αλλιως δεν εχω τροπο να σου πω σε ξυλα την ιδια ενεργεια τι θα χρειαστει.

Εκτος αν πιστευεις οτι η σομπα που ρωτησες  αρκει.Τοτε υπολογισε πως καιει 4 κιλα την ωρα στο φουλ και βαλε και τις ωρες ανα ημερα που ειχαν θερμανση με τον λεβητα και κανε υπολογισμους...

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aurumnus είπε

Οκ για μετά τους 6 μήνες, αλλά όταν το αποφασίσουν να σου αλλάξουν τις χρεώσεις πρέπει να σε ενημερώσουν εγκαίρως.

Όχι να έρχονται εκ των υστέρων και να σε χρεώνουν ότι γουστάρουν.

Απλά επικαλέστηκαν ότι μπορούν να αλλάξουν την τιμολόγηση στους 6 μήνες διότι έχει αλλάξει κατά πολύ η τιμή χονδρικής ενώ στον ειδικό όρο του συμβολαίου αναφέρουν πως η τιμή θα είναι και δεν θα επηρεαστεί από οποιαδήποτε χρέωση προμήθειας.  Καταλαβαίνεις την αντίφαση .   Δεν υπάρχει λογική.   Δύο είναι οι περιπτώσεις .   Η σου πουλάνε παραμύθι από πριν για να πάρουν πελάτες ή σου πουλάνε παραμύθι μετά για να γλυτώσουν τη χασούρα.  Και στις δύο περιπτώσεις πουλάμε παραμύθι και πρέπει να λογοδοτήσουν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Specs είπε

απιθανο να συμβει...

εχουμε εστω και απο ακομη παλιοτερα γνωση για το ποση ενεργεια καταναλωσε? αυτο ειναι το κυριο για να απαντηθει το ερωτημα σου

Η ΔΕΗ ήταν από τις πρώτες που άρχισε να σπάει σταθερά συμβόλαια στην αρχή και έχω παραδείγματα. Τώρα μπορεί να έχει αλλάξει τακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

κι αυτο αποκλειεται...

Σήμερα επικοινώνησα με την ΡΑΕ διότι δεν βρέθηκε κάποια άκρη όπως ήταν φυσικό.  Προχώρησε το θέμα μου για εξέταση από αυτούς και θα αναμένω επίσημη απάντηση.   Εάν και εφόσον επίσημα αποφανθεί για λάθος πρακτικές της εταιρίας , θα κινηθώ νομικά.

1 λεπτό πριν, Specs είπε

για ριξε τα παραδειγματα, αμφιβαλλω αν ειναι πραγματι ετσι!

Δεν πρόκειται να μπω σε τέτοια διαδικασία γιατί αφορά άλλους και δεδομένα δικά τους.  Μπορείς να μείνεις με την αμφιβολία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, geobikas είπε

γιατί αφορά άλλους και δεδομένα δικά τους

δεν ζητησα τα δεδομενα! ημαρτον! απλα μπορεις να γραψεις ποιο προγραμμα ειχαν, ποτε αρχισε το συμβολαιο, τιμη, διαρκεια και κυριως πως εγινε το σπασιμο? εστειλε η ΔΕΗ επιστολη οπως η Volterra σε εσενα η αλλο κατι? η αμφιβολια ειναι στο ΑΝ σου μεταφερουν σωστα οσα εγιναν...γιατι στο τελος σωστα αμφιβαλλω πως δεν εχει γινει απο ΔΕΗ κατι, χωρις απτα παραδειγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμβαση μπορει να τροποποιηθει μονομερως απο τον παροχο 6 μηνες μετα την υπογραφη της, ετσι λενε οι κανονισμοι της ΡΑΕ. Τυπικα ο παροχος, αν εκανε χρηση αυτης της δυνατοτητας επρεπε να σε ειδοποιησει πριν τροποποιηθει η συμβαση, και να σου δωσει την ευκαιρια να αλλαξεις παροχο ατελως. Αυτα λενε οι κανονισμοι. Απο κει και περα, ελαχιστοι παροχοι μπηκαν στη διαδικασια να σπασουν συμβασεις γιατι πολυ απλα οι "ζημιες" που γραφουν σ'αυτους τους λιγους προμηθευτες μειωνουν την "εκτακτη εισφορα" που πληρωνουν στο κρατος. Εξαιρεση παροχοι τυπου Ελιν που δεν ηταν "λιγοι" πελατες σε σταθερα τιμολογια με χαμηλες τιμες, ηταν το συνολο του πελατολογιου τους.

