Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Specs είπε

Λοιπον, περισυ καταναλωσες περιπου 6500 kwh.

5120 kwh απο φιαλες και

ΑΝ οι 500kwh ανα μηνα που εγραψες ειναι μονο για θερμανση και υποθετικα για 3 μηνες (500χ3=1500kwh)

Moλις καθοριστουν οι επιδοτησεις ΦΑ και εχεις και την τιμη που θα πληρωνεις ρευμα, αναλογως παροχου και επιδοτησης

επιστρεφεις εδω και κανουμε υπολογισμο για συγκριση μεταξυ των δυο αυτων λυσεων ενεργειας.

Μη ακους κανεναν περι αποδοσης του ενος η του αλλου κλπ , το κοστος εξαρταται απο την τιμη της κιλοβατωρας κι οχι αν πχ το κλιματιστικο αποδιδει 3 φορες οτι τραβαει, η οτι  το αεριο ειναι ακριβο!

Αυτα ειναι σαν τα δανεια που διαφημιζουν χωρις να λενε το επιτοκιο, αλλα με "χαμηλο" επιτοκιο, ΠΑΝΤΑ!

Με συγχωρεις, δεν καταλαβα.. απο τα 500 που εγραψα τα 230-250 kw αφορουν καταναλωση κλιματιστικων αρα θερμανσης!

Μα ναι κι ο μηχανικος μου ,που ναι ενα πολυ καλο παιδι του χω εμπιστοσυνη επιμενει (στο αλλο σεναριο, αν δεν κανω σθνδεση με αεριο) να επενδυσω σε αντλια θερμοτητας 16αρα αφου ειναι το πιο αποδοτικο μεσο θερμανσης..κι ειναι αυτο που λες κι εσυ ουσιαστικα αν η τιμη της kw παει ακομη πανω ε δε θα καιει η αντλια μεσο ορο 1500w/h παλι το κοστος θα ναι στο θεο, κι η αντλια κανει 5500 χιλιαρικα,πότε θα κανω αποσβεση μετα απο 20 χρονια;

Σ ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, energy52 είπε

απο τα 500 που εγραψα τα 230-250 kw αφορουν καταναλωση κλιματιστικων αρα θερμανσης!

γιαυτο σε ρωτησα ΑΝ ειναι για θερμανση ολο.

Επομενως αν εχεις ινβερτερ κλιματιστικα δεν χρειαζεται καμμια επενδυση σε αντλια κλπ

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Με συγχωρεις, δεν καταλαβα.. απο τα 500 που εγραψα τα 230-250 kw αφορουν καταναλωση κλιματιστικων αρα θερμανσης!

Μα ναι κι ο μηχανικος μου ,που ναι ενα πολυ καλο παιδι του χω εμπιστοσυνη επιμενει (στο αλλο σεναριο, αν δεν κανω σθνδεση με αεριο) να επενδυσω σε αντλια θερμοτητας 16αρα αφου ειναι το πιο αποδοτικο μεσο θερμανσης..κι ειναι αυτο που λες κι εσυ ουσιαστικα αν η τιμη της kw παει ακομη πανω ε δε θα καιει η αντλια μεσο ορο 1500w/h παλι το κοστος θα ναι στο θεο, κι η αντλια κανει 5500 χιλιαρικα,πότε θα κανω αποσβεση μετα απο 20 χρονια;

Σ ευχαριστω!!

η ΑΘ ειναι τελειως αλλη νοοτροπια θερμανσης, Την ανοιγεις οκτωβριο και κλεινεις μαιο. Αν πας να τη λειτουργησεις λιγο εδω, λιγο εκει, οπως φαινεται οτι λειτουργεις τη θερμανση σου, ξεχνα το. Και θα πληρωσεις μια περιουσια και δε θα εχεις κανενα αποτελεσμα.

Σε αντλια θα πας οταν σε ενδιαφερει η θερμικη ανεση, και οταν μπορει και το υπολοιπο συστημα θερμανσης σου να την υποστηριξει. Θα εχεις κανει μονωσεις να περιορισεις τις απωλειες, θα εχει συστημα θερμανσης που μπορει να θερμανει το χωρο σου με χαμηλες θερμοκρασιες νερων, τοτε το συζητας για αντλια. Με συστημα οταν κρυωνω βαζω λιγο κλιματιστικο, καιω και λιγο αεριο κλπ, η αντλια δεν εχει κανενα νοημα, λεφτα θα πεταξεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, energy52 είπε

ειναι το πιο αποδοτικο μεσο θερμανσης

μη ξεγελιεσαι με "το πιο  αποδοτικο"...δεν σημαινει ταυτοχρονα και το πιο οικονομικο , οπως βλεπεις "καυγαδιζουμε"

ακριβως γιατι το πιο οικονομικο εξαρταται απο την τιμη της κιλοβατωρας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

γιαυτο σε ρωτησα ΑΝ ειναι για θερμανση ολο.

