Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους! Περι τελη Ιουλιου εγιναν εργασιες τοποθετησης αγωγου φυσικου αεριου που περασε απ το σπιτι μου.. Υπαρχει ηδη εγκατασταση λεβητα φυσικου αεριου στο σπιτι που λειτουργει με μπουκαλες για ΖΝΧ και περιστασιακη θερμανση..Με τον μηχανικο που μιλησα ο οποιος εχει κανει την εγκατασταση με παροτρεινε να προχωρησω σε αιτηση κ συνδεση αφου τουλαχιστον στην παρουσα φαση τα τελη συνδεσης ειναι δωρεαν, κατι που δεν θα ισχυει για παντα.Επισης μου ειπε πως ο λεβητας θα δουλευει πιο σωστα με το ΦΑ σε σχεση με τις μπουκαλες.. Παρ΄ ολα αυτα να πληρωσω κανα 700αρι (καπου εκει θα κοστισει) για εργασιες συνδεσης με τον λεβητα και να ειναι απαγορευτικη η χρηση του για θερμανση αλλα και να πληρωνω παγιο καθε μηνα δεν εχει νοημα..Σε πρωτη φαση του απαντησα πως θα περιμενω να δουμε πως θα πανε τα πραγματα με το ΦΑ...Για χρηση ΖΝΧ με μπουκαλα 25αρα προπανιο περναω κανα 6μηνο..Με τις τιμες στα υψη, θεωρω πως δεν αξιζει να σκεφτω αιτηση για συνδεση τωρα, πως το βλεπετε; ευχαριστω!!

@korakios το συνεχιζω εδω,οποτε σβησε το θεμα που ξεκινησα αν μπορεις..

@fredd0 Nαι νομιζω δε με συμφερει,αλλα ρωταω μπας και μου ξεφευγει κατι ας πουμε να κανω αιτηση για ρολοι (αφου ειναι τζαπα η συνδεση) και να περιμενω τουλαχιστον να προχωρησει το θεμα της θερμοπροσωψης μεσω εξοικονομω..

@basilis_k6 η θερμανση περισυ μου κοστισε περι τα 200-250 ευρω το μηνα με οικονομια (σπιτι 130τμ) συνδυασμος κλιματιστικα με αεριο μπουκαλες τις πολυ κρυες μερες καπου εκει πανω -κατω αλλα και με την επιδοτηση που ειχα 300 ευρω για τις μπουκαλες και με πολυ φτηνο ρευμα αφου το χα κλειδωμενο στα 0,065 αλλα παει αυτο περασε....Για φετος τι να υπολογισεις, τωρα διαβαζα πως θα επιδοτησει και το Φ.Α. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

η θερμανση περισυ μου κοστισε περι τα 200-250 ευρω

γραψε εστω κατα προσεγγιση, κιλοβατωρες και οχι ποσα για το ρευμα και κιλα η λιτρα η οτι αλλο εχεις για τις φιαλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι συμφορουμφιτες , μηπως να ανοιγατε ενα αλλο θεμα με τιτλο πχ "προβλεψεις για την ενεργειακη κριση" η οτιδηποτε αλλο, να πηγαινουμε εκει να τα λεμε αυτα?

Ας μεινει αυτο εδω το μερος μονο για την συγκριση κοστους θερμανσης , αν μη τι αλλο μην φτασει εκατονταδες σελιδες και δεν βρισκει κανεις τιποτε...

Αν εχω αδικο πειτο το ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Specs είπε

γραψε εστω κατα προσεγγιση, κιλοβατωρες και οχι ποσα για το ρευμα και κιλα η λιτρα η οτι αλλο εχεις για τις φιαλες

500kw το μηνα σε ρευμα βασει εκκαθαριστικων και για φιαλες χαλασα τι να σου πω τωρα πρεπει να ηταν 16 φιαλες των 25 κιλων coral και με οικονομια τα κλιματιστικα στο 21 κι οταν ειμαστε σπιτι, το αεριο περιπου 2-3 ωρες τη μερα τους τους πολυ κρυους μηνες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

500kw το μηνα σε ρευμα βασει εκκαθαριστικων και για φιαλες χαλασα τι να σου πω τωρα πρεπει να ηταν 16 φιαλες των 25 κιλων coral και με οικονομια τα κλιματιστικα στο 21 κι οταν ειμαστε σπιτι, το αεριο περιπου 2-3 ωρες τη μερα τους τους πολυ κρυους μηνες..

βασει αυτων , θα σου πω αργοτερα τι καταναλωσες και αυτο θα σε βοηθησει να ξερεις τι ενεργει αχρειαζεσαι για μια ΙΔΙΑ συμπεριφορα απο θερμοστατες κ οικονομια κλπ σε μια ΙΔΙΑ καιρικη συνθηκη.

