Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/8/2022 στις 5:30 ΜΜ, Maurikycli είπε

Αυτό το 400% απόδοση δεν είναι κλειδωμένο αλλά μεταβάλλεται με την εξωτερική θερμοκρασία. 

Στο πολύ κρύο πέφτει άντετα κάτω του 300% και αν βάλεις και τις αποπαγοποιήσεις που σημαίνει κατανάλωση ενέργειας χωρίς προσφορά θερμότητας στο χώρο πάμε  ακόμα παρακάτω.

- Όχι μόνο δεν είναι κλειδωμένη αυτή η απόδοση, αλλά δεν είναι ρεαλιστική για το 90%+ των εγκαταστάσεων κλιματιστικού.

- Ο μέσος όρος της αποδοτικότητας των φτηνών κλιματιστικών σε όλη τη διάρκεια της κάθε εποχής είναι κάτω από το 1:3, όχι μόνο τις μέρες με ακραίες θερμοκρασιακές συνθήκες. Ένα τυπικό φτηνό και ευπώλητο 9άρι με θερμική απόδοση 0.8 - 2.8 - 3.2kW έχει κατανάλωση στη θέρμανση 0.30 - 0.75 - 1.40kW. Και αντίστοιχα αποδοτικότητα 1: 2.66 - 1:3.46 – 1:2.29

- Αυτό το κλιματιστικό στα χέρια ενός «άσχετου» χρήστη μπορεί να έχει μέσο όρο αποδοτικότητας μόνιμα κάτω από 1:3 και όχι μόνο τις μέρες με ακραίες θερμοκρασιακές συνθήκες. Aκόμα και αν κατοικεί στην περιοχή της Αττικής και όχι στη Β. Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παντα θα υπαρχουν, ακριβοτερες και φτηνοτερες επίλογες,
και στη θερμανση που μας απασχολει εδω,
αλλα ξερετε τι καταλαβα;
Οτι οταν υπαρχει γενικοτερη πιεση και ολα ειναι ανοδικα,
το κυμα της ακριβειας θα το φας τελικα, ετσι κι αλλιως.
Οτι και να επιλεξεις.
'Ασφαλες καταφυγιο', σχεδον δεν υπαρχει.
Θα ηταν και λιγο ουτοπικο να περιμενεις,
οτι η μια πηγη θερμανσης θα φαει ολη την αυξηση,
ενω η αλλη θα μεινει ανεπηρεαστη ή με μικρη αυξηση...

Και μετα, οταν ολα ειναι ανοδικα,
δεν ξερω ποση αξια ή σημασια εχει να εξετασεις αν θα κερδισεις λιγα ευρω απο εδω ή απο εκει...
ήδη οι συζητησεις που εγιναν και εδω, πχ πριν απο ενα χρονο,
δειχνουν πλεον παρωχημενες...
ολα αλλαξαν...
και ολα προς τα πανω...

Για μενα δεν εχει νοημα, το στυλ σαφαρι οπως κανουν πολλοι πχ με τις εταιρειες κινητης...
ειδικα για ζητηματα που ειναι ψιλοεπενδυσεις, σε λεβητες κλπ,
και οταν δεν ξερουμε ας πουμε τιμες που θα εχουν τα διαφορα καυσιμα σε ενα χρονο απο τωρα,
καταλαβαινω οτι ολα ειναι παρακινδυνευμενα...

-----
Κλιματιστικα inverter φαινονται καλες επιλογες, αλλα θες πολλα χρηματα παλι, και παντα εξαρτωμενος απο το ρευμα, κι ας καιει λιγο..
-----
Καυστηρα πετρελαιου εχω, ασυμφορο, οπως και πολλα αλλα...
σχεδιαζα και συζητουσα διαφορα, αλλα ποιος ξερει τι θα ισχυει σε λιγα χρονια;
Πανακριβο θα ειναι, αλλα το πολυ πολυ να βαλω λιγο πετρελαιο να υπαρχει, για τις πολυ κρυες μερες του χειμωνα...
αλλιως να επενδυσω σε κατι που δεν ξερω αν θα συμφερει σε ενα χρονο απο τωρα, δεν εχει νοημα.
Σαν να κυνηγας χιμαιρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις mindreader!

 

14 λεπτά πριν, fredd0 είπε

επενδυεις σε μειωση απωλειων, απο εκει ερχεται η οικονομια, οχι απο το φθηνοτερο σεντς της Kwh 

Πως λεμε, αν δεν μπορεις να αυξησεις τα εσοδα σου, κοιτα πως θα μειωσεις τα εξοδα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

'Ασφαλες καταφυγιο', σχεδον δεν υπαρχει.

Αν επιβεβαιωθεί το ακραίο σενάριο με τις κυλιόμενες διακοπές στο ρεύμα.. κλάφτα Χαράλαμπε..

Τζάκι, ξυλόσομπα, υγραέριο και κεροζάν μένουν. 