Επομενως αν εχεις ινβερτερ κλιματιστικα δεν χρειαζεται καμμια επενδυση σε αντλια κλπ

Ναι ινβερτερ και πολυ καλα θεωρω!!και χρειαζομαι αλλα 2 για κουζινα κ το μικρο υπνοδωματιο εν αναμονης το εξοικονομω ποτε θα δεησουν οι αρμοδιοι να το ξεκινησουν..την εχω αποκλεισει την αντλια  και μαλιστα θα κλεισω ραντεβου να τα πουμε απο κοντα με τον μηχανικο να μου δωσει ακριβες κοστος συνδεσης ΦΑ απ το ρολοι στον λεβητα για την τελικη αποφαση! 

16 λεπτά πριν, fredd0 είπε

η ΑΘ ειναι τελειως αλλη νοοτροπια θερμανσης, Την ανοιγεις οκτωβριο και κλεινεις μαιο. Αν πας να τη λειτουργησεις λιγο εδω, λιγο εκει, οπως φαινεται οτι λειτουργεις τη θερμανση σου, ξεχνα το. Και θα πληρωσεις μια περιουσια και δε θα εχεις κανενα αποτελεσμα.

Σε αντλια θα πας οταν σε ενδιαφερει η θερμικη ανεση, και οταν μπορει και το υπολοιπο συστημα θερμανσης σου να την υποστηριξει. Θα εχεις κανει μονωσεις να περιορισεις τις απωλειες, θα εχει συστημα θερμανσης που μπορει να θερμανει το χωρο σου με χαμηλες θερμοκρασιες νερων, τοτε το συζητας για αντλια. Με συστημα οταν κρυωνω βαζω λιγο κλιματιστικο, καιω και λιγο αεριο κλπ, η αντλια δεν εχει κανενα νοημα, λεφτα θα πεταξεις.

Φιλε μου φυσικα και με ενδιαφερει η θερμικη ανεση και ξερω πως ειναι αλλη φαση,αλλα σε ενα μεγαλο σπιτι  το 24/7 κοστιζει τοσο που δεν μπορεις να το σηκωσεις δυστυχως..Χρειαζομαι μονωση στη Β/Α μερια επειγοντως! Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες περι ΑΘ παντως!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fredd0 είπε

ναι αυτο που απαντησες ειναι βλακωδες

το κοστος θερμανσης ειναι τιμη μοναδας/αποδοση

αν το ΦΑ κανει 0.5 ευρω/kwh και αποδιδει 90% το κοστος μοναδας θερμανσης ειναι 0,55 ε/kw

αν το ρευμα κανει 0.5 ευρω/kwh και η αντλια αποδιδει 400% το κοστος μοναδας θερμανσης ειναι 0,125

 

συμπληρωνεις οτι τιμες θες και βγαζεις αποτελεσμα. Το "κοστος ειναι μονο το κοστος της kwh" ειναι βλακωδες

Αυτό το 400% απόδοση δεν είναι κλειδωμένο αλλά μεταβάλλεται με την εξωτερική θερμοκρασία. 

Στο πολύ κρύο πέφτει άντετα κάτω του 300% και αν βάλεις και τις αποπαγοποιήσεις που σημαίνει κατανάλωση ενέργειας χωρίς προσφορά θερμότητας στο χώρο πάμε  ακόμα παρακάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα τι προτείνεται για θέρμανση σε κατοικία 100τμ με μέτρια μόνωση σε χωριό κοντά στην Αλεξανδρούπολη ?

Στο σπίτι αυτή τη στιγμή υπάρχει μόνο ένας λέβητας πετρελαίου που έχει να λειτουργήσει 10 χρόνια περίπου.

Σκεφτόμασταν τι λύση του πέλλετ αλλά οι τιμές έχουν πάει στο θεό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ifr1t είπε

Στο σπίτι αυτή τη στιγμή υπάρχει μόνο ένας λέβητας πετρελαίου που έχει να λειτουργήσει 10 χρόνια περίπου.