 

Η ΔΕΗ δεν ασχοληθηκε ποτε να σπασει συμβασεις, α) γιατι η συντριπτικη πλειοψηφια του πελατολογιου της ειναι στο κυμαινομενο Γ21 και β) γιατι δε τη συμφερει, τα σταθερα της ειναι λιγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Στο σενάριο σου περιλαμβάνονται και οι μικρές οικιακές ΑΠΕ;

Κρατικοποίηση αποκλείεται να γίνει.
Πολυεθνικοποίηση σε μία πολυεθνική εταιρία με «ρυθμιστή-νταβαντζή» το κράτος ίσως.

Αν καταρρεύσει η χώρα ενεργειακά και κυρήξουν πτώχευση όλοι οι πάροχοι ηλεκτρικού ρεύματος,εσένα ποιος θα σε πληρώσει ως μικρό οικιακό ΑΠΕ.Σε ποιον προμηθευτή θα πουλάς τις κιλοβατώρες που θα παράγεις; Αν συμβεί το ενεργειακό κραχ δεν θα παρασύρει και εσένα στην οικονομική άβυσσο; Αν εσύ έχεις δάνειο με την τράπεζα για την οικιακή σου ΑΠΕ,απο την στιγμή που δεν θα πουλάς κιλοβατώρες,ποιος θα σου αποπληρώσει το δάνειο; Όταν έχεις έχεις καταστάσεις έκτακτης ανάγκης η λέξη "αποκλείεται" διαγράφεται απο το ελληνικό λεξιλόγιο.Σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης κυριαρχούν οι λέξεις  "επιστράτευση-επίταξη".

Να σου θυμίσω πως για την διαχείριση της πανδημίας οδηγηθήκαμε σε επιστράτευση ιδιωτών γιατρών και επίταξη ιδιωτικών κλινικών.

Όσο στην Ελλάδα όλοι κοιμούνται και όσο κάποιοι εδώ μέσα θεωρούν τα σχολιά μου τρομολαγνικά και σενάρια επιστημονικής φαντασίας,οι Γερμανοί απο τον Μαιο του 2022 έχουν αρχίσει να διαμορφώνουν το νομικό τους πλαίσιο με τέτοιο τρόπο που θα τους επιτρέπει την πραγμάτωση σεναρίων επιστημονικής φαντασίας

Παρασκευή, 13-Μαϊ-2022
Γερμανία: Η Bundestag ενέκρινε σχέδιο νόμου που επιτρέπει επίταξη ή απαλλοτρίωση ενεργειακών υποδομών

Η κάτω Βουλή της Γερμανίας ενέκρινε χθες Πέμπτη νέα εκδοχή νομοσχεδίου με σκοπό την ασφάλεια του ενεργειακού εφοδιασμού της χώρας, που δίνει τη δυνατότητα στην κυβέρνηση της χώρας να προχωρά στην επίταξη ή την απαλλοτρίωση κρίσιμων ενεργειακών υποδομών και πόρων εάν κρίνεται απαραίτητο σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης.