Δε νομίζω να σκέφτεται κανείς τώρα να βάλει ΦΑ ή ΑΘ, χίλιες φορές να δώσει τα χρήματα σε μόνωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείται ότι θα έρθει το τέλος του αερίου καύσης, φυσικό ή βουτάνιο, όπως ακούγεται για το πετρελαιο; δεν μιλάω για 50 χρόνια μετά αλλά στο άμεσο μέλλον. Γιατί αυτά που λένε για το πετρελαιο με προβληματιζουν ήδη αν και αργεί ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, GeG είπε

Θεωρείται ότι θα έρθει το τέλος του αερίου καύσης, φυσικό ή βουτάνιο, όπως ακούγεται για το πετρελαιο; δεν μιλάω για 50 χρόνια μετά αλλά στο άμεσο μέλλον. Γιατί αυτά που λένε για το πετρελαιο με προβληματιζουν ήδη αν και αργεί ακόμα.

Spoiler

Σε καμιά περίπτωση από την στιγμή που επαρκεί για πάνω απο 100 χρονια ακόμη και εχουν γινει τοσες υποδομες αξιας δισ ευρώ,απλα ολοι περιμένουν να περάσει αυτο δεν γινεται να συνεχιστεί για πάντα γιατί δεν είναι βιώσιμο για κανέναν και ουτε απο την μια μερα στην αλλη μπορει να γινει καποια μετάβαση σε κατι άλλο κυριολεκτικά χρειάζεται δεκαετίες    

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, energy52 είπε

πριν προχωρησω σε συνδεση με ΦΑ..😃

επειδη η χρηση ΜΟΝΟ για ζεστο νερο ειναι λιγη, δεν σε συμφερει να συνδεθεις, δεν αξιζει να φορτωθεις παγιο (ειναι και ψυχοφθορο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

επειδη η χρηση ΜΟΝΟ για ζεστο νερο ειναι λιγη, δεν σε συμφερει να συνδεθεις, δεν αξιζει να φορτωθεις παγιο (ειναι και ψυχοφθορο)

εκτός κι αν πάει σε κάποιο πρόγραμμα χωρίς πάγιο. Όπως αυτό της Elin...

https://energy.elin.gr/fysiko-aerio-new/gia-to-spiti-fysiko-aerio-aftonomes-paroxes/on-4home-small-aerio/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Giorgis4 είπε

εκτός κι αν πάει σε κάποιο πρόγραμμα χωρίς πάγιο. Όπως αυτό της Elin...

https://energy.elin.gr/fysiko-aerio-new/gia-to-spiti-fysiko-aerio-aftonomes-paroxes/on-4home-small-aerio/

Φιλε, δεν εχω αεριο μεν, ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΔΕ, την υπαρξη συνδεσης χωρις παγιο...

θα εχει τουλαχιστον τα παγια του δικτυου, συντηρησης κλπ που ειναι εξω απο την Ελιν (οπως στο ηλεκτρικο ρευμα οι ΜΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ)

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/8/2022 στις 4:09 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Εγω δε βλεπω κατι τετοιο. Κατι μηδενικες χρεωσεις βλεπω και τρελες επιδοτησεις. Το αν θα γινει αυτο που λες κανεις δε ξερει και το θεωρω απιθανο.

Παντα θα πεφτουν επιδοτησεις.

Το μόνο απίθανο είναι να συνεχιστούν για πάντα οι επιδοτήσεις.

Στις 26/8/2022 στις 4:35 ΜΜ, AKATADIOKTOS είπε

Εγώ έχω ποντάρει όλα μου τα λεφτά σε ένα πολύ extreme σενάριο,oπου ουδείς το έχει καταθέσει στην πιάτσα

Ενεργειακό switch off της χώρας,χρεοκοπία όλων των παρόχων ηλεκτρικής ενέργειας και επίταξη όλων των ΑΠΕ. Προκείμενου να ορθοποδήσει ενεργειακά η χώρα μετά το ενεργειακό κραχ (χρεοκοπία όλων των παρόχων) θα δοθεί εντολή κρατικοποίησης 100% της ΔΕΗ η οποία θα είναι ο μόνος πάροχος ηλεκτρικού ρεύματος και παράλληλα θα διαταχθεί επίταξη-κρατικοποίηση όλων των ΑΠΕ λόγω έκτακτης ανάγκης για να καταστεί προσιτή η τιμή της κιλοβατώρας

Αν το δεις το σεναριάκι πιο βαθιά με την σκέψη σου,πέρα απο σενάριο επιστημονικής φαντασίας που θα το βαφτίσεις στην αρχή,ίσως στο τέλος να δεχτείς πως είναι η μόνη λύση στο ενεργειακό πρόβλημα αυτή την στιγμή

Προς το παρών κάνε τον κόπο να διαβασεις γιατί η ΔΕΗ ανακοίνωσε υψηλή τιμή για τον μήνα Σεπτέμβριο

Ηλεκτρικό ρεύμα: Τα ψιλά γράμματα και οι δύο ταχύτητες στις τιμές
https://www.euro2day.gr/news/economy/article/2148208/hlektriko-reyma-ta-psila-grammata-kai-oi-dyo-tahyt.html

Στο σενάριο σου περιλαμβάνονται και οι μικρές οικιακές ΑΠΕ;

Κρατικοποίηση αποκλείεται να γίνει.
Πολυεθνικοποίηση σε μία πολυεθνική εταιρία με «ρυθμιστή-νταβαντζή» το κράτος ίσως.