Αυτά τα 10 χρόνια πως θερμαινόταν ο χώρος;

2 ώρες πριν, energy52 είπε

χρειαζομαι αλλα 2 για κουζινα κ το μικρο υπνοδωματιο εν αναμονης το εξοικονομω ποτε θα δεησουν οι αρμοδιοι να το ξεκινησουν.

Στην κουζίνα γιατί να βάλεις;

Εκτός αν είναι 30 τετραγωνικά με 2-3 ανοίγματα, οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ifr1t είπε

Καλησπέρα τι προτείνεται για θέρμανση σε κατοικία 100τμ με μέτρια μόνωση σε χωριό κοντά στην Αλεξανδρούπολη ?

Στο σπίτι αυτή τη στιγμή υπάρχει μόνο ένας λέβητας πετρελαίου που έχει να λειτουργήσει 10 χρόνια περίπου.

Σκεφτόμασταν τι λύση του πέλλετ αλλά οι τιμές έχουν πάει στο θεό.

Σομπα καλοριφερ αν βολευει ο χωρος για να μπει η σομπα και υπαρχουν ξυλα

47 λεπτά πριν, Doubt είπε

Στην κουζίνα γιατί να βάλεις;

Εκτός αν είναι 30 τετραγωνικά με 2-3 ανοίγματα, οπότε...

Ακριβως, ειναι ξεχωριστος χωρος το πιο κρυο σημειο του σπιτιου με 2 ανοιγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, energy52 είπε

Σομπα καλοριφερ αν βολευει ο χωρος για να μπει η σομπα και υπαρχουν ξυλα

Χώρος υπάρχει και για σόμπα και ξύλα αλλά η δεν θέλω να μπλεχτώ με τα ξύλα και τόσο κουβάλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ifr1t είπε

Χώρος υπάρχει και για σόμπα και ξύλα αλλά η δεν θέλω να μπλεχτώ με τα ξύλα και τόσο κουβάλημα.

δωσε μας τις επιλογες αναμεσα απο τις οποιες να σου προτεινουμε και κυριως τι ψαχνεις?

το λιγοτερο κοστος? ανεση στη ζεστη? κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Specs είπε

δωσε μας τις επιλογες αναμεσα απο τις οποιες να σου προτεινουμε και κυριως τι ψαχνεις?

το λιγοτερο κοστος? ανεση στη ζεστη? κλπ

Ψάχνω την πιο οικονομική λύση χωρίς πολύ χαμαλίκι (ξύλα) αλλά όσο πιο πολλά διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι.

Όλα έχουν ανέβει στο θεό και δεν ξέρω πια ποια εγκατάσταση πρέπει να διαλέξω, το πετρέλαιο το έχω απορρίψει από την αρχή μιας και δεν δικαιούμαστε το επίδομα (τουλάχιστον φέτος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ifr1t είπε

Όλα έχουν ανέβει στο θεό

για να βρουμε ποιο ειναι πιο μακρια απο το θεο, στα ρωτησα αυτα.

Δεν μπορω εγω να ξερω τι εκδοχες παιζουν σπιτι σου η αν εχεις κοτ η επιδοτηση κλπ εξισωση ειναι που θελει στοιχεια γνωστα σε εσενα για να υπολογισουμε τον αγνωστο Χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορια..Ειμαστε 5μελης οικογενεια και για ΖΝΧ εχουμε λεβητα αεριου με μπουκαλα προπανιου..Με μια 25αρα μπουκαλα (η οποια εχει φτασει τα 55 ευρω) λοιπον και τον λεβητα ρυθμισμενο στους 46 βαθμους περναμε περιπου 5 μηνες..Αν υποθεσουμε πως κανω συνδεση με ΦΑ  η καταναλωση θα ναι περιπου ιδια; μπορει να υπολογιστει κατι τετοιο, αρα κι αν θα εχω χαμηλοτερο κοστος; βεβαια με τη συνδεση ΦΑ θα χω και τα πάγια μεσα..Το ξερω ειναι λιγο offtopic αλλα που να το ποσταρω.Απλα προσπαθω να λαβω υπ οψιν μου ολες τις παραμετρους πριν προχωρησω σε συνδεση με ΦΑ..😃

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...