Ο νόμος επιτρέπει στην κυβέρνηση να παίρνει τον έλεγχο της παραγωγής, των δικτύων και των μέσων μεταφοράς και διανομής ενέργειας εάν η ασφάλεια της παροχής κινδυνεύει.
https://www.capital.gr/diethni/3633911/germania-i-bundestag-enekrine-sxedio-nomou-pou-epitrepei-epitaxi-i-apallotriosi-energeiakon-upodomon

 

Επεξ/σία από AKATADIOKTOS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geobikas είπε

Σε ποια εταιρία; 

Εγώ είχα στη Volterra με 0,11€/KWH με συμβόλαιο μέχρι και Ιούνιο 2023 , και τον Απρίλιο μου έστειλαν επιστολή ότι θα αλλάξουν οι χρεώσεις.  Μετά μου είπαν πως θα το κάνουν από τον Ιούνιο.  Τους ρώτησα όταν ανακοινώθηκαν οι τιμές του Αυγούστου αλλά και του Σεπτεμβρίου τι θα πληρώσω τον μήνα που έρχεται και μου είπαν πως δεν αλλάζει κάτι.   Να μην τα πολυλογώ χθες μου εκδώσαν λογαριασμό για τον Αύγουστο με αρχική κόστος τα 0,67-0.337=0.333......αναδρομικά.   Εννοείται πως έχω κάνει καταγγελία στην ΡΑΕ από τις 5 Απριλίου.  Έχω ψηφιοποιημένα όλα τα έντυπα και στους ειδικούς όρους υπήρχε όρος που έλεγε "2. H τιμή του προγράμματος είναι σταθερή και δεν επηρεάζεται από τις διακυμάνσεις της Τιμής Εκκαθάρισης Αγοράς ή από οποιαδήποτε άλλη χρέωση προμηθευτή."   αλλά η εταιρία μεταφράζει τον κανονισμό για το ρεύμα κατά το δοκούν διότι λέει ότι μπορούν αν το επιβάλλουν οι συνθήκες να αλλάξουν τιμολόγηση μετά από 6 μήνες.

Για να μην σε ζαλίζω.   Πάντα να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι από μέρα σε μέρα μπορεί να γίνει και στο δικό σου συμβόλαιο και από όλες τις εταιρίες συμπεριλαμβανομένης της ΔΕΗ.

Εγώ όταν ξεμπλέξω θα κινηθώ και νομικά. 

ΔΕΗ πήγα, δεν έμπλεξα με ιδιώτες παρόχους, τους θεωρω ανούσιους να υπάρχουν περαν από την δουλειά που δίνουν σε κάποιους εργαζόμενους. 

1 ώρα πριν, AKATADIOKTOS είπε

Αν καταρρεύσει η χώρα ενεργειακά και κυρήξουν πτώχευση όλοι οι πάροχοι ηλεκτρικού ρεύματος,εσένα ποιος θα σε πληρώσει ως μικρό οικιακό ΑΠΕ.Σε ποιον προμηθευτή θα πουλάς τις κιλοβατώρες που θα παράγεις; Αν συμβεί το ενεργειακό κραχ δεν θα παρασύρει και εσένα στην οικονομική άβυσσο; Αν εσύ έχεις δάνειο με την τράπεζα για την οικιακή σου ΑΠΕ,απο την στιγμή που δεν θα πουλάς κιλοβατώρες,ποιος θα σου αποπληρώσει το δάνειο; Όταν έχεις έχεις καταστάσεις έκτακτης ανάγκης η λέξη "αποκλείεται" διαγράφεται απο το ελληνικό λεξιλόγιο.Σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης κυριαρχούν οι λέξεις  "επιστράτευση-επίταξη".

Να σου θυμίσω πως για την διαχείριση της πανδημίας οδηγηθήκαμε σε επιστράτευση ιδιωτών γιατρών και επίταξη ιδιωτικών κλινικών.