Στις 26/8/2022 στις 5:08 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Δε το θεωρώ επιστημονική φαντασία. Απλά τώρα είναι ρόδινα όλα για πολύ κόσμο. Και αναρωτιέμαι πώς γίνεται να είναι οκ ακόμα. 

Στη δουλειά σήμερα που έφερε η συζήτηση τη ΔΕΗ οι μισοί είχαν επιστροφές και άλλοι ελάχιστα και λέγανε τι μας λένε πως ειναι ακριβά κτλ. Ο κόσμος δεν έχει δει αύξηση πλην εξαιρέσεων.

Δε ξέρω πότε θα έρθουν αυτές οι τιμές καθώς έχουν υποσχεθεί 1 χρόνο επιδότησεις.

Δηλαδή το αποτέλεσμα των επιδοτήσεων είναι να αποκοιμηθεί τελείως ο περισσότερος κόσμος.

Μ' ένα σμπάρο πολλά τρυγόνια.
Πολλοί μπροστά οι διοικούντες!

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2022 στις 9:43 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Ρεύμα κλειδωμένο στα 0.23 περίπου συνολικά η kwh αλλά μέχρι τον επόμενο Δεκέμβρη, μετά καλά κρασιά. 

Σε ποια εταιρία; 

Εγώ είχα στη Volterra με 0,11€/KWH με συμβόλαιο μέχρι και Ιούνιο 2023 , και τον Απρίλιο μου έστειλαν επιστολή ότι θα αλλάξουν οι χρεώσεις.  Μετά μου είπαν πως θα το κάνουν από τον Ιούνιο.  Τους ρώτησα όταν ανακοινώθηκαν οι τιμές του Αυγούστου αλλά και του Σεπτεμβρίου τι θα πληρώσω τον μήνα που έρχεται και μου είπαν πως δεν αλλάζει κάτι.   Να μην τα πολυλογώ χθες μου εκδώσαν λογαριασμό για τον Αύγουστο με αρχική κόστος τα 0,67-0.337=0.333......αναδρομικά.   Εννοείται πως έχω κάνει καταγγελία στην ΡΑΕ από τις 5 Απριλίου.  Έχω ψηφιοποιημένα όλα τα έντυπα και στους ειδικούς όρους υπήρχε όρος που έλεγε "2. H τιμή του προγράμματος είναι σταθερή και δεν επηρεάζεται από τις διακυμάνσεις της Τιμής Εκκαθάρισης Αγοράς ή από οποιαδήποτε άλλη χρέωση προμηθευτή."   αλλά η εταιρία μεταφράζει τον κανονισμό για το ρεύμα κατά το δοκούν διότι λέει ότι μπορούν αν το επιβάλλουν οι συνθήκες να αλλάξουν τιμολόγηση μετά από 6 μήνες.

Για να μην σε ζαλίζω.   Πάντα να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι από μέρα σε μέρα μπορεί να γίνει και στο δικό σου συμβόλαιο και από όλες τις εταιρίες συμπεριλαμβανομένης της ΔΕΗ.

Εγώ όταν ξεμπλέξω θα κινηθώ και νομικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2022 στις 3:32 ΜΜ, Specs είπε

Και ποσα λιτρα πετρελαιο καταναλωσε περισυ?

Δεν ήταν κανείς έως τώρα τον χειμώνα εκεί, πριν ελαχίστων σαββατοκύριακων.

Φέτος όμως εξετάζεται ως μόνιμη κατοικία και αναζητείται να υπάρχει μία τουλάχιστον εναλλακτική (σε περίπτωση παρατεταμένων διακοπών ρεύματος), γιατί ο καυστήρας πετρελαίου θέλει ρεύμα.

Και με Ξυλόσομπα με Φούρνο θα έχουν την δυνατότητα για θέρμανση και για μαγείρεμα.

Μία σχετική εκτίμηση της ποσότητας καύσιμης ύλης ψάχνουν, από άτομα που έχουν σχετική εμπειρία στο θέμα.
Για να έχουν και μία ιδέα του πόσο περίπου αποθηκευτικό χώρο θα χρειαστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, geobikas είπε

συμπεριλαμβανομένης της ΔΕΗ

απιθανο να συμβει...

2 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Μία σχετική εκτίμηση της ποσότητας καύσιμης ύλης

εχουμε εστω και απο ακομη παλιοτερα γνωση για το ποση ενεργεια καταναλωσε? αυτο ειναι το κυριο για να απαντηθει το ερωτημα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...