Οποτε θα ξερεις βασει κιλοβατωρων τι να επιλεξεις.

Απορια:ποσο κοστος ειναι για την συνδεση ΑΝ δεν ηταν δωρεαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Specs είπε

Απορια:ποσο κοστος ειναι για την συνδεση ΑΝ δεν ηταν δωρεαν?

Περιπου 800 με 1000 απ οσα διαβαζω απ το σαιτ  της ΕΔΑ κι ο μηχανικος ετσι μου ειπε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, energy52 είπε

Περιπου 800 με 1000 απ οσα διαβαζω απ το σαιτ  της ΕΔΑ κι ο μηχανικος ετσι μου ειπε.

 

Εγω θα το εβαζα...

δεν εχω ιδεα πιοσο κανει αλλα αν το παγιο 3 χρονων ειναι το ιδιο , θα εχεις κερδισει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Για φετος τι να υπολογισεις, τωρα διαβαζα πως θα επιδοτησει και το Φ.Α.

Λοιπον, περισυ καταναλωσες περιπου 6500 kwh.

5120 kwh απο φιαλες και

ΑΝ οι 500kwh ανα μηνα που εγραψες ειναι μονο για θερμανση και υποθετικα για 3 μηνες (500χ3=1500kwh)

Moλις καθοριστουν οι επιδοτησεις ΦΑ και εχεις και την τιμη που θα πληρωνεις ρευμα, αναλογως παροχου και επιδοτησης

επιστρεφεις εδω και κανουμε υπολογισμο για συγκριση μεταξυ των δυο αυτων λυσεων ενεργειας.

Μη ακους κανεναν περι αποδοσης του ενος η του αλλου κλπ , το κοστος εξαρταται απο την τιμη της κιλοβατωρας κι οχι αν πχ το κλιματιστικο αποδιδει 3 φορες οτι τραβαει, η οτι  το αεριο ειναι ακριβο!

Αυτα ειναι σαν τα δανεια που διαφημιζουν χωρις να λενε το επιτοκιο, αλλα με "χαμηλο" επιτοκιο, ΠΑΝΤΑ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Μη ακους κανεναν περι αποδοσης του ενος η του αλλου κλπ , το κοστος εξαρταται απο την τιμη της κιλοβατωρας κι οχι αν πχ το κλιματιστικο αποδιδει 3 φορες οτι τραβαει, η οτι  το αεριο ειναι ακριβο!

Μα τι λες;

Είναι το ίδιο να πληρώνεις 1 και να έχεις 4 στο χώρο σου, με το 1 προς 1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

 

Μη ακους κανεναν περι αποδοσης του ενος η του αλλου κλπ , το κοστος εξαρταται απο την τιμη της κιλοβατωρας κι οχι αν πχ το κλιματιστικο αποδιδει 3 φορες οτι τραβαει, η οτι  το αεριο ειναι ακριβο!

 

οτι ναναι φορ δε γουιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Είναι το ίδιο να πληρώνεις 1 και να έχεις 4 στο χώρο σου, με το 1 προς 1;

οχι, ειναι ακριβοτερο αυτο που αποδιδει 4πλασιο ,πχ κλιματιστικο αν το αγοραζεις το ρευμα 1 ευρω την κιλοβατωρα, αλλα το αεριο το αγοραζεις 0,2 ευρω

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

οτι ναναι φορ δε γουιν

στα ελληνικα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μπερδέψει την .......

Εχεις ένα Χ χώρο που θέλει μια Χ ενέργεια για να φτάσει μια Χ θερμοκρασία.

Αυτό έχεις.  

Και κατόπιν έχεις ένα Χ μηχανισμό για να παράγεις την ενέργεια που θέλει ο χώρος για την επιθυμητή θερμοκρασία.

Αφου υπολογίσεις πόση ενέργεια καταναλώνει τότε κάνε τον υπολογισμό για το κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

για να καταλαβω εχεις αντιρηση σε αυτο που απαντησα στον doubt ?

ναι αυτο που απαντησες ειναι βλακωδες

το κοστος θερμανσης ειναι τιμη μοναδας/αποδοση

αν το ΦΑ κανει 0.5 ευρω/kwh και αποδιδει 90% το κοστος μοναδας θερμανσης ειναι 0,55 ε/kw

αν το ρευμα κανει 0.5 ευρω/kwh και η αντλια αποδιδει 400% το κοστος μοναδας θερμανσης ειναι 0,125

 

συμπληρωνεις οτι τιμες θες και βγαζεις αποτελεσμα. Το "κοστος ειναι μονο το κοστος της kwh" ειναι βλακωδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...