Όσο στην Ελλάδα όλοι κοιμούνται και όσο κάποιοι εδώ μέσα θεωρούν τα σχολιά μου τρομολαγνικά και σενάρια επιστημονικής φαντασίας,οι Γερμανοί απο τον Μαιο του 2022 έχουν αρχίσει να διαμορφώνουν το νομικό τους πλαίσιο με τέτοιο τρόπο που θα τους επιτρέπει την πραγμάτωση σεναρίων επιστημονικής φαντασίας

Παρασκευή, 13-Μαϊ-2022
Γερμανία: Η Bundestag ενέκρινε σχέδιο νόμου που επιτρέπει επίταξη ή απαλλοτρίωση ενεργειακών υποδομών

Η κάτω Βουλή της Γερμανίας ενέκρινε χθες Πέμπτη νέα εκδοχή νομοσχεδίου με σκοπό την ασφάλεια του ενεργειακού εφοδιασμού της χώρας, που δίνει τη δυνατότητα στην κυβέρνηση της χώρας να προχωρά στην επίταξη ή την απαλλοτρίωση κρίσιμων ενεργειακών υποδομών και πόρων εάν κρίνεται απαραίτητο σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης.

Ο νόμος επιτρέπει στην κυβέρνηση να παίρνει τον έλεγχο της παραγωγής, των δικτύων και των μέσων μεταφοράς και διανομής ενέργειας εάν η ασφάλεια της παροχής κινδυνεύει.
https://www.capital.gr/diethni/3633911/germania-i-bundestag-enekrine-sxedio-nomou-pou-epitrepei-epitaxi-i-apallotriosi-energeiakon-upodomon

 

Η έννοια του κραχ είναι υποκειμενική για τον καθέναν, σημαίνει δηλαδή πολλά και διαφορετικά πράγματα. Ας ελπίσουμε ότι θα υπάρξει κάποια μερική λυση για το ενεργειακό πρόβλημα με τις αποφάσεις που αναμένεται να λάβουν από την Κομισιον στις 9 Σεπτεμβρίου σχετικά με την αποσύνδεση της τιμής του ηλεκτρισμού από αυτήν του αερίου και την πιθανή απόφαση πανευρωπαϊκου πλαφόν στις τιμές αερίου, αυτό το έκανε η Ισπανία και έχει κρατήσει χαμηλά τις τιμές. 

Τώρα άμα πτωχεύσουν παροχοι τότε σχεδόν σίγουρα θα έχουμε αυτόματη μεταφορά των καταναλωτών στην ΔΕΗ. Αν πτωχεύσουν παραγωγοί ενέργειας δεν θα συμβεί τίποτα μέχρι να επιβαρυνθεί το σύστημα και θα ξεκινήσουν κατασχέσεις σταθμών παραγωγής και υποδομών για να μην καταρρεύσει το σύστημα. Τέλος άμα πτωχεύσει η ΔΕΗ τότε σίγουρα θα έχουμε κρατική χρηματοδότηση από τα λεφτά των φορολογούμενων, όπως έκανε δηλαδή η Γερμανία με την uniper η την Gazprom Γερμανίας που την κατεσχεσε.

Αν δεν συμβεί τίποτα από τα παραπάνω, που είναι απίθανο σενάριο, τότε επιστρέφουμε τάχιστα στην εποχή του χαλκού και των σπηλαίων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AKATADIOKTOS είπε

Αν καταρρεύσει η χώρα ενεργειακά και κυρήξουν πτώχευση όλοι οι πάροχοι ηλεκτρικού ρεύματος,εσένα ποιος θα σε πληρώσει ως μικρό οικιακό ΑΠΕ.Σε ποιον προμηθευτή θα πουλάς τις κιλοβατώρες που θα παράγεις; Αν συμβεί το ενεργειακό κραχ δεν θα παρασύρει και εσένα στην οικονομική άβυσσο; Αν εσύ έχεις δάνειο με την τράπεζα για την οικιακή σου ΑΠΕ,απο την στιγμή που δεν θα πουλάς κιλοβατώρες,ποιος θα σου αποπληρώσει το δάνειο; Όταν έχεις έχεις καταστάσεις έκτακτης ανάγκης η λέξη "αποκλείεται" διαγράφεται απο το ελληνικό λεξιλόγιο.Σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης κυριαρχούν οι λέξεις  "επιστράτευση-επίταξη".

Να σου θυμίσω πως για την διαχείριση της πανδημίας οδηγηθήκαμε σε επιστράτευση ιδιωτών γιατρών και επίταξη ιδιωτικών κλινικών.

Όσο στην Ελλάδα όλοι κοιμούνται και όσο κάποιοι εδώ μέσα θεωρούν τα σχολιά μου τρομολαγνικά και σενάρια επιστημονικής φαντασίας,οι Γερμανοί απο τον Μαιο του 2022 έχουν αρχίσει να διαμορφώνουν το νομικό τους πλαίσιο με τέτοιο τρόπο που θα τους επιτρέπει την πραγμάτωση σεναρίων επιστημονικής φαντασίας

Παρασκευή, 13-Μαϊ-2022
Γερμανία: Η Bundestag ενέκρινε σχέδιο νόμου που επιτρέπει επίταξη ή απαλλοτρίωση ενεργειακών υποδομών

Η κάτω Βουλή της Γερμανίας ενέκρινε χθες Πέμπτη νέα εκδοχή νομοσχεδίου με σκοπό την ασφάλεια του ενεργειακού εφοδιασμού της χώρας, που δίνει τη δυνατότητα στην κυβέρνηση της χώρας να προχωρά στην επίταξη ή την απαλλοτρίωση κρίσιμων ενεργειακών υποδομών και πόρων εάν κρίνεται απαραίτητο σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης.

Ο νόμος επιτρέπει στην κυβέρνηση να παίρνει τον έλεγχο της παραγωγής, των δικτύων και των μέσων μεταφοράς και διανομής ενέργειας εάν η ασφάλεια της παροχής κινδυνεύει.
https://www.capital.gr/diethni/3633911/germania-i-bundestag-enekrine-sxedio-nomou-pou-epitrepei-epitaxi-i-apallotriosi-energeiakon-upodomon

Δεν το έκανα ξεκάθαρο στο αρχικό μου μήνυμα. Λάθος μου.

Αναφερόμουν σε εντελώς αυτόνομο μικρό οικιακό σύστημα ΑΠΕ (OFF GRID).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Δεν το έκανα ξεκάθαρο στο αρχικό μου μήνυμα. Λάθος μου.

Αναφερόμουν σε εντελώς αυτόνομο μικρό οικιακό σύστημα ΑΠΕ (OFF GRID).

Με εντελώς αυτόνομο μικρό οικιακό ΑΠΕ (OFF GRID) θα είσαι άρχοντας.Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.Ούτε τιμές κιλοβατώρας,ούτε επιτάξεις,ούτε blackout

Επεξ/σία από AKATADIOKTOS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη στο πινακακι που εφτιαξα για να βοηθηθουν καποιοι που θελουν να συγκρινουν τροπους θερμανσης,

ΔΕΝ εχει τροπο να καταχωρησω off grid λυσεις τυπου αμερικανος στο δασος στην Αλασκα η αλλες ατομικες λυσεις , σαν του φιλου μου που καιει πυρηνα ελιας απο δικα του ομως ελαιοδενδρα,

θα σας παρακαλεσω να ανοιξετε κι ενα τετοιο, αν δεν υπαρχει ηδη θεμα...παντως οχι εδω, ειναι εκτος θεματος.

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξύ σκέφτονται να επιδοτησουν πετρέλαιο για απο-ηλεκτρισμο της θέρμανσης! Δηλαδή να επιστρέψουν στο πετρέλαιο αυτοί που το αντικατέστησαν με κλιματιστικά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...